Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MUHSİN Asla Sen Yapmazsın Demeyin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MUHSİN Asla Sen Yapmazsın Demeyin."— Sunum transkripti:

1

2 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Asla Sen Yapmazsın Demeyin

3 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Karşı Kaldırım Temel yolda gördüğü adama yanaşmış ve yorgun bir ifadeyle sormuş: - Hemşerum karşı kaldurum neresidur? Adam eliyle yolun diğer tarafını işaret ederek, - Orası, demiş. Temel cevabı duyar duymaz öfkeyle bağırmaya başlamış: - Penumla dalga mi geçeysunuz? Oraya gideyrum burayı gösteriyiler, buraya geliyirum orayı gösteriyiler?

4 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Çocuğunuzun kendisine verdiği değer çok önemlidir.

5 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Sorunları nasıl ele aldığını gözleyerek bir işe güvenle ve kararlılıkla katılıyor mu, yoksa o işe başlamamak için bin bir çeşit bahane yaratıyor mu görebilirsiniz.

6 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Tembellik, miskinlik deyip geçmeyin, çocuğunuzun derdi büyük!

7 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com “Ah şu çocuk tembel olmasa kim bilir neler yapacak!

8 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com “Sen bizim aileden kimseye benzemiyorsun, çıkmadı bizden senin gibi”, dahası “Bir baltaya sap olduğun günleri göremeden öleceğim.” diye ailede başlayan cümleler, okulda “eğiticiler”le tedavi bulamayıp devam edip giderler...

9 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Zavallı çocuk ezilir, kendi kafasında küçük bir yer bulup bütün bunları oraya doldurur.

10 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Her yeni şeye başlarken gidip kafasındaki bu küçük odacığı ziyaret eder ve panikle o yapacağı şeyden vazgeçmenin, kaçmanın yollarını aramaya başlar...

11 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com “Evet” ya da “Hayır” Aşağılık kompleksi olan çocuk ailenin özürlüsü, okulun özürlüsü, çevrenin özürlüsü, dahası hayatının bir “özür” olduğunu her an düşünerek, kendi içinde patlamaya hazır bir tepkiyle, büyüme yollarında tırmanır durur.

12 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Asla Çocuğunuza Böyle Davranmayın!

13 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Çocuğunuz yanlış bir davranış içerisinde ise asla ve asla onu ne kadar kötü günlerin beklediği türünde konuşmalar yapmayın.

14 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Çocuğunuzu aşağılamayın, utandırmayın. Alay ederek ve küçük düşürerek eğitim konusunda hiçbir yere varamazsınız.

15 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Okuluna ve arkadaşlarına karşı ilgisiz kalmayın. Unutmayın ki toplumsallaşmanın bu ilk basamağında cesaretinin kırılmaması gerekir.

16 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com “Sen küçüksün, söze karışma” gibi sözler sarf etmeyin. Asla başkalarıyla kıyaslamayın. Onun kendi kişiliği olduğunu en başından görmezden gelmiş olursunuz.

17 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Çocuğunuza karşı sabırsız olmayın. Yeni bir insan öyle kolay yetişmiyor, siz de kolay yetişmediniz, unutmayın.

18 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Değişken tavırlar sergilemeyin, bir aşırı disiplin, bir rahatlık çocuğunuzun dengesini bozacaktır.

19 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Sert davranışlarla onu ürkütüp kaçırmayın.

20 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Maddî ve manevî problemlerinizi çocuğunuzun yanında çözümlemeye çalışmayın. Sizin bir süre için yaşayacağınız sıkıntı onun hayatını kaplayabilir.

21 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com “Sen kötü bir çocuksun.” yerine “Bu yaptığın yanlış bir davranış, bu davranışını şöyle düzeltebilirsin.” demek daha doğru olmaz mı?

22 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Çocuğunuza Yardımcı Olmak Elinizde!

23 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Çocuğunuzun aşağılık kompleksini giderme konusunda nasıl yardımcı olabilirsiniz?

24 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Yakın olmaya çalışın. Küçük dünyasının büyük problemlerini en az onun kadar ciddiye aldığınızı gösterin.

25 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Yapabileceği, başarabileceği şeyler olduğuna onu inandırmaya çalışın, cesaretlendirin.

26 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Önce küçük başarılarını alkışlayarak gelecek olan büyük başarılar konusunda destek olun ve yeni başarıları olacağına inandırın.

27 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Çocuğunuza yavaş yavaş bağımsızlığını verin. Kendi gücüne güvenmesini sağlayın.

28 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Yapacağı işlere cesaretle sarılmasının, başarının yolu olduğunu anlatın.

29 MUHSİN YAZICIyazicimuhsin@hotmail.com Çocuğunuza gelecek konusunda cesaret, umut ve iyilikle hareket etmeyi aşılayın.


"MUHSİN Asla Sen Yapmazsın Demeyin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları