Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Şerbetçiotu. Sistematiği Familya: Cannabaceae Cins : Humulus Tür : Humulus lupulus A lem Ş ube S ınıf T akım F amilya C ins T ür.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Şerbetçiotu. Sistematiği Familya: Cannabaceae Cins : Humulus Tür : Humulus lupulus A lem Ş ube S ınıf T akım F amilya C ins T ür."— Sunum transkripti:

1 Şerbetçiotu

2 Sistematiği Familya: Cannabaceae Cins : Humulus Tür : Humulus lupulus A lem Ş ube S ınıf T akım F amilya C ins T ür

3

4

5

6 Kullanılan kısmı kozalakları ve bundan elde edilen lupulin maddesidir. bu madde biraya aroma ve acılık vermekte, dayanma gücü sağlamaktadır. Lupulin içerisinde reçine, tanen, uçucu yağ, pektin, selüloz, lignin gibi bileşimler bulunur.

7 Reçine ve uçucu yağ en önemli bileşenlerdir. Reçine içerisinde en önemli bileşenler Alfa asidi ve Beta asidi. Aromayı veren Uçucu yağlardır. Uçucu yağdaki myrcene, humulene ve Beta- caryophyllene. myrcene bira kalitesini olumsuz etkilerken, humulene ve Beta-caryophyllene olumlu yönde etkilemektedir.

8 7,5 metreye kadar uzayabilen, tırmanıcı, çok yıllık bir bitkidir. iki evciklidir.

9 YılEkilen alan(dekar)Üretim(ton)Verim(kg/da) 20103.5501.842519 20113.5701.759493 20123.4421.752509 Ülkemiz şerbetçiotu üretim rakamları

10  Dünyada lider ülke Almanya.  Ülkemizde sadece Bilecik-Pazaryeri ‘nde yetişir.  Bolu, Zonguldak, Adapazarı, Edirne, Kırklareli, İstanbul da da yabanilerine rastlanır.

11 Dünyada ve ülkemizde tamamına yakını bira sektöründe kullanılmaktadır. Ayrıca genç sürgünleri sebze olarak ve bazı ülkelerde ekmek yapımında da kullanılmaktadır.

12 Bitki kazık köklüdür ve kökleri 10-15 cm kalınlığındadır. 4 m kadar derine inebilmektedir.

13 her yıl rizomlardan pekçok sürgün çıkar. Bunların 3 tanesi ipe sardırılarak kalır diğerleri kesilir.

14

15 İki evcikli bir bitkidir. Döllenme olması istenmez, bu yüzden sadece dişi bitkiler dikilir. Döllenen çiçekte lupulin miktarının azalır. Kalite düşer.

16 Pelet


"Şerbetçiotu. Sistematiği Familya: Cannabaceae Cins : Humulus Tür : Humulus lupulus A lem Ş ube S ınıf T akım F amilya C ins T ür." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları