Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Himalayalarda Gürleyen Ejderlerin Ülkesi: Bhutan

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Himalayalarda Gürleyen Ejderlerin Ülkesi: Bhutan"— Sunum transkripti:

1 Himalayalarda Gürleyen Ejderlerin Ülkesi: Bhutan
Ders: Endüstriyel demokrasi Grup: ‘GLOBAL’ Funda AYCAN Javzandulam MYAGMAR

2 Bhutan Krallığı Hakkında
Devlet adı: Bhutan Resmi adı: Bhutan Krallığı Kendi dilindeki ismi: Druk Yul Başkent: Thimphu Yüz ölçümü km2 Nüfusu: 2,279,723 Resmi dili: Tibetçe Dinler: Lama Budist'leri %75, Hindistan ve Nepal Hindu'ları %25 Para birimi: Ngultrum

3 Bhutan Bayrağı Butan'ın dikdörtgen biçimli bayrağı bir köşegen ile ikiye ayrılmış. Üstteki altın sarısı üçgen laik kraliyet gücünü, alttaki portakal renkli üçgen ise Budizm'i simgeliyor. Bayrağın ortasında ise Butan'ı simgeleyen bir ejderha bulunuyor.

4 Tarihi Bhutan'ın tarihi hala karanlıktır. Ancak bilinen tarihine göre 1630 yılında Tibet'ten kovulan Dukba Lama burada ilk rajalığı kurdu. On yedinci yüzyılda İngilizler buralara el atmaya ve sık sık gelerek iyi ilişkiler kurmaya başladı. İngilizlerin gayesi ülkeyi elde edip zenginliklerinden faydalanmaktı. Bhutan zamanla, yavaş yavaş İngilizlerin egemenliği altına girdi ve 1865'te İngilizler burayı tamamıyla işgal ettiler. 1910'da yapılan antlaşmayla Bhutan iç işlerinde serbest, dış işlerinde İngiltere'ye bağlı kaldı. 1949'da yapılan antlaşmayla, İngilizler ülkenin dış işlerinde Hindistan'a bağlı olmasını kabul etti.

5 Konum: Güney Asya, batısında ve güneyinde Hindistan, kuzeyinde Çin yer almaktadır.

6   Fiziki Yapı Bhutan oldukça dağlık bir ülkedir.Himalayalarda bulunduğu için geçit vermeyen sekiz yüksek kayalık dağlar, ülkeyi kuzey-güney doğrultusunda ikiye ayırır. Güneyinden kuzeye doğru uzanan geniş bölge, gür ormanlarla kaplıdır. Tibet ile olan sınır kesimlerinde oldukça yüksek dağlar vardır. Ülkenin en yüksek dağı Kulhakangri Dağı olup, yüksekliği 7300 metreyi bulur. Buhutan'daki akarsular oldukça fazladır. Bu akarsular ülkenin büyük bir kısmını sular. Akarsuları, dağların iç çukurlarından doğar. En önemlisi Brahmaputra Nehridir.

7

8 Ekonomisi 8 Ağustos 1949'da bağımsızlık kazanan Butan'ın dış ilişkilerini Hindistan yürütmektedir. Dışardan aldığı yardımın büyük kısmı da Hindistan'dan gelmektedir. Butan - Hindistan bağlantıları hava taşımacılığında ve yol yapımında girişilen işbirlikleriyle daha da güçlenmiştir. Butan 70'li yıllarda takas ekonomisini bırakıp para sistemine geçmiştir. Nüfusun büyük çoğunluğu tarımla uğraşmaktadır. Budist Butan Krallığı monarşiyi ve Budist yaşam biçimini koruyabilmek için kapılarını teknolojik gelişmelere kapalı tutmuştu.

9 Sektörlere göre işgücü dağılımı: tarım %93, hizmet %5, endüstri ve ticaret %2
Tarım ürünleri: pirinç, mısır, narenciye, hububat; süt ürünleri, yumurta Demiryolları: 0 km Su yolları: yok Limanları: yok Hava alanları: 2 Bhutan zengin kömür ve demir yataklarına sahiptir. Bazı bölgelerde alçıtaşı ve grafit bulunmuştur. Ama bu yeraltı zenginlikleri henüz tam olarak değerlendirilememiştir. Gümüş, bakır, pirinç madenleri elde edilir ve işlenir. Bhutan'da eğitim 11 yaşına kadar parasız olarak devlet tarafından sağlanır. Orta öğrenim kişinin isteğine bağlıdır. Yüksek öğrenim görmek için dış ülkelere özellikle Hindistan ve İngiltere'ye gidilir. Okuma-yazma oranı çok düşüktür. Son zamanlarda eğitime çok önem verilmektedir.

10 Siyasi Hayat Monarşiyle yönetilen ülkeler arasındaki görülmeyen hükumet sistemi Bhutan'da mevcuttur yılından itibaren, kral halkın isteklerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Üç senede bir seçim yapılır. Meclis 150 üyeden teşekkül eder. 110'u seçimle, 10'u kralın seçmesiyle, 30'u ise tayinle olmak üzere meclis teşkil edilir. Ülkede siyasi partiler mevcut olup kraliyete ait 8 kişilik danışma meclisi vardır yılında komünist Çin tehlikesine karşı Hindistan'ın himayesini kabul etmişlerdir.

11 DÜNYA YASAM MEMNUNIYET ENDEKSI
Yaşam memnuniyet endeksi Leicester Üniversitesi’nde Analitik Sosyal Psikanalist Adraian G. White tarafında bir Meta-analizinden veri kullanarak yaratıldı. O farklı uluslardaki yaşam memnuniyetini (öznel yaşam doyumu) göstermek için bir denemedir. Bu hesaplamada kaynak olarak sağlık, zenginlik ve temel eğitim dikkate alınır.

12 Uluslararası sıralamalar
Sıra / Ülke 1.  Danimarka 2.  İsviçre 3. Avusturya 4. İzlanda 5. Bahamalar 6. Finlandiya 7. İsveç 8. Bhutan 9. Brunei 10. Kanada

13 Güney Asya’da küçücük bir ülke… Buraya “Masallar Ülkesi” deniyor
Güney Asya’da küçücük bir ülke… Buraya “Masallar Ülkesi” deniyor. Bhutan’a masallar ülkesi denilmesinin nedeni , ülkedeki herkesin çok zengin olmasından falan da değil üstelik. Bu ülkeyi güvenli kılan ve onu masallar ülkesi yapan onların güçlü budist inançları. Onlar için en önemli şey sevgi, saygı ve mutluluk. Burada mutlu insanlar yaşıyor!

14 Budizm

15 Dört Yüce Gerçek  1. gerçek, Dukkha: acı hayatın ve varoluşun bir parçasıdır. 2. gerçek, Samudaya: acıların kaynağı arzu ve isteklerdir. 3. gerçek, Nirodha: istek ve arzular bırakılırsa acılar sona erdirilebilir. 4. gerçek, Magga: acıların sona erdirilmesinin yolu Sekiz Aşamalı Asil Yol'dan geçer. Doğru kavrama, doğru düşünce, doğru söz, doğru eylem, namuslu kazanç, doğru çaba, uyanıklık, ve doğru konsantrasyon.

16 İlk iki basamak, tavır ve düşünce arasında bağlantı kurar
İlk iki basamak, tavır ve düşünce arasında bağlantı kurar. Bilinçli olma ya da bilinçsiz olma arasındaki ayrıma varmak için daima düşünme sürecindedir. Bu süreç, insanı etkin olmaya hazırlamaktadır. Üçüncü basamak ve sonraki iki basamak da ahlâkî davranışlara vurgu yapar. Son üç basamak ise; manevi boyutta ruhsal arınmadan bahseder.

17 Bizi dinlediginiz icin tesekkur ederiz 


"Himalayalarda Gürleyen Ejderlerin Ülkesi: Bhutan" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları