Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Çok hücreli ökaryot canlılar.  Kloroplastları ile fotosentez yaparak organik besin üretirler.  Hücre zarının etrafında selülozdan yapılı çeperleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Çok hücreli ökaryot canlılar.  Kloroplastları ile fotosentez yaparak organik besin üretirler.  Hücre zarının etrafında selülozdan yapılı çeperleri."— Sunum transkripti:

1  Çok hücreli ökaryot canlılar.  Kloroplastları ile fotosentez yaparak organik besin üretirler.  Hücre zarının etrafında selülozdan yapılı çeperleri vardır.  Depo polisakkaritleri nisaştadır.  Bitkiler üçe ayrılır.  Damarsız tohumsuz bitkiler  Damarlı tohumsuz bitkiler.  Damarlı tohumlu bitkiler.

2  Karasal hayata uyum sağlamış organizmalardır.  Su alış verişinde kök gövde yeterince gelişmediği için çok nemli ortamlarda yaşarlar.  Gelişmiş olanlarda kök,gövde benzeri yapılar(Rizoit) vardır.Suyu ve mineralleri rizoit denilen yapıyla alırlar.  Tüm dünyada çok geniş yayılım alanına sahiptirler.  Bulundukları yerler:nemli yerlerde,ağaç kabuklarında,su kenarlarında,toprak ve kayaların üzerinde görülen küçük yeşil bitkilerdir.  Üremeleri eşeyli ve eşeysiz üremenin birbirini takip etmesi şeklinde.

3  İletim demetleri kök,gövde ve yapraklarda aynı kalınlıkta.  Ilıman ve nemli yerlerde yaşarlar.  Toprakaltı gövdelerine rizom denir.  Sporla çoğalırlar.Üremeleri eşeyli üremenin eşeysiz üremeyi takip etmesi şeklinde olur.  Bu bitkilerin varlığı 300 milyon yıla dayanır. Bu bitkiler kömür yataklarının oluşumunda etkilidir.

4  Bu tür bitkiler çiçek ve tohum oluşturur.  Gerçek kök,gövde ve yapraklara sahiptir.  Eşeyli ve eşeysiz olarak ürerler.  Bu tür bitkiler döllenmeden sonra embriyonun ve besin deposunun bulundurduğu bir yapı oluşturmaya başlar.  Tohum taslağı ve tohum yumurta içinde meyve ile birlikte gelişir ve olgunlaşır.

5  Tohumlarda ortak üç yapı bulunur.  Tohum kabuğu:Tohumu sarar.Dış etkilerden korur.Çimlenme sırasında su ile şişerek patlar.  Embriyo: Zigotun bölünüp çoğalmasıyla oluşur.Bitkinin küçük bir taslağıdır. Kök Gövde Yaprak taslaklarını içerir.  Çenek(besi doku):Embriyoya bağlı besin deposudur. Çimlenme sırasında embriyonun beslenmesini sağlar.Fasulye ve nohut gibi bitkilerde besi doku yoktur.Çenek vardır.  Damarlı Tohumlular ikiye ayrılır.  Açık tohumlular.  Kapalı tohumlular.

6

7  Çok yıllık bitkilerdir.Calı formunda olanları vardır.  Yaprakları iğne yapraklıdır.Bunun yanında Pul,yelpaze,şerit ya da tüye benzer yapraklı olanları da vardır.  Tohumları açıkta kozalak yapraklarının arasında bulunur.  Yumurtalık ile çevrili gerçek bir tohum taslağı yoktur,bundan dolayı da meyve oluşturmaz.

8  Çiçekleri ayrı eşeylidir.Erkek ve dişi kozalaklar ayrı ayrı gelişir.  Tozlaşma ve döllenme olduktan sonra,oluşan tohum,dişi kozalak pulunun üstünde gelişir.Bu pullardan düşen tohumların çimlenmesi ile yeni bitkiler oluşur.  Örnekler.Mavi ladin,karaçam,ardıç,servi,sedir.  Kozaklılar herdem yeşildir.

9

10

11  Kapalı tohumlular açık tohumlulara göre daha geniş alana yayılmıştır.  Otsu formunda olanlar.  Çalı formunda.  Odunsu formunda.  Bitkiler aleminde en geniş grubu oluşturur.  En belirgin özellikleri farklılaşmış çiçek ve meyvelerinin olması.  Ovaryumlarının içinde tohum taslakları vardır.  Ovaryumları gelişerek meyveyi oluşturur.  Soframızda yer alan sebze,meyve,kuruyemiş gibi temel besin kaynaklarımızdır.  Sanayide:İlaç,tekstil,kağıt,kozmatik de ham madde olarak kullanılmaktadır.  Bitkiler doğadaki karbon,oksijen döngülerinin kilit canlılarıdır.Yeşil alanların tahribi doğal dengeyi bozar.

12


" Çok hücreli ökaryot canlılar.  Kloroplastları ile fotosentez yaparak organik besin üretirler.  Hücre zarının etrafında selülozdan yapılı çeperleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları