Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİTKİLER(PLANTAE)ALEMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİTKİLER(PLANTAE)ALEMİ"— Sunum transkripti:

1 BİTKİLER(PLANTAE)ALEMİ
Çok hücreli ökaryot canlılar. Kloroplastları ile fotosentez yaparak organik besin üretirler. Hücre zarının etrafında selülozdan yapılı çeperleri vardır. Depo polisakkaritleri nisaştadır. Bitkiler üçe ayrılır. Damarsız tohumsuz bitkiler Damarlı tohumsuz bitkiler. Damarlı tohumlu bitkiler.

2 DAMARSIZ TOHUMSUZ BİTKİLER
Karasal hayata uyum sağlamış organizmalardır. Su alış verişinde kök gövde yeterince gelişmediği için çok nemli ortamlarda yaşarlar. Gelişmiş olanlarda kök,gövde benzeri yapılar(Rizoit) vardır.Suyu ve mineralleri rizoit denilen yapıyla alırlar. Tüm dünyada çok geniş yayılım alanına sahiptirler. Bulundukları yerler:nemli yerlerde,ağaç kabuklarında,su kenarlarında,toprak ve kayaların üzerinde görülen küçük yeşil bitkilerdir. Üremeleri eşeyli ve eşeysiz üremenin birbirini takip etmesi şeklinde.

3 DAMARLI TOHUMSUZ BİTKİLER
İletim demetleri kök,gövde ve yapraklarda aynı kalınlıkta. Ilıman ve nemli yerlerde yaşarlar. Toprakaltı gövdelerine rizom denir. Sporla çoğalırlar.Üremeleri eşeyli üremenin eşeysiz üremeyi takip etmesi şeklinde olur. Bu bitkilerin varlığı 300 milyon yıla dayanır. Bu bitkiler kömür yataklarının oluşumunda etkilidir.

4 DAMARLI TOHUMLU BİTKİLER
Bu tür bitkiler çiçek ve tohum oluşturur. Gerçek kök,gövde ve yapraklara sahiptir. Eşeyli ve eşeysiz olarak ürerler. Bu tür bitkiler döllenmeden sonra embriyonun ve besin deposunun bulundurduğu bir yapı oluşturmaya başlar. Tohum taslağı ve tohum yumurta içinde meyve ile birlikte gelişir ve olgunlaşır.

5 DAMARLI TOHUMLU BİTKİLER
Tohumlarda ortak üç yapı bulunur. Tohum kabuğu:Tohumu sarar.Dış etkilerden korur.Çimlenme sırasında su ile şişerek patlar. Embriyo: Zigotun bölünüp çoğalmasıyla oluşur.Bitkinin küçük bir taslağıdır. Kök Gövde Yaprak taslaklarını içerir. Çenek(besi doku):Embriyoya bağlı besin deposudur. Çimlenme sırasında embriyonun beslenmesini sağlar.Fasulye ve nohut gibi bitkilerde besi doku yoktur .Çenek vardır. Damarlı Tohumlular ikiye ayrılır. Açık tohumlular. Kapalı tohumlular.

6 DAMARLI TOHUMLU BİTKİLER

7 AÇIK THUMLULAR Çok yıllık bitkilerdir .Calı formunda olanları vardır.
Yaprakları iğne yapraklıdır.Bunun yanında Pul,yelpaze,şerit ya da tüye benzer yapraklı olanları da vardır. Tohumları açıkta kozalak yapraklarının arasında bulunur. Yumurtalık ile çevrili gerçek bir tohum taslağı yoktur,bundan dolayı da meyve oluşturmaz.

8 AÇIK THUMLULAR Çiçekleri ayrı eşeylidir.Erkek ve dişi kozalaklar ayrı ayrı gelişir. Tozlaşma ve döllenme olduktan sonra,oluşan tohum,dişi kozalak pulunun üstünde gelişir.Bu pullardan düşen tohumların çimlenmesi ile yeni bitkiler oluşur. Örnekler.Mavi ladin,karaçam,ardıç,servi,sedir. Kozaklılar herdem yeşildir.

9

10

11 KAPALI TOHUMLULAR Kapalı tohumlular açık tohumlulara göre daha geniş alana yayılmıştır. Otsu formunda olanlar. Çalı formunda. Odunsu formunda. Bitkiler aleminde en geniş grubu oluşturur. En belirgin özellikleri farklılaşmış çiçek ve meyvelerinin olması. Ovaryumlarının içinde tohum taslakları vardır. Ovaryumları gelişerek meyveyi oluşturur. Soframızda yer alan sebze,meyve,kuruyemiş gibi temel besin kaynaklarımızdır. Sanayide:İlaç,tekstil,kağıt,kozmatik de ham madde olarak kullanılmaktadır. Bitkiler doğadaki karbon,oksijen döngülerinin kilit canlılarıdır.Yeşil alanların tahribi doğal dengeyi bozar.

12 30.000 Yıldan Sonra Yeniden Hayata Dönüş


"BİTKİLER(PLANTAE)ALEMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları