Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ergenlik dönemi Ve Aile iletişimi Şule TEKE.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ergenlik dönemi Ve Aile iletişimi Şule TEKE."— Sunum transkripti:

1 Ergenlik dönemi Ve Aile iletişimi Şule TEKE

2 EYVAH!!! ÇOCUĞUM BÜYÜYOR Doğduğunda size Dünyaları verdi,
İlk adımı attığı zaman, sevinçten uçtunuz, İlk Anne ve Baba dediğinde ne yapacağınızı şaşırdınız, Büyüdükçe problem yaşamaya başladınız, “ARTIK ÇOCUĞUMU ANLAYAMIYORUM” DEMEYE BAŞLADINIZ DEĞİL Mİ? **Korkmayın çocuğunuz kendini arıyor.

3 ERGENLİK DÖNEMİ (12- 21 Yaş)
ERGENLİK, çocukluktan çıkıp gençliğe adım atma dönemidir. ERGENLİĞİ, zamanı biraz farklı olsa da herkes yaşar. ERGENLİK büyümenin doğal bir parçasıdır. ERGENLİK, fiziksel değişimlerin yanı sıra, düşünsel ve duygusal değişimleri de beraberinde getirir.

4 ERGENİN; Duyguları hızlı iniş çıkışlar gösterir.
Tepkileri önceden kestirilmez. Derslerine ilgisi azalmıştır. Dikkati dağınıktır. Evde durmak istemez, Önerilere aldırmaz, Beslenmesi düzensizdir.

5 İlgileri artmış gelgeç hevesleri çoğalmıştır.
Başkaları tarafından nasıl görüldüğünü merak eder. Dinlediği müzik, beğendiği sanat etkinlikleri değişir. Uzun uzun düşler kurar. Hatıra defteri tutmaya başlar. Şiir, öykü yazmaya özenir. Yazdıklarında gizliliğe dikkat eder. Sürekli cep telefonuyla arkadaşlarıyla mesajlaşır

6 Kulaktan dolma ödünç alınmış fikirleri savunur. Büyükleri ile tartışır.
Anne babasına karşıt düşünceler ileri sürmeye dikkat eder. Karşı çıkmış olmak için karşı çıkar. Bu dönem için çelişkili duyuş ve davranış özellikleri olağan sayılır. Bazı gençler çalkantıyı daha az yoğunlukta yaşayıp çabucak uyum sağlarlar. Bazıları ise ileri derecede uyumsuzluklar gösterip bu tür davranışlarda ileri yaşlarda da bulunabilirler.

7 Bu konuda anne-babaya düşen görev gence evde fazla sınırlamamak olmalıdır.
Çünkü bunalan genç dışarıda daha etkin arkadaşlarının peşinden gidebilir. Evinde kabul gören ergen zamanla ailesine daha kolay bağlanır

8 Yaşıtlarının da benzer problemlerinin olması gençler arasında gruplaşmalara yol açar.
Bir grup içinde olmak gence güven verir. Onaylamasa bile grubun bazı davranışlarına katılır

9 Gençlik çağı beğenilerin, özentilerin, tutkuların, hayranlıkların yoğun olduğu bir dönemdir.
Ergenler bir yandan bağımsızlıklarını kazanmaya çalışırken bir yandan da model ararlar. Modellerinin meziyetleri kadar kusurları da taklit edilir. Model sık sık değiştirilebilir, her modelden alınan bir örnek gencin kişiliğine bir ilave yapar. Bu nevi denemeler ergenlik sonuna kadar sürer.

10 Gençlik, bocalama ve fırtınalar içinde geçen bir dönemdir
Gençlik, bocalama ve fırtınalar içinde geçen bir dönemdir. İkinci doğuş olarak kabul edilir. Fırtına ve gerginlik dönemi olarak da açıklanabilen ergenlik hangi toplumda olursa olsun, her bireyin yaşadığı bir evredir.

11 OLUR OLMAZ HERŞEYİ SORUN YAPAR.
ÇABUK ÜZÜLÜR. Çabuk sinirlenir. OLUR OLMAZ HERŞEYİ SORUN YAPAR.

12 İlgileri artmış, gelgeç hevesleri çoğalmıştır.
Gürültülü müziğe bayılır Süse ve giyime düşkünlük gösterir. Genç kız ayna karşısında saatler geçirir.

13 Her şeye olur olmaz karşı çıkarken eleştiri ve yorumlara yönelir.
Her şeyi bir anda düzeltecek kolay çözümler arar. Bunun için çabuk kandırılabilir.

14 Evinde uyumsuz olan genç bu uyumsuzluğunu okula da yansıtır.
Derslere ilgisi azalır, başarısı düşer. Hep bağırır çağırır, kırar döker. Bu davranışları art niyetli önderler vasıtası ile saptırılıp hırsızlığa, zararlı eyleme, toplum suçlarına yöneltilebilir. Gençler toplum kurallarını hiçe sayıp kural dışı yaşamak isterler.

15 AİLELERİN ERGEN HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİ
Hırçınlaştı. Ders çalışmıyor. Sorumluluk duygusu yok. Canım sıkılıyor diyor. En küçük isteklerini sert bir dille bildiriyor. Kardeşlerini kızdırmaktan zevk alıyor. Okuduğunu anlamıyor gibi. Durgunlaştı, dalgınlaştı. Çabuk karamsarlığa düşüyor. Ara sıra hiç yoktan huysuzlaşıyor. Sert karşılıklar veriyor.

16 İleri derecede alıngan
İleri derecede alıngan. Derslerinde gene başarılı ama oyuna, eğlenceye çok düştü. Olur olmaz her şeye ağlıyor. Evde huzursuz, dışarıda sıkılgan Her istediğini yaptırmak istiyor. Aşırı süsleniyor. Siz bana karışamazsınız diyor. Babasından çekindiği için dolambaçlı yollara sapıyor. Derslerinde başarılı. Hiç sorun çıkartmayan bir çocuk. İki kez okula gitmemiş. Arkadaşlarıyla gezmiş. Sorunca yalan söyledi. Bu davranışı bizi çok şaşırttı. Çok harçlık istiyor. Çok geziyor, eve girmek istemiyor. Spora çok düştü. Derslerine boş veriyor. Banyoya sokamıyoruz. Ellerini bile yıkatamıyoruz. Saçını kestiremiyoruz. Son derece asi ve hırçın olmaya başladı. Başına buyruk olmak istiyor. Dayak, kötü söz, tatlı söz hiçbiri sonuç vermiyor. Bir psikologla mı görüşmeliyim.

17 Ergenle Nasıl iletişim kurmalıyız

18 GENÇ ÇOCUĞUNUZUN DURUMUNA İÇTEN İLGİ GÖSTERİN!

19 ÇOCUĞUNUZA ZAMAN AYIRIN !

20 Zaman harcayın Dinleyin Aklınıza ne gelirse her konudan konuşun

21 Çocuğunuzun hangi etkinliklerle ve deneyimlerle ilgili olduğunu öğrenmeye çalışın

22 Aynı görüşte olmasanız bile söylediklerinin ve hissettiklerinin sizin için önemli olduğunu bilmesini sağlayabilirsiniz.

23 Dürüst bir geribildirim yoluyla karşılıklı anlayış sağlamaya çalışabilirsiniz

24 DUYGULARINIZI DENETLEYİN
Duygular çok alevlendiğinde bir “mola” verin.

25 Çocuğunuzun üzücü davranışına, tepeniz atmadan önce olumlu bir davranışla karşılık verin

26 Karşılıklı saygıyı teşvik etmeli, bunun içinde çocuğumuzun duygularını kabullenebilmeliyiz...

27 Çocuğun duygularını görmezlikten gelen, tıkayıcı cevaplar vermekten kaçının.
Bu tarz bir dinleme çocuğumuzu işitmediğimizi ve anlamadığımızı belirtir...

28 Çocukların öğrenmesine izin verin.
Kendi çözümlerimizi onlara empoze etmekten kaçının...

29 Armağanlarla çocuğunuzu geçici olarak kazanabilirsiniz
Ancak asıl armağan sürekli ilgi ve sevginizdir

30 Ayrıca ergenliğe giren çocuğunuzun vücut temizliğini öğrenmesi de çok önemlidir . Traş olma ve banyo yapma alışkanlıkları kazanmalıdırlar .

31 Ergenlik döneminde hormonlar daha fazla çalışır ve vücut daha yağlı olur bu sebepten ergenilerin kişisel bakım alışkanlığı kazanması çok önemlidir.

32 Boyları uzuyor, kiloları artıyor, cinsel organlarda değişiklikler oluyor. Yüzde sivilce oluşuyor. Gençler cinselliği keşfetmeye başlıyorlar. Ancak yetişkinler dünyasına adım atmaya hazırlanan gençte fiziksel gelişme olsa bile, ruhsal gelişme aynı oranda olmadığı için bir uyumsuzluk oluşuyor. Ruhsal donanımları fiziksel gelişimleriyle orantılı olmadığı için bir iç çatışma yaşanıyor.

33 Ayrıca bu dönemde kız erkek ilişkileri artar sevgili olma durumu ortaya çıkar ve ergenliği verdiği değişiklikler gençleri yanlış yapmaya sürükleyebilir.

34 Dinlediğiniz için teşekkürler


"Ergenlik dönemi Ve Aile iletişimi Şule TEKE." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları