Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FRAKTAL GEOMETRİ. Bir şeklin orantılı olarak küçültülmüş veya büyütülmüş modelleriyle inşa edilen örüntülere fraktal denir. Her fraktal bir örüntüdür.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FRAKTAL GEOMETRİ. Bir şeklin orantılı olarak küçültülmüş veya büyütülmüş modelleriyle inşa edilen örüntülere fraktal denir. Her fraktal bir örüntüdür."— Sunum transkripti:

1 FRAKTAL GEOMETRİ

2 Bir şeklin orantılı olarak küçültülmüş veya büyütülmüş modelleriyle inşa edilen örüntülere fraktal denir. Her fraktal bir örüntüdür. Her örüntü fraktal olmayabilir. Fraktallar, sonsuza kadar uzanabilen inşa adımlarıyla büyürler.fraktal

3 Aşağıdaki şekiller belli bir kurala göre devam ettiğinden bir fraktal örneğidir.fraktal örneği

4 Örnek: Yukarıda ilk üç adımı verilen örüntünün her adımı ilk adımda verilen üçgenin belli bir oranda büyütülmüş modelleriyle genişleyen bir fraktaldır.

5 Örnek: Eşkenar üçgenin kenarlarının orta noktaları alınarak oluşturulan yukarıdaki fraktalda 4.adımda kaç tane turuncu renkli üçgen vardır?

6 Fraktal devam ettirildiğinde 4. adımda aşağıdaki şekil oluşur. 4. adımdaki şekilde 13 tane turuncu renkli üçgen vardır.

7 Örnek: Örnek Yukarıdaki şekilde oluşturulan fraktal modelinin 1. adımındaki boyalı bölgenin alanı 1 cm2′dir. 10. adımda oluşan en küçük alana sahip karesel bölgenin bir kenarının uzunluğu kaç cm?

8 Çözüm: Boyalı bölgenin 1 kenarı 1.adımda 1 2.adımda 1/2 3.adımda 10.adımda

9 Örnek: Yukarıdaki şekilde verilen portakal sayısı belli bir kurala göre çoğalmaktadır.Buna göre, 6. hafta sonundaki portakal sayısı kaçtır? A) 256 B) 128 C) 64 D) 32

10 Çözüm: Çözüm 1.hafta 2= 2.hafta 4= 3.hafta 8= 4.hafta 16= 5.hafta 32= 6.hafta 64=

11 DOĞADA FRAKTAL ÖRNEKLERİ : EĞRETİ OTU

12 TAVUS KUŞU

13 KAR TANESİ

14 AĞAÇ

15 DNA SARMALI

16 HAZIRLAYAN MERT GÜMÜŞ


"FRAKTAL GEOMETRİ. Bir şeklin orantılı olarak küçültülmüş veya büyütülmüş modelleriyle inşa edilen örüntülere fraktal denir. Her fraktal bir örüntüdür." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları