Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bölüm 10: IŞIKTA KIRINIM Prof. Dr. M. Halûk Güven ZKÜ Fen-Ed. Fak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bölüm 10: IŞIKTA KIRINIM Prof. Dr. M. Halûk Güven ZKÜ Fen-Ed. Fak."— Sunum transkripti:

1 Bölüm 10: IŞIKTA KIRINIM Prof. Dr. M. Halûk Güven ZKÜ Fen-Ed. Fak.
Fizik Bölümü

2 GENEL BİLGİLER Lazer ışığının tek yarıktan geçerek ekran üzerinde oluşturduğu kırınım deseninin incelenmesi Kırınım ağı kullanarak lazerin dalga boyunun deneysel olarak tespit edilmesi Rasgele konumlanmış noktasal delikli ağ ile kare örgü düzeninde noktasal delikli ağ desenlerin gözlemlenmesi amaçlanmaktadır.

3 IŞIKTA GİRİŞİM VE KIRINIM
Deneyde ışıkta kırınım desenlerini incelemek üzere monokromatik ışık kaynağı olan He-Ne lazeri kullanılmaktadır. Tek yarıkta kırınım olayı Işık a yarık genişliğine sahip tek-yarıktan geçtirilerek bir ekran üzerine düşürülür. Huygens prensibine göre bir düzlem dalga cephesi yarığa vurduğu zaman, yarık üzerindeki her bir nokta bir ışık kaynağı gibi davranır. Bu noktalardan aynı ve zıt fazda gelen ışığın ekran üzerine düşmesi sonucu desende asinθ = nλ ikoşulunu sağlayan açılarda minimumlar (karanlık saçaklar) oluşur. Burada θ =arctan(x/L) ile verilir (n bir tamsayı, x minimumlar arası mesafe ve L, yarık levhası ile ekran arasındaki uzaklıktır). Deneyde aydınlık ve karanlık saçakların konumları belirlenmekte ve bir optik okuyucu yardımıyla şiddet grafiği elde edilmektedir. Bununla birlikte, yarık genişliği değiştikçe kırınım deseninde oluşan değişim tartışılmaktadır.

4 Kırınım ağı Birbirine yakın aralıklı çok sayıda yarıktan oluşan kırınım ağı üzerine gönderilen ışığın büyük açılara kırınıma uğramasını sağlar ve ışığın dalga boyunu daha duyarlı ölçülebilir. Mevcut ışığın büyük açılara yayılması parlaklığı azaltmasına karşılık çok sayıda yarık birer ışık kaynağı gibi davranacağından parlaklık korunur.


"Bölüm 10: IŞIKTA KIRINIM Prof. Dr. M. Halûk Güven ZKÜ Fen-Ed. Fak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları