Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KÜTAHYA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Sağlık Slaytlarıhttp://hastaneciyiz.blogspot.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KÜTAHYA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Sağlık Slaytlarıhttp://hastaneciyiz.blogspot.com."— Sunum transkripti:

1 KÜTAHYA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Sağlık Slaytlarıhttp://hastaneciyiz.blogspot.com

2 EV KAZALARINDA İLKYARDIM

3 KAZA NEDİR ? İnsan iradesi dışında İnsan iradesi dışında Ne zaman Ne zaman Nerede Nerede Nasıl olacağı bilinmeyen Nasıl olacağı bilinmeyen Yaralanma Yaralanma Can ve mal kaybına Can ve mal kaybına sebep olan olaylara KAZA denir sebep olan olaylara KAZA denir

4 Kazaların büyük çoğunluğu Kazaların büyük çoğunluğu EVLERDE ve EVLERİN YAKINLARINDA meydana gelir EVLERDE ve EVLERİN YAKINLARINDA meydana gelir DAHA ÇOK ÇOCUKLAR ZARAR GÖRÜR DAHA ÇOK ÇOCUKLAR ZARAR GÖRÜR

5 Kaza denilince beklenmedik bir zamanda ve beklenmedik şekilde oluşan yaralanmalara, can ve mal kayıplarına neden olan olayları anlamamıza rağmen ev kazaları, kaza çeşitleri arasında önemi gittikçe artmakta olup, bir evin içinde veya bahçesinde, havuzunda ve garajında meydana gelen, çoğunlukla ÖNLENEBİLİR olaylardır Kaza denilince beklenmedik bir zamanda ve beklenmedik şekilde oluşan yaralanmalara, can ve mal kayıplarına neden olan olayları anlamamıza rağmen ev kazaları, kaza çeşitleri arasında önemi gittikçe artmakta olup, bir evin içinde veya bahçesinde, havuzunda ve garajında meydana gelen, çoğunlukla ÖNLENEBİLİR olaylardır

6 Dünya'da ve ülkemizde ev kazaları, özellikle okulöncesi 0-6 yaş döneminde çeşitli yaralanmalara, sakatlanmalara ve ölümlere neden olması açısından önemle üzerinde durulması gereken bir konudur Dünya'da ve ülkemizde ev kazaları, özellikle okulöncesi 0-6 yaş döneminde çeşitli yaralanmalara, sakatlanmalara ve ölümlere neden olması açısından önemle üzerinde durulması gereken bir konudur

7 EV KAZALARINI ÖNLEMEK İÇİN EV KAZALARINI ÖNLEMEK İÇİN ALINABİLECEK TEDBİRLER ALINABİLECEK TEDBİRLER

8 EVİN HER BÖLÜMÜ İÇİN ORTAK NOKTALAR Tüm elektrik prizleri, özel plastik koruyucular ile kapatıldı mı ? Tüm elektrik prizleri, özel plastik koruyucular ile kapatıldı mı ? Tüm kimyasal madde içeren(temizlik ürünleri vs.) malzemeleri çocuğun ulaşamayacağı yerde veya özel güvenlik kilidi olan dolaplarda muhafaza ediyor musunuz? Tüm kimyasal madde içeren(temizlik ürünleri vs.) malzemeleri çocuğun ulaşamayacağı yerde veya özel güvenlik kilidi olan dolaplarda muhafaza ediyor musunuz? Mobilyalarınız pencerelerden uzakta mı bulunuyor ? Mobilyalarınız pencerelerden uzakta mı bulunuyor ? Cam sehpa ve masalarınızın çocuğunuza zarar verebileceğini düşünüp gerekli güvenlik önlemlerini aldınız mı? Cam sehpa ve masalarınızın çocuğunuza zarar verebileceğini düşünüp gerekli güvenlik önlemlerini aldınız mı?

9 EVİN HER BÖLÜMÜ İÇİN ORTAK NOKTALAR Mobilyalarınızın ve varsa şöminenizin köşe ve kenarlarını güvenli hale getirdiniz mi? Mobilyalarınızın ve varsa şöminenizin köşe ve kenarlarını güvenli hale getirdiniz mi? Çiçekleriniz, çocukların ulaşamayacağı yerde mi duruyor ? Çiçekleriniz, çocukların ulaşamayacağı yerde mi duruyor ? Çocuklarınızın yeme ihtimaline karşı çiçeklerinizin zehirli olup olmadığını biliyor musunuz ? Çocuklarınızın yeme ihtimaline karşı çiçeklerinizin zehirli olup olmadığını biliyor musunuz ?

10 EVİN HER BÖLÜMÜ İÇİN ORTAK NOKTALAR Sigara, kibrit ve çakmağın çocuğun ulaşamayacağı yerde olduğuna emin misiniz ? Sigara, kibrit ve çakmağın çocuğun ulaşamayacağı yerde olduğuna emin misiniz ? Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı yatak odasında ve dışında gerekli önlemleri aldınız mı ? Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı yatak odasında ve dışında gerekli önlemleri aldınız mı ? Evinizde yangına karşı duman dedektörü bulunduruyor musunuz ? Evinizde yangına karşı duman dedektörü bulunduruyor musunuz ?

11 EVİN HER BÖLÜMÜ İÇİN ORTAK NOKTALAR Evinizin kapılarında, kapının çarpmasını önleyen kapı tutucu aparatlarının tek parçalı olduğuna ve çocuklar tarafından çıkarılıp yutulmayacağına emin misiniz ? Evinizin kapılarında, kapının çarpmasını önleyen kapı tutucu aparatlarının tek parçalı olduğuna ve çocuklar tarafından çıkarılıp yutulmayacağına emin misiniz ? Çocuğunuzun kapıya elini ve parmağını sıkıştırmaması için koruyucu aparat taktınız mı ? Çocuğunuzun kapıya elini ve parmağını sıkıştırmaması için koruyucu aparat taktınız mı ? Çocuğunuzun çekmecelere elini ve parmağını sıkıştırmaması için özel koruyuculu kilit taktınız mı ? Çocuğunuzun çekmecelere elini ve parmağını sıkıştırmaması için özel koruyuculu kilit taktınız mı ? İlk yardım eğitimi aldınız mı ? İlk yardım eğitimi aldınız mı ?

12 EVİN HER BÖLÜMÜ İÇİN ORTAK NOKTALAR Evinizin koridorlarını uygun şekilde aydınlatıyor musunuz ? Evinizin koridorlarını uygun şekilde aydınlatıyor musunuz ? Evinizdeki merdivenlerinizi çocuğunuzun düşmemesi için güvenli hale getirdiniz mi? Güvenlik kapısı takdırdınız mı? Evinizdeki merdivenlerinizi çocuğunuzun düşmemesi için güvenli hale getirdiniz mi? Güvenlik kapısı takdırdınız mı? Çocuğunuzun TV, müzik seti gibi elektronik eşyalara ulaşıp kendisine zarar vermemesi için gerekli önlemleri aldınız mı? Çocuğunuzun TV, müzik seti gibi elektronik eşyalara ulaşıp kendisine zarar vermemesi için gerekli önlemleri aldınız mı? Özellikle bir deprem bölgesi olan ülkemizde ölüm ve yaralanmaların önemli bir bölümünün eşyaların üzerimize düşmesi ile meydana geldiğini biliyor musunuz? Özellikle bir deprem bölgesi olan ülkemizde ölüm ve yaralanmaların önemli bir bölümünün eşyaların üzerimize düşmesi ile meydana geldiğini biliyor musunuz?

13 EVİN HER BÖLÜMÜ İÇİN ORTAK NOKTALAR Dolap, gardrop gibi yüksek eşyalarınızın depremde çocuğunuzun ve sizin üzerinize devrilmemesi ve zarar görmemeniz için gerekli korunma önlemlerini aldınız mı? Dolap, gardrop gibi yüksek eşyalarınızın depremde çocuğunuzun ve sizin üzerinize devrilmemesi ve zarar görmemeniz için gerekli korunma önlemlerini aldınız mı? Balkonlarınızı güvenli hale getirdiniz mi ? Balkonlarınızı güvenli hale getirdiniz mi ? Pencereleriniz de çocuk kilidi varmı ? Pencereleriniz de çocuk kilidi varmı ?

14 ÇOCUK ODASI Karyolanın yanlarına(çocuğun başını vurmaması için) koruyucu kullanıyorsanız, bunun sert, sıkı ve emniyetli olduğundan ve en az altı yerinden karyolaya bağlı olduğundan emin misiniz ? Karyolanın yanlarına(çocuğun başını vurmaması için) koruyucu kullanıyorsanız, bunun sert, sıkı ve emniyetli olduğundan ve en az altı yerinden karyolaya bağlı olduğundan emin misiniz ? Gece lambası, çocuğun karyolasından ve perde gibi diğer kumaş eşyaların yeterince uzağında mıdır ? Gece lambası, çocuğun karyolasından ve perde gibi diğer kumaş eşyaların yeterince uzağında mıdır ? Çocuğu alt değiştirme masası üzerinde yalnız bırakılmasının tehlikeli olduğunu biliyor musunuz ? Çocuğu alt değiştirme masası üzerinde yalnız bırakılmasının tehlikeli olduğunu biliyor musunuz ?

15 ÇOCUK ODASI Oyuncakların çocuğun yaşına uygun olup olmadığını kontrol ediyor musunuz ? Oyuncakların çocuğun yaşına uygun olup olmadığını kontrol ediyor musunuz ? Çocuğunuzu boğulma riskine karşı çevreden bulup ağzına atabileceği küçük objelerin çocuğun yakınında olmamasına özen gösteriyor musunuz ? Çocuğunuzu boğulma riskine karşı çevreden bulup ağzına atabileceği küçük objelerin çocuğun yakınında olmamasına özen gösteriyor musunuz ? Çocuğun 2 Yaşından sonra erişkin ölçüsündeki yatağa geçtiğinde, 5 yaşına kadar yatak koruma bariyeri kullanılması gerektiğini biliyor musunuz ? Çocuğun 2 Yaşından sonra erişkin ölçüsündeki yatağa geçtiğinde, 5 yaşına kadar yatak koruma bariyeri kullanılması gerektiğini biliyor musunuz ?

16 BANYO İlaçlar kilitli olarak özel ilaç kutusunda veya özel kilitli dolaplarda mı muhafaza ediliyor? İlaçlar kilitli olarak özel ilaç kutusunda veya özel kilitli dolaplarda mı muhafaza ediliyor? Boğulmaları, zehirlenmeleri ve parmak sıkışmalarını önlemek için klozet kapaklarına özel kilit taktırdınız mı ? Boğulmaları, zehirlenmeleri ve parmak sıkışmalarını önlemek için klozet kapaklarına özel kilit taktırdınız mı ? Evinizde kullandığınız sıcak suyun ısısını biliyor musunuz ? Evinizde kullandığınız sıcak suyun ısısını biliyor musunuz ? Çocuk banyoya girmeden önce suyun sıcaklığını daima kontrol eder misiniz ? Çocuk banyoya girmeden önce suyun sıcaklığını daima kontrol eder misiniz ?

17 BANYO Çocuğunuzun banyo sırasında küvetteyken, banyo küvet bataryasına başını çarpmaması için gerekli önlemi aldınız mı? Çocuğunuzun banyo sırasında küvetteyken, banyo küvet bataryasına başını çarpmaması için gerekli önlemi aldınız mı? Banyo küvetinin içinde çocuğun kaymaması için gerekli önlemleri aldınız mı ? Banyo küvetinin içinde çocuğun kaymaması için gerekli önlemleri aldınız mı ? Çocuğun banyoda veya küvette banyo yaparken yalnız bırakılmayacağını biliyor musunuz ? Çocuğun banyoda veya küvette banyo yaparken yalnız bırakılmayacağını biliyor musunuz ?

18 MUTFAK Bıçak ve çatalları, bulaşık temizleme deterjanlarını, plastik ambalajları çocuğun ulaşamayacağı yerlerde ve özel güvenlik kilidi olan dolaplarda muhafaza ediyor musunuz ? Bıçak ve çatalları, bulaşık temizleme deterjanlarını, plastik ambalajları çocuğun ulaşamayacağı yerlerde ve özel güvenlik kilidi olan dolaplarda muhafaza ediyor musunuz ? Ocakta pişirilen yiyecekleri, pişirme süresince unutmadan takip edebiliyor musunuz ? Ocakta pişirilen yiyecekleri, pişirme süresince unutmadan takip edebiliyor musunuz ? Ocak üzerinde pişen,kaynayan tencere ve tavalara çocuğunuzun ulaşmasını engellemek için özel önlem aldınız mı? Ocak üzerinde pişen,kaynayan tencere ve tavalara çocuğunuzun ulaşmasını engellemek için özel önlem aldınız mı?

19 MUTFAK Ocak ve fırınların açma kapama düğmeleriyle çocuğun oynamasını engellemek için özel bir önlem aldınız mı ? Ocak ve fırınların açma kapama düğmeleriyle çocuğun oynamasını engellemek için özel bir önlem aldınız mı ? Evde yangın çıkar ise, çocuğunuza nasıl davranması gerektiğini öğrettiniz mi ? Evde yangın çıkar ise, çocuğunuza nasıl davranması gerektiğini öğrettiniz mi ? Buzdolabı, fırın gibi elektrikli ev aletlerini çocuğun açamaması için gerekli önlemi aldınız mı? Buzdolabı, fırın gibi elektrikli ev aletlerini çocuğun açamaması için gerekli önlemi aldınız mı? Sandalye ve tabureleri, çocuğun tırmanıp çıkmaması için tezgah ve ocaklardan uzak tutuyor musunuz ? Sandalye ve tabureleri, çocuğun tırmanıp çıkmaması için tezgah ve ocaklardan uzak tutuyor musunuz ? Çocuğunuzun boğulmasına neden olabilecek objelerin hangi boyutlarda olduğunu biliyo rmusunuz Çocuğunuzun boğulmasına neden olabilecek objelerin hangi boyutlarda olduğunu biliyo rmusunuz

20 BAHÇE/HAVUZ Bahçe bakımı ile ilgili aletleri kilitli bir bölümde bulunduruyor musunuz ? Bahçe bakımı ile ilgili aletleri kilitli bir bölümde bulunduruyor musunuz ? Bahçeyi, çimleri gübreledikten sonra veya böcek ilacı ile ilaçladıktan sonra çocuğunuzun oynaması için en az 48 saat geçmesinin beklenmesi gerektiğin biliyor musunuz ? Bahçeyi, çimleri gübreledikten sonra veya böcek ilacı ile ilaçladıktan sonra çocuğunuzun oynaması için en az 48 saat geçmesinin beklenmesi gerektiğin biliyor musunuz ? Bahçenizde bulunan bitki ve ağaçların cinslerini tanıyor ve bunların zehirli olmadıklarına emin misiniz ? Bahçenizde bulunan bitki ve ağaçların cinslerini tanıyor ve bunların zehirli olmadıklarına emin misiniz ?

21 BAHÇE/HAVUZ Şayet bahçede yüzme havuzunuz varsa eviniz ile havuzunuz arasında otomatik kapıya sahip güvenlik bariyeriniz(çocuğun denetimsiz havuza girmesini engelleyen özel çit) var mı ? Şayet bahçede yüzme havuzunuz varsa eviniz ile havuzunuz arasında otomatik kapıya sahip güvenlik bariyeriniz(çocuğun denetimsiz havuza girmesini engelleyen özel çit) var mı ? Çocuğunuzun havuza düşmesi veya havuzda oynarken boğulma risklerine karşı yeterli güvenlik önlemleri aldınız mı? Çocuğunuzun havuza düşmesi veya havuzda oynarken boğulma risklerine karşı yeterli güvenlik önlemleri aldınız mı?

22 EV KAZALARI Yanıklar Yanıklar Kesikler Kesikler Zehirlenmeler Zehirlenmeler Düşme / Çarpmalar Düşme / Çarpmalar Burkulma / Kırık / Çıkıklar Burkulma / Kırık / Çıkıklar Kulak Burun Boğaza ve Göze yabancı cisim kaçması Kulak Burun Boğaza ve Göze yabancı cisim kaçması Isırıklar Isırıklar

23 YANIK Su buharı / Su / Sıcak sıvılar Su buharı / Su / Sıcak sıvılar Ateş Ateş Sıcak cisim Sıcak cisim Elektrik Elektrik Aşırı güneş ışını Aşırı güneş ışını Kimyasal maddeler (asit ve baz) ‘in Kimyasal maddeler (asit ve baz) ‘in İnsan vücuduna temas etmesi sonucunda vücutta meydana gelen doku harabiyeti İnsan vücuduna temas etmesi sonucunda vücutta meydana gelen doku harabiyeti

24 YANIKLARDA ALINACAK ÖNLEMLER Ütüleri sıcakken ortada bırakmayın Ütüleri sıcakken ortada bırakmayın Çocukları soba yanan odada yalnız bırakmayın Çocukları soba yanan odada yalnız bırakmayın Sıcak yiyecek içecekleri çocuğun önüne koymayın Sıcak yiyecek içecekleri çocuğun önüne koymayın Piknik tüpünü kullanırken çocuklardan uzak tutun Piknik tüpünü kullanırken çocuklardan uzak tutun Sigara içerken çocuğunuzu kucağınıza Sigara içerken çocuğunuzu kucağınıza

25 YANIKLARDA ALINACAK ÖNLEMLER Soba / ocak üzerindeki kapların sapları çocukların erişemeyeceği şekilde içeriye dönük koyun Soba / ocak üzerindeki kapların sapları çocukların erişemeyeceği şekilde içeriye dönük koyun Elektrikli aletler çalışırken kablolarına dikkat edin Elektrikli aletler çalışırken kablolarına dikkat edin Çocuğunuzun banyo suyunun sıcaklığını mutlaka kontrol edin Çocuğunuzun banyo suyunun sıcaklığını mutlaka kontrol edin Yanıcı maddeleri kapalı yerlerde muhafaza edin Yanıcı maddeleri kapalı yerlerde muhafaza edin

26 YANIKDA YAPILACAK İLK MÜDAHALE Yanık bölgeyi soğuk su altına tutun Yanık bölgeyi soğuk su altına tutun Deri tamamen sıyrılmışsa soğuk suya tutun ve üzerine buz koyun Deri tamamen sıyrılmışsa soğuk suya tutun ve üzerine buz koyun Yanığın üzerini temiz bir bezle kapatın Yanığın üzerini temiz bir bezle kapatın Yanan kişiyi sakinleştirin Yanan kişiyi sakinleştirin Yanan kişinin elbiselerini keserek çıkarın Yanan kişinin elbiselerini keserek çıkarın Hemen bir sağlık kuruluşuna götürün Hemen bir sağlık kuruluşuna götürün

27 YANIKTA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Yanık kabarcıklarını patlatmayın Yanık kabarcıklarını patlatmayın Yanan kişinin elbiselerini çekerek çıkarmayın Yanan kişinin elbiselerini çekerek çıkarmayın Ağır yanıklarda ağızdan yiyecek / içecek vermeyin Ağır yanıklarda ağızdan yiyecek / içecek vermeyin Yanık bölge üzerine hiçbir şey sürmeyin Yanık bölge üzerine hiçbir şey sürmeyin Yanığa Tentürdiyotla pansuman yapmayın Yanığa Tentürdiyotla pansuman yapmayın Yanık üzerine kirli bez koymayın Yanık üzerine kirli bez koymayın

28 KESİK Bıçak / Jilet / Makas / Satır Bıçak / Jilet / Makas / Satır Balta / Cam kırığı / Çivi Balta / Cam kırığı / Çivi Teneke parçası gibi Teneke parçası gibi kesici ve delici aletlerin vücudu örten deri üzerinde meydana getirdikleri hasarlardır kesici ve delici aletlerin vücudu örten deri üzerinde meydana getirdikleri hasarlardır

29 Kesiğin az veya çok olmasına bakılmaksızın Kesiğin az veya çok olmasına bakılmaksızın en yakın sağlık kuruluşuna götürülerek en yakın sağlık kuruluşuna götürülerek TETANOZ AŞISI yaptırılmalıdır TETANOZ AŞISI yaptırılmalıdır

30 KESİKLER İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER Kesici aletleri çocukların erişemeyeceği kapalı Kesici aletleri çocukların erişemeyeceği kapalı dolaplarda bulundurun dolaplarda bulundurun Çocukların eline bardak, şişe gibi cam Çocukların eline bardak, şişe gibi cam eşyalar vermeyin eşyalar vermeyin Çocukların gıdalarını kırılmayan kaplara koyun Çocukların gıdalarını kırılmayan kaplara koyun Çocuklara kesici / delici aletleri oyun amaçlı vermeyin Çocuklara kesici / delici aletleri oyun amaçlı vermeyin

31 Kesiklerde en önemli tehlike KAN KAYIBIDIR Kesiklerde en önemli tehlike KAN KAYIBIDIR

32 CİDDİ KANAMA  Kanayan yer üzerine temiz bir bezle bastırın  Süratle en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırın

33 ORGAN KOPMASI Kopan organı temiz ve kuru bir gazlı beze sarın Kopan organı temiz ve kuru bir gazlı beze sarın Hastayı ve Organı aynı araçla en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna götürün Hastayı ve Organı aynı araçla en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna götürün

34 KESİKLERDE YAPILACAK İLK MÜDAHALE Kesici / delici aleti KESİNLİKLE ÇIKARMAYIN Kesici / delici aleti KESİNLİKLE ÇIKARMAYIN Kesiği sabunlu suyla ve temiz bir bezle yıkayın Kesiği sabunlu suyla ve temiz bir bezle yıkayın Kesik üzerinde dışardan görülebilen yabancı cisim varsa alın Kesik üzerinde dışardan görülebilen yabancı cisim varsa alın Kesiğin üzerine tentürdiyot ve oksijenli su sürmeyin Kesiğin üzerine tentürdiyot ve oksijenli su sürmeyin Kesiğin üzerine hiçbir şey koymayın Kesiğin üzerine hiçbir şey koymayın

35 KESİKLERDE YAPILACAK İLK MÜDAHALE Kesikte sızıntı şeklinde kanama varsa kanayan kısmı kalp hizasından yukarıya Kesikte sızıntı şeklinde kanama varsa kanayan kısmı kalp hizasından yukarıya gelecek şekilde kaldırın gelecek şekilde kaldırın Üzerine temiz bir bez koyarak bastırın Üzerine temiz bir bez koyarak bastırın Kanama durursa fazla sıkmadan bağlayın Kanama durursa fazla sıkmadan bağlayın

36 KESİKLERDE YAPILACAK İLK MÜDAHALE KESİK YARALARDA YARALI KESİK YARALARDA YARALI EN GEÇ 6 SAAT İÇİNDE BİR SAĞLIK KURULUŞUNA GÖTÜRÜLMELİDİR

37 KESİKLERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Kesik yaraların üzerine toz / merhem Kesik yaraların üzerine toz / merhemsürmeyin Yaranın üzerini kirli bezle sarmayın Yaranın üzerini kirli bezle sarmayın Yara üzerine basınç yaparak kanamayı durdurmaya çalışın Yara üzerine basınç yaparak kanamayı durdurmaya çalışın

38 ZEHİRLENME Emekleme çağı ile 5 yaş arasındaki çocuklarda sık görülür Emekleme çağı ile 5 yaş arasındaki çocuklarda sık görülür

39 ZEHİRLENME OLMAMASI İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER Evdeki ilaçları yüksek yerlerde / kilitli dolapta tutun Evdeki ilaçları yüksek yerlerde / kilitli dolapta tutun Çocuklarınızın yanında ilaç kullanmayın Çocuklarınızın yanında ilaç kullanmayın Zirai ilaçlar / böcek öldürücülerin saklanmasına dikkat edin Zirai ilaçlar / böcek öldürücülerin saklanmasına dikkat edin Şofbeni bacaya bağlayın borularında kırık / delik olmamasını sağlayın Şofbeni bacaya bağlayın borularında kırık / delik olmamasını sağlayın Gaz sobası kullanılan odalarda uyumayın Gaz sobası kullanılan odalarda uyumayın

40 ZEHİRLENME OLMAMASI İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER Piknik tüplerini / gazlı çakmakları çocuklardan uzak tutun Piknik tüplerini / gazlı çakmakları çocuklardan uzak tutun Kültür mantarları haricindekileri yemeyin Kültür mantarları haricindekileri yemeyin Bozulmuş süt veya diğer yiyecekleri yemeyin Bozulmuş süt veya diğer yiyecekleri yemeyin Bit pire sinek ilaçlarını vücudunuza sürmeyin Bit pire sinek ilaçlarını vücudunuza sürmeyin Çocuğunuza kurşunlu boya ile boyanmış oyuncak almayın Çocuğunuza kurşunlu boya ile boyanmış oyuncak almayın

41 ZEHİRLENMEDE YAPILACAK İLK MÜDAHALE Kazazedeyi Yan yatırın Yan yatırın Ağzını açın / dilini öne doğru çekin Ağzını açın / dilini öne doğru çekin Ağzında yabancı cisim varsa çıkarın Ağzında yabancı cisim varsa çıkarın En kısa sürede sağlık kuruluşuna götürün En kısa sürede sağlık kuruluşuna götürün Zehirlenmenin ne ile / ne zaman olduğunu öğrenin Zehirlenmenin ne ile / ne zaman olduğunu öğrenin Zehirlenenin kusmuğundan bir miktar Sağlık Kuruluşuna götürün Zehirlenenin kusmuğundan bir miktar Sağlık Kuruluşuna götürün

42 İLAÇ / BESİN ZEHİRLENMESİNDE İLK MÜDAHALE Ne ile zehirlendiğini bilmiyorsanız kesinlikle kusturmayın Ne ile zehirlendiğini bilmiyorsanız kesinlikle kusturmayın Zehrin vücutta emilmesini geciktirmek için su içirin Zehrin vücutta emilmesini geciktirmek için su içirin ZEHİRLİ MADDE ZEHİRLİ MADDE 4 - 5 SAATTEN DAHA ÖNCE ALINMIŞSA 4 - 5 SAATTEN DAHA ÖNCE ALINMIŞSA KUSTURMAYIN KUSTURMAYIN

43 GAZYAĞI / BENZİN / TİNER ZEHİRLENMELERİNDE İLK MÜDAHALE KESİNLİKLE KUSTURMAYIN! KESİNLİKLE KUSTURMAYIN! Kemerini / Yaka düğmelerini çözün Kemerini / Yaka düğmelerini çözün Temiz havaya çıkararak oksijen almasını sağlayın Temiz havaya çıkararak oksijen almasını sağlayın Bir sağlık kuruluşuna götürün Bir sağlık kuruluşuna götürün

44 DERİ / SOLUNUM YOLU ZEHİRLENMELERİNDE İLK MÜDAHALE Şofben / Soba / Zirai ilaçlar / Haşere ilaçları) Şofben / Soba / Zirai ilaçlar / Haşere ilaçları) Kazazedeyi temiz havaya çıkarın Kazazedeyi temiz havaya çıkarın Deri yoluyla zehirlenmede giysilerini çıkarın Vücudunu bol suyla yıkayın Deri yoluyla zehirlenmede giysilerini çıkarın Vücudunu bol suyla yıkayın Kazazedeyi yürütmeyin / koşturmayın Kazazedeyi yürütmeyin / koşturmayın Bol oksijen almasını sağlayın Bol oksijen almasını sağlayın Bir Sağlık kuruluşuna götürün Bir Sağlık kuruluşuna götürün

45 ZEHİRLENMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKELER Şuuru bulanık olanları Şuuru bulanık olanları Asit içenleri Asit içenleri 6 aylıktan küçük bebekleri KUSTURMAYIN 6 aylıktan küçük bebekleri KUSTURMAYIN DDT zehirlenmesinde Yağlı sıvılar vermeyin DDT zehirlenmesinde Yağlı sıvılar vermeyin Bol su içirin Bol su içirin Hemen bir Sağlık kuruluşuna götürün Hemen bir Sağlık kuruluşuna götürün

46 DÜŞME VE ÇARPMALARDA ALINACAK ÖNLEMLER Bebekleri masa / sedir / salıncakta uyutmayın Bebekleri masa / sedir / salıncakta uyutmayın Yalnız bırakmayın Yalnız bırakmayın Balkon demirlerini çocukların geçemeyeceği Balkon demirlerini çocukların geçemeyeceği genişlikte yaptırın genişlikte yaptırın Küçük çocukları balkon / duvar üstü / merdiven Küçük çocukları balkon / duvar üstü / merdiven başında tek başına bırakmayın başında tek başına bırakmayın

47 DÜŞME VE ÇARPMALARDA ALINACAK ÖNLEMLER Mutfak tuvalet banyo vb kaygan zeminleri ıslak tutmayın Mutfak tuvalet banyo vb kaygan zeminleri ıslak tutmayın Merdiven başları ve kapı girişlerini iyi ışıklandırın Merdiven başları ve kapı girişlerini iyi ışıklandırın Çocuğunuzun yatak kenarlarına parmaklık yaptırın Çocuğunuzun yatak kenarlarına parmaklık yaptırın

48 DÜŞME VE ÇARPMALARDA YAPILACAK İLK MÜDAHALE Kazazedenin şuuru yerindeyse 24 saat Kazazedenin şuuru yerindeyse 24 saat Normal hareket ediyorsa Gözleyin Normal hareket ediyorsa Gözleyin Kusma / Dalgınlık / Sürekli uyku hali olursa Sağlık kuruluşuna götürün Kusma / Dalgınlık / Sürekli uyku hali olursa Sağlık kuruluşuna götürün Yüksekten düşmelerde iç kanama olabilir Sağlık kuruluşuna götürün Yüksekten düşmelerde iç kanama olabilir Sağlık kuruluşuna götürün Vücutta şişlik / morluk oluşmuşsa üzerine buz veya soğuk bez koyun Vücutta şişlik / morluk oluşmuşsa üzerine buz veya soğuk bez koyun

49 BURKULMA KIRIK VE ÇIKIKLARDA YAPILACAK İLK MÜDAHALE Kırık ihtimali varsa Kırık ihtimali varsa Kazazedenin elbiselerini çıkarmayın Kazazedenin elbiselerini çıkarmayın Gerekirse keserek çıkarın Gerekirse keserek çıkarın Şüpheli bölgenin altına tahta koyun Şüpheli bölgenin altına tahta koyun Burkulan eklemi yukarı kaldırın üzerine torba ile buz koyun Burkulan eklemi yukarı kaldırın üzerine torba ile buz koyun Çıkıkları kendiniz yerine koymaya çalışmayın Sağlık kuruluşuna başvurun Çıkıkları kendiniz yerine koymaya çalışmayın Sağlık kuruluşuna başvurun

50 BURKULMA KIRIK VE ÇIKIKLARDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR Her burkulmada kırık da olabileceğini unutmayın Her burkulmada kırık da olabileceğini unutmayın Açık kırık üzerinde kemik parçaları varsa almayın Açık kırık üzerinde kemik parçaları varsa almayın Kırığa yapılacak yanlış müdahale Kırığa yapılacak yanlış müdahale Kemiğin eğri olarak kaynamasına Kemiğin eğri olarak kaynamasına Kısmi felçlere Kısmi felçlere Gangren ve sonuçta kırık organın kesilmesine yol açabilir Gangren ve sonuçta kırık organın kesilmesine yol açabilir En kısa sürede SAĞLIK KURULUŞUNA gönderin En kısa sürede SAĞLIK KURULUŞUNA gönderin

51 KULAK / BURUN / BOĞAZ / GÖZE YABANCI CİSİM KAÇMAMASI İÇİN Fasulye / nohut / boncuk gibi maddeleri çocukların Fasulye / nohut / boncuk gibi maddeleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurun Çocuklara büyük veya çiğnenmesi zor yiyecekler Çocuklara büyük veya çiğnenmesi zor yiyecekler vermeyin vermeyin Çocuğunuza oturur vaziyette yemek yedirin Çocuğunuza oturur vaziyette yemek yedirin Kulak temizliği yaparken çivi / şiş / tığ gibi Kulak temizliği yaparken çivi / şiş / tığ gibi sert cisimler veya pamuk kullanmayın sert cisimler veya pamuk kullanmayın

52 GÖZE YABANCI CİSİM KAÇMASINDA YAPILABİLECEKLER Göze kaçan küçük bir cisimse gözün alt kapağını Göze kaçan küçük bir cisimse gözün alt kapağını aşağıya doğru gerdirin/ cismi temiz bir tülbentle alın aşağıya doğru gerdirin/ cismi temiz bir tülbentle alın Cisim üst kapakta ise Cisim üst kapakta ise Sümkürme taklidi yaptırarak cismin alt kapağa Sümkürme taklidi yaptırarak cismin alt kapağa geçmesini sağlayın ve almaya çalışın geçmesini sağlayın ve almaya çalışın Cismi alamazsanız temiz bir bez kapatarak Cismi alamazsanız temiz bir bez kapatarak Sağlık kuruluşuna götürün Sağlık kuruluşuna götürün Göze sivri bir cisim batmışsa çıkarmadan hastaneye götürün Göze sivri bir cisim batmışsa çıkarmadan hastaneye götürün

53 BOĞAZA CİSİM KAÇMASINDA YAPILABİLECEKLER Cisim ağız açıldığında görülebiliyorsa parmakla almaya çalışın Cisim ağız açıldığında görülebiliyorsa parmakla almaya çalışın Alınamayacaksa sırtına kuvvetlice vurun ve öksürme taklidi yaptırın Alınamayacaksa sırtına kuvvetlice vurun ve öksürme taklidi yaptırın İğne / jilet / küçük cam parçası gibi kesici delici cisimler kaçmışsa yumuşak ekmek içi yedirin İğne / jilet / küçük cam parçası gibi kesici delici cisimler kaçmışsa yumuşak ekmek içi yedirin Yabancı cisim çıkarılsın veya çıkarılmasın Yabancı cisim çıkarılsın veya çıkarılmasın kaza sonrası mutlaka Sağlık kuruluşuna gidin kaza sonrası mutlaka Sağlık kuruluşuna gidin

54 KULAK / BURUNA CİSİM KAÇMASINDA YAPILABİLECEKLER Kulak / buruna kaçan cisim görülüyorsa ve alınabilecek konumda ise cımbız veya uygun bir şeyle çıkarın Kulak / buruna kaçan cisim görülüyorsa ve alınabilecek konumda ise cımbız veya uygun bir şeyle çıkarın Fasulye / nohut / mısır ise şişebilir ıslatmayın Fasulye / nohut / mısır ise şişebilir ıslatmayın Cismi çıkarmaya çalışırken iğne gibi sivri / batıcı şeyler kullanmayın Cismi çıkarmaya çalışırken iğne gibi sivri / batıcı şeyler kullanmayın Kulağa böcek / sinek kaçmışsa deliğe fener tutun Kulağa böcek / sinek kaçmışsa deliğe fener tutun Cisim çıkmıyorsa Sağlık kuruluşuna götürün Cisim çıkmıyorsa Sağlık kuruluşuna götürün

55 ISIRIKLARLARDA ALINACAK ÖNLEMLER Evdeki kedi / köpek gibi hayvanlar veteriner kontrolünde olmalıdır Evdeki kedi / köpek gibi hayvanlar veteriner kontrolünde olmalıdır Kızgın Hayvanlardan çocukları uzak tutun Kızgın Hayvanlardan çocukları uzak tutun Evlerde fare varsa tuzak / ilaçla tedbir alın Evlerde fare varsa tuzak / ilaçla tedbir alın Böcek ve sineklere karşı pencerelerinize sineklik takın Böcek ve sineklere karşı pencerelerinize sineklik takın Bahçe ve tarlada çalışırken çocuklarınızı toprak üstünde uyutmayın ve yalnız bırakmayın Bahçe ve tarlada çalışırken çocuklarınızı toprak üstünde uyutmayın ve yalnız bırakmayın

56 HAYVAN ISIRIKLARLARDA YAPILABİLECEK MÜDAHALELER Isırık yerini bol sabunlu su ile yıkayın Isırık yerini bol sabunlu su ile yıkayın Isıran hayvanı öldürmeyin Kontrol için gözetim altında tutun Isıran hayvanı öldürmeyin Kontrol için gözetim altında tutun Isıran hayvan ölmüşse kafasını keserek naylon bir torba içinde veterinere götürün Isıran hayvan ölmüşse kafasını keserek naylon bir torba içinde veterinere götürün Mutlaka bir Sağlık kuruluşuna gidin Mutlaka bir Sağlık kuruluşuna gidin KUDUZ AŞISI yaptırın KUDUZ AŞISI yaptırın

57 Her ısırığı şüpheli kuduz vakası Her ısırığı şüpheli kuduz vakası olarak düşünün olarak düşünün KUDUZ HASTALIĞININ KUDUZ HASTALIĞININ TEDAVİSİNİN OLMADIĞINI TEDAVİSİNİN OLMADIĞINI AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN

58 KUDUZ HASTALIĞININ KUDUZ HASTALIĞININ TEDAVİSİ TEDAVİSİ SADECE SADECE ZAMANINDA YAPILAN ZAMANINDA YAPILAN AŞIYLA AŞIYLA MÜMKÜNDÜR MÜMKÜNDÜR

59 YILAN VE AKREP SOKMALARINDA YAPILABİLECEKLER Isırık yerini bol su ile yıkayın Isırık yerini bol su ile yıkayın Varsa bilezik ve yüzükleri çıkarın Varsa bilezik ve yüzükleri çıkarın Isırık bölgesini kalp seviyesinin altında tutun Isırık bölgesi ile kalp arasındaki bölgede ekstrimite var ise ekstrimite üzerine bandaj uygulayın Isırılan kişiyi bir Sağlık kuruluşuna götürün Isırılan kişiyi bir Sağlık kuruluşuna götürün

60 BÖCEK SOKMALARINDA YAPILABİLECEKLER Arı sokmalarında Arı sokmalarında İlk iş olarak arının iğnesini çıkarın İlk iş olarak arının iğnesini çıkarın İğne zehir kesesi ile beraber olduğundan parmakla sıkılarak çıkarılmak istendiğinde kesecikteki zehir vücuda boşalacaktır İğne zehir kesesi ile beraber olduğundan parmakla sıkılarak çıkarılmak istendiğinde kesecikteki zehir vücuda boşalacaktır Bıçağı deri ile iğnenin birleştiği yerden sıyırtarak veya Bıçağı deri ile iğnenin birleştiği yerden sıyırtarak veya Bir cımbızla zehir kesesi ile iğnenin arasından Bir cımbızla zehir kesesi ile iğnenin arasından tutarak çıkarın tutarak çıkarın

61 BÖCEK SOKMALARINDA YAPILABİLECEKLER Sokulan yüzeyi sabunlu su ile yıkayın Sokulan yüzeyi sabunlu su ile yıkayın Ağrı varsa buzla / soğuk suyla ıslatılmış bez koyun Ağrı varsa buzla / soğuk suyla ıslatılmış bez koyun Göz / boğaz / burun / ağız içinde olan arı sokmalarında Göz / boğaz / burun / ağız içinde olan arı sokmalarında Bu bölgelerin şişmesi neticesi nefes borusunun kapanma ihtimali olduğundan bir sağlık kuruluşuna Bu bölgelerin şişmesi neticesi nefes borusunun kapanma ihtimali olduğundan bir sağlık kuruluşuna götürün götürün

62 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER TEŞEKKÜRLER Sağlık Slaytlarıhttp://hastaneciyiz.blogspot.com


"KÜTAHYA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Sağlık Slaytlarıhttp://hastaneciyiz.blogspot.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları