Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

«Hafif düzeyde zihinsel engelli

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "«Hafif düzeyde zihinsel engelli"— Sunum transkripti:

1 «Hafif düzeyde zihinsel engelli
6-18 yaş grubu bireylerin eğitsel tanılaması ve bu bireylere sunulan eğitim programı seçeneklerinin karşılaştırmalı incelenmesi»

2 Hollanda

3 Hollanda Konumu Bayrak Arma Yüz ölçümü :40.844 km2 Nüfusu :15.167.000
İdare şekli :Meşruti Krallık Başkenti :Amsterdam Önemli şehirleri :Rotterdam, Groningen, Eindhoven Dili :Hollandaca Dini :Hıristiyanlık Para birimi :Euro, Hollanda guldeni

4 Hollanda’nın Sınırları
Batı Avrupa ülkesi olan Hollanda, topraklarının % 40'ını denizden kazanmıştır. Kuzeyden ve batıdan Kuzey Denizi ile çevrilidir. Güneyde Belçika, doğuda Almanya ile komşudur.

5 Hollanda’nın Sınırları

6 Hollanda’nın Siyasi Yapı
Hollanda meşruti monarşi ile yönetilen bir Parlamenter sistemli Avrupa ülkesidir

7 Hollanda’nın Tarihçesi
Coğrafî keşiflere katılan Hollanda, 17.yy.‘ dan 19.yy. 'a kadar denizlerde ve ticarette etkili olmuş ve geniş sömürgeler elde etmiştir. II.Dünya Savaşı'nda Almanya'nın işgaline uğrayarak zayıflamış ve sömürgelerinin çoğunu kaybetmiştir.

8 Hollanda’nın Yer Şekilleri
Alçak bir ova görünümündedir. Kuzey kıyılarındaki Friz Adaları da Hollanda'ya aittir. Topraklarının % 20'si deniz seviyesinin altındadır. Bu yüzden Hollandalılar ülkeye "Netherland" (alçak ülke) derler.

9 Hollanda’nın Yer Şekilleri
Orta kesiminden güney kıyılarına kadar uzanan ve polder adı verilen düzlükler, denizden setlerle ayrılmış ve tarım alanlarına dönüştürülmüş yerlerdir.

10 Hollanda’nın Yer Şekilleri
Ülke üç büyük nehir tarafından iki ana bölgeye bölünür. Bu nehirler Ren ve onun ana kolları olan Waal ile Meuse nehirleridir.

11 Hollanda’nın Yer Şekilleri
Akarsuların ağzında derin haliçler oluşmuştur. Akarsular kanallarla birbirine bağlanarak sık bir su yolu ağı oluşturulmuştur.

12 Hollanda’nın Yer Şekilleri
. Toprakları genelde alüvyon, buzultaş, çökeller ve kilden oluşur Hollanda'nın büyük bölümü deniz seviyesinin altında yer alır. Ülkenin Avrupa'daki topraklarındaki en yüksek nokta 322 metre yüksekliğiyle Vaalserberg tepesidir.

13 Hollanda’nın İklimi Hollanda'da ılıman okyanus iklimi görülür. Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisiyle iklim ılımanlaşır. Batı Rüzgârları her mevsimin yağışlı geçmesini sağlar. Yıllık yağış miktarı ortalama 700 mm civarındadır. Bitki örtüsü, yağışlarla oluşan gür otlar ve sonradan dikilen ağaçlardan oluşur.

14 Amsterdam 52°K-5°D / 16m 9,9°C / 728mm

15 Hollanda’nın Nüfusu Batı Avrupa'da nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkedir. Nüfus artış hızı, gelişmiş Avrupa ülkelerine göre fazladır. Nüfus, sanayinin yoğun olduğu şehirlerde toplanmıştır. Kuzeyinde ve doğusunda nüfus azdır. Şehirleşme oranının yüksektir. Amsterdam, Rotterdam, Eindhovenn ve Lahey önemli şehirlerdir.

16 Hollanda’nın Nüfusu

17 Hollanda’da Eğitim Hollanda’da Eğitim Sistemi, zorunlu olarak ortalama on iki yıl eğitim görme koşulu sağlar. Bir öğrenci alti yaşında geldiğinde temel eğitime baslar (Basisschool) ve 12 yaşında ise bu eğitim biter. Üçüncü sınıfta okuma, yazma , hesaplama gibi etkinlikler yapılır. 5,6,7,8 sınıflarda bu dersler daha zorlaşır. Sekizinci sınıfta ise öğrenci CITO denilen bir sınava girer, ve bu sınav sonucunda öğrencinin ne tür orta dereceli eğitimi alacağı belirlenir

18 Hollanda’nın Ekonomik Etkinlikleri
Ülkede tarım ve hayvancılık çok gelişmiştir. Tarım modern yöntemlerle yapılır. Yer altı kaynakları azdır. Sanayisi çok gelişmiştir.

19 Hollanda’da Tarım Hollanda, denizden kazanılan topraklarla tarım alanlarını genişletmiştir. İntansif tarım yapıldığı için verim yüksektir. Dünyanın üçüncü büyük tarımsal ürün ihracatçısıdır. Tahıl, sebze, meyve, şeker pancarı ve patates yetiştirilen en önemli ürünlerdir. Dünya çiçek üretiminin yarıdan fazlasını gerçekleştirir.

20 Hollanda’da Hayvancılık
Çayır ve otlakların geniş yer tutması, büyükbaş hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır. Süt verimi yüksek olan Hollanda inekleri dünyaca ünlüdür. Süt, tereyağı ve peynir gibi hayvansal ürünlerin üretiminde, AB ülkeleri içinde önemli yere sahiptir. Kümes hayvancılığı ve domuz besiciliği yapılır. Kuzey Denizi'nden yılda tondan fazla balık avlanır. Elde edilen balığın bir kısmı da ihraç edilir.

21 Hollanda’da Maden ve Enerji
Yer altı kaynakları yönünden fakirdir. Kuzey Denizi ve Rotterdam çevresinden çıkarılan petrol ve doğal gaz önemlidir. Doğal gazın önemli bir kısmı Almanya, Fransa ve Belçika'ya satılmaktadır. Çıkarılan petrol, ülke ihtiyacının % 20'sini karşılar.

22 Hollanda’da Sanayi Hollanda'da sanayi gelişmiştir.
Özellikle elektronik aletler ,kimyasal madde, metalürji, gıda, sentetik elyaf, gemi yapımı, dokuma sanayileri ve elmas işlemeciliği çok gelişmiştir. Sanayi ham maddeleri ve enerji kaynağı olarak petrol, büyük oranda ithal edilir.

23 Hollanda’da Ulaşım Gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir.
Avrupa'nın en büyük limanlarından olan Rotterdam ve Amsterdam, su yolu ağı ile Orta Avrupa içlerine kadar bağlanır. Kara ve demir yolu ulaşımı gelişmiştir. Amsterdam'da Avrupa'nın en önemli hava limanlarından biri bulunur.

24 Hollanda’da Ticaret Hollanda'da ticaret çok gelişmiştir.
Ticaretinin önemli bir bölümünü AB ülkeleri ve ABD ile yapar. İhraç ürünleri: Çeşitli makineler, gemi, uçak, elektrikli aletler, hayvansal ürünler, çiçek ve kimyasal ürünler oluşturur, İthal ürünleri ise ham petrol, demir-çelik, otomobil, gıda ve konfeksiyon ürünleridir.

25 Hollanda – Türkiye İlişkileri
Hollanda ile Türkiye ilişkileri gelişmiştir. Hollanda, Türkiye'nin en çok ticaret yaptığı ülkelerden biridir. Hollanda'da ayrıca 100 bini işçi olmak üzere, 250 bine yakın Türk yaşar. Türkiye'ye çeşitli makineler, kimyasal ve plâstik ürünler, damızlık sığır, hava taşıtları ve çeşitli yakıtlar satar. Türkiye'den ise konfeksiyon ürünleri, fındık, tütün, çeşitli sebze ve meyve alır.


"«Hafif düzeyde zihinsel engelli" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları