Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Heterotrof canlılardır.  Büyüme gelişmeleri sınırlıdır.  Çoğu aktif hareket eder.  Ökaryotik ve çok hücreli canlılardır.  Hücre duvarları yoktur.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Heterotrof canlılardır.  Büyüme gelişmeleri sınırlıdır.  Çoğu aktif hareket eder.  Ökaryotik ve çok hücreli canlılardır.  Hücre duvarları yoktur."— Sunum transkripti:

1

2  Heterotrof canlılardır.  Büyüme gelişmeleri sınırlıdır.  Çoğu aktif hareket eder.  Ökaryotik ve çok hücreli canlılardır.  Hücre duvarları yoktur.  Çoğunlukla eşeyli ürerler.  Yeryüzünde en kalabalık gruptur.Bir kısmı gözle görülemeyecek küçüklükte oldukları gibi,bir kısmı da başka hayvanların vücutlar içinde yaşamaktadırlar.  Hayvanlar iki gruba ayrılırlar.  Omurgasızlar.  Omurgalılar

3  Omurgaları yoktur.Bundan dolayı bu ismi almışlardır.  Hayvanların en geniş grubudur.  Bazılarının kitinden oluşmuş dış iskeletleri bulunur.  Suda ve karada yaşayabilirler.  Bu grubun üyeleri:  Süngerler.  Sölenterler.  Solucanlar.  Yumuşakçalar.  Eklem bacaklılar.  Derisi dikenliler. Olmak üzere çeşitli örnekleri vardır.

4  Bazıları mikroskobik,bazıları metrelerce uzunlukta olabilir.  Vücutları bileteral simetridir.(Vücudun ön ve arkası,sağ ve solu birbirine simetriktir.)  Yassı, yuvarlak ve halkalı türleri vardır. YASSI SOLUCANLAR  Denizlerde tatlı sularda ve nemli yerlerde yaşarlar.  20.000 civarında türü bulunur.  Vücutları yassı ve incedir.  Parazit ve serbest yaşayan türleri vardır.  Parazit olanlarında sindirim sistemi gelişmemiştir.  Üreme sistemleri iyi gelişmiştir.  Yassı solucanlar eşeyli ve eşeysiz üreyebilirler.  Yassı solucanlarda erkek ve dişi organlar aynıcanlıda bulunur. Örnek:Sığır tenyası(Taenia saginata),karciğer kelebeği planaria gibi çeşitleri vardır.

5

6  Vücutlar yuvarlak ve uzundur.Boruya benzer.  Bazıları insan,hayvan ve bitkiler üzerinde asalak olarak yaşar.  Bazıları ise tatlı sularda,denizlerde ve nemli bölgelerde yaşarlar.  Yuvarlak solucanların iki açıklığı vardır.Ağız ve anüs olmak üzere.  Çoğu parazit olarak yaşar ayrı eşeylidir.  Solunumları için özel organları yoktur.  Solunumlarını difüzyonla vücut yüzeyinden yaparlar.  Örnekleri:Enterobiusv ermicularis,Bağırsak solucanı,Tirişin(Trichin alla spiralis,Kancalı kurt.

7

8  Bu solucanların vücutları seğmentlidir.  Nemli ortamlarda yaşarlar.  İki açıklığı olan gelişmiş bir sindirim sistemi vardır.  Solunumları deriden difüzyonla gercekleşir.  Regenarasyon yetenekleri yüksektir.  Aynı canlıda erkek ve dişi üreme organları vardır.Döllenme için ayrı bir canlıya ihtiyaç duyulur.  Vücutlarında kanları damarlar içinde dolaşır.  Bu grubun örnekleri:Toprak solucanı ve sülüktür.  Bu canlılarda sinir sistemi gelişmiştir.  Hareketleri halkasal ve boyuna kaslarla hareket ederler.  Toprağın azot oranını artırır ve havalandırır.

9

10  Hayvanların 4/5 nü teşkil ederler.  Böceklerin karada ve suda yaşayanları vardır.  Vücutları seğmentlidir.Üç bölümden oluşur.  Baş  Göğüs  Karın  Bazılarında vücut bölmeleri kaynaşmış durumda.  Baş kısmında bir çift anten,bir çift bileşik göz bulunur.  Böçeklerde vücudun dış kısmında kitinden yapılmış sert bir dış iskelet vardır.Kitin büyümeyi engellediğinden dolayı sürekli yenilenir.  Böcekler avlanmak ve avcıdan korunmak için başarılı uyumlar kazanmıştır. Renklenme ve ışık çıkarma olayları gelişmiştir.  Açık kan dolaşımı görülür.  Atıkları uzaklaştırmak için boşaltım organları özelleşmiş şekildeir.

11  Böçeklerin çoğunluğu bitkilerlebeslenirler.  Böçeklerin beslenmeleri özelleşmiştir.  Etle beslenenlerde bağırsak kısa,bitkiyle beslenenlerde uzun,dışkı yiyiçilerde ise en uzundur  Sinir sistemleri gelişmiştir.  Böceklerde oksijen trakelerle alınır.  Eşeyle üreyip,yumurtayla çoğalırlar.  Yumurtadan çıkan yavrular başkalaşım geçirirler.  Ekonomik olarak:İpek,boya,kozma tik,ilaç,süs eşyası yapımında kullanılır.bitkilerin tozlaşmasında,yabani bitki ve hayvanlarla mücadelede,canlı yem üretiminde de kullanılır.

12

13

14


" Heterotrof canlılardır.  Büyüme gelişmeleri sınırlıdır.  Çoğu aktif hareket eder.  Ökaryotik ve çok hücreli canlılardır.  Hücre duvarları yoktur." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları