Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAYVANLAR ALEMİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAYVANLAR ALEMİ."— Sunum transkripti:

1 HAYVANLAR ALEMİ

2 HAYVANLAR ALEMİNİN ÖZELLİKLERİ
Heterotrof canlılardır. Büyüme gelişmeleri sınırlıdır. Çoğu aktif hareket eder. Ökaryotik ve çok hücreli canlılardır. Hücre duvarları yoktur. Çoğunlukla eşeyli ürerler. Yeryüzünde en kalabalık gruptur.Bir kısmı gözle görülemeyecek küçüklükte oldukları gibi,bir kısmı da başka hayvanların vücutlar içinde yaşamaktadırlar. Hayvanlar iki gruba ayrılırlar. Omurgasızlar. Omurgalılar

3 OMURGASIZLAR Omurgaları yoktur.Bundan dolayı bu ismi almışlardır.
Hayvanların en geniş grubudur. Bazılarının kitinden oluşmuş dış iskeletleri bulunur. Suda ve karada yaşayabilirler. Bu grubun üyeleri: Süngerler. Sölenterler. Solucanlar. Yumuşakçalar. Eklem bacaklılar. Derisi dikenliler. Olmak üzere çeşitli örnekleri vardır.

4 SOLUCANLAR Bazıları mikroskobik,bazıları metrelerce uzunlukta olabilir. Vücutları bileteral simetridir.(Vücudun ön ve arkası,sağ ve solu birbirine simetriktir.) Yassı, yuvarlak ve halkalı türleri vardır. YASSI SOLUCANLAR Denizlerde tatlı sularda ve nemli yerlerde yaşarlar. civarında türü bulunur. Vücutları yassı ve incedir. Parazit ve serbest yaşayan türleri vardır. Parazit olanlarında sindirim sistemi gelişmemiştir. Üreme sistemleri iyi gelişmiştir. Yassı solucanlar eşeyli ve eşeysiz üreyebilirler. Yassı solucanlarda erkek ve dişi organlar aynıcanlıda bulunur. Örnek:Sığır tenyası(Taenia saginata),karciğer kelebeği planaria gibi çeşitleri vardır.

5

6 YUVARLAK SOLUCANLAR Solunumları için özel organları yoktur.
Vücutlar yuvarlak ve uzundur.Boruya benzer. Bazıları insan,hayvan ve bitkiler üzerinde asalak olarak yaşar. Bazıları ise tatlı sularda,denizlerde ve nemli bölgelerde yaşarlar. Yuvarlak solucanların iki açıklığı vardır.Ağız ve anüs olmak üzere. Çoğu parazit olarak yaşar ayrı eşeylidir. Solunumları için özel organları yoktur. Solunumlarını difüzyonla vücut yüzeyinden yaparlar. Örnekleri:Enterobiusvermicularis,Bağırsak solucanı,Tirişin(Trichinalla spiralis,Kancalı kurt.

7 YUVALAK SOLUCANLAR

8 HALKALI SOLUCANLAR Bu solucanların vücutları seğmentlidir.
Nemli ortamlarda yaşarlar. İki açıklığı olan gelişmiş bir sindirim sistemi vardır. Solunumları deriden difüzyonla gercekleşir. Regenarasyon yetenekleri yüksektir. Aynı canlıda erkek ve dişi üreme organları vardır.Döllenme için ayrı bir canlıya ihtiyaç duyulur. Vücutlarında kanları damarlar içinde dolaşır. Bu grubun örnekleri:Toprak solucanı ve sülüktür. Bu canlılarda sinir sistemi gelişmiştir. Hareketleri halkasal ve boyuna kaslarla hareket ederler. Toprağın azot oranını artırır ve havalandırır.

9 HALKALI SOLUCANLAR

10 BÖCEKLER Hayvanların 4/5 nü teşkil ederler.
Böceklerin karada ve suda yaşayanları vardır. Vücutları seğmentlidir.Üç bölümden oluşur. Baş Göğüs Karın Bazılarında vücut bölmeleri kaynaşmış durumda. Baş kısmında bir çift anten,bir çift bileşik göz bulunur. Böçeklerde vücudun dış kısmında kitinden yapılmış sert bir dış iskelet vardır.Kitin büyümeyi engellediğinden dolayı sürekli yenilenir. Böcekler avlanmak ve avcıdan korunmak için başarılı uyumlar kazanmıştır. Renklenme ve ışık çıkarma olayları gelişmiştir. Açık kan dolaşımı görülür. Atıkları uzaklaştırmak için boşaltım organları özelleşmiş şekildeir.

11 BÖCEKLER Böçeklerin çoğunluğu bitkilerlebeslenirler.
Böçeklerin beslenmeleri özelleşmiştir. Etle beslenenlerde bağırsak kısa,bitkiyle beslenenlerde uzun,dışkı yiyiçilerde ise en uzundur Sinir sistemleri gelişmiştir. Böceklerde oksijen trakelerle alınır. Eşeyle üreyip,yumurtayla çoğalırlar. Yumurtadan çıkan yavrular başkalaşım geçirirler. Ekonomik olarak:İpek,boya,kozmatik,ilaç,süs eşyası yapımında kullanılır.bitkilerin tozlaşmasında,yabani bitki ve hayvanlarla mücadelede,canlı yem üretiminde de kullanılır.

12 BÖCEKLER

13 KELEBEKTE BAŞKALAŞIM

14 ARI VE UĞUR BÖCEĞİ


"HAYVANLAR ALEMİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları