Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Aşağıdaki sözcüklerden hangisi büyük ünlü uyumuna uymaz?  A) sınırlı  B) görgülü  C) bakımsız  D) meraklı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Aşağıdaki sözcüklerden hangisi büyük ünlü uyumuna uymaz?  A) sınırlı  B) görgülü  C) bakımsız  D) meraklı."— Sunum transkripti:

1

2  Aşağıdaki sözcüklerden hangisi büyük ünlü uyumuna uymaz?  A) sınırlı  B) görgülü  C) bakımsız  D) meraklı

3  “meraklı” sözcüğü büyük ünlü uyumuna uymamaktadır.

4  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde büyük ünlü uyumuna aykırı sözcük yoktur?  A) Isıtılan demir genişler.  B) Çalışan insan her zaman başarır.  C) imzalanacak çok belge var.  D) Kardeşimle ödevlerimi yazıyorum.

5  A seçeneğinde büyük ünlü uyumuna aykırı sözcük yoktur.

6  Aşağıdaki kelimelerin hangisinde büyük sesli uyumu aranır?  A) Kütüphane  B) Söz  C) Öğrenci  D) Televizyon

7  “öğrenci” sözcüğünde büyük ünlü uyumu arayabiliriz.

8  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde altı çizili sözcük küçük ünlü uyumuna uymamaktadır?  A) Soğanı iyice kavur.  B) Dergileri rafa diziver.  C) Artık bu masal kabak tadı verdi.  D) Gölün suyu çekildi.

9  Türkçede a, e, ı, i harflerinden sonra a, e, ı, i geliyorsa küçük ünlü uyumu vardır.Ancak a’dan sonra “u” gelirse küçük ünlü uyumu olmaz.

10  Aşağıdaki kelimelerden hangisine sesliyle başlayan bir ek getirildiğinde yumuşama görülmez?  A) Kırbaç  B) Yatak  C) Devlet  D) Kebap

11  Devlet sözcüğüne sesliyle başlayan bir ek getirilirse yumuşama görülmez.  Devlet-Devleti

12  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde sert ünsüz yumuşaması yoktur?  A) Bu işten umudum kesildi.  B) Soğuğa karşı tedbirli olmalıyız.  C) Yaz tatilinde oldukça dinlendik.  D) Kitabımı çantaya yerleştirdim.

13  C seçeneğinde yumuşama yoktur.”Oldukça” sözcüğünde ise sertleşme vardır.

14  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde sert ünsüz benzeşmesine örnek vardır?  A) Bu sokağın yolları çok bozuk.  B) Baskın basanındır, derler.  C) Kapalı yollar bir bir açılıyor.  D) Her söze hemen inanır.

15  Baskın kelimesinde sert ünsüz benzeşmesi vardır.  Basgın-Baskın

16  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, ünsüz yumuşamasına uğramış bir sözcük yoktur?  A) Anahtarı bulamayınca kilidi kırdılar.  B) Kardeşim kızamığa yakalandı.  C) Barışmaları için kardeşim aracı oldu.  D) Masadaki kitabı bana verir misin?

17  C seçeneğinde her ne kadar “aracı” kelimesinde varmış gibi gözükse de aracı kelimesi zaten aynen kullanılır.Yani bu cümle için onun aslı araç değildir.Kullanımı “aracı olmak” şeklindedir.Yumuşama C seçeneğinde yoktur.

18  Aşağıdaki sözcüklerden hangisinde kaynaştırma ünsüzü yoktur?  A) Yirmişer  B) Kapıya  C) Halısı  D) Düğünün

19  Y, ş, s, n ünsüzleri kaynaştırma harfleridir.D seçeneğinde bu harflerden herhangi biri kaynaştırma ünsüzü olarak kullanılmamıştır.

20  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ulama yoktur?  A) Sultan Murat eydür, gelsün göreyim.  B) Nice kahramandır ben de bileyim.  C) Vezirlik isterse üç tuğ vereyim.  D) Yiğitlere serdar oldu Genç Osman.

21  Ünsüzle biten bir kelimeden sonra ünlüyle başlayan bir kelime geldiğinde ikisinin bir arada okunmasına “ulama” denir.B seçeneğinde ulama yoktur.

22  Aşağıdaki kelimelerin hangisinde sessiz düşmesi yoktur?  A) Küçücük  B) Büyücek  C) Ufacık  D) Kısacık

23  Kısacık kelimesinde düşme yoktur.Ancak diğer şıklarda kelimelerin sonundaki “k” harfi düşmüştür.

24  Aşağıdaki kelimelerin hangisinde ses düşmesi vardır?  A) Biricik  B) Ufacık  C) Azıcık  D) İncecik

25  B seçeneğinde “k” harfi düşmüştür.


" Aşağıdaki sözcüklerden hangisi büyük ünlü uyumuna uymaz?  A) sınırlı  B) görgülü  C) bakımsız  D) meraklı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları