Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAVLARDA BAŞARILI OLMANIN YOLLARI 2 KİTAPÇIĞA GÖZ ATMAK SİZE;  Kesinlikle vakit kaybettirmeyeceği gibi;  Kitapçığa hakim olmanızı,  Heyecanınızın.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAVLARDA BAŞARILI OLMANIN YOLLARI 2 KİTAPÇIĞA GÖZ ATMAK SİZE;  Kesinlikle vakit kaybettirmeyeceği gibi;  Kitapçığa hakim olmanızı,  Heyecanınızın."— Sunum transkripti:

1

2 SINAVLARDA BAŞARILI OLMANIN YOLLARI

3 2 KİTAPÇIĞA GÖZ ATMAK SİZE;  Kesinlikle vakit kaybettirmeyeceği gibi;  Kitapçığa hakim olmanızı,  Heyecanınızın azalmasını,  Muhtemel değişiklikleri görmenizi,  Kitapçıkta eksik sayfa,baskı hatası vb.şeyler varsa en baştan düzeltmenizi sağlar.

4 3 EN İYİ OLDUĞUNUZ DERSTEN BAŞLAMAK;  Sınav başında doğal olan heyecanı kolay atlatmanızı,  Vakit kazanmanızı,dolayısı ile  Az zamanda çok puan kazanmanızı ve  Moral kazanmanızı sağlar.

5 4 HER SORUYA ŞANS TANIYIN Bunu Başarabilmek İçin ;  Kitapçığın tamamını gözden geçirin  En iyi olduğunuz dersten başlayın  Hiçbir soruda fazla vakit harcamayın (zor soru kesinlikle daha fazla puan kazandırmaz)

6 Her sorunun kendine has bir mantığı vardır.Test çözerken kendi mantığınızla değil sorunun mantığına göre hareket etmelisiniz.

7 6  Soru kökünün iyi okunup anlaşılması, daha sonra cevabın düşünülmesi gerekir.Soru kökü anlaşılmadan cevabı düşünmeye çalışmak hızı düşürür.Zaman kazanmak için soruyu okumadan cevap şıklarına koşmak sizi yanıltır.

8 7  Soruda sizden ne isteniyorsa, ne eksik, ne de fazla isteneni düşünmelisiniz.Bazı sorular sizin için çok kolay gelir ve cevabın böyle kolay bir şık olamayacağını düşünürsünüz; oysa bazen böyle kolay sorular sormak da işin tekniğinin bir parçasıdır.

9 8  Sorulara önyargılı yaklaşmamalısınız.’Bu soru zor, yapamam ; bu soru kolay,cevap x şıkkı.’gibi zaman kazanmaya yönelik aceleci davranışlar, kazanmak yerine kaybettirir.

10 9 TTurlu Soru Çözme Yöntemi testteki her soruyu incelemenize yardımcı olur. Cevaplandırılmayan soruları soru kitapçığında bir işaret veya simge ile simgelendirmek o soruların ikinci turda daha kolay bulunmasını sağlar.

11 10 ÖZEL BİR KODLAMA SİSTEMİ GELİŞTİREREK SORU KİTAPÇIĞI ÜZERİNDE İŞARETLEYİN.  Doğru cevap:Harfi daire içerisine alın.  Kesinlikle doğru olamayacak seçenek:Harf üzerine x işareti koyun.  Değiştirilen cevap:  Atlanan soru:  Tekrar gözden geçirilecek soru: 1. A C D 2.A B C D 3.A C ?4. A B C D. A B C D B BD 5

12 11  Hatalı okuma alışkanlıkları da önemli sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Olumsuz bir ifadeyi olumlu olarak okumak soruyu veya cevabı hatalı düşünmenize sebebiyet verebilir.  İnsan psikolojisi soru içindeki ifadeleri olumlu yönde algılamaya eğilimlidir.Bu nedenle soru formlarında altı çizili veya kalın yazı karakterli ifadeleri daha dikkatli okumalısınız

13 12  Soru kökünün veya soru metninin uzun oluşu sizin için daha fazla ip ucu anlamına gelir.  Bu nedenle uzun metinli sorular daha kolay çözülebilen sorular olarak algılanmalıdır.

14 13  Paragraf tipli sorularda genellikle paragraftan önce sorunun okunması paragrafın ikinci kez okunmasını zorunluluğunu önler.  Cevabı konusunda tereddüt ettiğiniz soruları gelişigüzel cevaplandırmak yarar değil zarar verir.

15 14  Cevap şıklarından sorunun çözümüne gitmek de test tekniğinde önemli bir yoldur.Yüzde yüz emin olmadığınız sorularda şıkları eleyerek doğru cevaba yaklaşabilirsiniz.

16 15  Test çözerken sorunun doğru cevabını bulmak kadar önemli bir diğer olay da cevap olamayacak şıkların tespit edilmesidir.Böylece çözüm alternatiflerini daha netleştirir ve doğru şıkka ulaşabilme hızınızı daha arttırırsınız

17 16  Cevap şıklarında cevaba benzeyecek bazen iki bazen üç şık bulunur.Bunlara çeldirici şık adı verilir.  Bu tip sorularda cevap genellikle soru metninde saklıdır.

18 17 Soru Çözerken Dikkat Etmeniz Gereken Bölümler Nelerdir?  Soruları okurken hızınızı kesecek olan dudak kıpırtarak okumaktan uzak durulmalı…  Ve her okuduğunuz kelimenin altını çizmeyin  Soruları okurken kurşun kalem kullanın ve önemli ipuçlarının altını çizin.

19 18 GRUPLAYARAK İŞARETLEME YAPIN Gruplayarak işaretlemek size; -zaman kazandırır(18-21 dk) -kaydırma ihtimalini azaltır -en önemlisi zihninizi dinlendirir

20 19 Adaptasyon grafiği

21 20 Test Çözerken Zamanlama Konusunda Dikkat Edilecek Hususlar:  Yanınızda bir saat bulundurun ve bunu test süresine göre ayarlayın.

22 21  BİR SORUDA BELİRLİ BİR SÜRE GEÇTİĞİ HALDE ÇÖZÜMÜ ULAŞAMAZSANIZ SORUYU BIRAKIN.DİĞER SORULARA GEÇİN.

23 22 HER HANGİ BİR SORUYU ÜZERİNDE ZAMAN HARCAMAK GEREKTİĞİ VE KARIŞIK GÖZÜKTÜĞÜ İÇİN OTOMATİK OLARAK ATLAMAYIN.

24 ZİHNİNİZİN DAĞILMASINI ÖNLEYİN.EĞER BÖLÜMLER ARASINDA KISA BİR DİNLENME ARALIĞI VERMENİZE İMKAN VARSA ZİHNİNİZİ PROGRAMLI BİR ŞEKİLDE DİNLENDİRİN VE BU SÜREYİ AŞMAYIN.

25 24 TAHMİN ETMENİZ GEREKİYORSA,HIZLI TAHMİNDE BULUNUN VE FİKRİNİZİ DEĞİŞTİRMEYİN.

26 25 ÜÇLÜ BİR ZİNCİR KURULABİLİR,ANCAK DÖRTLÜ ZİNCİRİN BİR YERİNDEN KIRILMASI GEREKİR.

27 26 BAZI SINAVLARDA ÇOK GÜÇ SORULAR VARDIR.BÜTÜN SORULARI DOĞRU CEVAPLAMA BEKLENTİSİ İÇİNDE OLAYIN.

28 27 3 yanlış bir doğruyu, deneyimsizlik tümünü götürür Hız ile isabet arasında denge kurmak gerekir. Ne yapmak gerekir.... 100 soruda 60 soruda 40 net 52 net 94 net98 soruda 45 yanlış Mülayim Dikkatsiz 6 yanlışMehmet Titiz 3 yanlışAhmet Akıllı

29 28 BUNLARI SINAVDA UYGULAYACAĞINIZ İÇİN


"SINAVLARDA BAŞARILI OLMANIN YOLLARI 2 KİTAPÇIĞA GÖZ ATMAK SİZE;  Kesinlikle vakit kaybettirmeyeceği gibi;  Kitapçığa hakim olmanızı,  Heyecanınızın." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları