Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin gelişim süreci içinde karşılaştıkları güçlükleri problem haline dönüşmeden çözmelerine yardımcı olmak, kendini.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin gelişim süreci içinde karşılaştıkları güçlükleri problem haline dönüşmeden çözmelerine yardımcı olmak, kendini."— Sunum transkripti:

1

2 Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin gelişim süreci içinde karşılaştıkları güçlükleri problem haline dönüşmeden çözmelerine yardımcı olmak, kendini tanıyan, uyum ve iletişim becerisine sahip, çevresine duyarlı, mutlu, sağlıklı, yaratıcı bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmak temel amacını gütmektedir.

3  Okulumuzda bulunan rehberlik servisi ; öğrencilerin eğitsel, mesleki ve psikolojik gelişimlerini takip eder, bu süreç içinde velilerimizle işbirliği yaparak gerekli yön- lendirmeleri yapar.

4  Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ne Değildir?  Psikolojik danışma ve rehberlik yardımı bireye tek yönlü olarak doğrudan yapılan bir yardım değildir.

5  Psikolojik danışma ve rehberlik bireyin sadece duygusal yanı ile ilgilenmez.  Rehberlik yardımı sadece “sorunlu” öğrencilere verilen bir yardım değildir.  Psikolojik danışma ve rehberlik her türlü problemi hemen çözebilecek sihirli bir güce sahip değildir.

6  Bireyin yapamadıklarının onun adına yapmak değildir.  Disiplin, yargılama, ceza verme merkezi değildir.  Rehberlik servisi hastane, psikolojik danışman doktor değildir.  Problemi ortadan kaldırmaz problemin çözülmesine yardımcı olur.

7 Rehberlik Servisinde Hangi Hizmetler Sunulmaktadır?  Arkadaş ilişkileri,  Ders başarısı,  Aile ile olan ilişkiler,  Kendini tanıma,  Kendini rahat ifade edebilme,  Sınav kaygısı,  Okul korkusu,  Stres,  Öfke Kontrolü,  Ders çalışma yöntemleri,  Karar verme becerileri,  Ergenlik Dönemi Problemleri,  Diğer psikolojik, eğitsel veya mesleki konularda rehberlik servisimiz hizmet vermektedir.

8  Öğrencilerimizle ilgili çalışmalar: Öğrencilerimize kişisel, eğitsel, mesleki konularda rehberlik etmek, problemlerinin çözümünde yardım sağlamak bu çalışmalarımızın kapsamını oluşturmaktadır. Çalışmalarımız sınıf çalışmaları, seminer çalışmaları, bireysel öğrenci görüşmeleri ve grup çalışmaları şeklinde yürütülür.

9  Sınıf öğretmenleriyle ilgili çalışmalar:

10  Okul İdaresi ile ilgili çalışmalar: Öğrencilerimizle ilgili yaptığımız çalışmalar konusunda okul idaresini bilgilendirmek, okul idaresi ile bilgi alışverişinde bulunmak, Okul İdaresi- Rehberlik Servisi- Öğrenci- Öğretmen koordinasyonunu sağlamak bu çalışmalarımızın içeriğini oluşturmaktadır.

11  Velilerimizle ilgili çalışmalar: Rehberlik Servisi'mizin ve çalışmalarımızın velilerimize tanıtımı, öğrencilerimize yaklaşımda velileri-mizle ortak tavır alabilmek için yaptığımız bil-gi alışverişi ve yönlendirme çalışmaları, velile-rimize yönelik seminer çalışmaları bu kapsam- dadır.

12  Yeni Öğrencilerimize Yönelik Rehberlik Çalışmalarımız: Rehberlik servisi okulumuza yeni başlayan bütün öğrencilerimizi, rehberlik servisinin sağladığı hizmetler konusunda bilgilendirmek ve okula uyum süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla rehberlik servisine davet eder.

13  Mesleki Rehberlik Çalışmalarımız: Öğrencilerimizin kendilerini ve meslekleri tanımalarını, mesleki yönelimlerinde onlara destek olmayı amaçlar. Bu amaç doğrultusunda yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir:

14  Grup Çalışmalarımız: Öğrencinin kendini keşfetmesi yolunda düzenlenen önleyici ve gelişimsel grup çalışmaları, öğrencilerimizin kişisel gelişimlerini desteklemeyi amaçlar.

15  Velilerimize Yönelik Çalışmalarımız: Öğrencilerimizin başarı yolunda attıkları her adımda onların yanlarında olarak okul ile işbirliği içerisinde çalışmalarımıza destek olan velilerimizi bilgilendirmeyi amaçlar.  Veli toplantıları, veli seminerleri ve veli çayları…..

16 Öğretmenlerimiz ile İşbirliği: Okul rehber öğretmeni, okul içerisinde idare ve öğretmenler ile sıkı bir işbirliği içerisinde çalışır. Öğrenci ile doğrudan ve düzenli iletişim halinde bulunan öğretmenler, rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi’yle paylaşmak üzere özel ihtiyaçları tespit ederler. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi bu ihtiyaçlar doğrultusunda öğrenciler ile bireysel veya grup görüşmeleri düzenler.

17  REHBERLİK SERVİSİNE BAŞVURU Rehberlik Servisi, eğitim yılı boyunca öğrenciler, veliler ve öğretmenlerin serbestçe başvurabileceği bir birimdir. Servisten yararlanmanın herhangi bir prosedürü yoktur. Servisten randevu almak hizmetin daha etkin ve planlı yapılmasını sağlamak içindir.

18 VELİ OLARAK SİZE NASIL ULAŞABİLİRİM? DİYORSANIZ Velilerimizin çocukları ile ilgili değişik konularda rehberlik servisi ile işbirliği yapmaları onların gelişimi açısından hayati öneme sahiptir.

19 Yüz yüze görüşme için hafta içi saat 9.00 ile 14.30 arasında Rehberlik ve Psikolojik Danışma servisine randevu alarak gelebilirsiniz. REHBERLİK ÖĞRETMENLERİ HALİL ESER 05362401550 4271756 Anasınıfı, 3. ve 4.sınıflar DİLEK BÜYÜKÖZER 05365154501 4271756 1.ve 2. sınıflar


"Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin gelişim süreci içinde karşılaştıkları güçlükleri problem haline dönüşmeden çözmelerine yardımcı olmak, kendini." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları