Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TOKİ YAHYA KEMAL TİCARET MESLEK VE ANADOLU TİCARET MESLEK LİSESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TOKİ YAHYA KEMAL TİCARET MESLEK VE ANADOLU TİCARET MESLEK LİSESİ"— Sunum transkripti:

1 TOKİ YAHYA KEMAL TİCARET MESLEK VE ANADOLU TİCARET MESLEK LİSESİ
12.SINIFLARDA İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ REHBERİ

2 İŞLETMELERDE BECERİ UYGULAMASI
TESLİM EDİLECEK SSK EVRAKLARI 1) Sigortalı işe giriş bildirgesi ( OKULDAN VERİLECEK ) 2) T.C. Kimlik no’lu nüfus cüzdanı önlü arkalı okunaklı fotokopisi (işe giriş bildirgesinin arkasına yapıştırılacak) 3) Asıl sözleşme ( işletme dosyasının içinde işletmece onaylanmış iki nüsha BİRİ İŞYERİNE DİĞERİ OKULA TESLİM EDİLECEK 4) Öğrenci tanıtma kartı ( işletme dosyası içinde 2 adet fotoğraflı olacak BİRİ DOSYADA KALACAK DİĞERİ OKULA TESLİM EDİLECEK ) 5) 3 adet vesikalık fotoğraf.( 2 adedi öğrenci tanıtma fişine yapıştırılmış olacak. Zımba kullanılmayarak yapıştırıcı ile yapıştırma işlemi uygulanacak.1 Adedi de sigortalı işe giriş bildirgesine yapıştırılacak. ) 6) Yukarıda belirtilen belgeler bir şeffaf dosya içerisinde Müdür Yardımcısı ALİ ÇOLAK’a teslim edilmiş olacaktır.

3 İŞ YERİ BULAMAYAN ÖĞRENCİLER
1) EYLÜL 2014’e kadar iş yeri bulamayan öğrenciler Koordinatör Md.Yrd. ALİ ÇOLAK’ ın izni olmadan kendileri iş yeri bulmayacaklardır. 2) Bu durumda olan öğrencilere çalışma takvimine uygun olarak müracaat ettikleri takdirde koordinatör müdür yardımcısı ve alan şefleri iş yeri bulacaktır.

4 İŞLETMEDE BECERİ EĞİTİMİNDE TEMEL KURALLAR
*1) Öğrenci iş yerini kendi isteği ile terk edemez. **2)Sözleşmede belirtilen haller dışında sözleşmenin feshi mümkün değildir.

5 İŞLETMELERDE DEVAM VE DEVAMSIZLIK
1) İşletmede beceri eğitimi gören öğrencinin devam ve devamsızlık takibi işveren yada yetkili kıldığı personelce yapılır. 2) Devamsızlıklar ilgili forma işlenir ve her ayın ilk haftasında okul idaresine gönderilir. 3) Devamsızlıkların gönderilmesi koordinatör öğretmen kanalıyla gerçekleştirilir. 4) Devamsızlık formu öğrenci tarafından getirilmez. 5. Öğrenciler devamsızlık formlarının okula gönderilip gönderilmediğini takip edeceklerdir.

6 6. Devamsızlık süresi ders + işletme toplamı 10 günü aşamaz.
7. İşletmeler öğrencilere mazeretlerini göz önüne alarak ücretsiz mazeret izni verebilir fakat bu izinler devamsızlığa yazılır.

7 İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI SİGORTASI
1. İşletmelerde Beceri Eğitimi görecek olan öğrenciler okul tarafından “İŞ KAZALARI VE MESLEK HASTALIKLARINA KARŞI” sigorta ettirilir. Sigorta yapılmadan öğrenci işletmeye gönderilmez. 2. Sigorta primleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ödenmektedir. 3. Öğrenciler velilerinin tedavi olanaklarından yararlanır

8 ÜCRET 1) Öğrencilere yaşlarına uygun yürürlükteki asgari ücretin brütü üzerinden %30 ‘u net aylık ücret olarak ödenecektir. 2) Öğrencilere verilecek bu ücretler her türlü vergiden muaftır.

9 NOT DEĞERLENDİRMESİ 1) İşletmede yapılan çalışmalar iş dosyasına işlenecektir. 2) Yapılan işlerin resimleri ve Raporları hazırlanacak bunlar usta öğretici tarafından puanla değerlendirilecektir. 3) İşletmeden alınan bu puanlar dönem sonlarında dönem bitiminden en az 5 gün önce not fişlerine yazılacak ve okul idaresine gönderilecektir. 4) Not fişleri kesinlikle öğrenciler tarafından okula getirilmeyecektir

10 ÖĞRENCİNİN İŞLETME DOSYASI –
İŞ DOSYASI NASIL OLACAK? 1) Her öğrencinin mutlaka bir ‘’İŞLETME DOSYASI’’ olacaktır. 2) İşletme dosyası nedir ? Öğrencini tutmakla yükümlü olduğu staj dosyasıdır. 3) İşletme dosyası içinde neler var... Günlük temrin kağıtları bulunur. Okul tarafından verilen bu dosya içerisindeki temrin kağıtlarını yeterli miktarda fotokopi ediniz. 4) Her öğrenci işletme dosyasını işletmede muhafaza edecek ve kaybetmeyecektir.

11 İŞLETME DEĞİŞİKLİĠİ NE ZAMAN OLUR?
1) İşyerinin iflası veya üretime ara vermesi 2) Müfredat programının uygulanmaması 3) Kötü muamele edilmesi 4) Ücret ödenmemesi 5) İşletmenin sosyal imkanlarından yararlandırılmaması (KOORDİNATÖR ÖĞRETMENİN RAPORU NETİCESİNDE KARARA BAĞLANACAKTIR)

12 YIL SONU BECERİ SINAVI 1) İkinci yarıyıl sonu Haziran ayında son sınıf öğrencileri beceri sınavına katılacaklardır. 2) Beceri sınavından (Sınav+Dosya notu) en az 50 almak zorunludur. 3) İş dosyasının beceri sınavına etkisi %20’dir. 4) İBE dersinden başarılı olabilmek için: işletmeden gelen notlarla beceri sınavından alınan notların ortalaması en az 50 olmalıdır

13 BECERİ EĞİTİMİNİN TAKİBİ VE KONTROLÜ
1) Her işletmeye bir koordinatör öğretmen görevlendirilecektir. 2) İş yerlerinde işlemlerin sağlıklı ve düzenli olarak yürütülebilmesi amacıyla kontrol ve denetimler için görevli koordinatör öğretmenler iş yerlerine gideceklerdir. 3) Öğrenciler işletmede karşılaştıkları her türlü problemi önce koordinatör öğretmene , çözüm bulunamaz ise koordinatör müdür yardımcısına getireceklerdir. 4) Koordinatör öğretmene iletilmeyen problemler, koordinatör müdür yardımcısına getirilmeyecektir. 5) Problemler veliler kanalıyla çözülmeye çalışılmayacaktır 6) Veliler kesinlikle işletmelerle muhatap olmayacaklardır. 7) Öğrenciler koordinatör öğretmeni mutlaka tanıyacak ve kendilerini tanıtacaklardır

14 ÖĞRENCİLERİN İŞLETMEDE UYMASI GEREKLİ KURALLAR
1) İşletmede öğrenciler işletmenin belirlediği iş kıyafeti ile çalışacaklardır. 2) İşletmede olunması gereken günlerde öğrenciler okula geleceklerse mutlaka okul kıyafeti ile geleceklerdir. Aksine harekette öğrenci okula alınmayacak ve hakkında disiplin kovuşturması açılacaktır. BECERİ EĞİTİMİNİN BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ TARİHİ BAŞLAMA: 15 EYLÜL 2014 BİTİŞ : 12 HAZİRAN 2015

15 İŞLETMELERİN ÖĞRENCİLERDEN
BEKLENTiLERi 1) İş disiplinine aykırı hareket etmemesi 2) İşletme kurallarına uyması 3) Devamsızlık yapmaması 4) Her zaman öğrenci olduğunu unutmaması 5) Yetkililere ve büyüklerine karşı saygılı olması 6) Verilen işeri severek ve zamanında yapması 7) Talimatlara uyması 8) Dürüst , çalışan ve ahlaklı olması

16 DİĞER ÖNEMLİ NOKTALAR:
1- İŞLETMEDE BULUNDUĞUNUZ SÜRE İÇİNDE ÖĞRENCİ OLDUĞUNUZU UNUTMAYINIZ. 2- İŞLETME OKULUN BİR UZANTISIDIR. BU NEDENLE ERKEK ÖĞRENCiLER SAKAL, SAÇ, BIYIK,KIZ ÖĞRENCĠLER TAKI MAKYAJ VB. YANİ KISACASI KILIK VE KIYAFET YÖNÜNDEN OKULDA UYMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞUNUZ TÜM DİSİPLİN KURALLARINA İŞLETMEDE DE UYMAK ZORUNDASINIZ. ÖĞRENCİLERİMİZ İŞLETMELERDE İŞLETMENİN TÜM KURALLARINA UYMAK ZORUNDADIRLAR. ***İzinsiz; İŞLETMEDEN AYRILMAK YASAKTIR. 3.-İŞLETMEDE VE İŞLETME YEMEKHANELERİNDE ÖĞRENCİYE YAKIŞIR TARZDA HAREKET EDİNİZ. BÜYÜKLERİNİZE SAYGILI OLUNUZ. GÖRGÜ KURALLARINA UYUNUZ.

17 4- ZAMAN KAVRAMI, İŞ HAYATINDA BÜYÜK ÖNEM TAŞIR
4- ZAMAN KAVRAMI, İŞ HAYATINDA BÜYÜK ÖNEM TAŞIR. KESİNLİKLE İŞE GEÇ KALMAYINIZ, İŞYERİNDEYKEN ERKEN AYRILMAYINIZ. DEVAMSIZLIK YAPMAYINIZ. ZARURİYET OLDUĞU ZAMANLARDA BİR GÜN ÖNCEDEN İŞLETMEDEN MAZERET İZİN DİLEKÇESİ İLE İZİN ALINIZ VE OKULUNUZA DİLEKÇENİZİ ONAYLATARAK TESLİM EDİNİZ. İZİN ALDIĞINIZ GÜN İŞİNİZ BİTTİĞİ ZAMAN İŞYERİ MESAİSİ BİTMEMİŞ İSE MUTLAKA İŞLETMENĠZE DÖNÜNÜZ. İŞLETMENİZDE DE OKULDA UYGULANAN DEVAM – DEVAMSIZLIKLARLA İLGİLİ MEVZUAT HÜKÜMLERİ UYGULANMAKTADIR. İŞLETMEDE MESAİ İÇİNDE VE DIŞINDA ÇALIŞANLARLA ARANIZDA MUTLAKA BİR MESAFE BIRAKINIZ. ONLARLA SENLİ, BENLİ OLMADAN KARŞILIKLI SAYGINLIĞINIZI KORUYUNUZ. 5-İŞLETMEDE ÇALIŞAN DİĞER PERSONEL İLE ARANIZDA OLABİLECEK SORUNLARI SİZ KENDİNİZ ÇÖZMEYE ÇALIŞMAYINIZ. KULAĞINIZA GELEN HER SÖZE İNANMAYINIZ. BU GİBİ DURUMLARDA OLAYI UYGUN BİR LİSAN İLE DİLE GETİREREK ÖNCE İŞLETMEDE YETKİLİ AMİRLERİNİZLE, ÇÖZÜME ULAŞMAYAN KONUYU SONRA KOORDİNATÖR ÖĞRETMENİNİZLE PAYLAŞINIZ.

18 6-YANINIZDA KENDİNİZE VE ÇEVRENİZE ZARAR VERİCİ HİÇBİR ALET TAŞIMAYINIZ.
BU DURUM RAPOR EDİLDİĠİNDE DİSİPLİN İŞLEMİ UYGULANACAKTIR. 7- ÖĞRENCİLERİMİZ ÇALIŞTIKLARI YERİ VE ALANI TEMİZ VE DÜZENLİ TUTMAK ZORUNDADIRLAR. 8-OKULDAKİ TÜM DİSİPLİN UYGULAMALARI İŞLETMEDE DE GEÇERLİ OLDUĞUNDAN,DİSİPLİNSİZ TÜM TAVIRLARINIZ DİSİPLİN YÖNETMELİĞİNİN İLGİLİ HÜKÜMLERİNE GÖRE CEZAİ İŞLEM UYGULANMASINA YOL AÇACAKTIR. 9- ÇALIŞTIĞINIZ İŞLETMEDEN İZİNSİZ HİÇ BİR ŞEY ALMAYINIZ VE KULLANMAYINIZ. BU DURUM HIRSIZLIK OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR. AKLINIZA VE MANTIĞINIZA UYMAYAN HİÇ BİR HAREKETİ NORMAL BİR HAREKET OLARAK DEĞERLENDİRMEYİNİZ.

19 İşletmelerde Meslek Eğitimi ile İlgili Genel Hükümler
Staj Dosyasının Doldurulması Stajla İlgili Sıkça Sorulan Sorular

20 1.Bölüm İşletmelerde Meslek Eğitimi ile İlgili Genel Hükümler

21 İŞLETMELERDE MESLEK EĞİTİM YÖNETMELİĞİ
MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ÖĞRENCİLERİNİN OKUL VE İŞLETMELERDE MESLEK EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ    GENEL HÜKÜMLER                         AMAÇ             MADDE 1- bu yönetmeliğin amacı,okul ve işletmelerde yapılacak meslek eğitimi ile ilgili esasları düzenlemektir.             KAPSAM             MADDE 2- Bu yönetmelik,Bakanlığa bağlı mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarını ve 3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanununun 2 nci maddesinin (a) fıkrasında belirtilen Kamu Kurum ve Kuruluşların ile işyerinin kapsar.             DAYANAK             MADDE 3- Bu yönetmelik,1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile 3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.             TANIMLAR             MADDE 4- Bu yönetmelikte geçen; " Bakanlık ",Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığını, " Okul ",Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarını, " İşletmeler " 17 Temmuz 1964 tarih ve 507 sayılı Esnaf ve Küçük Sanatkarlar Kanunu ve bu kanunda değişiklik yapan 3153 sayılı kanun ile, 8 mart 1950 Tarih ve 5590 sayılı Ticaret ve Sanayi Odaları,Deniz Ticaret Odaları,Ticaret borsaları ve Türkiye Ticaret,Sanayi Deniz Ticaret odaları ve Ticaret odaları birliği kanunu ve bu kanunla değişiklik yapan sayılı kanuna  göre kurulmuş,mesleki kuruluşlar ile bu  kuruluşlara üye işyerlerini,mal ve hizmet üreten kamu kuruluşlarını; Adalet Bakanlığı Ceza ve tevkifleri Genel Müdürlüğüne bağlı işyerleri ile dışişleri Bakanlığı'na bağlı Devlet konukevleri hariç olmak üzere döner sermayeli işyerlerini,             " Öğretmen " Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında görevli öğretmenleri,             " Yoğunlaştırılmış Eğitimi ",teorik ve pratik derslerin,bloklaştırılmış olarak okutulmasını,ifade eder.

22 2.Bölüm İş Dosyasının (Staj Defteri) Doldurulması

23 …..………… MESLEK LİSESİ TANITMA KARTI Bu bölümde kişisel kimlik bilgilerimizi adres ve iletişim bilgilerimizi doldurmamız gerekmektedir. Staja başlama tarihi , SSK numarası işe başlama tarihi gibi bilgilerimizi doğru bir şekilde doldurmamız gerekmektedir. Bu bilgiler okulunuzdaki koordinatör müdür yrd. tarafından onaylanıp mühürlenecektir. X Y BİLİŞİM BÖLÜMÜ Web. Tas. Prg. 11/A İSTANBUL 4587 SARIYER Hüseyin Mestan Mah. Fahriye 1 Kars 9 0 rh + 99 Sarıyer/ İST 8568 KÜÇÜKÇEKMECE XX MAH. İZMİR 9 1991 6 SARIYER–İST. 23

24 Bu belge öğrencinin velisi tarafından doldurulup imzalanacaktır.
VELİ İZİN DİLEKÇESİ Bu belge öğrencinin velisi tarafından doldurulup imzalanacaktır. İşletmenin bilgileri ile öğrencinin iletişim bilgileri bu bölümde yer alacaktır. Bu belge doldurulduktan sonra öğrenci velisinden izin almış sayılacaktır. …..Anadolu Meslek Ve Meslek Lisesi 11-A 2013 Ali YILDIZ Hüseyin Yıldız Mestan mah. Seren sok. no : 64 Halkalı / İST 0(212) Güncel Bil. AŞ. Ltd. Güncel bil. AŞ. Ltd. Tahtakale Mah. Makber Sok. NO:46/A İST 0(212) Bilgisayar teknik servisi bakım ve onarım hizmetleri

25 STAJ SÖZLEŞMESİ Bu belge öğrencinin çalışacağı işletme ile okul arasında öğrencinin staj yapacağını gösteren sözleşmedir. Bir kopyası okulda bir kopyası işletmede kalacak şekilde mühürlenip / kaşeletilecektir imzalanacaktır. Sözleşmeler kapalı zarf ile öğrenciler tarafından okula getirilecektir. X y 2013 33344 11/A Hüseyin Bilişim Tek. Web Remziye İzmir Tahtakale Mh. Mak. Sk. No:4/1 İstanbul X Yıldız K.Çekmece Baba Mestah Mah TahtaKale Mh. MSk. No:4/1 18 0001 0124 …….….Meslek Lisesi Güncel Bilgisayar Aş. Ltd TahtaKale Mh. Makber Sk No:46/1 06 15 8 Tayfun Çetin Bilg. Teknik Servis

26 ÖĞRENCİ İŞ DOSYASI Bu belgedeki bilgiler öğrenci iş dosyasını hazırlayan öğrencinin çalıştığı işletmenin, işletmede ondan sorumlu olan usta eğiticinin ve koordinatör öğretmenin bilgilerinin yer aldığı kapak sayfasıdır. Ali YILDIZ ………. ……….Meslek Lisesi 2013 11-A BİLİŞİM BÖLÜMÜ Web. Tas. Prg. Güncel il. AŞ. Ltd. Güncel bil. AŞ. Ltd. Tahtakale Mah. Makber Sok. NO:46/A İST Tayfun ÇETİN Fatih KARAOSMANOĞLU

27 Değerlendirme kriterlerinin toplamı 100 puan üzerinden olacaktır.
İş Yaprakları: Staj dosyasının bu bölümü Meslek liselerinin her bölümünde Sene başında verilecek yıllık plan doğrultusunda doldurulacaktır. Her sayfa 1 haftayı (3 günü) temsil edecektir. Defterdeki sayfaların yetersiz olması durumunda boş sayfalardan fotokopi çekilerek doldurulabilir. Dosya ile birlikte teslim edilir. Planda verilmiş olan konular işletmelerde belli tarih ve saatler de uygulanacak ve usta öğreticinin kontrolünde otlandırılacaktır. Burada meslek lisesinin her bölümü farklı değerlendirme kriterleri kullana bilirler. Burada alınmış notlar öğrencinin ders notu olarak (işletmede beceri eğitimi dersi) karneye geçecektir. Hazırlanan her sayfa usta eğitici ve koordinatör öğretmen tarafından imzalanıp onaylanacaktır aksi halde bu sayfaların hiçbir hükmü olmayacaktır. Değerlendirme kriterlerinin toplamı 100 puan üzerinden olacaktır. Örneğin bu İş yaprağındaki değerlendirme kriterleri şunlardır. - Driver Tanıtma (20 Puan) - Malzeme Kullanımı (10 Puan) - Sistem Kurulumu (30 Puan) - Disk’i Formatlama (20 Puan) - Belirtilen Sürede Tamalama (20 Puan) -TOPLAM (100 Puan) Sistem Kurulumu Kurulum işlemi 1.ADIM kurulum işlemini başlatmadan önce kişisel dosyaları yedekleriz İşlemi yapmak için gerekli malzemeler CD , DVD yada harici HDD. dir. Dosyalarımızı CD veya DVD ye yazma işlemi cd yazdırma programını açarız. Örneğin (nero,clone CD ) açılarak yedekleme yapılır 2.ADIM Bilgisayarı yeniden başlatırız. Başlama sırasında del tuşuna basarak bios’a giriliriz. “bios adveced bios features” menüsünden” first boot devici” seçip ilk açılışı cd yaparız ve f10 tuşuna basarak yaptığımız işlemi kaydedip çıkarız. 3. ADIM Önümüze gelen sözleşmeyi f8 basarak kabul edilir 4.ADIM Bilgisayar yeniden başlatır ve bilgisayar açılırken bize bilgisayarı cd den başlatmak için her hangi bir tuşa basınız mesajı gelir ve bir tuşa basarak cd den başlatılır Bir sure bekledikten sonra önümüze Windows xp’ nin klasik ekranı gelir ve burda cd deki winwovs dosyalarını kopyalıyor kopyalama işlemi bittikten sonra önümüze sabit diskle ilgili bölümleri gösteren bir ekran geliyor ve burada işletim sistemi kuracağımız yeri klavye tuşlarıyla o alanı biçimlendirmek için seçilir ve seçilen alanı biçimlendirme işlemi yapmak için için “d” basılır işlemi onaylamak için “enter” basılır silmek içinde “L” basılır ve alan silinir yeni bir alan oluşturmak için “c” tuşuna basılır yeni alan oluşturulur alan oluştuktan sonra “enter “ tuşuna basıldıktan sonra karşımıza gelen ekranda eğer işlemin hızlı gerçekleşmesi için ntfs çabuk seçilir ve enter ‘a basılır Loading bant ilerleme cubuğu önümüze gelir ve dolana kadar beklenir Dolduktan sonra bilgisayar otmatik resetlenir .Resetleme esnasında sakın bir tuşa basmayın önyükleme yaptık Sıra kurulumda o işlemi bilgisayar otamatik yapıyor bir zaman sonra önümüze bölge ve dil ayarlarını yapılması için ekran geliyor. Bu işlemide yaptıktan sonra next basarak devam ederiz Kurulum kişileştirme işlemi gelir önümüze onlarda doldurulur sonra bizden şifre ister şifreyi girdikten sonra bilgisayar adı ve yönetici şifresi koyulur ve sona tıklayarak kurulum işlemi sona erer. Belirtilen Sürede Tamamlama Driver Tanıtma Sistem Kurulumu Diski Formatlama Malzeme Kullanımı 13:00 16:00 3 1 47 90 Doksan Ali Yıldız Tayfun Çetin Fatih Karaosmanoğlu

28 İş Yapraklarının (Temrin) Doldurulması

29 GÜNLÜK İŞ VE İŞLEMLERİ TAKİP FORMU
Ali YILDIZ Güncel il. AŞ. Ltd. 11-A 2013 BİLİŞİM BÖLÜMÜ Web. Tas. Prg. GÜNLÜK İŞ VE İŞLEMLERİ TAKİP FORMU Bu bölümdeki bilgiler iş yapraklarındaki notlar ve tarihler göz önünde bulundurularak doldurulacaktır. Dönem sonunda veya koordinatör öğretmenin her talebinde okula getirilecektir.(kapalı zarf içerisinde) 13.00 16.00 Sistem Kurulumu 16.00 Tamamlandı. 13.00 TV Kart Kurulumu Tamamlandı.

30 90 85 70 80 90 80 82 ……….. Meslek Lisesi Güz Dönemi 2008-2009
İşletmede Beceri Eğitimi Dersi Güncel il. AŞ. Ltd. 1 Ali YILDIZ Bil./Web 80 90 80 82 4 Dört

31 Dönem Not Fişi: Staj dosyasının bu bölümünde iş yapraklarından (temrin) alınan notlar ve bunların ortalamaları gösterilmiş olan alanlara rakam ve yazı ile yazılacaktır. Yazılmış olan bu notlar işletmede görevli olan kişiler (Usta Eğitici/Öğretici ve İşletme Yetkilisi tarafından imzalanacaktır. Daha önceden duyurulan tarihte bu belge okul idaresine (Koordinatör Md. Yrd.) kapalı zarf içerisinde getirilecektir. Bu evrakların uygunluğu okul idaresi tarafından onaylanarak öğrencinin İşletmede Beceri Eğitimi (Staj) dersi notu olarak kayıt edilecektir. Bu işlemler iki dönem için ayrı ayrı yapılacaktır. (Güz Dönemi ve Bahar Dönemi)

32 …………… MESLEK LİSESİ Güncel Bil. AŞ. Ltd. Tahtakale Mah. Makber Sok. NO:46/A AVCILAR –İST. EKİM Ali YILDIZ 2013 Bil./Web İ H T İ H T 2

33 Aylık Devam ve Devamsızlık Bildirimi :
Bu belge öğrencinin işletmede (staj yeri) devamsızlık yapıp yapmadığını göstermek amacı ile düzenlenmiştir. Belge işletmede öğrenciden sorumlu olan usta eğitici/öğretici tarafından doldurulacak ve imzalanacaktır. Kapalı bir zarf içerisinde her ay bitiminde okula getirilecektir. Buradaki bilgilere bakılarak öğrencinin devamsızlık günleri belirlenecektir. Örnekte, öğrencinin geldiği günler (+) ile gösterilmiştir. Devamsız olduğu günler ise izinli (İ), hasta (H), Resmi Tatil (T) harfleri ile gösterilmiştir. Bu kodlar sayfanın sağ alt köşesinde bulunmaktadır. Örnekte, üç gün işaretlenmiş diğer günler ise boş bırakılmıştır. Bunun nedeni sayfanın üst tarafında olan ve ayın günlerini ifade eden rakamlarda öğrencinin işletmede, diğer günlerde ise okulda yada hafta sonu tatillinde olmasıdır. Birden fazla öğrencinin aynı işletmede olması durumunda sol tarafta bulunan isim bölümüne numarası ve alanı ile birlikte eklenecektir.

34 3.Bölüm Staj ile ilgili sıkça sorulan sorular

35 Sıkça Sorulan Sorular Staj zorunlumu?
Stajda bize yardımcı olacak kişiler var mı? Hafta sonları ve resmi tatilde çalışacak mıyız? Sigortamız olacak mı? Haftada kaç gün ve hangi saatler arası çalışacağız? Stajda para alacak mıyız ,Alırsak ne kadar alacağız? Staj imkanı branşımıza göre olacak mı? Staj yaptıktan sonra orada kalabiliyor muyuz?

36 Staj zorunlumudur? Tüm meslek liselerinde eğitim alan öğrencilerin staj yapmaları zorunludur. Staj genellikle son sınıfta 3 iş günü olacak şekilde düzenlenmektedir.

37 Stajda bize yardımcı olacak kişiler var mı?
Staj da öğrencilere başta staj koordinatörü(genellikle atölye öğretmenlerinden şeçilir.)Bunun dışında işletmede bulunan usta eğitici/öğretici öğrenciye staj yaptıgı süre boyunca yardımcı olacaklardır.

38 Hafta sonları ve resmi tatilde çalışacak mıyız?
Hafta sonları ve resmi tatiller de stajyerler işletmelerde çalışmak mecburiyetinde değillerdir.

39 Sigortamız olacak mı? 3308 sayılı kanuna göre öğrenciler iş yerlerinde meslek hastalıkları ve iş kazalarına karşı sigortalanacaktır. Sigorta primleri milli eğitim bakanlığı tarafından ödenecektir.

40 Haftada kaç gün ve hangi saatler arası çalışacağız?
Çalışma günleri haftada üç iş günü ve resmi çalışma saatleri olan 08:30 – 16:30’dur.

41 Stajda para alacak mıyız , alırsak ne kadar alacağız?
Stajda çalışan her öğrenci işletmede çalıştığı süre boyunca asgari maaşın %30 dan az olmamak üzere maaş alacaklardır.Çalıştıkları dönemde asgari maaşa gelecek her türlü zam öğrencilerin maaşlarına yansıtılacaklardır.

42 Staj yeri branşımıza göre olacak mı?
Öğrencilerin okulda almış oldukları teorik ve pratik eğitimleri pekiştire- bilmek için mutlaka kendi alan ve dallarına uygun işletmelerde staj yapmaları gerekmektedir.

43 Staj yaptıktan sonra orada kalabiliyor muyuz?
Bu tamamen işletme ile öğrenci arasında bulunan bir durumdur.Eğer öğrenci staj dönemi boyunca işletmede gerekli performansı sağlarsa işletmeler bu genç personeli istihdam etmekte herhangi bir sakınca görmezler.


"TOKİ YAHYA KEMAL TİCARET MESLEK VE ANADOLU TİCARET MESLEK LİSESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları