Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Simetri verilen bir şeklin katlama çizgisine göre veya doğruya göre katlandığında aynısının diğer tarafa eşit mesafede çıkmasıdır.Katlama çizgisine simetri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Simetri verilen bir şeklin katlama çizgisine göre veya doğruya göre katlandığında aynısının diğer tarafa eşit mesafede çıkmasıdır.Katlama çizgisine simetri."— Sunum transkripti:

1

2 Simetri verilen bir şeklin katlama çizgisine göre veya doğruya göre katlandığında aynısının diğer tarafa eşit mesafede çıkmasıdır.Katlama çizgisine simetri ekseni denir.Kare,dikdörtgen,eşkenar üçgen,daire bunların simetri eksenleri vardır ve bu şekilleri tam ortadan ikiye ayırır. SİMETRİ Simetri ekseni

3

4 AYNA SİMETRİSİ DÖNME SİMETRİSİ

5 AYNA SİMETRİSİ Ayna simetrisi olarak adlandırılan yansıma,doğruya göre simetridir.Bir şeklin kendisi ile yansıması eştir.Bir yansımada şeklin biçimi ve boyutu değişmez,sadece şeklin yönü ters çevrilir ve yeri değişir.

6 GERİ

7 DÖNME SİMETRİSİ Bir şekil bir nokta etrafında döndürüldüğünde o nokta dönme hareketinin merkezi olur.Döndürülen şeklin biçim ve boyutu değişmez,ancak şeklin duruşu ve yeri değişir.Saatteki akrep ve yelkovanın bağlı olduğu pim,dönme hareketinin merkezidir.Yelkovanın ilk durumu ile son durumunun oluşturduğu açıya dönme açısı denir.

8 Yarım dönme yüz seksen derecelik dönmedir. Çeyrek dönme doksan derecelik dönmedir.

9

10 Bir şekil kendi merkezi etrafında 360 dereceden küçük açı ile döndürüldüğünde en az bir kez kendisi ile çakışıyorsa bu şekil dönme simetrisine sahiptir. Dönme simetrisinde verilen geometrik şeklin en küçük dönme simetri açısı bulunurken: Verilen geometrik şeklin varsa dönme simetrisi budur ve 360 derece bu kenar sayısına bölünerek en küçük dönme simetri açısı bulunur.

11 Karenin en küçük dönme simetri açısı 360:4=90 derece olduğundan dönme simetrisi vardır. Üçgenin en küçük dönme simetri açısı 360:3=120 derece olduğundan dönme simetrisi vardır.

12 Ayşe Hanım DÜNDAR 100404009 İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ www.matematikçifatih.com.


"Simetri verilen bir şeklin katlama çizgisine göre veya doğruya göre katlandığında aynısının diğer tarafa eşit mesafede çıkmasıdır.Katlama çizgisine simetri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları