Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KONU : DENKLEM ÇÖZME SEMİH YAŞAR 140440750.  BİRİNCİ DERECEDEN BİR BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER BİRİNCİ DERECEDEN BİR BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER  BİRİNCİ DERECEDEN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KONU : DENKLEM ÇÖZME SEMİH YAŞAR 140440750.  BİRİNCİ DERECEDEN BİR BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER BİRİNCİ DERECEDEN BİR BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER  BİRİNCİ DERECEDEN."— Sunum transkripti:

1 KONU : DENKLEM ÇÖZME SEMİH YAŞAR 140440750

2  BİRİNCİ DERECEDEN BİR BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER BİRİNCİ DERECEDEN BİR BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER  BİRİNCİ DERECEDEN İKİ BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER BİRİNCİ DERECEDEN İKİ BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER

3 A. TANIM  a ve b gerçel (reel) sayılar ve a 0 olmak üzere,  ax + b = 0 eşitliğine birinci dereceden bir bilinmeyenli denklem denir.  Bu denklemi sağlayan x değerlerine denklemin kökü, denklemin kökünün oluşturduğu kümeye denklemin çözüm kümesi denir.

4  Denklem çözümünde aşağıdaki özeliklerden yararlanırız.  Bir eşitliğin her iki tarafına aynı sayı ilave edilirse eşitlik bozulmaz.  a = b ise, a + c = b + c dir.  Bir eşitliğin her iki tarafından aynı sayı çıkarılırsa eşitlik bozulmaz.

5  a = b ise, a – c = b – c dir.  Bir eşitliğin her iki tarafı aynı sayı ile çarpılırsa eşitlik bozulmaz.  a = b ise, a × c = b × c dir.  Bir eşitliğin her iki tarafı sıfırdan farklı aynı sayı ile bölünürse eşitlik bozulmaz.

6  Bir eşitliğin her iki tarafının n. kuvveti alınırsa eşitlik bozulmaz.  a = b ise, a n = b n dir.  (a = b ve b = c) ise, a = c dir.  (a = b ve c = d) ise, a ± c = b ± d dir.  (a = b ve c = d) ise, a × c = b × d dir.

7

8  a × b = 0 ise, (a = 0 veya b = 0) dır.  a × b ¹ 0 ise, (a ¹ 0 ve b ¹ 0) dır.

9  a ¹ 0 olmak üzere,  (a = 0 ve b = 0) ise, ax + b = 0 denklemini bütün sayılar sağlar. Buna göre, reel (gerçel) sayılarda çözüm kümesi dir.  (a = 0 ve b ¹ 0) ise, ax + b = 0 denklemini sağlayan hiçbir sayı yoktur. Yani, Ç = Æ dir.

10  a, b, c, a ¹ 0 ve b ¹ 0 olmak üzere,  ax + by + c = 0 denklemine birinci dereceden iki bilinmeyenli denklem denir.

11  Bu denklem düzlemde bir doğru belirtir. Doğru üzerindeki bütün noktaların oluşturduğu ikililer denklemin çözüm kümesidir.  Buna göre, ax + by + c = 0 denkleminin çözüm kümesi birçok ikiliden oluşur.

12  Birinci dereceden iki bilinmeyenli denklem sistemlerinin çözüm kümesi; yok etme yöntemi, yerine koyma yöntemi, karşılaştırma yöntemi, grafik yöntemi, determinant yöntemi gibi yöntemlerden biri ile yapılır.  a. Yok Etme Yöntemi: Değişkenlerden biri yok edilecek biçimde verilen denklem sistemi düzenlenir ve taraf tarafa toplanır.  Taraf tarafa toplandığında veya çıkarıldığında (ya da bir düzenlemeden sonra) değişkenlerden biri sadeleşiyorsa “Yok etme yöntemi” kolaylık sağlar.

13  a. Yok Etme Yöntemi: Değişkenlerden biri yok edilecek biçimde verilen denklem sistemi düzenlenir ve taraf tarafa toplanır.  Taraf tarafa toplandığında veya çıkarıldığında (ya da bir düzenlemeden sonra) değişkenlerden biri sadeleşiyorsa “Yok etme yöntemi” kolaylık sağlar.

14  b. Yerine Koyma Yöntemi: Verilen denklemlerin birinden, değişkenlerden biri çekilip diğer denklemde yerine yazılarak sonuca gidilir.  Denklemlerin birinden, değişkenlerden biri kolayca çekilebiliyorsa, “Yerine koyma yöntemi” kolaylık sağlar.

15  ÖRNEK: 3x + 10 = 25 işlemini yapalım. Bilinmeyeni yalnız bırakmak için +10 karşıya -10 olarak gönderilir.  3x = 25 - 10 3x = 15  x ‘ in başındaki çarpım durumundaki 3'ü karşıya bölüm olarak göndeririz.  x = 15/3 x = 5

16

17

18


"KONU : DENKLEM ÇÖZME SEMİH YAŞAR 140440750.  BİRİNCİ DERECEDEN BİR BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER BİRİNCİ DERECEDEN BİR BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER  BİRİNCİ DERECEDEN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları