Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ERGENLİK DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ERGENLİK DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ"— Sunum transkripti:

1 ERGENLİK DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ
Ergenlik, çocuklukla yetişkinlik arasında yer alan ve 12. yaştan 21 yaşına kadar uzanan, ruhsal alanda önemli değişikliklerin olduğu hızlı bir büyüme ve olgunlaşma dönemidir. Bu dönemde çocukluk özellikleri yitirilir ve ergenlik özellikleri hızlı bir şekilde kazanılır. Ergenlikte bireyler arası farklılıklar çoktur ve hızlı değişim vardır.

2 ERGENLİKTE GELİŞİM ALANLARI
1. Bedensel(Fiziksel) 2. Duyuşsal 3. Zihinsel 4. Toplumsal Bu gelişim alanlarından en önemlisi fiziksel gelişimdir.Çünkü hızlı bir büyüme söz konusudur.

3 ERGENLİK SORUNLARI Temel ergen problemlerinin dörtte birinden fazlası kişiler arası ilişkiler, duygular, olgunlaşma ve ergenlerin aileleri üzerinde odaklaşır. Bu alanlarda kızlar erkeklerden daha problemlidir.

4 ERGENLİK DÖNEMİNDE YAŞANAN KAYGILAR

5 AİLELERİN ŞİKAYETLERİ
Hırçınlaştı. Ders çalışmıyor. Sorumluluk duygusu yok. Canım sıkılıyor diyor. En küçük isteklerini sert bir dille bildiriyor. Kardeşlerini kızdırmaktan zevk alıyor. Okuduğunu anlamıyor gibi. Durgunlaştı,dalgınlaştı. Çabuk karamsarlığa düşüyor. Ara sıra hiç yoktan huysuzlaşıyor. Sert karşılıklar veriyor.

6 İleri derecede alıngan
İleri derecede alıngan. Derslerinde gene başarılı ama oyuna,eğlenceye çok düştü. Olur olmaz her şeye ağlıyor. Evde huzursuz dışarıda sıkılgan Her istediğini yaptırmak istiyor. Aşırı süsleniyor. Siz bana karışmazsınız diyor. Babasından çekindiği için dolambaçlı yollara sapıyor

7 Derslerinde başarılı. Hiç sorun çıkartmayan bir çocuk
Derslerinde başarılı. Hiç sorun çıkartmayan bir çocuk. İki kez okula gitmemiş. Arkadaşlarıyla gezmiş. Sorunca yalan söyledi. Bu davranışı bizi çok şaşırttı. Çok harçlık istiyor. Çok geziyor,eve girmek istemiyor. Spora çok düştü. Derslerine boş veriyor. Banyoya sokamıyoruz. Ellerini bile yıkatamıyoruz. Saçını kestiremiyoruz •Son derece asi ve hırçın olmaya başladı. Başına buyruk olmak istiyor. Dayak,kötü söz,tatlı söz hiçbiri sonuç vermiyor. Bir psikologla mı görüşmeliyim?

8 ÇOCUKLARIN ŞİKAYETLERİ
•Büyüklerin anlayışsızlığı ve baskısı,onur kırıcı davranışlar •Arkadaş edinmede güçlük •Kız-erkek arkadaşlığının olmaması, •Kız erkek arkadaşlığının aile ve çevre tarafından anlaşılmaması ve karşı çıkılması

9 •Boş zamanlarını etkin bir biçimde değerlendirecekleri yerlerin,olanakların olmaması •Evde ve okulda dayağın bir eğitim aracı olarak kullanılması •Cinsel sorunlarını aile üyeleriyle konuşamamak •Çocuk yerine konmak,ana-babaya karşılık verememek

10 Ana-babanın arkadaş seçimlerine karışmaları •Yeni tanıştıkları insanlarla rahat konuşamamak •İzinsiz dışarı çıkamamak •Kendine güven duymamak,sık sık yaptığı hatalardan dolayı utanmak

11 •Ölüm korkusu,dini konulara aşırı eğilim,neyin doğru neyin yanlış olduğunun araştırılması •Dikkati toplayamamak,Ders çalışırken zamanını iyi değerlendirememek •Ders çalışmasını engelleyecek bir çok yan uğraşların olması

12 ERGENLİK DÖNEMİNDE ÇOCUĞU OLAN ANNE BABALARA ÖNERİLER

13 Çocuğunuza vereceğiniz en değerli hediye ilgi, zaman ve sevgidir
Çocuğunuza vereceğiniz en değerli hediye ilgi, zaman ve sevgidir. Aileden ilgi ve sevgi göremeyen çocuk, ilgiyi başka yerlerde arar ve bulamazsa ümitsizlik ve bunalıma düşer. Unutmayın herkes anne-babası tarafından önemli olmak ve sevilmek ister.

14 Çocuğunuza öğüt vermek yerine ona örnek olun
Çocuğunuza öğüt vermek yerine ona örnek olun. Anne-baba arasındaki ilişki olumlu ise, çocukta olumlu ilişkileri öğrenecektir.

15 Aşırı koruyuculuk çocuğun her işini yapma, onun yerine karar verme çocuğunuzun gelişmesini engeller. Yapmanız gereken onun çabalarına saygı göstermek, kendine güvenmesine olanak sağlamaktır. Unutmayın, çocuğunuza hep çocuk olarak davranırsanız, o da hep çocuk olarak kalır.

16 Hangi yaşta olursa olsun, her fırsatta çocuğunuzun fikirlerini sorun ve fikirlerine önem verin

17 Çocuğunuzu dinleyin. Duygularını paylaşın, çocukla ve onun sorunu ile ilgilendiğinizi gösterin. Eğer onu dinlemezseniz, bir süre sonra onunda sizi dinlemediğini görürsünüz.

18 Çocuğunuza söz verdiğiniz zaman, sözünüzü yerine getirin
Çocuğunuza söz verdiğiniz zaman, sözünüzü yerine getirin. Ya da yerine getiremeyecekseniz söz vermeyin.

19 Çocuğunuza güvenin ve ona inanın.

20 Çocuğunuza karşı anne-baba aynı tutum içinde ve tutarlı olun.

21 Çocuğunuzun bazı temel özellikleri hoşunuza gitmese bile, onu sürekli eleştirmeyin ve olduğu gibi kabul edin.

22 Çocuğunuzu başka çocuklarla ve kardeşi ile kıyaslamayın

23 Çocuğunuza karşı baskıcı olmayın fakat otoriter olun
Çocuğunuza karşı baskıcı olmayın fakat otoriter olun. Çocuğunuzun gittiği yerleri ve görüştüğü arkadaşları bilin.

24 Çocuğunuzun hatasını asla başkalarının yanında konuşmayın.

25 Çocuğunuzu her yaptığı yanlıştan dolayı eleştirmeyin
Çocuğunuzu her yaptığı yanlıştan dolayı eleştirmeyin. Çünkü sık eleştirilen çocuklar içe kapanık ve güvensiz olurlar.

26 Giyim konusunun ergenlik dönemindeki çocuğunuzla ilişkinizi zedelemesine izin vermeyin. Giyeceği giysiler ya da saç modeli vb. için size karşı mücadele etmek zorunda kalmazsa, uygun olmayan giysiler giymede ısrar etmeyecektir.

27 Ergenlik dönemindeki çocuğunuzun kimlik arayışına, büyüme çabalarına destek olun ve saygı gösterin

28 Çocuğunuzun arkadaşlarına karşı sabırlı olun
Çocuğunuzun arkadaşlarına karşı sabırlı olun. Arkadaşlarına karşı çıktığınız zaman, çocuğu kendinizden uzaklaştırır, arkadaşlarına daha çok yaklaştırırsınız.

29 Çocuğunuza ceza vereceğiniz zaman fiziksel cezalara asla başvurmayın
Çocuğunuza ceza vereceğiniz zaman fiziksel cezalara asla başvurmayın. Şiddet gören çocuk ana-babaya karşı kızgınlık ve öfke duyar. Kavga, geçimsizlik ve düşmanlığı öğrenir.

30 Ergenlik döneminde genç kendini bulma çabası içinde bazen bunalabilir ve intiharı düşünebilir. Bu davranış aslında çocuğun birisinden yardım istemesi ve çaresiz bir haykırıştır. Bu anne-baba ya da birisinin yaptığı bir şeyleri yapmaması ya da yapmadığı bir şeyleri yapması için uyarı olabilir.

31 Çocuğunuzla birlikte olun, onunla vakit geçirin
Çocuğunuzla birlikte olun, onunla vakit geçirin. Eğer siz ilgi ve sevgi göstermezseniz, genç kendine ilgi ve sevgi gösteren gruplar ya da arkadaşlar bulacaktır. Bu gruplar her zaman sağlıklı olmayabilir.

32 Dünyaya çocuğunuzun gözüyle bakmaya çalışın
Dünyaya çocuğunuzun gözüyle bakmaya çalışın. Göreceksiniz daha çok içinizden geldiği gibi davranacak, daha ön yargısız, daha kararlı olacak ve çocuğunuzla daha sağlıklı ilişkiler kuracaksınız.

33 Yararlı olması dileğiyle.
UNUTMAYIN! Gencin sizi anlaması çok zordur, çünkü o hiç yetişkin olmadı. Ama sizler genci anlayabilirsiniz, çünkü sizlerde genç oldunuz. Yararlı olması dileğiyle.


"ERGENLİK DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları