Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Quercus suber 6-10 (20) m ye kadar boylanabilen herdem yeşil ağaçlardır. Doğal yayılışı alanı Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'dır. Doğal yayılışı alanı Güney.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Quercus suber 6-10 (20) m ye kadar boylanabilen herdem yeşil ağaçlardır. Doğal yayılışı alanı Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'dır. Doğal yayılışı alanı Güney."— Sunum transkripti:

1 Quercus suber 6-10 (20) m ye kadar boylanabilen herdem yeşil ağaçlardır. Doğal yayılışı alanı Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'dır. Doğal yayılışı alanı Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'dır.

2 Genç sürgünler sarı tüylüdür. Gövde kabukları kalın, mantarlı ve boyuna derin olukludur.

3 Yapraklar yumurta, oval- dikdörtgen biçiminde, 3- 7 cm uzunluğunda, uç kısmı sivri dip kısmı ise yuvarlakçadır. Kenarları 4-7 çift kısa dişli veya nadir olarak tam kenarlıdır. Üst yüzü parlak yeşil, alt yüzü gri- boz tüylü ender olarak da çıplaktır. Yaprak sapı 8-15 mm uzunluğundadır.

4 Bir yılda olgunlaşan meyveler kısa saplıdır. Kadeh yarıküre biçimindedir, üzerindeki pullar uç kısımlarına doğru iplik gibi daralır ve uzar, uçları dik veya dışarıya doğru yayılmıştır.

5 Uzun yıllardır kabuğundan mantar elde etmek için yetiştirilmektedir. Kabuk soyulup uzaklaştırılınca ağaç "yara mantarı" meydana getirir. Mantarlı tabaka 6-7 yılda bir ilkbahar veya yaz mevsiminde soyularak mantar elde edilir.


"Quercus suber 6-10 (20) m ye kadar boylanabilen herdem yeşil ağaçlardır. Doğal yayılışı alanı Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'dır. Doğal yayılışı alanı Güney." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları