Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MARDİN BATIL İNANÇLARI İÇLİ KÖFTE MİDYE KAYNAK K İŞİ LER 1.KAYNAK K İŞİ 2.KAYNAK K İŞİ ÜMRAN DAL MARD İ NL İ 43 YA Ş INDA SERP İ L DAL MARD İ NL İ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MARDİN BATIL İNANÇLARI İÇLİ KÖFTE MİDYE KAYNAK K İŞİ LER 1.KAYNAK K İŞİ 2.KAYNAK K İŞİ ÜMRAN DAL MARD İ NL İ 43 YA Ş INDA SERP İ L DAL MARD İ NL İ."— Sunum transkripti:

1

2

3 MARDİN BATIL İNANÇLARI İÇLİ KÖFTE MİDYE

4 KAYNAK K İŞİ LER 1.KAYNAK K İŞİ 2.KAYNAK K İŞİ ÜMRAN DAL MARD İ NL İ 43 YA Ş INDA SERP İ L DAL MARD İ NL İ 26 YA Ş INDA

5 Mardin inanı ş ları Süt di ş i Banyo günleri Nazar Cinne karı ş ma Sarılık Yeni evli ve yeni do ğ um yapan kadınlar Kertenkelenin dil çıkarması E ş e ğ in anırması Dolu ya ğ ması Ay ve güne ş tutulması Birinin ba ş ı üzerine yemin Pire kurey ş Kıtka kıdi ş ke Sultan ş eyhmus Kıbrıs sava ş ına katılan hocalar Dilek a ğ acı ve on bir ta ş

6

7

8 KARA KABUKLAR

9 M İ DYE  NED İ R ?  K İ MLER YAPAR ?  NASIL YAPILIR ?

10  Vücutları kireçli maddeden yapılmış iki kabukla örtülüdür.  Bu kabuk arasındaki kısma ‘manto’ denir.  Yassı solungaçlılar takımındandır.  Başları yoktur.  Kalbi, küçük bir midesi, kısa bir bağırsağı ve ağzı vardır. Kimilerinde göz de vardır.  Etinde bulunan bir salgı, su ile temas ettiğinde ‘bisüs’ adı verilen uzantılar meydana gelir ve böylece midye arzu ettiği yere gider yapışır.

11 YARARLARI VE ZARARLARI YARARLAR ZARARLAR  İçerisinde çok az yağ bulunur.  Demir, mangan, fosfor, B12, Omega-3 ve C vitamini bulunur.  Buna bağlı olarak midye; kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.  Midyeler temiz olmayan mikroplu suda veya demir-bakır gibi elementlerin bulunduğu sularda yaşıyorsa bunları yiyenlerde zehirlenme olabilir.  Bu zehirlenme birkaç gün sürebilir.

12 “Deniz avı yapmak ve onu yemek size helâl kılındı ki, hem size, hem de yolcu olanlarınıza faydalı olsun… Huzuruna varıp toplanacağınız Allah’tan korkun.” (5 maide 96)

13

14

15  ERKAN AYAZ  MARD İ NL İ  44 YA Ş INDA  30 YILDIR M İ DYEC İ

16

17

18

19

20 MARDİN İZMİR

21 SON


"MARDİN BATIL İNANÇLARI İÇLİ KÖFTE MİDYE KAYNAK K İŞİ LER 1.KAYNAK K İŞİ 2.KAYNAK K İŞİ ÜMRAN DAL MARD İ NL İ 43 YA Ş INDA SERP İ L DAL MARD İ NL İ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları