Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VERİMLİ ÇALIŞMA KENDİMMETERYALORTAMDEĞERLENDİRME GERİ BESLEME YAPILAN HATALAR GENEL ÖNERİLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VERİMLİ ÇALIŞMA KENDİMMETERYALORTAMDEĞERLENDİRME GERİ BESLEME YAPILAN HATALAR GENEL ÖNERİLER."— Sunum transkripti:

1 VERİMLİ ÇALIŞMA KENDİMMETERYALORTAMDEĞERLENDİRME GERİ BESLEME YAPILAN HATALAR GENEL ÖNERİLER

2 KENDİ ÖZELLİKLERİM Sevgili Öğrenciler; Hiç kimse mükemmel değildir. Çalışmaya kendimizi tanıyarak başlamamız bir çok sorunu baştan çözmemizi sağlayacaktır. Bunu yaparken gerçeklikten,dürüstlükten,yardımseverlikten uzak kalmamalıyız.Sevgili Öğrenciler; Hiç kimse mükemmel değildir. Çalışmaya kendimizi tanıyarak başlamamız bir çok sorunu baştan çözmemizi sağlayacaktır. Bunu yaparken gerçeklikten,dürüstlükten,yardımseverlikten uzak kalmamalıyız. Düşünce yapımızı ise GERÇEK,GÜZEL,FAYDALI prensipler üzerine kurmamız gereklidir.Düşünce yapımızı ise GERÇEK,GÜZEL,FAYDALI prensipler üzerine kurmamız gereklidir.

3 KENDİ ANALİZİM Kişilik Özelliklerim: Azim,irade,kabiliyet,pozitif düşünme gücüKişilik Özelliklerim: Azim,irade,kabiliyet,pozitif düşünme gücü Olumlu Geçmiş:Geçmişten getirdiğimiz eksiklikler başarımızı olumsuz yönde etkileyebilir.Bunun farkında olmamız gereklidir. Benliğinde eziklik,eksiklik hisseden kişiler beden enerjilerini içe atımlarına harcarlar ve çabuk yorulurlarOlumlu Geçmiş:Geçmişten getirdiğimiz eksiklikler başarımızı olumsuz yönde etkileyebilir.Bunun farkında olmamız gereklidir. Benliğinde eziklik,eksiklik hisseden kişiler beden enerjilerini içe atımlarına harcarlar ve çabuk yorulurlar Çözüm:Danışman öğret. vb.yardım istemekÇözüm:Danışman öğret. vb.yardım istemek

4 KENDİ ANALİZİM Güncel Problemler:Ergenlik,aile,çevre,okul vb. şekillerde problemlerimiz olabilir. Bunları ya hemen çözmeli,yada tamamen ertelemeliyiz. Gerekirse yardım almalıGüncel Problemler:Ergenlik,aile,çevre,okul vb. şekillerde problemlerimiz olabilir. Bunları ya hemen çözmeli,yada tamamen ertelemeliyiz. Gerekirse yardım almalı Sağlık Problemleri:Vücut sistemleri çeşitli şekillerde bozulur. Bunların muayenesini ertelemeden gereken tüm tedavileri yaptırmalıyız.Aksi halde çalışmalarımız olumsuz etkilenirSağlık Problemleri:Vücut sistemleri çeşitli şekillerde bozulur. Bunların muayenesini ertelemeden gereken tüm tedavileri yaptırmalıyız.Aksi halde çalışmalarımız olumsuz etkilenir

5 KENDİ ANALİZİM Psikolojik Problemler;Kaygı,stres,konsantre,yüzeysel,kısa,çatışmalı ilişkiler vb. şeklinde kendinin gösterir. Psi.Dan.,Psiko.Psikytr. Servislerinden yardım istenilmelidir.Psikolojik Problemler;Kaygı,stres,konsantre,yüzeysel,kısa,çatışmalı ilişkiler vb. şeklinde kendinin gösterir. Psi.Dan.,Psiko.Psikytr. Servislerinden yardım istenilmelidir. Vücut Direnci: Enerjimizin %60 ını yaptığımız işe harcamalıyız. Aksi halde direncimiz azalır.%40 ise vücut sistemlerini korumaya yönelik olmalıdır. Çabuk yorulma,bıkkınlık,umutsuzluk,karamsarlık….vb. durumlar varsa derhal enerji düzenlemesine gitmeliyiz.Vücut Direnci: Enerjimizin %60 ını yaptığımız işe harcamalıyız. Aksi halde direncimiz azalır.%40 ise vücut sistemlerini korumaya yönelik olmalıdır. Çabuk yorulma,bıkkınlık,umutsuzluk,karamsarlık….vb. durumlar varsa derhal enerji düzenlemesine gitmeliyiz.

6 KENDİ ANALİZİM Enerji Düzenlemesi: Kendimize karşı dürüst olarak optimum çalışmayla,optimum başarıyı yakalamalı,çalışma sistemimiz bize her adımda moral vermelidir. Çevre ile olumlu iletişim kurarak bunu desteklemeliyiz. Örneğim çevrenizde teşekkür,takdir,iltifat görecek davranışlar yaptığınız halde bunları göremiyorsanız. Çevreniz olumsuzdur. Sizler bunu bilerek olumlu davranışlara devam edinizEnerji Düzenlemesi: Kendimize karşı dürüst olarak optimum çalışmayla,optimum başarıyı yakalamalı,çalışma sistemimiz bize her adımda moral vermelidir. Çevre ile olumlu iletişim kurarak bunu desteklemeliyiz. Örneğim çevrenizde teşekkür,takdir,iltifat görecek davranışlar yaptığınız halde bunları göremiyorsanız. Çevreniz olumsuzdur. Sizler bunu bilerek olumlu davranışlara devam ediniz Spor,yürüyüş,çeşitli form tutma..çalışmalarıyla vucudunuzu,zihninizi,diri tutunuz. Aşırı baskılı vücut verimsiz olacaktır. Hiçbir şey sizden ve sağlığınızdan önemli değildir. Bu göre kendinizi değerlendiriniz.Spor,yürüyüş,çeşitli form tutma..çalışmalarıyla vucudunuzu,zihninizi,diri tutunuz. Aşırı baskılı vücut verimsiz olacaktır. Hiçbir şey sizden ve sağlığınızdan önemli değildir. Bu göre kendinizi değerlendiriniz.

7 KENDİ ANALİZİM Akademik Problemler:İlköğretim,liseden gelen eksiklikleri bilincli olarak telafi ediniz.Okul ve kendi çalışma programlarınızı paralel tutarak en yüksek verimi almaya çalışınız. Bunun için sistemli,bireysel ve ekip çalışması yürütünüz.Akademik Problemler:İlköğretim,liseden gelen eksiklikleri bilincli olarak telafi ediniz.Okul ve kendi çalışma programlarınızı paralel tutarak en yüksek verimi almaya çalışınız. Bunun için sistemli,bireysel ve ekip çalışması yürütünüz. Sistemli çalışma,kendinize verimli bir çalışma programı yapınız. Size uygun hale gelene kadar değişime devam ediniz.Sistemli çalışma,kendinize verimli bir çalışma programı yapınız. Size uygun hale gelene kadar değişime devam ediniz. Bireysel ve Ekip Çalışması;Bireysel çalışmalarınızla birlikte kaliteli bir grub oluşturunuz birbirinizin tecrübe ve kaynaklarında faydalanınız. Hocalarınızdan sürekli destek alınızBireysel ve Ekip Çalışması;Bireysel çalışmalarınızla birlikte kaliteli bir grub oluşturunuz birbirinizin tecrübe ve kaynaklarında faydalanınız. Hocalarınızdan sürekli destek alınız

8 KENDİ ANALİZİM Moral Kaynaklarınız: Sizi diri tutan aslında kendiniz olduğunu unutmayınız. Diğer kaynaklar sizi sadece destekleyici olduğunu düşününüz. Destekleriniz köstek olmaya başladığında bunları aşmayı bilinizMoral Kaynaklarınız: Sizi diri tutan aslında kendiniz olduğunu unutmayınız. Diğer kaynaklar sizi sadece destekleyici olduğunu düşününüz. Destekleriniz köstek olmaya başladığında bunları aşmayı biliniz Arkadaş ve Öğretmenlerinizle sürekli olumlu iletişimde bulununuz. Başka okul ve dersane çalışmalarını takip etmeye çalışınız. Gerektiğinde bunlardan yararlanınız.Arkadaş ve Öğretmenlerinizle sürekli olumlu iletişimde bulununuz. Başka okul ve dersane çalışmalarını takip etmeye çalışınız. Gerektiğinde bunlardan yararlanınız.

9 KENDİ ANALİZİM Hedefler:Gideceği yeri belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar etki etmez. Hedefinize giden yolda kaç soruyu net cevaplamanız gerekiyorsa bunu günlere bölerek kendinizi aldatmadan yapınız. Hedefe giden yolda ilerledikçe kaygılarınız azalmalıdır. Çalışma,sevme,tecrübeyi sürekli arttırınız. Kendinizle sürekli barış içinde olunuz. Çok soru çözünüzHedefler:Gideceği yeri belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar etki etmez. Hedefinize giden yolda kaç soruyu net cevaplamanız gerekiyorsa bunu günlere bölerek kendinizi aldatmadan yapınız. Hedefe giden yolda ilerledikçe kaygılarınız azalmalıdır. Çalışma,sevme,tecrübeyi sürekli arttırınız. Kendinizle sürekli barış içinde olunuz. Çok soru çözünüz

10 KENDİ ANALİZİM ENGELLER: Her çalışmanın önünde engeller vardır. Bu engelleri aştıkça yaşama gücünüzün artacağını düşününüzENGELLER: Her çalışmanın önünde engeller vardır. Bu engelleri aştıkça yaşama gücünüzün artacağını düşününüz Allah kimseye taşıyamayacağı yükü vermez.Allah kimseye taşıyamayacağı yükü vermez. Sizler çalışma sistemi içinde ne gerekiyorsa önce yapınız sonra ise sonuçları ne olursa olsun kabul ediniz.Sizler çalışma sistemi içinde ne gerekiyorsa önce yapınız sonra ise sonuçları ne olursa olsun kabul ediniz.

11 KENDİ ANALİZİM Sonuçlar :İstediğiniz sonuçları alamadıysanız neyi yanlış yaptığınızı bulmaya çalışınız. Kendinizi şanslı insanlar olarak görmeyiniz tembelleşirsiniz. Şansı hayatınızda en aza indiriniz. Aldığınız verim emeğiniz olmasına dikkat ediniz.Sonuçlar :İstediğiniz sonuçları alamadıysanız neyi yanlış yaptığınızı bulmaya çalışınız. Kendinizi şanslı insanlar olarak görmeyiniz tembelleşirsiniz. Şansı hayatınızda en aza indiriniz. Aldığınız verim emeğiniz olmasına dikkat ediniz. Eğer çalışırsanız şans kendiliğinden size yardım edecektir. Çalışmadan gelen başarı başarı değildir.Eğer çalışırsanız şans kendiliğinden size yardım edecektir. Çalışmadan gelen başarı başarı değildir.

12 KENDİ ANALİZİM İLİŞKİLER:Çevrenizle anlık değil ömürlük ilişkiler kurunuz. İstediğiniz kalitede olmayacağını düşündüğünüz ilişkiyi derhal bitiriniz yerine kaliteli ilişkileri koyunuz.İLİŞKİLER:Çevrenizle anlık değil ömürlük ilişkiler kurunuz. İstediğiniz kalitede olmayacağını düşündüğünüz ilişkiyi derhal bitiriniz yerine kaliteli ilişkileri koyunuz. Kıskançlık: Temeli yetersizliğe dayanan bir duygudur. Ekip arkadaşlarınızı değil,başkalarını kıskanın ve onları nasıl geride bırakacağınızın planlarını yapınız. Asıl yarış kendinizle olanıdır.Kıskançlık: Temeli yetersizliğe dayanan bir duygudur. Ekip arkadaşlarınızı değil,başkalarını kıskanın ve onları nasıl geride bırakacağınızın planlarını yapınız. Asıl yarış kendinizle olanıdır.

13 KENDİ ANALİZİM BAŞARI: Başarı gelişimsel disiplinli çalışma ile sağlanır. Bir ay önceki zihinsel yapınızla bir ay sonraki zihinsel becerileriniz arasında fark olacağından çalışma prensiplerinizi sürekli geliştiriniz.BAŞARI: Başarı gelişimsel disiplinli çalışma ile sağlanır. Bir ay önceki zihinsel yapınızla bir ay sonraki zihinsel becerileriniz arasında fark olacağından çalışma prensiplerinizi sürekli geliştiriniz. POZİTİF DÜŞÜNCE:Kendinize karşı sürekli olumlu düşünceler besleyiniz. Bunları destekleyen çeşitli sözleri çalışma köşelerine yerleştiriniz.Rezil oldum,mahvoldum,başaramazsam kimsenin yüzüne bakamam…gibi düşünceler sizin enerjinizin boşa harcanmasına sebep olur. Bu nedenle pozitif düşünceleri bilincinizde çoğaltınızPOZİTİF DÜŞÜNCE:Kendinize karşı sürekli olumlu düşünceler besleyiniz. Bunları destekleyen çeşitli sözleri çalışma köşelerine yerleştiriniz.Rezil oldum,mahvoldum,başaramazsam kimsenin yüzüne bakamam…gibi düşünceler sizin enerjinizin boşa harcanmasına sebep olur. Bu nedenle pozitif düşünceleri bilincinizde çoğaltınız

14 METERYAL KİTAPLARKİTAPLAR VCD VE KASETLERVCD VE KASETLER DERSHANE NOTLARIDERSHANE NOTLARI ANALİZ DEFTERLERİANALİZ DEFTERLERİ KENDİ NOTLARINIZKENDİ NOTLARINIZ

15 KENDİ NOTLARIMIZ Çalışma sürecinde kendimiz çeşitli tespitlerde bulunabiliriz.Bunlar not edilmelidir. Bilgilerimizin ösym nin bilgileriyle aynı olması için gayret göstermemiz gereklidir. Farklı yaklaşımlar bizleri bazen yanlış tespitlere götürebilirÇalışma sürecinde kendimiz çeşitli tespitlerde bulunabiliriz.Bunlar not edilmelidir. Bilgilerimizin ösym nin bilgileriyle aynı olması için gayret göstermemiz gereklidir. Farklı yaklaşımlar bizleri bazen yanlış tespitlere götürebilir Her dersle ilgili notlarımız ayrı defter yada dosyada olursa daha sistemli çalışma şansımız doğabilirHer dersle ilgili notlarımız ayrı defter yada dosyada olursa daha sistemli çalışma şansımız doğabilir

16 KİTAPLAR Derslerinizle ilgili tüm kitaplarınız alınız. Başkalarından ödünç alacağınız kitaplarınızı da düşünerek çalışmalarınızı ayarlayınız. Piyasanın en iyi yayınlarını alarak onları inceleyin gerektiğinde başka kitaplarla karşılaştırınız. Birinde iyi anlatılmayan konu diğerinde iyi anlatılabilir.Derslerinizle ilgili tüm kitaplarınız alınız. Başkalarından ödünç alacağınız kitaplarınızı da düşünerek çalışmalarınızı ayarlayınız. Piyasanın en iyi yayınlarını alarak onları inceleyin gerektiğinde başka kitaplarla karşılaştırınız. Birinde iyi anlatılmayan konu diğerinde iyi anlatılabilir. Gerektiğinde okul kitaplarına da baş vurunuzGerektiğinde okul kitaplarına da baş vurunuz

17 CD VE KASETLER CD : İmkanlarınız ölçüsünde alınız ve derslerinizi takip edebilirsiniz. Bireysel ve ekip olarak yapabilirsiniz. Burada da ödünç alma verme yöntemiyle çalışmalarınızı güçlendirebilirsiniz.CD : İmkanlarınız ölçüsünde alınız ve derslerinizi takip edebilirsiniz. Bireysel ve ekip olarak yapabilirsiniz. Burada da ödünç alma verme yöntemiyle çalışmalarınızı güçlendirebilirsiniz. Kasetler: Unuttuğunuz konuları yüksek sesle okuyarak boş teyp kasetlerine çeker tekrar tekrar dinleyerek öğrenmeyi pekiştirebilirsiniz.Kasetler: Unuttuğunuz konuları yüksek sesle okuyarak boş teyp kasetlerine çeker tekrar tekrar dinleyerek öğrenmeyi pekiştirebilirsiniz.

18 DERSHANE NOTLARI Okulda ve dershanede tutuğunuz özel notlarınızı konuları çalışırken mutlaka kullanınız anlamanıza yardımcı olacaktır.Okulda ve dershanede tutuğunuz özel notlarınızı konuları çalışırken mutlaka kullanınız anlamanıza yardımcı olacaktır. Deneme sınavları,konu testleri gibi metaryalleri iyice inceleyiniz.Deneme sınavları,konu testleri gibi metaryalleri iyice inceleyiniz. Ekip arkadaşlarınızla notlarınızı paylaşınız.Ekip arkadaşlarınızla notlarınızı paylaşınız. Eksiklerinizi öğret. Öğrenerek giderinizEksiklerinizi öğret. Öğrenerek gideriniz

19 ANALİZ DEFTERİ Deneme ve Konu Sınavları: Sınavlar eksiklerinizi belirlemek ve tecrübe kazanmanız için araçtır. Sınavlarda yapamadığınız soruları inceleyiniz neden yapamadığınızı analiz ederek o konuların ayrıntılarına çalışmak için not alınız. Bunu her ders için ayrı ayrı yaparsanız sistemli olarak kendinizi yetiştirirsiniz. Aldığınız notları daha sonra okumak için düzgün yazınız. Her deneme öncekine göre başarınızı arttırmalıdır. Bazen sınavların yapısı zor olabilir. Bu moralinizi bozmamalıdır. Hemen eksiklerinizi analiz ederek gidermeye çalışmalısınızDeneme ve Konu Sınavları: Sınavlar eksiklerinizi belirlemek ve tecrübe kazanmanız için araçtır. Sınavlarda yapamadığınız soruları inceleyiniz neden yapamadığınızı analiz ederek o konuların ayrıntılarına çalışmak için not alınız. Bunu her ders için ayrı ayrı yaparsanız sistemli olarak kendinizi yetiştirirsiniz. Aldığınız notları daha sonra okumak için düzgün yazınız. Her deneme öncekine göre başarınızı arttırmalıdır. Bazen sınavların yapısı zor olabilir. Bu moralinizi bozmamalıdır. Hemen eksiklerinizi analiz ederek gidermeye çalışmalısınız

20 KENDİ NOTLARIMIZ Çalışma sürecinde kendimiz çeşitli tespitlerde bulunabiliriz.Bunlar not edilmelidir. Bilgilerimizin ösym nin bilgileriyle aynı olması için gayret göstermemiz gereklidir. Farklı yaklaşımlar bizleri bazen yanlış tespitlere götürebilirÇalışma sürecinde kendimiz çeşitli tespitlerde bulunabiliriz.Bunlar not edilmelidir. Bilgilerimizin ösym nin bilgileriyle aynı olması için gayret göstermemiz gereklidir. Farklı yaklaşımlar bizleri bazen yanlış tespitlere götürebilir Her dersle ilgili notlarımız ayrı defter yada dosyada olursa daha sistemli çalışma şansımız doğabilirHer dersle ilgili notlarımız ayrı defter yada dosyada olursa daha sistemli çalışma şansımız doğabilir

21 ORTAM Sevgili Öğrenciler:Çalışma masası,sandalyesi,oda,ışık,ısı,ses gibi faktörler düzenlenmelidir.Çalışma ortamında mutlaka sadece çalışma yapılmalı zamanı iyi değerlendirip değerlendiremediğinizi sürekli denetlemelisiniz.Sevgili Öğrenciler:Çalışma masası,sandalyesi,oda,ışık,ısı,ses gibi faktörler düzenlenmelidir.Çalışma ortamında mutlaka sadece çalışma yapılmalı zamanı iyi değerlendirip değerlendiremediğinizi sürekli denetlemelisiniz. Çalışma ortamında,sohbet,yemek,oyun…gibi çalışmayı engelleyici tüm faaliyetleri yok ediniz.Çalışma ortamında,sohbet,yemek,oyun…gibi çalışmayı engelleyici tüm faaliyetleri yok ediniz. Çevrenizdeki insanların bu odanızı çeşitli amaçlarla kullanmasına izin vermeyinizÇevrenizdeki insanların bu odanızı çeşitli amaçlarla kullanmasına izin vermeyiniz

22 ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ Sevgili Öğrenciler: Herkesin öğrenme sitili farklıdır.Bazen kişi günün değişik saatlerinde değişik öğrenme yöntemleri etkili olabilir. Kendinizi sürekli sınayarak ne zaman ne tür bir süreç kullanacağınızı belirleyiniz. Sizin işiniz sadece öğrenmek olmalı bunu yük olarak kendinizde görmeyiniz. Öğrenme süreçleri,okuma,yazma,alıştırma,dinleme,seyretme,resim leme,formülleştirme…gibi metotları kullanabilirsiniz. Neyi nasıl öğreneceğinizi en iyi siz bilirsiniz. Bu konuda öğretmenlerinizden faydalanınızSevgili Öğrenciler: Herkesin öğrenme sitili farklıdır.Bazen kişi günün değişik saatlerinde değişik öğrenme yöntemleri etkili olabilir. Kendinizi sürekli sınayarak ne zaman ne tür bir süreç kullanacağınızı belirleyiniz. Sizin işiniz sadece öğrenmek olmalı bunu yük olarak kendinizde görmeyiniz. Öğrenme süreçleri,okuma,yazma,alıştırma,dinleme,seyretme,resim leme,formülleştirme…gibi metotları kullanabilirsiniz. Neyi nasıl öğreneceğinizi en iyi siz bilirsiniz. Bu konuda öğretmenlerinizden faydalanınız

23 ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ Aktif çalışma:Derse,zamana,kişiye göre değişebileceği gibi benzer yönleri de fazladır. Öğrenme sürecinde beslenme,uyku,moral,gibi durumlarınızı sürekli koruyunuz.Aktif çalışma:Derse,zamana,kişiye göre değişebileceği gibi benzer yönleri de fazladır. Öğrenme sürecinde beslenme,uyku,moral,gibi durumlarınızı sürekli koruyunuz. Çalışmaya tıka basa yiyerek oturmayınız. Sindirimi güç ağır yemeklerden uzak durunuz Sindirimi kolay enerjisi bol yiyecekler yiyiniz.Peynir,bal,zeytin,sebze ve meyveler,çeşitli hafif yemekler ….Çalışmaya tıka basa yiyerek oturmayınız. Sindirimi güç ağır yemeklerden uzak durunuz Sindirimi kolay enerjisi bol yiyecekler yiyiniz.Peynir,bal,zeytin,sebze ve meyveler,çeşitli hafif yemekler …. Öğrenmede tekrarı mutlaka yapınız. Her 40 dakikalık çalışmaya beş dakika,yatmadan önce o gün öğrendiklerini genel tekrar,sabah kalkınca önceki çalışmalara kısa göz atarak çalışmalarınız sürdürünüzÖğrenmede tekrarı mutlaka yapınız. Her 40 dakikalık çalışmaya beş dakika,yatmadan önce o gün öğrendiklerini genel tekrar,sabah kalkınca önceki çalışmalara kısa göz atarak çalışmalarınız sürdürünüz

24 DEĞERLENDİRME Değerlendirme:Gerçekçi olunuz eksiklerinizi tespit ediniz. Bir soruyu atmasyon yöntemiyle cevaplamışsanız doğru saymayınız eksik olarak gerekli notlarınızı alınız. Kendinizi aldatarak geçici moral kazanmaya çalışmayınız. Kendini aldatmak başarısızlığı beslemeye başlamaktır bunu hiçbir zaman unutmayınız. İrade problemleri yaşıyorsanız kendinizi değerlendirirken başkasını değerlendiriyor gibi davranınız. Eksiklerinize yönelik çalışmayı vakit geçirmeden yapınız mümkünse hiç ertelemeyiniz geçiştirme çalışması yapmayınız.Değerlendirme:Gerçekçi olunuz eksiklerinizi tespit ediniz. Bir soruyu atmasyon yöntemiyle cevaplamışsanız doğru saymayınız eksik olarak gerekli notlarınızı alınız. Kendinizi aldatarak geçici moral kazanmaya çalışmayınız. Kendini aldatmak başarısızlığı beslemeye başlamaktır bunu hiçbir zaman unutmayınız. İrade problemleri yaşıyorsanız kendinizi değerlendirirken başkasını değerlendiriyor gibi davranınız. Eksiklerinize yönelik çalışmayı vakit geçirmeden yapınız mümkünse hiç ertelemeyiniz geçiştirme çalışması yapmayınız.

25 DEĞERLENDİRME Konuları öğrenene kadar çalışınız. Bilmediklerinizi öğretmen ve arkadaşlarınızda yardım alarak öğreniniz. Soru sormayı tembellik değil çalışkanlık olarak görünüz.Konuları öğrenene kadar çalışınız. Bilmediklerinizi öğretmen ve arkadaşlarınızda yardım alarak öğreniniz. Soru sormayı tembellik değil çalışkanlık olarak görünüz. Öğrendiğiniz konulardaki tüm soruları çözebiliyorsanız konuyu öğrenmişsinizdir. Artık bu konuda yüksek beyin becerileri (Transfer,muhkeme,karşıt transferler,analiz,sentez) yapabilirsiniz.Öğrendiğiniz konulardaki tüm soruları çözebiliyorsanız konuyu öğrenmişsinizdir. Artık bu konuda yüksek beyin becerileri (Transfer,muhkeme,karşıt transferler,analiz,sentez) yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızla konuşmalarınızı işiniz üzerine yoğunlaştırınız farkındalığınız artarArkadaşlarınızla konuşmalarınızı işiniz üzerine yoğunlaştırınız farkındalığınız artar

26 GERİ BESLEME Sürekli öğrenme süreci içinde olduğumuz için zamanla bilgileri unutmamız normaldır.Bu bilgileri hatırlama notlarımızdan ve kitaplarımızdan,cd ve kasetlerimizden yararlanarak geri kazanmalıyız. Bunun programını 10,15,30 günlük gibi sürelerle yapabiliriz bu kişiye göre değişiklik gösterebilir.Sürekli öğrenme süreci içinde olduğumuz için zamanla bilgileri unutmamız normaldır.Bu bilgileri hatırlama notlarımızdan ve kitaplarımızdan,cd ve kasetlerimizden yararlanarak geri kazanmalıyız. Bunun programını 10,15,30 günlük gibi sürelerle yapabiliriz bu kişiye göre değişiklik gösterebilir.

27 YAPILAN HATALAR İşini angarya olarak görme çalışmamaİşini angarya olarak görme çalışmama Kendine göre sistem geliştirmemeKendine göre sistem geliştirmeme Hatalarını görmezden gelmeHatalarını görmezden gelme Sorunlarını bastırma,içinde yaşatmaSorunlarını bastırma,içinde yaşatma Gizli şansı olacağı düşüncelerine kapılmaGizli şansı olacağı düşüncelerine kapılma Başkaları için çalışıyor hissi içinde olmaBaşkaları için çalışıyor hissi içinde olma Çalışma,analiz,sentez,tekrar,transfer..gibi becerileri kazanma yerine işgüzarlık yapmaÇalışma,analiz,sentez,tekrar,transfer..gibi becerileri kazanma yerine işgüzarlık yapma Eksiklerini bulmayı ve gidermeyi başkalarından beklemeEksiklerini bulmayı ve gidermeyi başkalarından bekleme

28 YAPILAN HATALAR Nasıl başarılı olacağını arama yerine geçmişi,ailesini,okulunu,dershanesini suçlama.Nasıl başarılı olacağını arama yerine geçmişi,ailesini,okulunu,dershanesini suçlama. Çevresine bakarak olumsuz düşünmeye başlamaÇevresine bakarak olumsuz düşünmeye başlama Kendi bilinç,direnme gücünü arttırmayarak sürekli rahatsızlanmaKendi bilinç,direnme gücünü arttırmayarak sürekli rahatsızlanma Çatışma ve stresi önleme yerine ben ne yapayım elimde değil diyerek tedbir almamaÇatışma ve stresi önleme yerine ben ne yapayım elimde değil diyerek tedbir almama Sağlık sorunlarını hafife alarak ilgilenmemeSağlık sorunlarını hafife alarak ilgilenmeme

29 YAPILAN HATALAR Geçmişinden getirdiği zararlı alışkanlıklarını devam ettirme.Geçmişinden getirdiği zararlı alışkanlıklarını devam ettirme. Aile ve öğretmenlerine,çevresine karşı ifade edemeyeceği fason düşünceler üretmeAile ve öğretmenlerine,çevresine karşı ifade edemeyeceği fason düşünceler üretme Kendini geliştirici ilişkileri kuramama,bu konuda rehberlik servisinden yardım almamaKendini geliştirici ilişkileri kuramama,bu konuda rehberlik servisinden yardım almama

30 ÖNERİLER 1 Önce konuları,formülleri,özellikleri,hazırlık sorularını,istisnalarını çalışınız.Önce konuları,formülleri,özellikleri,hazırlık sorularını,istisnalarını çalışınız. Örnek soruları çözünüzÖrnek soruları çözünüz Çözemediğiniz sorular ile ilgili eksiklerinizi kaynaklarınızdan araştırıp not ediniz.Çözemediğiniz sorular ile ilgili eksiklerinizi kaynaklarınızdan araştırıp not ediniz. Genel testleri çözünüz.Genel testleri çözünüz. Deneme ve öss sorularını çözünüz.Deneme ve öss sorularını çözünüz. Eksiklerinizi tamamlamak için sürekli bilinçli çalışma yapınızEksiklerinizi tamamlamak için sürekli bilinçli çalışma yapınız

31 ÖNERİLER 2 Çabalarınızla çözemediğiniz soruları arkadaşlarınızla veya öğretmenlerinizle birlikte çözmeye çalışınız.Çabalarınızla çözemediğiniz soruları arkadaşlarınızla veya öğretmenlerinizle birlikte çözmeye çalışınız. Hiçbir çalışmayı ertelemeyiniz,vaktiniz varsa hemen çalışınız.Hiçbir çalışmayı ertelemeyiniz,vaktiniz varsa hemen çalışınız. Kendi özelliklerinizi mükemmel hale getiriniz ve kendinizden gurur duyunuz.Kendi özelliklerinizi mükemmel hale getiriniz ve kendinizden gurur duyunuz. Kendinize sürekli olumlu telkinlerde bulununuz.Kendinize sürekli olumlu telkinlerde bulununuz. Önemli sözleri yazıları çalışma odanıza asınızÖnemli sözleri yazıları çalışma odanıza asınız

32 ÖNERİLER 3 ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK BENİM KAREKTERİMDİR. ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK BENİM KAREKTERİMDİR. Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, Kimseyi aldatmayacaksın,Memleket için gerçek idealin ne ise onu görecek,hedefe yürüyeceksin. Kimseyi aldatmayacaksın,Memleket için gerçek idealin ne ise onu görecek,hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır; Herkes senin aleyhinde bulunacaktır; Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır;önünüze sonsuz engeller yığacaklardır,fakat sen bunlara dayanıklı olacaksın.Kendini büyük değil,küçük,zayıf,vasıtasız,hiç kabul ederek kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak,bu engelleri aşacaksın. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır;önünüze sonsuz engeller yığacaklardır,fakat sen bunlara dayanıklı olacaksın.Kendini büyük değil,küçük,zayıf,vasıtasız,hiç kabul ederek kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak,bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra sana BÜYÜKSÜN derlerse,söyleyenlere güleceksin Bundan sonra sana BÜYÜKSÜN derlerse,söyleyenlere güleceksin Gazi Mustafa Kemal Atatürk Gazi Mustafa Kemal Atatürk


"VERİMLİ ÇALIŞMA KENDİMMETERYALORTAMDEĞERLENDİRME GERİ BESLEME YAPILAN HATALAR GENEL ÖNERİLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları