Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TC DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ TURKUAZ GRUBU ‘‘DAVİS KASABASI’’ NEŞE ALTINTAŞ 2007463005 ZÜHAL BEYTEKİN 2008463023.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TC DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ TURKUAZ GRUBU ‘‘DAVİS KASABASI’’ NEŞE ALTINTAŞ 2007463005 ZÜHAL BEYTEKİN 2008463023."— Sunum transkripti:

1 TC DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ TURKUAZ GRUBU ‘‘DAVİS KASABASI’’ NEŞE ALTINTAŞ 2007463005 ZÜHAL BEYTEKİN 2008463023

2

3 TARİHÇE Davis Şehri 1868 yılında kuruldu.Orjinal adı Davisville olan şehir ismini önemli bir yerel çiftçi olan Jerome C.Davis ten almıştır.Davisville postanesi şehrin adını 1907 de kısalttı ve bu değişiklik 1917 Mart ında resmileşti.Davis şehri yaklaşık 64.500 nüfusuyla üniversite odaklı bir şehirdir.Çevresel farkındalığa,ilerici süreçlere,yenilikçi sosyal programlara bağlılığıyla bilinen eşsiz bir üniversite ve konut topluluğuna sahiptir.Şehrin yaşam kalitesi küçük kasaba tarzına yansır,şehir şu sembollerle bilinir ve bu özellikler eko kent olma özelliğini yansıtır; enerji tasarrufu,çevre programları,yeşil bantlar,parklar,ağaçların korunması,İngiliz kırmızı çift katlı otobüsler,bisiklet yolları,kişi başına düşen bisiklet sayısı kayıtları,eğitim kurumlarının kalitesi gibi.

4 Davis Üniversitesi toplumun tarihi ile yakından ilgilidir.Yaşam bilimlerine, tarıma veterinerliğe,biyoteknolojiye, tıp teknolojisi ve mühendisliğe verdiği katkılarla tanınan Davis,uluslar arası alanda başlangıçtan beri bir tarım toplumu olarak bilinir.

5 KONUM Davis Kasabası Kuzey California Eyaletinin Yolo ilçesinde,Los Angeles ın 385 km kuzeyinde bulunmaktadır.Davis Kasabası’nın en büyük avantajı Ticaret yapmak ve kaliteli bir yaşam sürdürmek açısından büyük pazarlara yakın olmasıdır. Tüm California Eyaletine bir günlük sürüş mesafesi uzaklığındadır. Merkezde bulunan vadi tarımın kalbidir ve dünyanın en gelişmiş ve entegre tarım sistemlerinden birisidir.

6 Davis in fiziksel konumu sınırsız toprak ve çevre koşullarının neredeyse tamamının yeniden oluşturulmasını sağlar.Davis i çevreleyen alan Kaliforniya’nın en verimli tarım arazilerine sahiptir. Pirinçten domatese bademe kadar birçok farklı yüzlerce ürün üretilmektedir.Bu yüzden tarım arazilerinin korunmasına il genel planının bir parçası olarak öncelik verilmiştir.Diğer yandan bu il genel planlarında kaynakların korunmasına enerji açık alan ve su kaynaklarının verimli kullanılmasına önem verilmiştir.Geri dönüşümdeki başarısı,su tasarrufu ve yenilikçi enerji tasarrufu sağlayan tasarımlarıyla Davis Kasabası uluslararası alanda beğeni toplamıştır.Kullanılabilir su miktarının şehrin gelecekteki su ihtiyacını karşılamak için yeterli olduğu tahmin edilmektedir.

7 ALTYAPI Davis Kasabası’nın en önemli avantajlarından birisi de derin bir su limanının, büyük bir hava alanının, kıtalara arası demiryolu hatlarının merkezinde bulunmasıdır.Kasaba önemli konum avantajlarına sahiptir.Bir takım ulaşım sistemleri Davis şehrine hizmet vermektedir.Şehir içindeki otobüs hizmetini unitranslar sağlamaktadır.Bu otobüsler Yolo ilçesindeki diğer şehirlere ulaşımı sağlar.Davis toplu taşıtları,yaşlılar ve engelliler için kapıdan kapıya hizmet vermektedir.

8 Davis deki bisiklet kullanımı ve planlaması uzun bir geçmişe dayanır.Davis de ve üniversite kampüsünde yaklaşık 60.000 bisiklet kullanılmaktadır.İnsanların %20 si Davis deki gezilerini bisikletle yapmaktadır.Şehir planlaması,bisiklet yolları ve şehir sokaklarını bütünleştirir.

9 NÜFUS VE KONUT Yolo ilçesinde bulunan Davis,değişim yüzdelerine göre en hızlı büyüyen bölgelerden birisi olmuştur.Güçlü ekonomisi ve nüfus artışıyla dikkat çeken Davis özellikle milenyumun ilk 5 yılında,Kaliforniya bölgesinde bulunuyor olması dolayısıyla Davis’de yaşayan insanlara ve kurulu bulunan işletmelere dünya çapında birçok avantaj sağlamıştır.

10 Davis gelişmiş bir ekonomiye ve sosyal kaynaklara sahiptir.Olağanüstü profesyonel ve teknik becerileriyle ilerici ve yenilikçi düşünce sistemleri birleştiğinde çağdaş bir toplum ortaya çıkmaktadır.Ülkenin eğitim seviyesinin en yüksek olan şehri olduğu da görülmektedir,,nüfusun %80 den fazlası üniversite eğitiminin en az bir yılını tamamlamış,% 67 den fazlası ise 4 senelik üniversite eğitimini tamamlamıştır.

11 Yaklaşık 32.000 erkek nüfusu ve 34.000 kadın nüfusunu barındırmaktadır.Şehirde 11.925 aile evi bulunurken;üniversite kasabası olması nedeniyle 12.948 öğrenci evi bulunmaktadır. Konut fiyatlarının; Davis’teki yaşam kalitesinin yüksek olması,suç oranlarının düşük olması,önde gelen bir eğitim sistemine sahip üniversite şehri olması ve güzel bir konumda bulunuyor olması nedeniyle ülkenin diğer şehirlerine oranla daha yüksek olduğu görülmektedir.

12 İŞGÜCÜ VE İSTİHDAM Davis profesyonel,yetenekli ve teknik işgücüyle işsizlik oranları ulusal işsizlik oranı olan yüzde 9.1 den ve Kaliforniya’nın işsizlik oranı olan 11.9 dan düşüktür.Teknik becerilerle donatılmış işgücü ülke genelinde geniş bir meslek yelpazesinde istihdam şansı bulabilmektedir.

13 HÜKÜMET Toplum sorunlarını çözmek için gönüllü olarak oluşturulmuş yerel hükümetler karar almada etkin bir role sahiptir.Davis şehri California eyaletinin yasalarına bağlı olarak kurulmuş bir belediyedir. Konut,istihdam ve temel hizmetleri karşılamaya yönelik politikalar oluşturularak şehrin yüksek bir yaşam standardına ulaştırılması hedeflenmektedir. Kasaba mali açıdan bağımsızdır.Şehir ;şehir sakinlerinin seçtiği beş üyeden oluşan hükümet konseyince yönetilir. Davis şehrinin birincil hükümetlerinin görevleri arasında Davis yeniden geliştirme ajansı ve kamu tesisleri finansman kurumu faaliyetlerini yürütmek yer alır.

14 Şehir hükümeti ayrıca vatandaşlarına güvenlik hizmeti(polis vs),yangından koruma hizmetleri,parklar ve dinlenme alanları,toplum hizmetleri,kamu transit ve ulaştırma hizmetleri,planlama ve geliştirme hizmetleri,kamu hizmetleri sunmaktadır.

15 ÜNİVERSİTE ŞEHRİ OLARAK DAVİS KASABASI Davis küçük bir üniversite kasabasıdır.Kasabanın nüfusunun 20 bini öğrenci diğerleri üniversite hizmetinde çalışan hoca ve diğer ilgililerdir. Üniversitede ulaşım bisiklet ile yapılıyor.Kampüs çok temiz ve kampüs içerisinde gürültüde yoktur.Üniversite kampüsüne araba ile girmek yasaktır. Hocaların dahi arabası ile üniversiteye girmesi yasaktır.

16 Üniversitenin içinde hizmet veren çok sayıda üniversitenin otobüsü vardır.Ücretsiz olarak bu otobüslerden öğrenciler yararlanabilmektedirler. Hocalar da bedava servisten yararlanabilmektedirler. Mütevazı bisiklet aracı,öğrenci ve öğretim üyesinin hizmetinde her yerde en çok bulunan atmosferi ve çevreyi kirletmeyen ulaşım aracı konumundadır. Üniversitenin rektörü dahi kampüse bisikleti ile gelmektedir.

17 Üniversitenin diğer iki ilgi çeken özelliği ise; Kütüphanesi ve Kitap Satış Merkezidir. Üniversitenin kitap satış yeri öğrencilerin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmiştir. Ders notları, birinci, ikinci el kitaplar, diğer zorunlu giderler yanında üniversitenin marka ürünleri satılmaktadır.Kütüphanesinde ise hatırı sayılır sayıda ülkemizde hiçbir kütüphanede olmadığı kadar kitap mevcuttur.

18 Öğrenciler genel lise başarısı ve diğer sınav sonuçlarına göre üniversiteye alınmaktadırlar. Öğrenciler lisansta iyi yetiştikleri gibi sosyal olarak da,sosyal projelerde yer alarak sosyalleşebilme imkanı bulmaktadırlar. Üniversitenin Post-doc ve diğer yüksek lisanslı araştırıcılar hariç,yaklaşık 3000 öğretim üyesi vardır.. Davis üniversitesi bilimsel olarak çok güçlü bir kadroya sahiptir.Davis öğrenci alımından akademisyen alımına kadar çok seçici bir üniversitedir.

19 Dersler Nasıl İşleniyor? Her dönem dersler yeni baştan inceleniyor. Öğretim üyeleri ve yöneticiler her dersin işleyiş mekanizması, yöntem ve değerlendirme şeklini tartışarak karar veriyorlar. Her öğrenci her derste mutlaka kütüphaneyi kullanarak yoğun ödev hazırlığı yapmaktadır. Ödev öğrencilerin en ciddi ve zaman alan işlevi olarak görülmektedir. Her ödev mutlaka incelenmekte ve ödev notu da önemsenmektedir.

20 Üniversite Kendi Kendini Yönetiyor Üniversite öğrenci almada, kaynak yaratmada, akademik kadro oluşturmada, kendi eğitim programlarını kendisi yapabilmekte ve kendi üstünde bir otoritenin onayına başvurmadığı için daha özerk yapıdadır. Üniversite devlet ilişkisi tamamen mali yılda bütçe ile ilgilidir.

21 Sonuç olarak; Davis’te ciddi ve acımasız bir rekabet vardır, insanlar birbirlerini ezmektedirler. Sistem geride kalana şans tanımamaktadır. Öğrenciler hem başarılı olmak zorundadırlar,hem de ciddi bir para ödüyorlar. Davis Üniversitesi Amerika’da bir markadır. Üniversite kendi kendini yönettiği için daha özerk yapıdadır.Ayrıca en iyi doktora öğrencisini yetiştiriyor olmalarına rağmen bu kişileri kendi üniversitelerinde akademik kadroya almıyorlar. Kendi kurallarını koymuşlardır. Ve de kaliteden taviz vermemek için kurallarını bozmuyor ve bozdurtmuyorlar.

22


"TC DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ TURKUAZ GRUBU ‘‘DAVİS KASABASI’’ NEŞE ALTINTAŞ 2007463005 ZÜHAL BEYTEKİN 2008463023." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları