Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ATOMUN YAPISI.  Şekilde altın elementlerınden yapılmış bir yüzük görüyoruz. Altın elementlerini oluşturan atomlar nasıl bir arada durmaktadır ?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ATOMUN YAPISI.  Şekilde altın elementlerınden yapılmış bir yüzük görüyoruz. Altın elementlerini oluşturan atomlar nasıl bir arada durmaktadır ?"— Sunum transkripti:

1 ATOMUN YAPISI

2  Şekilde altın elementlerınden yapılmış bir yüzük görüyoruz. Altın elementlerini oluşturan atomlar nasıl bir arada durmaktadır ?

3  Peki bilyeler düz bir zemin üzerine konulduklarında neden durmazlar?

4  Maddeyi oluşturan taneciklerde bilye gibi olsaydı hepsi biririnden bağımsız davranırdı. Elemetleri oluştutan atomlar birbirlerini etkilediği için atomlar bir arada bulunur.

5 Atomu oluşturan tanecikler

6  Her atomun farklı sayılarda elektron proton ve nötronu bulunur.  Belirli sayılarda nötron proton ve elektronlar farklı konumlarda bir arada bulunarak atomu oluşturur.  Atomu oluşturan bu parcacıkların arasında sadec boşluk vardır.

7  Atomun bir alt parçacığı olan elektronlar çekirdeğin etrafında sabit bir yerde durmaz.  Elektronların hareketini Lunaparktaki ahtapotun dönme hareketine benzetebiliriz.

8  Elektronlar çekirdekten belirli uzaklıklarda hen kendi etrafında hen de çekirdeğin etrafında çok hızlı hareket ederler. Bu sebeple elektronlar çekirdeğe düşmezler,çekirdek tarafından çekildikleri içinde dışarı fırlamazlar.

9  Çekirdekte bulunan proton ve nötron ise elektrona göre oldukça yavaş hareket ederler. Atomu oluşturan parçacıkların hızının farklılığı,bunların sahip oldukları kütlelerle ilişkilidir.  Tabloda görüldüğü gibi atomun kütlesi,çekirdeği oluşturan kısım (proton+nötron) meydana getirir. TanecikYükKütle Proton+11 Nötron01 Elektron0

10  Şekildeki atomu oluşturan farklı yüklere sahip parçacıklar aşağıdakı çeke kuvveti gösterilmiştir. - + proton elektron nötron

11 Elektronlar ortalama olarak bulundugu cizgiler katma olarak adlandırılır. Atomlar birden fazla katmana sahip olabilirler. Gercekte atomun yapısında kantman bulunmaz.

12 İZOTOP ATOMLAR

13  İzotop atom: Proton sayıları (atom numaraları)aynı, nötron sayıları farklı olan atomlara denir. İzotop atomların kimyasal özellikleri aynı (p aynı), fiziksel özellikleri farklıdır (n farklı). Nötr halde bulunmayan, iyon halindeki izotop atomların hem fiziksel, hem kimyasal özellikleri farklıdır.

14 ATOM MODELLERİ Democritus Atom Modeli : Madde parçalara ayrıldığında en sonunda bölünemeyen bir tanecik elde edilir ve bu tanecik atomdur. Bütün maddeler aynı tür atomlardan oluşur. Maddelerin farklı olmasının nedeni maddeyi oluşturan atomların sayı ve dizilişi biçiminin farklı olmasıdır. Atom görülemez. Atom görülemediği için bölünemez.

15 DALTON ATOM MODELİ  Maddenin en küçük yapı taşı atomdur. (Maddeler çok küçük, bölünemez, yok edilemez berk taneciklerden oluşur.) Atom parçalanamaz. Atom içi dolu küre şeklindedir. Bütün maddeler farklı tür atomlardan oluşmuştur. Maddelerin birbirlerinden farklı olmasının nedeni maddeyi oluşturan atomların farklı özellikte olmasıdır. Bir maddeyi oluşturan atomların tamamı birbirleriyle aynı özelliklere sahiptir.

16 THOMSON ATOM MODELİ  Thomson atom modeli bir karpuza ya da üzümlü keke benzer. Thomson’ a göre; Atom küre şeklindedir. (Çapı 10–8 cm) Atomda (+) ve (–) yüklü tanecikler bulunur. Thomson’a göre atom; dışı tamamen pozitif yüklü bir küre olup negatif yüklü olan elektronlar kek içerisindeki gömülü üzümler gibi bu küre içerisine gömülmüş haldedir. Atomlar, daha küçük taneciklerden oluştuğu için parçalanabilirler.


"ATOMUN YAPISI.  Şekilde altın elementlerınden yapılmış bir yüzük görüyoruz. Altın elementlerini oluşturan atomlar nasıl bir arada durmaktadır ?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları