Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HİTİTLER. Hattiler MÖ 2500-MÖ 1700 yıllarında Anadolu’da büyük bir uygarlık oluşturmuş olan Hattiler hakkında elde edilen bilgiler oldukça kısıtlıdır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HİTİTLER. Hattiler MÖ 2500-MÖ 1700 yıllarında Anadolu’da büyük bir uygarlık oluşturmuş olan Hattiler hakkında elde edilen bilgiler oldukça kısıtlıdır."— Sunum transkripti:

1 HİTİTLER

2 Hattiler MÖ 2500-MÖ 1700 yıllarında Anadolu’da büyük bir uygarlık oluşturmuş olan Hattiler hakkında elde edilen bilgiler oldukça kısıtlıdır. Göçler sonucunda Anadolu’ya geldikleri tahmin edililir.

3 Yapılan araştırmalar Hititlerin kültür ve inancının Hattilerden etkilendiği bulumuştur. Hatti kültürüne ait kalıntılar Alacahöyük ‘de bulunmuştur. Hatti kültürü, Hitit kültürü içinde yaşmaya devam etmiştir.

4

5 Hititler Hititler, MÖ 2000 yılı başlarında Kafkaslar’ dan Orta Anadolu’ ya gelerek Kızılırmak boylarına yerleşmişler, ve MÖ 1400 yıllarında imparatorluk haline gelmişlerdir.

6 Başkentleri Hattuşaş’tır ve Anadolu’nun büyük bir kısmını kontrol altında tutabilmişlerdir. Bu dönemin en önemli siyasi olayı, Hititlerin ile Mısırlılar arasında yapılan Kadeş Anlaşması’dır (MÖ 1280)

7 MÖ 1200’lerde Ege göçleri ile batıdan gelen kavimlerin Hiti Devleti'ni yıkması sonucunda Güneydoğu Anadolu' da Hitit şehir devletleri kurulmuş ve bu dönemi tarihçiler 'Geç Hitit Şehir Devletleri Dönemi' olarak adlandırmışlardır.

8 – Hititlerin ilk döneminde kralın yetkileri soylulardan oluşan Pankuş meclisi tarafından sınırlandırılmıştır. Ancak imparatorluk döneminde Pankuş meclisinin yetkileri azalırken kralın yetkileri artmıştır.

9 – Devlet yönetiminde kraldan sonra en yetkili kişi Tavananna adı verilen kraliçeydi. Kral savaşta olunca ülkeyi Tavananna yönetirdi. – Hititler Mezopotamya'dan aldıkları kanunlara eklemeler ve düzeltmeler yaparak Anadoludaki ilk kanunları oluşturmuşlardır.

10

11

12

13


"HİTİTLER. Hattiler MÖ 2500-MÖ 1700 yıllarında Anadolu’da büyük bir uygarlık oluşturmuş olan Hattiler hakkında elde edilen bilgiler oldukça kısıtlıdır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları