Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kurulum & Yapılandırma

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kurulum & Yapılandırma"— Sunum transkripti:

1 Kurulum & Yapılandırma
Windows Vista Kurulum & Yapılandırma Fon müziği

2 Genel Değerlendirme Vista, öncül sistemleri ile bir çok süreçte benzerlikler gösterir Aynı zamanda oldukça önemli bir çok yenilik ve değişim içerir Bir önceki ders olan Windows XP ile aynı olan süreçler, mümkün olduğu kadar tekrar edilmeyecektir Vista’nın getirdiği yeniliklere ve değiştirdiği süreçlere daha fazla yer ayrılmıştır Eğer Windows XP bölümünü atlamış iseniz, öncelikle dönüp Windows XP bölümüne çalışmanızı tavsiye ediyoruz Bu bölümde Windows Vista’yı tanıyacağız. Vista, öncül sistemleri olan Windows XP veya Windows 2000 ile bir çok süreçte benzerlikler gösterir. Aynı zamanda oldukça önemli bir çok yenilik ve değişim de içerir. Bu yüzden bir önceki ders olan Windows XP ile aynı olan süreçler, mümkün olduğu kadar tekrar edilmeyecektir. Bunun yerine Vista’nın getirdiği yenlikler ve değiştirdiği süreçlere daha fazla yer ayrılmıştır. Eğer Windows XP bölümünü atlamış iseniz, öncelikle dönüp Windows XP bölümüne çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Bir teknik servis elemanı, halen Windows XP’ye hakim olmak zorundadır.

3 Vista Hakkında Vista, tüm zamanların en güzel ve güvenli Windows'u olma iddiası ile çıkmış bir işletim sistemidir İlk olarak Mayıs 2001’de Longhorn kod adıyla geliştirilen sistem 5,5 yıllık geliştirme sürecinin ardından Ocak 2006’da çıkmıştır Longhorn ve Vista Beta aşamalarında görülen bir çok özellik, yetişmediği için iptal edilmiş ve ileriki sürümlere ertelenmiştir Vista, tüm zamanların en güzel ve güvenli Windows'u olma iddiası ile çıkmış bir işletim sistemidir. İlk olarak Mayıs 2001’de Longhorn kod adıyla geliştirilen sistem 5,5 yıllık geliştirme süreci yaşamıştır. Ticari olarak da Ocak 2006’da piyasaya çıkmıştır. Longhorn ve Vista Beta aşamalarında görülen bir çok özellik, yetişmediği için iptal edilmiş ve ileriki sürümlere ertelenmiştir. Bunlardan WinFS, Vista’nın bir sonraki sürümünde de halen yokken, PowerShell gibi bazı eklentiler, sonradan kurulabilir paketler olarak çıkmış durumdadır.

4 Temel Yenilikler Windows Vista, “çok sayıda” yenilik ve geliştirme içerir Bu geliştirmeleri bazı ana başlıklarda toplayabiliriz; Gelişmiş ve estetik görsel arabirim Güçlü arama yetenekleri, kolay kullanım ve erişim özellikleri Gelişmiş güvenlik ve yedekleme özellikleri Yeni kullanıcı ve içerik denetim mekanizmaları Zengin multimedya desteği Performans artırıcı özellikler Mobil ve özel sistemler için özel eklentiler Windows Vista, bu eğitim kapsamında tamamını veremeyeceğimiz kadar yenilik ve geliştirme içerir. Gelişmiş ve estetik görsel arabirim… Güçlü arama yetenekleri, kolay kullanım ve erişim özellikleri… Gelişmiş güvenlik ve yedekleme özellikleri… Yeni kullanıcı ve içerik denetim mekanizmaları… Zengin multimedya desteği… Performans artırıcı özellikler… Mobil ve özel sistemler için özel eklentiler bu geliştirmelerin ana başlıkları olarak sayılabilir.

5 Windows Vista Sürümleri
Starter: İlk defa bilgisayar kullanacaklar için, sınırlı işlevler Home Basic: Gelişmiş multimedya özellikleri aramayanlar için… Home Premium: Gelişmiş multimedya destekli ev sürümü… Bussines: Kurumsal kullanıcılar için eklentileri olan sürüm… Enterprise: Bazı Ultimate özellikleri bulunan kurumsal sürüm… Ultimate: Olası tüm özellikleri taşıyan en üst Vista sürümü… Windows Vista 1 dağıtım ve 5 ticari olmak üzere 6 farklı sürümü sahiptir. Starter sürümün perakende satışı yoktur. Sadece yeni satı alınan bir bilgisayar ile birlikte verilebilir. İlk defa bilgisayar kullanacaklar için, sınırlı işlevler işlevler sunar. Home Basic ve Home Premium, ev kullanıcıları için geliştirilmiş 2 sürümdür. Home Basic, gelişmiş multimedya özelliklerine ihtiyacı olmayanlar için hazırlanmışken, Home Premium gelişmiş multimedya desteği sunar. Bussines, kurumsal kullanıcılar için eklentileri olan sürümdür. İş yerleri için en çok tercih edilen sürüm budur. Ultimate, olası tüm özellikleri taşıyan en üst Vista sürümü olurken, Enterprise Bussines/Ultimate arası bir sürümdür. Bazı Ultimate özellikleri bulunan Bussines sürümdür ve farklı bir lisanslama modeliyle satılır. Piyasada kutulu Enterprise sürüm bulamazsınız. Ultimate kendiden düşük tüm Vista sürümlerinin özelliklerini barındırırken, diğer sürümlerde olmayan bazı ekstra özelliklere de sahiptir.

6 Önemli Sürüm Farklılıkları
Farklılık Olan Özellikler Home Premium Bussines Enterprise Ultimate 64 Bit Bellek Desteği 8 GB 16 GB 128 GB+ Çift İşlemci Desteği - ü Aero Efekti Çevrimdışı Dosyalar Ebeveyn Denetimleri Ağ Merkezi ve Uzak Masaüstü Tam Bilgisayar Yedekleme PC Eşitleme Desteği Tablet PC Eklentileri BitLocker DVD Maker Faks ve Tarama Media Center Movie Maker SideShow Yeni Gelişmiş Oyunlar Toplantı Alanı Kısmi Mobility Center Vista sürümlerini tercih ederken aradaki farklılıkları anlamanız oldukça önemlidir. Bu tabloda sadece sürümler arasında farklı olan özellikler gösterilmeye çalışılmıştır. Bu tabloda yer almayan ReadyBoost, ReadyDrive ve SideBar gibi yeni Vista eklentileri, tüm sürümlerde bulunmaktadır. Tablodaki en ciddi fark, Home sürümlerin, diğer sürümlere göre olan donanım desteği kısıtlarıdır. Home sürümler çift işlemci desteği sunmazken, 64 Bit sürümlerinde de en fazla 16 GB RAM desteği verir. Halbuki diğer sürümleri 128 GB’dan büyük bellekleri bile desteklerler. Diğer farklılıklar yazılımsal özelliklerdir. Sürümün hedef kitlesinin ihtiyaç duymayacağı düşünülen bazı özellikler alt sürümler için azaltılmıştır.

7 Sistem Gereksinimleri
Basit modda çalışmak için; 800 MHz CPU, 512 MB RAM, 20 GB HDD, DirectX 9 Vista Capable Tam fonksiyonel çalışmak için minimum; 1.0 GHz CPU, 1 GB RAM, 40 GB HDD, 128 MB VGA, DirectX 9 Vista Premium Ready Önerilen; 2 GHz CPU, 2 GB RAM, 80 GB HDD, 1 GB VGA, DirectX 10 Vista’nın donanımsal gereksinimlerinde 2 farklı kavram vardır. Vista Capable ve Vista Premium Ready logoları, bir bilgisayarın Vista çalıştırabileceğini gösterir. Basit mod için 800 MHz CPU, 512 MB RAM, 20 GB HDD ve DirectX 9 gereklidir. Ancak bu donanımla Vista çok sınırlı özelliklerde çalışabilir. Tam fonksiyonel çalışmak önerilen için minimum donanım; 1 GHz CPU, 1 GB RAM, 40 GB HDD, 128 MB ekran kartı ve DirectX 9 desteği olmaktadır. Bizim önerimiz ise 2 GHz CPU, 2 GB RAM, 80 GB HDD, 1 GB ekran kartı ve DirectX 10 desteği olması yönündedir.

8 Yükseltme Seçenekleri
Vista’da, XP’de olduğu gibi temiz veya yeni kurulum ile, yükseltme, yani upgrade seçenekleri sunmaktadır Önceki her Windows sürümü, Vista’ya yükseltilemez; bazı eski sürümlerde temiz kurulum yapılması zorunludur Upgrade Edilebilme Home Premium Bussines Enterprise Ultimate Windows XP Professional - ü Windows XP Home Windows XP Media Center Windows XP Tablet PC Windows XP Professional x64 Windows 2000 Vista’da da, XP’de olduğu gibi temiz kurulum ve yükseltme seçenekleri sunmaktadır. Ancak önceki her Windows sürümü, Vista’ya yükseltilemez; bazı eski sürümlerde temiz kurulum yapılması zorunludur. Tabloda eski Windows sürümlerinin, hangi Vista sürümlerine temiz kurulum yapmadan yükseltilebileceği gösterilmektedir.

9 Yeni Nesil Kurulum Ekranları
Vista kurulum ekranı, kısa bir önyükleme ekranın ardından güçlü bir görsel arabirimle çalışır Daha önceki kurulumlarda adım adım toplanan bölgesel veriler kurulum sürecinin başında daha pratik bir şekilde girilir Daha sonra onarım konsoluna ve yükleme aşamasına geçilir XP kurulumunda onarım konsoluna geçiş daha ileri aşamalarda idi Vista kurulum ekranı, kısa bir önyükleme ekranın ardından güçlü bir görsel arabirimle çalışır. Vista’dan sonra gelen sunucu işletim sistemleri ve Windows 7 işletim sistemlerinde kurulum ekranı olarak, Vista ile gelen bu yeni nesil süreç kullanmıştır. Daha önceki kurulumlarda adım adım toplanan bölgesel veriler, kurulum sürecinin başında daha pratik bir şekilde girilir. Daha sonra onarım konsoluna ve yükleme aşamasına geçilebilir. Hatırlayabileceğiniz gibi Windows XP kurulumunda onarım konsoluna geçiş, kurulum sürecinin daha ileri aşamalarında idi.

10 Lisans ve Ürün Anahtarı
Kurulum süreci başladığında lisans sözleşmesi onayı ve ürün anahtarı girmeniz istenecektir Vista kurulum anahtarını bu aşamada atlayabilirsiniz Ürün anahtarı girmeden Vista’yı 3 gün kullanabilirsiniz Bazı Vista kurulum DVD’leri, 5 Vista sürümünü de kurabilir Bu DVD’lerde lisansına sahip olduğunuzu ürünü seçmeniz gerekir Kurulum süreci başladığında lisans sözleşmesi onayı ve ürün anahtarı girmeniz istenecektir. Vista kurulum anahtarını bu aşamada atlayabilirsiniz. Ürün anahtarı girmeden Vista’yı 3 gün kullanabilirsiniz. Bazı Vista kurulum DVD’leri, 5 farklı Vista sürümünü de kurabilir. Bu DVD’lerde lisansına sahip olduğunuzu ürünü seçmeniz gerekir. Eğer lisansınıza uygun olmayan bir sürümü kurarsanız, elinizdeki kurulum anahtarı işinize yaramayabilir. Veya ürün aktivasyonu başarılı olmaz.

11 Kurulum Türü Seçimi Eğer Windows kurulumuna bilgisayarı DVD’den başlatarak girmiş iseniz, yükseltme işlemi yapamazsınız Yükseltme işlemi için, kurulum yazılımını yükseltme yapacağınız Windows üzerinden yapmalısınız Yükseltme işlemi teknik olarak mümkün olsa bile, zorunlu olmadıkça yeni kurulumu tercih edin Lisans yükseltmesi yapmanız, kurulum yükseltmesi yapmanızı zorunluluğu getirmez Eğer Windows kurulumuna bilgisayarı DVD’den başlatarak girmiş iseniz, yükseltme işlemi yapamazsınız. Yükseltme işlemi yapabilmek için, kurulum yazılımını yükseltme yapacağınız Windows üzerinden çalıştırmalısınız. Yükseltme işlemi teknik olarak mümkün olsa bile, zorunlu olmadıkça yeni kurulumu tercih edin. Windows XP’den Vista’ya yükseltme lisansı satın almış olsanız dahi, bu durum kurulum yükseltmesi yapmanızı zorunlu kılmaz. İstediğiniz gibi temiz kurulum yapabilirsiniz.

12 Kurulum Ekranı Disk İşlemleri
Vista kurulumu, disk işlemleri için disk yönetim yazılımına benzeyen görsel bir arabirim ve daha fazla işlev sunar Ayrıca tanınmayan disk sürücüleri için sürücü yüklemek ve disk listesini yeniden başlatma gerekmeden yenilemek mümkündür Daha fazla bilgi ve örnek uygulama için “Windows’da Disk Yönetimi” dersini izleyebilirsiniz Vista kurulumu, disk işlemleri için disk yönetim yazılımına benzeyen görsel bir arabirim ve daha fazla işlev sunar. Bölüm oluşturma, silme ve formatlamanın yanında, sınırlı biçimde yeniden boyutlandırma da yapabilmektedir. Ayrıca tanınmayan disk sürücüleri için sürücü yüklemek ve disk listesini yeniden başlatmaya gerekmeden tazelemek mümkündür. Bu ekrandan disk işlemlerinin nasıl yapıldığına dair daha fazla bilgi ve örnek uygulama için “Windows’da Disk Yönetimi” dersini izleyebilirsiniz

13 Kurulum Süreci Vista kurulum süreci, bilgi toplama ve kurulum olmak üzere 2 aşamalı olup, 2. aşamada kullanıcıdan hiçbir onay istenmez Bu sebeple “Yükleme tamamlanıyor…” aşamasına kadar kurulum sürecini takip etmeniz gerekmemektedir Kurulum süresi bilgisayarınızın kapasitesine göre değişebilir Vista kurulum süreci, bilgi toplama ve kurulum olmak üzere 2 aşamalı olup, 2. aşamada kullanıcıdan hiçbir onay veya bilgi girişi istenmez. Daha az katılımlı olan bu süreç sayesinde, “Yükleme tamamlanıyor…” aşamasına gelene kadar kurulum sürecini takip etmeniz gerekmemektedir. Kurulumun tamamlanma süresi bilgisayarınızın kapasitesine göre değişebilir. Katılımsız kurulum süreci bittiğinde sistem otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Bu toplam kurulum sürecinin kabaca %75’ine denk gelmektedir.

14 Kurulum Sürecinin Tamamlanması
Kurulum süreci tamamlanırken, sizden kullanıcı adı, şifre ve bilgisayar adı girmeniz istenir XP kurulumda lisans, kullanıcı ve bilgisayar adı için 3 isim istenirdi Girilen şifre ise, hem gizli hem de aktif Administrator hesabına ait idi Vista’da basit şekilde 1 kullanıcı bilgisi ve bilgisayar adı yeterlidir Administrator hesabı yine vardır; ancak pasif hesap durumdadır Kurulum sürecinin kalan adımları, “Kurulum Tamamlanıyor” adımı olarak isimlendirilir. Süreç tamamlanırken, sizden kullanıcı adı, şifre ve bilgisayar adı girmeniz istenir. Windows XP kurulumda lisans bilgisi, kullanıcı adı ve bilgisayar adı olmak üzere 3 farklı isim girmeniz istenirdi. Bunun yanında yazdığınız yönetici şifresi ise, hem gizli hem de aktif durumda olan Administrator hesabına ait idi. Vista’da bu karmaşa sona erdirilmiş ve basit şekilde 1 kullanıcı bilgisi ve bilgisayar adı verilmesi yeterli hale gelmiştir. Administrator hesabı yine vardır; ancak pasif hesap durumdadır. Bu açıdan özel bir amaç için gerekmedikçe kullanılmaz ve güvenlik riski oluşturmaz.

15 Başlangıç İşlemleri Son olarak otomatik güncelleştirmeler tercihiniz ve tarih / saat bilgilerini belirtmeniz istenecektir Eğer kurulum bir ağ adaptörü algılamış ve sürücülerini yüklemiş ise, ek olarak bilgisayarın nasıl bir ağ konumunda olduğunu soracaktır Ağ konumu, Vista güvenliği kapsamında son derece önemlidir Kurulumu tamamlamak için sizden istenen birkaç bilgi daha vardır. Otomatik güncelleştirmeler ile ilgili tercihiniz ve tarih / saat bilgilerini belirtmeniz istenecektir. Ayrıca eğer kurulum yazılımı bir ağ adaptörü algılamış ve sürücülerini yüklemiş ise, ek olarak bilgisayarın nasıl bir ağ konumunda olduğunu soracaktır. Bu ağ konumu tanımlaması, Vista güvenliği kapsamında son derece önemlidir. Vista’da bulunan yerleşik güvenlik duvarının uygulayacağı kurallar, burada seçeceğiniz ağ konumuna göre değişecektir. Bu konuya ilerleyen slaytlarda tekrar değineceğiz.

16 İlk Performans Testi Vista’nın güçlü görsel efektleri ve ekran öğeleri vardır Bu sebeple Vista sisteminizi bir sınamadan geçirir ve bu özelliklerden hangilerinin aktif olacağına karar verir Donanım veya sürücü değişiminde test yeniden çalıştırılmalıdır Performans testinin tamamlanmasının ardından Vista ilk kullanım için masaüstü ve diğer kişisel dizinlerinizi hazırlar Vista’nın güçlü görsel efektleri ve ekran öğeleri vardır. Bu sebeple Vista ilk çalışma öncesinde sisteminizi bir sınamadan geçirir ve bu görsel özelliklerden hangilerinin aktif olacağına karar verir. Dolayısıyla donanım değişiklikleri veya sürücü yüklemeleri yaparsanız, bu testi yenilemeniz gerekecektir Örneğin ekran kartı sürücüsü doğru kurulmadığından ilk test düşük bir puan ile sonuçlanmış ve yeni görsel efektler aktif olmamış olabilir. Doğru ekran kartı sürücüsü yüklediğinizde efektler kendiliğinden açılmayacaktır. Bunun için bu testi tekrar çalıştırmanız gerekecektir; ancak ondan sonra görsel efektlere izin verilecektir. Performans testinin tamamlanmasının ardından Vista ilk kullanım için masaüstü ve diğer kişisel dizinlerinizi hazırlar.

17 Karşılama Ekranı ve Masaüstü Görünümü
Masaüstüne ilk ulaştığınızda bir karşılama ekranı görürsünüz Bu ekran ikinci oturum açışınızda, bir kapatma seçeneği sunar Her oturum açılışında gelmesini istemiyorsanız kapatabilirsiniz Karşılama ekranı size sisteminiz hakkında özet bilgi verir, sizi öncelikli olabilecek işler konusunda yönlendirir ve bazı Microsoft önerileri sunar Masaüstüne ilk ulaştığınızda bir karşılama ekranı görürsünüz. Bu ekran ancak ikinci oturum açışınızda, bir kapatma seçeneği sunar. Her oturum açılışında gelmesini istemiyorsanız, ikinci oturum açışınızın ardından kalıcı olarak kapatabilirsiniz. Karşılama ekranı size sisteminiz hakkında özet bilgi verir, sizi öncelikli olabilecek işler konusunda yönlendirir ve bazı Microsoft önerileri sunar. İlk defa Vista ile tanışacak kişiler için ideal olabilir.

18 Aygıt Yöneticisi ve Sürücüler
XP’de olduğu gibi ilk işiniz aygıt sürücülerini yüklemek olmalıdır Aygıt yöneticisi aynen geçerlidir; sadece erişimi biraz farklıdır Buradaki en önemli yenilik oldukça başarılı online sürücü tespiti ve yüklemesidir Çoğu Windows XP sürücü Vista ile uyumlu değildir Donanımızın Vista ile uyumlu olduğundan emin olun Vista ile ekran kartı sürücü modeli değişmiştir (WDDM) XP’de olduğu gibi ilk işiniz aygıt sürücülerini yüklemek olmalıdır. Aygıt yöneticisi aynen geçerlidir; sadece erişimi biraz farklıdır. Aygıt yöneticisindeki en önemli yenilik oldukça başarılı online sürücü tespiti ve yüklemesidir. Bir çok tanımsız donanım için online tarama yaptırdığınızda, aygıtın sorunsuz şekilde kurulduğunu görebilirsiniz. Buradaki en ciddi sorun ise, çoğu Windows XP sürücüsünün Vista ile uyumlu olmamasıdır. Bu sebeple donanımızın Vista ile uyumlu olduğundan emin olun. Vista ile ekran kartı sürücü modeli tamamen değişmiştir ve bir çok eski yazılım bu değişime uyumlu değildir.

19 Ürün Aktivasyonu Vista, şifre girmeden 3 gün kullanmanıza müsaade eder
Eğer ürün anahtarı girilmiş ise, 7 ile 30 gün arasında bir sürede ürünü aktive etmenizi ister; kalan gün sayısını bildirir Süre kurduğunuz Vista sürümüne göre değişebilir Aktivasyon işlemi Windows XP ile aynıdır; ancak daha sıkı yöntemlerle kontrol edilir Eğer kurulum aşamasında ürün anahtarı girmemiş iseniz, Vista sisteminizi 3 gün kullanmanıza müsaade eder. Eğer ürün anahtarı girilmiş ise, 7 ile 30 gün arasında bir sürede ürünü aktive etmenizi ister. Sistem özelliklerine girdiğinizde aktivasyon için kalan gün sayısını gösterir. Etkinleştirme işlemi için size tanıdığı süre, kurduğunuz Vista kurulum kaynağına göre değişebilir. Aktivasyon işleminin yapılması Windows XP ile aynıdır; ancak daha sıkı teknik yöntemlerle kontrol edilir.

20 Windows Güncellemeleri
Aygıt sürücüleri kurmanızın ardından servis paketleri ve Windows güncellemelerine geçebilirsiniz Eğitim hazırlandığı sırada Vista için SP1 paketi çıkmıştır Vista’da güncellemeler web sayfası üzerinden değil, özel bir arayüzden takip edilir Aygıt sürücüleri kurmanızın ardından servis paketleri ve Windows güncellemelerine geçebilirsiniz. Şu anda geçerli olan Service Pack 1 kurulumu mutlaka yapın. Yakında bir zamanda da Service Pack 2, önemli geliştirmelerle birlikte çıkacaktır. Vista’da güncellemeler, daha önce alıştığımız gibi bir web sayfası üzerinden değil, özel bir arayüzden takip edilir.

21 Denetim Masası ve Windows Bileşenleri
Denetim masası ile görünümde bir giriş sayfası ve navigasyon sistemi sunar; ancak isterseniz klasik moda dönebilirsiniz Windows bileşenleri açmak veya kapatmak için; “Program Ekle/Kaldır”ın yerini alan “Programlar ve Özellikler” aracını kullanabilirsiniz 4 Denetim masası ile görünümde bir giriş sayfası ve navigasyon sistemi sunar. İsterseniz klasik moda da dönebilirsiniz. Program Ekle/Kaldır aracının Vista’da ki adı, “Programlar ve Özellikler” olmuştur. Windows bileşenleri açmak veya kapatmak için yine bu aracı kullanabilirsiniz.

22 Programlar ve Uyumluluk
Vista ile gelen en önemli sorunlardan birisi de, aygıt sürücüleri gibi bir çok yazılımın da uyum sorunu yaşamasıdır Bir çok yazılım hızlı biçimde Vista ile uyumlu sürüm sunmuştur Vista bu yazılımları, uyumsuz olsa da çalıştırmayı deneyebilir Ayrıca bazı yazılımları Windows uyumluluk modu ile çalıştırmayı da deneyebilirsiniz Vista ile gelen en önemli sorunlardan birisi de, aygıt sürücüleri gibi bir çok yazılımın da uyum sorunu yaşamasıdır. Bu sorun karşısında bir çok yazılım hızlı biçimde Vista ile uyumlu sürümlerini sunmuştur. Vista, bazen bu yazılımları, uyumsuz olmasına rağmen çalıştırabilir. Ayrıca bazı yazılımları Windows uyumluluk modu ile çalıştırmayı da deneyebilirsiniz.

23 UAC: Kullanıcı Hesabı Denetimi
Eğer yeni kurulmuş bir Vista’da yukarıdaki işlemleri yaptıysanız, sizden sürekli olarak onay istediğini görmüşsüzdür Bu denetim, riskli işlemlerde sizi uyarmak için geliştirilmiştir Bu onayı verdiğiniz anda işlemler tam yönetici yetkisiyle yapılır Ancak bu onaylama can sıkıcı düzeye gelebildiği gibi, bazı yazılımların çalışmasını alternatifsiz biçimde engelleyebilir Bu denetimi kapatmak isterseniz, bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız Eğer yeni kurulmuş bir Vista’da yukarıdaki işlemleri yaptıysanız, sizden sürekli olarak onay istediğini görmüşsüzdür. Bu denetim, riskli işlemlerde sizi uyarmak için geliştirilmiştir. Bu onayı verdiğiniz anda işlemler tam yönetici yetkisiyle yapılır. Ancak bu onaylama can sıkıcı düzeye gelebildiği gibi, bazı yazılımların çalışmasını alternatifsiz biçimde engelleyebilir. Bu denetimi kapatmak isterseniz, bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.

24 Secure Desktop XP’de uygulamalar birbirleri ile daha rahat konuşabiliyordu Bu da imtiyazlı programların başka programlar tarafından yönetilmesi yoluyla güvenlik risklerine sebep oluyordu Vista’da bu konuda erişim kısıtlamaları getirilmiştir Bir sistem hizmeti kullanıcıyla iletişim kurmak istediğinde özel bir masaüstüne geçiş yapılır Kullanıcı uygulamaları bu ayrı masaüstüne erişme yetkisine sahip değildir Kullanıcı hesabı denetimi, “Secure Desktop” kullanır Windows XP’de uygulamalar birbirleri ile çok daha rahat konuşabiliyordu. Bu da imtiyazlı programların başka programlar tarafından yönetilmesine, dolayısıyla da güvenlik risklerine sebep oluyordu. Vista’da bu konuda erişim kısıtlamaları getirilmiştir. Bir sistem hizmeti kullanıcıyla iletişim kurmak istediğinde özel bir masaüstüne geçiş yapılır. Kullanıcı uygulamaları bu ayrı masaüstüne erişme yetkisine sahip değildir. Az önce bahsettiğimiz kullanıcı hesabı denetimi, bu “Secure Desktop” özelliğini kullanır.

25 Güvenlik Merkezi Vista, XP’deki güvenlik merkezinin gelişmiş sürümünü sunar Kullanıcı hesabı denetimi, casus yazılım izleme programı ve internet güvenlik ayarları, takibe alınan yeni işlemlerdir Eğer kullanıcı hesabı denetimini kapatırsanız güvenlik merkezi sizi uyaracaktır Güvenlik merkezinin sizi uyarma biçimini değiştirebilirsiniz Ancak tamamen devre dışı bırakmanız tavsiye edilmez Vista, XP’deki güvenlik merkezinin daha gelişmiş bir sürümünü sunar. Kullanıcı hesabı denetimi, casus yazılım izleme programı ve internet güvenlik ayarları, takibe alınan yeni işlemlerdir. Eğer kullanıcı hesabı denetimini kapatırsanız güvenlik merkezi sizi uyaracaktır. Güvenlik merkezinin sizi uyarma biçimini değiştirebilirsiniz. Ancak tamamen devre dışı bırakmanız tavsiye edilmez. Tamamen devre dışı bırakılmış bir güvenlik duvarı, isteminiz dışında devre dışı kalmış bir güvenlik önemli konusunda sizi uyaramayacaktır.

26 Windows Güvenlik Duvarı
Windows güvenlik duvarı Vista ile gelişmiş işlevlere sahiptir Klasik yönetim arayüzü korunurken, “Yönetimsel Araçlar” konumunda daha ileri yapılandırma aracı vardır Seçilen her ağ konumuna göre farklı kurallar çalıştırılabilir Ayrıca yeni olarak gelen bağlantılar yanında, giden bağlantılar için de kurallar işletilebilir Windows güvenlik duvarı Vista ile gelişmiş işlevlere sahiptir. Güvenlik duvarının klasik yönetim arayüzü korunmuştur. Ancak yönetimsel araçlar klasöründe gelişmiş güvenlik ayarları bulunmaktadır. Windows kurulumu sırasında seçilen her ağ konumuna göre farklı kurallar bulunmaktadır. Burada 3 farklı profil söz konusudur. Özel ağ kuralları daha esnek iken, ortak ağ kuralları daha katıdır. Etki alanı kuralları ise, bir active directory dizinin bağlı çalışan bilgisayarlar için geçerlidir. Windows güvenlik duvarı yeni bir özellik olarak gelen bağlantılar yanında, giden bağlantılar için de kurallar işletilebilmektedir.

27 Windows Defender ve Yazılım Gezgini
Defender, aslında bir zararlı yazılım önleme programıdır Araçlar kısmından, açılışta gelen veya şu anda çalışmakta olan yazılımlar hakkında detaylı bilgiler alabilir ve yönetebilirsiniz msconfig desteği de Vista’da aynen devam etmektedir Windows Defender, aslında bir zararlı yazılım önleme programıdır. Yazılım araçlar kısmından, açılışta gelen veya şu anda çalışmakta olan yazılımlar hakkında detaylı bilgilere ulaşmanız da mümkündür. Bu ekran ayrıca yazılımları devre dışı bırakma veya aktif duruma getirme yeteneğine de sahiptir. Bu açından msconfig uygulamasına benzer. XP bölümünde incelediğimiz msconfig desteği de, Vista’da aynen devam etmektedir.

28 Ebeveyn Denetimleri Ebeveyn denetimleri Home sürümler için geliştirilmiştir Bunun için sınırlı bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekir Yönetici hesabını ayrıca şifrelediğinizden emin olun Bu denetimler belirli web siteleri, oyun türleri, programlar ve kullanım saatleri için kısıtlamaları koymanızı sağlar Ayrıca detaylı etkinlik raporları sunar Ebeveyn denetimleri Home sürümler için geliştirilmiştir. Bu denetimlerin devreye alınabilmesi için, yönetici hesabının şifrelenmiş olması, ayrıca bir de sınırlı kullanıcı hesabı oluşturulması gerekir. Ebeveyn denetimleri kapsamında belirli web siteleri, oyun türleri, programlar ve kullanım saatleri için kısıtlamaları koyabilirsiniz. Ayrıca detaylı etkinlik raporları ile, bilgisayar kullanım durumunu da takip edebilirsiniz.

29 BitLocker Sistem diskini şifreleme için geliştirilmiş bir uygulamadır
Sadece Enterprise ve Ultimate sürümlerde bulunmaktadır Şifreleme için anakart üzerindeki bir güvenlik yongası kullanılır TPM: Trusted Platform Module Sorun çıkması durumunda erişebilmek için, şifreleme anahtarının bir flash bellekte yedeklenmesi önemlidir BitLocker bir disk şifreleme yazılımıdır ve sistem diskini şifreleme amacıyla geliştirilmiştir. Sadece Enterprise ve Ultimate sürümlerde bulunmaktadır. Şifreleme için anakart üzerindeki bir güvenlik yongası kullanılır ve anahtar bu TPM üzerinde tutulur. TPM’de bir sorun çıkması durumunda, şifrelenmiş bölgelere erişebilmek için, şifreleme anahtarının bir flash bellekte yedeklenmesi önemlidir.

30 Ağ ve Paylaşım Merkezi Bu ekran, tüm ağ erişimleri ve kaynak paylaşımlarını düzenler Bilgisayarın genel ağ durumunu grafiksel olarak özetler Erişim kuralları için Windows Güvenlik Duvarı ile entegre çalışır Güvenlik duvarı, buradan seçeceğiniz ağ konumuna göre davranır Kablosuz bağlantı kurma ve klasik bağdaştırıcılar görünümü ekranın sol erişim menüsünde bulunur Ağ ve paylaşım merkezi kullanımı hakkında geniş bilgi için “Ağ Protokolleri ve Yazılım Katmanı” dersimizi inceleyebilirsiniz Ağ ve paylaşım merkezi, tüm ağ erişimlerini ve kaynak paylaşımlarını düzenler. Açılış ekranında bilgisayarın genel ağ durumunu grafiksel olarak özetler. Erişim kuralları için Windows Güvenlik Duvarı ile entegre çalışır. Windows güvenlik duvarı, buradan seçeceğiniz ağ konumuna göre davranmaktadır. Kablosuz bağlantı kurma ve klasik bağdaştırıcılar görünümü, ekranın sol erişim menüsünde bulunur. Ağ ve paylaşım merkezi kullanımı hakkında geniş bilgi için “Ağ Protokolleri ve Yazılım Katmanı” dersimizi inceleyebilirsiniz.

31 Aero Özelliği ve Pencereler
Şeffaf ve yumuşak hatlara sahip yeni pencere görünümüdür Efektlerle desteklenmiş kolay kullanım ve şık görünüm sağlar Kişiselleştirme ekranından saydamlık ve renk ayarları yapılabilir Ayrıca Aero etkin iken 3D pencere geçişi aktif olur Windows + Tab Aero özelliği, Vista’nın en popüler özelliklerinden birisidir. Aero, şeffaf ve daha yumuşak hatlara sahip yeni nesil pencereler sunar. Bu pencereler görsel efektlerle desteklenmiştir. Kolay kullanım ve şık görünüm sağlarlar. Kişiselleştirme ekranından, Aero etkin iken saydamlık derecesi ve renk yoğunlukları ile ilgili ayarları yapılabilir. Vista, Aero etkin iken 3 boyutlu bir pencere geçişi sunar. Windows ve Tab tuşları ile açılan bu görünüm, işlevsellikten daha çok, görsel bir şov mahiyetindedir.

32 Aero Efektleri ve ClearType
Aero etkin iken pencerelerin açılış ve kapanışları da efektlidir Pencerelere Aero efektleri uygulanırken, tüm ekran içerikleri gerçek zamanlı yenilenir Gerçek zamanlı yenileme Alt+Tab geçişi ve görev çubuğu üzerinden gösterilen önizleme ekranlarında da geçerlidir ClearType, yazı tiplerini daha yumuşak ve okunabilir kılar Vista ile gelen ClearType uyumlu fontlarda daha başarılı sonuç verir Aero modu etkin iken, Windows pencerelerinin açılış ve kapanışları da efektlidir. Pencerelere Aero efektleri uygulanırken, tüm ekran içerikleri gerçek zamanlı yenilenir. Gerçek zamanlı yenileme Alt+Tab geçişi ve görev çubuğu üzerinden gösterilen önizleme ekranlarında da geçerlidir. ClearType ise, yazı tiplerini daha yumuşak ve okunabilir şekilde gösterir. Bu özellik Vista ile gelen ClearType uyumlu fontlarda daha başarılı sonuç verir.

33 Yeni Windows Explorer Explorer penceresinin navigasyon satırı, sadece fare hareketi ile olası tüm yan ve üst dizinlere göz atmanıza olanak verir Her dizin bir buton halindedir ve yanında alt dizinleri listelenir Fare ile boş alana çift tıkladığınızda klasik dizin adresi görünür En verimli Vista yeniliği ise Windows Explorer da yapılan iyileştirmelerdir. Explorer penceresinin navigasyon satırı, sadece fare hareketi ile olası tüm yan ve üst dizinlere göz atmanıza olanak verir. Bu bar üstünde her dizin bir buton halindedir ve yanında bulunan oklara tıkladığınız da alt dizinler listelenir. Ağaç yaklaşımı ile tüm alt dizinleri görmeniz mümkündür. Navigasyon barında fare ile boş bir alana tıkladığınızda ise, buton görünümü kalkar ve klasik dizin adresi görünür. Bu adres barı, klasörlerde gezinme deneyimini son derce artırmıştır.

34 Klasör Görünümü 256x256 piksele kadar simge ve önizleme görünümü imkanı Fare kaydırma butonu ile önizleme boyutu değiştirme Olası her kritere göre sıralama ve gruplama yapma imkanı Ayrıntılı bilgi sağlayan alt önizleme alanı Hızlı erişim için özelleştirilebilir sık kullanılan bağlantılar bölgesi Hızlı ve gelişmiş arama Klasörler ise 256x256 piksele kadar simge ve önizleme resmi gösterebilir. Fare kaydırma butonunu ile bu önizleme boyutu değiştirilebilir. Her klasörde olası her kritere göre sıralama ve gruplama yapma imkanınız vardır. Sıralama veya gruplandırma ölçütleri listesinde diğer seçeneğine tıklarsanız, çok sayıda alternatifinizin olduğunu görebilirsiniz. Pencerelerin alt kısmında daha ayrıntılı bilgi sağlayan bir alt önizleme alanı vardır. Ekranın sol kısmı ise hızlı erişim sağlamak sık kullanılan bağlantılar bölgesi olarak ayrılmıştır. Bu klasörün içeriğini istediğiniz gibi özelleştirilebilirsiniz. Klasörlerin sağ üstünde yer alan arama kutucuğu ise, geçerli dizin içinde tüm alt dizinleri dikkate alarak arama yapabilir.

35 Arama ve Klasör Seçenekleri
Klasör seçenekleri, görünüm özelleştirmelerinizi geçerli klasör türüne göre genelleştirmenizi sağlar Vista varsayılan olarak tüm dosya içeriklerinde de arama yapılır Arama sonuçlandığında ise ileri arama seçenekleri gösterilir Klasör seçenekleri ekranı, görünüm özelleştirmelerinizi geçerli klasör türüne göre genelleştirmenizi sağlar. Yani bir klasör içinde yaptığınız ayarları, bu kısımdan aynı tür diğer klasörlere de uyarlayabilirsiniz. Bu ekrandan aynı zamanda klasör araması ile ilgili ayarlar da yapılır. Vista varsayılan olarak tüm dosya içeriklerinde de arama yapılır. Buradan daha hızlı arama için sadece dosya isimlerinde arama yaptıracak şekilde değişikliğe gidebilirsiniz. Bir arama yapmanızın ardından, sonuçlar ekrana gelince ileri arama seçenekleri de görüntülenecektir.

36 Sistem ve Kullanıcı Dizinleri
Windows ve Program Files dizinleri XP’deki ile aynıdır Documents and Settings klasörünün yerini ise, Users almıştır Vista bu ve içindeki bir çok dizini arayüz diline göre etiketler C:\Users dizini C:\Kullanıcılar olarak gösterilir Bilgisayarım simgesi içinde gösterilen kullanıcı klasörleri ve kafa karıştıran paylaşılan belgeler dizini kaldırılmıştır Sık kullanılanlar gibi bir çok önemli dizin bu konuma alınmıştır Vista’da, Windows ve Program Files dizinleri XP’deki ile aynıdır. Ancak “Documents and Settings” klasörünün yerini, “Users” klasörü almıştır. İlginç bir özellik olarak Vista, Users klasörünü ve içindeki bir çok dizini, arayüz diline göre etiketler. C:\Users şeklinde olan bir adres, size C:\Kullanıcılar olarak gösterilir. Vista’da bilgisayarım simgesi içinde gösterilen kullanıcı klasörleri ve kafa karıştıran paylaşılan belgeler dizini kaldırılmıştır. Dağınık veya gizli konumlarda bulunan sık kullanılanlar gibi bir çok önemli dizin ise, kişisel klasör konuma alınmıştır. Erişim, düzenleme ve yedekleme işlemleri oldukça kolaydır.

37 Yeni Nesil Başlat Menüsü
Vista başlat menüsü çok efektif bir arama işlevi sunar Çalıştırmak istediğiniz bir programın ilk birkaç kelimesini yazmanız yeterlidir; tüm programlar menüsü arka plandadır Sağ kısımdaki bağlantılar ve soldaki hızlı erişim listesi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilebilir niteliktedir Alt kısımda bulunan ilk iki komut sistemi uyku veya kilit moduna alır Kapatma ve diğer seçenekler en solda bulunan ok işareti ile görüntülenir Vista başlat menüsü çok efektif bir arama işlevi sunar. Menüyü açtığınızda alt kısımda bulunan arama kutucuğuna, çalıştırmak istediğiniz bir programın ilk birkaç kelimesini yazmanız yeterlidir. Tüm programlara tıklayıp, gözle yazılımın klasörünü armanıza gerek kalmamıştır. Diğer bir önemli nokta olarak da, alt kısımda bulunan ilk iki komut, sistemi uyku veya askı moduna alır. Bunlar çoğu kullanıcı tarafından ilk etapta kapatma düğmesi gibi algılanmaktadır. Kapatma ve diğer seçenekler ise, en solda bulunan ok işareti ile görüntülenebilir.

38 Kenar Çubuğu ve Gadget’lar
Ekranın sağ tarafında, üzerinde mini programlar çalıştırabileceğiniz bir kenar çubuğu / SideBar vardır Ekranı veya diğer yazılımların ekran alanını kapatmaz Gadget adı verilen bu küçük yazılımlar, hızlı ihtiyaç duyacağınız işlevleri elinizin altında tutmanızı sağlar Microsoft web sitesinde yüzlerce Gadget bulabilirsiniz Bir çok yazılım ve web sitesinin özel Gadget’ları bulunur Çoğu çevrimiçi bilgi akışı sağlar Ekranın sağ tarafında, masaüstünde görünen, üzerinde mini programlar çalıştırabileceğiniz bir kenar çubuğu vardır. Orijinal adı SideBar olan bu uygulama, ekranı veya diğer yazılımların ekran alanını kapatmaz. Yani kullanıcıyı neredeyse hiç rahatsız etmez. Üzerince çalıştırdığı ve Gadget adı verilen bu küçük yazılımlar, hızlı ihtiyaç duyacağınız işlevleri elinizin altında tutmanızı sağlar. Microsoft web sitesinde yüzlerce Gadget bulabilirsiniz. Aynı zamanda bir çok yazılım ve web sitesinin özel Gadget’ları bulunur. Gadget’ların çoğu, RSS okuyucu veya borsa bilgileri gibi çevrimiçi bilgi akışı sağlar.

39 Internet Explorer 7 Firefox’un artan popülaritesi IE için ciddi revizyonlar getirmiştir IE7 ile birlikte sekmeli gezinti ve yeni ekran yerleşimi gelmiştir Gelişmiş sayfa yazdırma desteği sağlanmıştır Güvenlik seçenekleri geliştirilmiştir Açılır pencere engelleme Eklenti yükleme kuralları ve yönetimi Gizli gezinti ve site analizleri Yerleşik web aramasında, istenilen içerik sağlayıcı tercih edilebilir Internet Explorer 7 ClearType teknolojisinden de önemli ölçüde istifade eder Firefox’un artan popülaritesi, Microsoft firmasını Internet Explorer üzerinde ciddi revizyonlara gitmesini zorunlu hale getirmiştir. Internet Explorer 7 ile gelen sekmeli gezinti ve yeni ekran yerleşimi, bu sürecin bir sonucudur. Bu sürüm ile gelişmiş sayfa yazdırma desteği sağlanmıştır. Bir çok iddialı güvenlik geliştirmesi vardır. Yerleşik açılır pencere engelleyicisi, zararlı eklenti savunmaları ve daha iyi bir eklenti yönetimi, gizli gezinti ve site içerik güven analizcisi bulundurur. Yerleşik web aramasında, istenilen içerik sağlayıcı tercih edilebilir. Bir çok popüler arama motoru bu işlev ile uyumludur. Internet Explorer 7, ClearType teknolojisinden de önemli ölçüde istifade eder.

40 Outlook Fonksiyonları ve Toplantı Alanı
XP’nin Outlook Express’i Windows Mail olarak gelmiştir Bunun yanı sıra MS Outlook türevi gelişmiş bir takvim bulunur Windows toplantı alanı ise, Netmeeting yerini alan, ancak çok daha gelişmiş işlevleri olan bir yazılımdır Bu şekilde kullanıcılar belirli uygulamaları ya da tüm masaüstünü internet üzerinden paylaşabilirler Windows XP’de bulunan Outlook Express, Vista da Windows Mail olarak karşımıza çıkar. İyileştirilmiş mail fonksiyonların yanında, MS Outlook türevi gelişmiş bir takvim de Vista’ya entegre durumdadır. Windows toplantı alanı ise, Netmeeting yerini alan, ancak çok daha gelişmiş işlevleri olan bir yazılımdır. Bu uygulama ile kullanıcılar, belirli uygulamaları ya da tüm masaüstünü WebEx tarzında internet üzerinden paylaşabilirler.

41 ReadyBoost USB flash sürücülerin bazı özel işlevler için RAM gibi kullanılmasını sağlar Sabit disk üzerindeki takas dosyasıyla benzer şekilde çalışır Özellikle Windows açılış sürecini hızlandırmak için kullanılır Tüm USB flash bellekler bu amaçlar kullanılamaz ReadyBoost, USB flash sürücülerin bazı özel işlevler için RAM gibi kullanılmasını sağlar. Sabit disk üzerindeki takas dosyasıyla benzer şekilde çalışır. Özellikle Windows açılış sürecini hızlandırmak için kullanılır Ancak tüm USB flash bellekler bu amaçlar kullanılamaz. Vista’nın ilk çıktığı günlerde, bu açıdan Vista ile uyumlu olmasını öne çıkaran çok sayıda flash bellek modeli olmuştur.

42 SuperFetch Bilgisayarın hafıza kullanım şeklini devamlı olarak takip ederek en iyi hafıza içeriğini belirlemeye çalışan bir teknolojidir Gelişmiş bir takip algoritması kullanır ve tahminlerde bulunur Sizin bilgisayar kullanım şeklinizi inceler, kullanabileceğiniz uygulamaları önceden belleğe yükler ve hız artışı sağlar Bu sayede sabit disk ihtiyacını azaltmayı hedefler ReadyBoost ile birlikte çalışarak daha etkili sonuçlar üretebilir SuperFetch, bilgisayarın hafıza kullanım şeklini devamlı olarak takip ederek en iyi hafıza içeriğini belirlemeye çalışan bir teknolojidir. Gelişmiş bir takip algoritması kullanır ve topladığı bu verilere dayanarak tahminlerde bulunur. Bu teknoloji, sizin bilgisayar kullanım şeklinizi inceler, kullanabileceğiniz uygulamaları önceden belleğe yükler ve bu sayede hız artışı sağlar. Beraberinde de sabit disk ihtiyacını azaltmayı hedefler. SuperFetch özelliği, ReadyBoost ile birlikte çalışarak daha etkili sonuçlar üretebilir.

43 ReadyDrive Flash depolama üniteleri ve klasik disklerin bir arada kullanıldığı hibrit sabit disk sürücülere yönelik bir hizmettir ReadyDrive diskin flash bellekten oluşan kısmını daha efektif kullanmayı ve sabit diski daha az yormayı hedefler Ayrıca sistem açılışını da önemli ölçüde hızlandırabilir ReadyDrive ise diğerlerinden biraz daha farklıdır. Son zamanlarda SSD ve hibrit sabit disklerin kullanımı artmaktadır. ReadyDrive, flash depolama üniteleri ve klasik disklerin bir arada kullanıldığı hibrit sabit disk sürücülerine yönelik bir hizmettir. Diskin flash bellekten oluşan kısmını daha efektif kullanmayı ve sabit diski daha az yormayı hedefler. Bu özellik, sistem açılışını da önemli ölçüde hızlandırabilir.

44 Mobility Center ve Tablet PC Desteği
Mobility Center dizüstü bilgisayar kullanıcılarının en sık ihtiyaç duyacağı özellikleri tek bir pencerede toplar Her ekran kartı sürücüsü için farklı olabilen çoklu monitör desteği için standart ve basit arabirim sunar Ağ destekli projeksiyonlar üzerinde sunum yapmanızı sağlar XP’de ayrı bir sürüm olarak gelen Tablet PC özellikleri, Vista’da yerleşik olarak bulunur Mobility Center dizüstü bilgisayar kullanıcılarının en sık ihtiyaç duyacağı özellikleri tek bir pencerede toplar. Hızlı şekilde parlaklık, ses, batarya tasarrufu, ekran ayarı gibi işlevleri yapmanızı sağlar. Bu arabirim, her ekran kartı sürücüsü için farklı olabilen çoklu monitör desteği için de, standart ve basit arabirim sunar. Mobility Center üzerinden, ağ destekli projeksiyonlara bağlanarak, uzaktan sunum da yapabilirsiniz. XP’de ayrı bir sürüm olarak gelen Tablet PC özellikleri, Vista’da yerleşik olarak bulunur.

45 SideShow Çoğunlukla dizüstü bilgisayarlarda bulunan, ancak bazı PC anakartların da sunduğu küçük yardımcı ekranlar içindir Bilgisayar açık, kapalı veya uyku modunda olsa bile, bazı önemli bilgilerin kolayca görüntülenmesini sağlar Bu ekranı bir ajanda, oynatıcı, oyun konsolu veya navigasyon cihazı gibi kullanılabilir SideShow, çoğunlukla dizüstü bilgisayarlarda bulunan, ancak bazı PC anakartlarında da sunduğu küçük yardımcı ekranlar için geliştirilmiş bir uygulamadır. Bilgisayar açık, kapalı veya uyku modunda olsa bile, bazı önemli bilgilerin kolayca görüntülenmesini sağlar. Bu ekranı bir ajanda, bir video veya ses oynatıcı, oyun konsolu veya navigasyon cihazı gibi kullanılabilirsiniz.

46 Performans Değerlendirme Aracı
WinSAT (Windows System Assessment Tool) bilgisayarınızı bir tür teste tabii tutarak donanım bileşenlerini puanlar Kullanıcı, Windows Deneyim Dizini Puanı olarak adlandırılan bu puana bakarak donanımlarının yeterliliğine karar verebilir Düşük bir puan alınması yetersiz donanım kadar; doğru şekilde yapılandırılmamış donanıma ve sürücü sorununa işaret edebilir Aero özelliği için grafik performansı en az 3 olmalıdır Her grupta alınabilecek en yüksek puan 5.9’dur Vista’da yerleşik bir benchmark yazılımı vardır. WinSAT yazılımı, arınızı bir tür teste tabii tutarak donanım bileşenlerini puanlar. Kullanıcı, Windows Deneyim Dizini Puanı olarak adlandırılan bu puana bakarak donanımlarının yeterliliğine karar verebilir. Düşük bir puan alınmasının farklı sebepleri olabilir. Düşük puan yetersiz bir donanıma işaret edebileceği gibi; doğru şekilde yapılandırılmamış bir donanıma veya sürücü sorununa da işaret edebilir. Aero özelliğinin aktif olabilmesi için, grafik performans puanının en az 3 olması gereklidir. Vista için her grupta alınabilecek en yüksek puan ise 5.9’dur.

47 Görev Yöneticisi ve Kaynak İzleyicisi
Klasik “Görev Yöneticisi” uygulaması, çalışan işlemlerin yanı sıra, arka plan hizmetlerini de listeler ve yönetmenizi sağlar Performans sekmesinden hızlıca erişebileceğiniz “Kaynak İzleyicisi” ise çok daha detaylı izleme yapmanızı sağlar Klasik “Görev Yöneticisi” uygulamasında da bazı değişiklikler vardır. Görev yöneticisi, çalışan işlemlerin yanı sıra, arka planda çalışan hizmetleri de listeler ve bunları da yönetmenizi sağlar. Performans sekmesinden hızlıca erişebileceğiniz “Kaynak İzleyicisi” ise çok daha detaylı performans izlemesi yapmanızı sağlar.

48 Güç Yönetimi Vista’da güç tüketimi yönetimi için profiller oluşturulur
Varsayılan olarak 3 profil yapılandırılmış gelir İsterseniz özel performans profilleri oluşturabilirsiniz Bu profillerde işlemci hızı bile ayarlanabilir Vista’da güç tüketimi yönetimi, profillere göre yapılır. Varsayılan olarak 3 profil yapılandırılmış gelir; dengeli, tasarruflu ve yüksek performans profilleri… İsterseniz özel performans profilleri de oluşturabilirsiniz. Bu profillerde işlemci hızın ayarlayarak düşürmek bile mümkündür.

49 Sistem Geri Yükleme ve Gölge Kopyalar
Sistem geri yükleme aynı özellikleri ile Vista’da devam eder Yeni olarak sistem dosyalarının yanında kişisel dosyaları da yedekler ve hepsi için gölge kopya hizmeti sunabilir Gölge kopyası bulunan içeriği, komple yükleme yapmadan geri alabilirsiniz Disk temizleme aracı, son geri yükleme noktası dışında eski yükleme noktalarını silmenize izin verir Sistem geri yükleme aynı özellikleri ile Vista’da devam eder. Yeni olarak sistem dosyalarının yanında kişisel dosyaları da yedekler ve bunlar için gölge kopya hizmeti sunabilir. Gölge kopyası bulunan içeriği, komple yükleme yapmadan geri alabilirsiniz. Vista’nın disk temizleme aracı, son geri yükleme noktası dışında kalan, eski yükleme yükleme noktalarını silmenize izin verir. Bu sayede diskin dolması durumunda en azından son yedeğinizi koruyabilirsiniz.

50 Tam Bilgisayar Yedekleme ve Geri Yükleme
Tam sistem yedekleme hizmeti, daha önce üçüncü parti yazılımlar ile yapılan imaj alma işlemini yapabilir İçerik türü ayırt edilmeksizin diskin birebir kopyasını çıkartır Temiz ve yapılandırılmış bir Vista kurulumunuzu, aynı süreçleri tekrar yaşamamak adına bu şekilde yedekleyebilirsiniz Bir yedekleme üzerine alacağınız ikinci yedekleme, sadece değişen kısımları tutar Tam sistem yedekleme hizmeti, daha önce üçüncü parti yazılımlar ile yapılan imaj alma işlemini yapabilir. Bu işlem içerik türü ayırt edilmeksizin diskin birebir kopyasını çıkartır. Dolayısı ile en az yedeklenecek diskin %60 büyüklüğü kadar disk alanı gerektirir. Temiz ve yapılandırılmış bir Vista kurulumunuzu, aynı süreçleri tekrar yaşamamak adına bu şekilde yedekleyebilirsiniz. Bir yedekleme üzerine alacağınız ikinci yedekleme, sadece değişen kısımları tutacaktır. Bu sayede de sonraki yedekleme adımlarınızda harcayacağınız disk alanı, çok daha az olacaktır.

51 Kolay Aktarım Kolay aktarım doğrudan bilgisayar arasında veya taşıma birimleri ile tüm kişisel veri ve ayarları taşımanızı sağlar Taşıma birimlerine alınan veri bir imaj dosyası olarak saklanır Taşıma birimi bir sabit disk, flash bellek veya optik disk olabilir İmaj dosyası CD veya DVD boyutlarında parçalara da ayrılabilir Bu aktarım ile Vista kullanıcı hesapları bile sorunsuz şekilde yeni bir Vista sisteme aktarılabilir Kolay aktarım, XP’deki dosya ve ayar aktarımının gelişmiş halidir. Doğrudan 2 bilgisayar arasında aktarım yapabileceği gibi, harici birimleri ile tüm kişisel veri ve ayarları taşımanızı da sağlar. Taşıma birimlerine alınan veri bir imaj dosyası olarak saklanır. Taşıma birimi bir sabit disk, flash bellek veya optik disk olabilir. Optik ortam kullanmanız durumunda, imaj dosyası CD veya DVD boyutlarında parçalara da ayrılabilir. Bu aktarım ile Vista kullanıcı hesapları bile sorunsuz şekilde yeni bir Vista sisteme aktarılabilir.

52 Multimedya Desteği Movie Maker ve DVD Maker uygulamaları ile video düzenleme ve yönetim işleri oldukça basit bir şekilde yapılabilir Bu uygulamalar HD video ve GPU Computing desteği sunar Daha önce ayrı bir sürüm olan Media Center uygulaması ise Home ve Enterprise sürümlerde Vista içerisinde yerleşiktir Vista, Windows Media Player 11 sürümü ile gelir. Bunun yanında Movie Maker ve DVD Maker uygulamalarını da sunar. Bu uygulamalar aracılığı ile video düzenleme ve yönetim işleri oldukça basit bir şekilde yapılabilir. Bu yazılımlar, HD video ve GPU Computing desteği de vermektedir. Daha önce ayrı bir sürüm olan Media Center uygulaması ise Home ve Enterprise sürümlerde Vista içerisinde yerleşiktir. Özel Media Center konsollarından bu sürümlerden birisi tercih edilmelidir.

53 CD/DVD Yazma Hizmetleri
Vista, XP’deki yerleşik optik disk yazma işlevini de geliştirmiştir Vista, UDF formatını destekleyerek optik diskleri sabit disk sürücüleri gibi kullanmanıza olanak tanır Eğer birden fazla yazıcı sürücüsü var ise, bunları aynı anda birbirinden bağımsız olarak çalıştırılması da mümkündür Disk yazma hizmetleri Fotoğraf Galerisi, Media Player 11 ve Media Center uygulamaları ile entegre biçimde çalışmaktadır UDF 1.02, 1.5, 2.01 ve 2.5 desteklenmektedir Vista, XP’deki yerleşik optik disk yazma işlevini de geliştirmiştir. UDF formatını destekler ve optik diskleri sabit disk sürücüleri gibi kullanmanıza olanak tanır. Eğer birden fazla yazıcı sürücüsü var ise, bunları aynı anda birbirinden bağımsız olarak çalıştırılması da mümkündür Disk yazma hizmetleri Fotoğraf Galerisi, Media Player 11 ve Media Center uygulamaları ile entegre biçimde çalışmaktadır. Vista’nın desteklediği UDF sürümleri 1.02, 1.5, 2.01 ve 2.5’tir.

54 Erişilebilirlik ve Ses Tanıma
Olası tüm hizmetlere, “Erişim Kolaylığı Merkezi” ile ulaşılabilir Konuşma tanıma teknolojisi ile girdi aygıtları kullanımına olan ihtiyaç önemli ölçüde azaltılmıştır Metni sese dönüştüren diğer bir araç ise, hata mesajları vb. olaylar ile, masaüstünde açılan metinleri sesli olarak okuyabilir Ses tanıma ve okuma hizmetinin şu anda Türkçe desteği yoktur Özürlü kullanıcılar için daha iyi başarım sunan Vista’da, olası tüm hizmetlere, “Erişim Kolaylığı Merkezi” ile ulaşılabilir. Bu kapsamdaki en önemli yenilik, konuşma tanıma teknolojisi ile girdi aygıtları kullanımına olan ihtiyacın azalmasıdır. Metni sese dönüştüren diğer bir araç ise, hata mesajları vb. olaylar ile, masaüstünde açılan metinleri sesli olarak okuyabilir. Ses tanıma ve okuma hizmetinin şu anda Türkçe desteği yoktur.

55 Oyunlar Vista oyun performansında XP’den daha yavaş kalabilmektedir
Vista’daki genel eğilim çerçevesinde oyunlar da bir “oyun gezgini” içerisinde toplanmıştır Burada oyun sınırlandırmaları ve yaş limitleri de yönetilebilir Vista’da klasik Windows oyunları daha başarılı bir görselle yer alırken, birkaç tane de yeni oyun yer almaktadır Vista oyun performansında XP’den daha yavaş kalabilmektedir. Vista’daki genel eğilim çerçevesinde oyunlar da bir “oyun gezgini” içerisinde toplanmıştır. Burada oyun sınırlandırmaları ve yaş limitleri de yönetilebilir. Vista’da klasik Windows oyunları daha başarılı bir görselle yer almıştır. Başta satranç olmak üzere, birkaç tane de yeni oyun yer almaktadır.

56 Sorun Raporları ve Çözümleri
Vista oluşan hataları, çözüm bulmak amacıyla kaydeder Belirli zamanlarda çözümleri denetler veya kullanıcıyı uyarır Eğer konu daha önceden bir çözüme kavuşturulmuş ise, size anında çözüm önerisi gösterilir Eğer kayıtlı bir öneri yok ise, sorun aktarılır ve belirli bir süre bir çözüm önerisi elde edilebilir Windows Vista, çalışma sırasında oluşan hataları, çözüm bulmak amacıyla kaydeder. Belirli zamanlarda çözümleri otomatik olarak denetler veya bu konuda kullanıcıyı uyarır. Eğer bildirilen bir konu daha önceden bir çözüme kavuşturulmuş ise, size anında çözüm önerisi gösterilir. Sadece bu çözüm önerileri genellikle İngilizce olmaktadır. Eğer iletilen konuyla alakalı kayıtlı bir öneri yok ise, sistem cevap almak için bir süre bekler. Büyük ihtimalle belirli bir süre bir çözüm önerisi elde edilebilecektir.

57 Windows Ultimate Ek Özellikleri
Sadece Ultimate sürüm için sunulan eklentiler paketidir DreamScene: Arka plan resmi yerine video kullanma DreamScene içerik paketi: Özel arka plan videoları Oyunlar: Hold 'Em (poker) ve Microsoft Tinker (robot) Ses Düzenleri: Uygulama sesleri için toplu paketler Sadece Ultimate sürümünün, diğer sürümlerden olmayan bazı özellikleri olduğundan bahsetmiştik. Bu paketler Windows update aracılığı ile temin edilebilmektedir. DreamScene uygulaması, masaüstü resmi gördüğünüz yere, bir video yerleştirmenizi mümkün kılar. Burada yürüteceğiniz bir HD video bile, beklenenden çok performanslı görünmektedir. DreamScene uygulamasının yanında, içerik paketleri de sunulmaktadır. Bu paketlerde, “loop”lu diye tabir edilen, döngüsel geçişleri uyumlu olan animasyon ve videolar vardır. Ultimate ek özellikleri kapsamında, 2 yeni oyun ve Windows ses düzeni paketleri de bulunmaktadır.

58 .Net Framework 3.5 ve Programlama
Framework, Windows tabanlı yazılım çalıştırma kütüphanesidir 3.0 ve 3.5 sürümleri, programcılar için hayli zor olan bir çok görsel işlevi basit şekilde kullanma imkanı sunar Bu sayede programcılar, Vista ile gelen görsel gücü, kendi yazılımlarında kullanma imkanı elde etmişlerdir Microsoft .Net Framework, Windows tabanlı yazılım geliştirme ve çalıştırma kütüphanesidir. 3.0 ve 3.5 sürümleri, programcılar için hayli zor olan gibi çok görsel işlevi basit şekilde kullanma imkanı sunar. Bu sayede programcılar, Vista ile gelen görsel gücü, kendi yazılımlarında kullanma imkanı elde etmişlerdir.

59 Seslendirme Metinleri
Bölüm Sonu Göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz… Niyazi Saral Genel Koordinatör Eğitim İçerikleri Erman Üret Seslendirme Eğitim Videoları Hüseyin Yiğit Görsel Tasarım Seslendirme Metinleri Video Montaj Gülnaz Kocatepe Fatma Yılmaz Yiğit Ses Montaj Betül Bayrakdar Slayt Senkronizasyon Kontrol Fon müziği


"Kurulum & Yapılandırma" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları