Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilimsel Sınıflandırma

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilimsel Sınıflandırma"— Sunum transkripti:

1 Bilimsel Sınıflandırma
LARİX (MELEZ) Bilimsel Sınıflandırma Alem Plantae (Bitkiler) Bölüm Pinophyta (Açık tohumlular) Sınıf Pinopsida Takım Pinales (İğne yapraklılar) Familyalar Pinaceae (Çamgiller) Cins Larix (Melez)

2 Kuzey yarıkürenin soğuk kesimlerinde yaygın olan melezler son derece gösterişli orman ağaçlarıdır.
Çamgiller (Pinaceae) familyasında yer alan bu ağaçların 10 kadar türü vardır. Sonbaharda tümüyle yapraklarını dökerek kış boyunca çıplak kalan melez türleri bu özellikleriyle öbür iğneyapraklılardan ayrılır.

3 İlkbaharda, yeniden açan açık yeşil yapraklarından ötürü ormandaki öbür ağaçların arasında hemen göze çarpar. Sürgünlerin üzerinde açan minik, pembemsi mor dişi çiçeklerin ardından sarı demetler halinde erkek çiçekler açar. Dişi çiçekler daha sonra küçük, kahverengi kozalaklara dönüşür. Ertesi yıl kozalak pulları açılarak içindeki kanatlı tohumlar çevreye yayılır.

4

5 En değerli melez türlerinden biri olan Avrupa melezi (Larix decidua) ortalama 30 metreye kadar boylanabilen, kırmızımsı kahverengi, kalın ve kaba kabuklu bir ağaçtır. Gövdesinden reçine elde edilen bu ağaç, mantarlardan ve başta ağaçarısı olmak üzere bazı böceklerden çok zarar görür. Kuzey Amerika'daki en yaygın tür olan Amerika melezi (Larix laricina) bazen metreye kadar uzayabilir.

6 Bazı melez türleri, özellikle de Japon melezi (Larix leptolepis) park ve bahçelerde süs ağacı olarak yetiştirilir. Türkiye'de doğal olarak yani kendiliğinden yetişen melez türü yoktur; ancak park ve bahçelerde süs çeşitlerine rastlanabilir. Melezlerin kaba dokulu, sert, sağlam ağır odunu maden ve telefon direği, çit kazığı, demiryolu traversi ve gemi yapımında kullanılır. Kabuklarından ise sepicilikte yararlanılır.

7 Organik maddelerce zengin ve nemli topraklara dikilmelidir
Organik maddelerce zengin ve nemli topraklara dikilmelidir. Zehirli gazlardan etkilendiği için yol kenarlarına veya endüstriyel bölgelere dikilmesinden kaçınılmalıdır. Üretimi tohumla olur.

8 Bazı Önemli Türleri: Avrupa melezi (Larix decidua)
Dahurian melezi (Larix gmelinii) Larix griffithii Larix himalaica Japon melezi (Larix kaempferi) Tibet melezi (Larix kongboensis) Amerika melezi (Larix laricina) Larix lyallii Master melezi (Larix mastersiana) Batı melezi (Larix occidentalis) Çin melezi (Larix potaninii) Larix principis-rupprechtii Sibirya melezi (Larix sibirica) Yunnan melezi (Larix speciosa

9 Amerika Melezi – Larix Laricina

10 Avrupa Melezi – Larix Decidua

11 Batı Melezi – Larix Occidentalis

12 Çin Melezi – larix Potaninii

13 Dehurian Melezi – Larix Gmelinii

14 Japon Melezi – Larix Kaempferi

15 Larix Griffithii

16 Larix Himalaica

17 Larix Lyallii

18 Larix Principis - ruprechtii

19 Master Melezi - Larix Mastersiana

20 Sibirya Melezi – Larix Sibirica

21 Tibet melezi - Larix Kongboensis

22 Yunan Melezi - Larix Speciosa


"Bilimsel Sınıflandırma" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları