Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÜNÜMÜZDE ÇIKAN SORULAR  İlgilerim, yeteneklerim neler?  Nasıl bir eğitim almalıyım?  Bir iş bulabilmem için yeterli ve gerekli becerileri nasıl kazanacağım?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÜNÜMÜZDE ÇIKAN SORULAR  İlgilerim, yeteneklerim neler?  Nasıl bir eğitim almalıyım?  Bir iş bulabilmem için yeterli ve gerekli becerileri nasıl kazanacağım?"— Sunum transkripti:

1

2 GÜNÜMÜZDE ÇIKAN SORULAR  İlgilerim, yeteneklerim neler?  Nasıl bir eğitim almalıyım?  Bir iş bulabilmem için yeterli ve gerekli becerileri nasıl kazanacağım?  İşverenlerin çalışanlarından talep ettikleri mesleki beceriler neler ?  Geleceğin meslekleri neler?

3

4 MESLEKİ REHBERLİK  Her yaştan bireylere,  Yaşamlarının herhangi bir döneminde,  Eğitsel ve mesleki tercihlerini yapabilmeleri,  Kendileri ve mesleklerini geliştirebilmeleri ve sürdürebilmeleri için verilen destek hizmetleridir.

5 MESLEKİ REHBERLİK  Bireylerin, istihdam edilmelerinde destek sağlamak,  İşgücü piyasasında olan bireylere mesleki kararlarında yardımcı olmak,  İşgücü piyasası ihtiyaçları ile bireylerin özelliklerini daha iyi eşleştirmek,  Eğitimi bırakma oranlarını düşürmek için önemlidir.

6 HAYAT BOYU MESLEKİ REHBERLİK  Hükümetlerin eğitimdeki politika hedefleri,  İş piyasası ve sosyal eşitlik hedefleri,  İnsan gücünün etkili ve verimli kullanımı,  Hayat boyu öğrenme ve aktif işgücü politikaları

7

8

9

10

11 NEDEN MBS?  Mesleki rehberlik çalışmalarına her yaştan bireylerin erişimini sağlamak,  Mesleki rehberlik çalışmalarını yaygınlaştırmak,  MEB, İŞKUR ve diğer kurum ve kuruluşlar kapsamında verilen mesleki rehberlik çalışmalarına destek sağlamak,  Ülke genelinde farklı kurum ve kuruluşlar arasında verilen mesleki rehberlik çalışmalarında eşgüdüm sağlamak.

12 Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi  Birey, sistemde yer alan ölçme araçlarına (ilgi, yetenek, mesleki değer) verdiği cevaplarla kendini tanıma boyutunda öz değerlendirmesini yaparak profil elde etmektedir.

13

14 MBS’de Ölçme Araçları  Meslek gruplarıyla eşleştirilmede temel alınacak, birey profillerini belirlemek amacıyla üç ölçme aracı geliştirilmiştir.  Yetenek ölçeği  Mesleki değer ölçeği  İlgi ölçeği (Kısa form)

15

16 ÖĞRENCİLERİN SİSTEM HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ  “Hangi yaşta olursa olsun, insanlar kendileri hakkında yeni şeyler öğrenmeyi veya keşfetmeyi sever ”  “Kendimizi ve yeterliklerimizi görme konusundaki testleriyle bizi bir adım daha ileri taşıyabilir”  “Meslek seçiminde yol gösteriyor, ilgi alanlarımıza göre geleceğe yönlendiriyor”  “Mesleğimi seçerken kararsızlığa düşersem başvurmak için gerçekten çok iyi bir kaynak”

17 MBS ile kazançlarımız…  Hizmetlerin web tabanlı olarak tüm hedef gruplara “her an/her yerden” erişiminin sağlanması,  Kullanıcı bilgilerinin kanıta dayalı veri tabanı oluşturması,  Mesleki kararların oluşturulması sürecinde önemli bir araç olması,  Eğitim ve is piyasası bilgilerinin bir arada yer aldığı veritabanı oluşturması,

18

19

20

21

22 MBS’DE YER ALAN DİĞER BAŞLIKLAR NELERDİR?  “Aileler”, “Eğitimciler/Uzmanlar” başlıklarında ise anababalarve eğitimciler/Uzmanlar için çocuklarının ya da öğrencilerinin mesleki gelişimlerine nasıl destek olabilecekleri konusunda bilgiler sunulmaya çalışılmış ve gelişimlerini destekleyebilecek kaynaklar önerilmiştir.

23

24

25

26 TEŞEKKÜR EDERİZ...  MERVE ÜÇÜNCÜ (MARMARAEREĞLİSİ ÇOK PROGRAMLI LİSESİ)  PELİN YALÇINKAYA (SÜLEYMAN TURGUT KIRALİ İLKÖĞRETİM OKULU)


"GÜNÜMÜZDE ÇIKAN SORULAR  İlgilerim, yeteneklerim neler?  Nasıl bir eğitim almalıyım?  Bir iş bulabilmem için yeterli ve gerekli becerileri nasıl kazanacağım?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları