Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan: Hakan KER İ K. Balkanlar’da yer alan ülke. Batıda Sırbistan ve Makedonya, do ğ uda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydo.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan: Hakan KER İ K. Balkanlar’da yer alan ülke. Batıda Sırbistan ve Makedonya, do ğ uda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydo."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan: Hakan KER İ K

2 Balkanlar’da yer alan ülke. Batıda Sırbistan ve Makedonya, do ğ uda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydo ğ uda Türkiye ile çevrilidir. 110 bin 994 kilometrekarelik yüzölçümüyle Avrupa'nın en büyük 16. ülkesidir. Balkan, Rodop ve Rila gibi da ğ lar yüzey şekillerini belirler. Rila üzerindeki Musala tepesi Balkanların en yüksek noktasıdır. Kuzeydeki Tuna Ovası ve güneydeki Yukarı Trakya Ovası da Bulgaristan'ın alçak ve verimli bölgeleridir.

3 Bulgaristan’ın, Slav özellikleri ile Akdeniz mutfa ğ ını, Osmanlı’ dan kalma Türk yemekleriyle Ba ğ ımsızlık sonrasında yaygı nlaşan Avrupa lezzet örneklerini içinde barındıran ve hepsini uyum içinde kullanan özgün bir mutfak gelene ğ i var. Genelde Bulgar mutfa ğ ı oldukça dengeli. Hem et yemekleri, hem sebzeli yemekler, hem de sütlü ürünler bol miktarda tüketiliyor. Genellikle, Bulgar mutfa ğ ında kısa sürede pişirme yöntemleri ve fırın, önemli bir yer tutuyor. Bir başka özellik de, lezzet arttıran katkıların oldukça yaygı n olması. Pek çok yemekte taze ya da koyulaştırılmış süt, so ğ an ve sarımsak da önemli bir yer tutuyor. Çubritza yani kekik çok kıymetli, aynı şekilde maydanoz, nane ve dereotu da.

4 Bulgaristan nın geleneksel giysileri Kadın üst kıyafetleri genelde ikiye ayrılır:''Feraceli”ler ve “Bezli”ler. -Feraceler genelde siyah veya lacivert olur.Bunlar daha fazla Razgratın do ğ usunda ( Karagöz-köy,Veselina,Duran,Beli Lom,Amaçköy,Mortagonovo, Demirciler,Jelyazkovets,Kınalı Huma gibi, köylerde görünür ve “Şumn, köylerine“ yaklaştıkça a ğ ırlık kazanır.Ama bunlarda da köyden köye renk,biçme ve taşıma farkı görünür.

5 Bulgaristan Haritası

6


"Hazırlayan: Hakan KER İ K. Balkanlar’da yer alan ülke. Batıda Sırbistan ve Makedonya, do ğ uda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydo." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları