Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BULGARİSTAN Hazırlayan: Hakan KERİK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BULGARİSTAN Hazırlayan: Hakan KERİK."— Sunum transkripti:

1 BULGARİSTAN Hazırlayan: Hakan KERİK

2 Bulgaristan Balkanlar’da yer alan ülke. Batıda Sırbistan ve Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir. 110 bin 994 kilometrekarelik yüzölçümüyle Avrupa'nın en büyük 16. ülkesidir. Balkan, Rodop ve Rila gibi dağlar yüzey şekillerini belirler. Rila üzerindeki Musala tepesi Balkanların en yüksek noktasıdır. Kuzeydeki Tuna Ovası ve güneydeki Yukarı Trakya Ovası da Bulgaristan'ın alçak ve verimli bölgeleridir.

3 BULGARİSTAN NIN YEMEKLERİ
Bulgaristan’ın, Slav özellikleri ile Akdeniz mutfağını, Osmanlı’ dan kalma Türk yemekleriyle Bağımsızlık sonrasında yaygı nlaşan Avrupa lezzet örneklerini içinde barındıran ve hepsini uyum içinde kullanan özgün bir mutfak geleneği var. Genelde Bulgar mutfağı oldukça dengeli. Hem et yemekleri, hem sebzeli yemekler, hem de sütlü ürünler bol miktarda tüketiliyor. Genellikle, Bulgar mutfağında kısa sürede pişirme yöntemleri ve fırın, önemli bir yer tutuyor. Bir başka özellik de, lezzet arttıran katkıların oldukça yaygı n olması. Pek çok yemekte taze ya da koyulaştırılmış süt, soğan ve sarımsak da önemli bir yer tutuyor. Çubritza yani kekik çok kıymetli, aynı şekilde maydanoz, nane ve dereotu da.

4 Bulgaristan nın geleneksel giysileri
Kadın üst kıyafetleri genelde ikiye ayrılır:''Feraceli”ler ve “Bezli”ler Feraceler genelde siyah veya lacivert olur.Bunlar daha fazla Razgratın doğusunda ( Karagöz-köy ,Veselina,Duran,Beli Lom,Amaçköy ,Mortagonovo, Demirciler ,Jelyazkovets ,Kınalı Huma gibi , köylerde görünür ve “Şumn, köylerine“ yaklaştıkça ağırlık kazanır.Ama bunlarda da köyden köye renk,biçme ve taşıma farkı görünür.

5 Bulgaristan Haritası

6 BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR
EDERİM.


"BULGARİSTAN Hazırlayan: Hakan KERİK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları