Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 RAM, elektrik kesildiğinde içerisindeki veriler kaybolduğundan işlemcinin işleyeceği verilerin tutulduğu geçici bir depolama alanıdır.  Bilgisayar üzerinde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " RAM, elektrik kesildiğinde içerisindeki veriler kaybolduğundan işlemcinin işleyeceği verilerin tutulduğu geçici bir depolama alanıdır.  Bilgisayar üzerinde."— Sunum transkripti:

1  RAM, elektrik kesildiğinde içerisindeki veriler kaybolduğundan işlemcinin işleyeceği verilerin tutulduğu geçici bir depolama alanıdır.  Bilgisayar üzerinde işlem yaparken en önemli noktalardan biri yeterli ve kaliteli RAM’lara sahip olunmasıdır. Aksi hâlde yeterli RAM alanı mevcut değil ise düşük performansın yanında birçok yazılımı çalıştıramama gibi problemler de çıkabilir.

2  Herhangi bir işlem yapılırken diskten okunan bilgiler ve işlem sonuçları gibi her şey önce buraya yazılır. “Kaydet” komutuna tıkladığımızda da buradan diske kaydedilmiş olur.

3  Ram bellekteki bilgiler, elektrik kesilmesi veya bilgisayarı kapatmamız durumunda kaybolur. Örneğin, yazdığımız bir yazıyı veya yaptığımız bir işlemi kaydetmeden bilgisayarı kapattığımızda diske kaydı olmadığı için bütün bilgiler otomatik olarak silinir.

4  Ram, megabyte ve gigabyte gibi kavramlarla ölçülür. RAM’ın 256 MB, 512 MB veya 1 GB olması bilgisayarın hızını artırsa da bilgisayarın performansını tek başına RAM belirlemez. Bunun yanında CPU, ana kart, sabit disk, ekran kartı gibi diğer etkenlerde önemlidir.

5  RAM modülleri Bayt cinsinden ifade edilir.  256 MB, 512 MB, 1 GB, 2GB modüller hâlinde satılır.  Hafıza büyüklük ölçülerini tekrar hatırlayınız: 1 Bayt (B) = 8 Bit 1 Kilobayt (KB) = 1024 Bayt 1 Megabayt (MB) = 1024 KB = 1,048,576 Bayt 1 Gigabayt (GB) = 1024 MB = 1,073,741,824 Bayt 1 Terabayt (TB) = 1024 GB = 1,099,511,627,776 Bayt

6  Üretim teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak RAM çipleri veya yongaları, zamanla değişmiştir.  Günümüzde üretilen yongalar ise bacakları altta olacak şekilde CSP yapıdadır. Dikkat ederseniz yonganın çevresinde bağlantı bacakları bulunmamaktadır.  Görsel olarak bellek yongaları, genelde küçük yeşil bir PCB yüzeyin dizilmiş ufak siyah modüller hâlindedir.

7

8  Statik RAM Statik RAM’lar daha yüksek hıza karşın daha yüksek maliyetlidir ve daha büyük mimari bir yapı kullanır. Bu sebeple genellikle küçük boyutlu olarak ön bellek amacıyla kullanılır. Daha çok devreye bütünleşmiş durumdadır ve yenisi ile değiştirilmesi zordur.  Dinamik RAM Şu anda en popüler bellek türü olan dinamik RAM, düşük maliyet, küçük mimari yapı ve makul derecede hız sunması sayesinde genellikle sistem hafızası olarak kullanılır. Uygun maliyetlerle yüksek kapasiteli ve esnek çözümler sunabilir.

9  DIMM RAM SDRAM’ler başlangıcını DIMM modülleri olarak yapmıştır. Günümüzde hâlen kullanılan en popüler RAM paketidir. DIMM modüllerinin buffering ve ECC gibi bazı ilave fonksiyonları gerçekleşebilmesi için ekstra pinleri vardır. Dizüstü bilgisayarlar için SO-DIMM olarak adlandırılan bir türevi bulunmaktadır. DDR RAM DDR, double data rate, yani iki kat veri transfer oranı sağlar. Yani aynı saat sinyalinde iki kat veri gönderebilmektedir. DDR SDRAM’ler RDRAM’den daha yavaş olsa da ciddi fiyat avantajı ile endüstri standardı olmuştur.

10 RAM TürüAçıklamasıModül / Stick Yapısı SRAMStatik RAM- DRAMDinamik RAMSIMM SDRAMSenkron DRAMDIMM, SO-DIMM RDRAMRambus DRAMRIMM, SO-RIMM DDR SDRAM Çift Veri Transferli SDRAM DIMM, SO-DIMM, Micro-DIMM DDR2 SDRAMDDR SDRAM Versiyon 2DIMM, SO-DIMM DDR3 SDRAMDDR SDRAM Versiyon 3DIMM, SO-DIMM

11 SALİH KARAHAN MURAT ALTINTAŞ


" RAM, elektrik kesildiğinde içerisindeki veriler kaybolduğundan işlemcinin işleyeceği verilerin tutulduğu geçici bir depolama alanıdır.  Bilgisayar üzerinde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları