Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mehmet KARACAN İşitme Engelliler Sınıf Öğretmeni.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mehmet KARACAN İşitme Engelliler Sınıf Öğretmeni."— Sunum transkripti:

1 Mehmet KARACAN İşitme Engelliler Sınıf Öğretmeni

2 Dikkatlerinin arkadaşları veya başka nedenlerle dağılmaması Öğretmeni ile göz iletişimini sürekli kılarak anlamasının kolaylaştırılması İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİNİN SINIF İÇİNDE EN ÖN SIRADA OTURTULMASI GEREKİR. NEDENİ :

3 Sınıf arkadaşlarınca kabul görmesini ve onlarla kaynaşmasını zorlaştıracaktır İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİ SINIFTA ARKADAŞLARI İKİLİ OTURURKEN TEK BAŞINA KESİNLİKLE OTURTULMAMALI. NEDENİ:

4 İşitme engelliler iletişim kurmada bilgi edinmede işitme duyusundan az veya hiç yararlanamazlar. Onlara dudak okuma ve jest mimikleri görme fırsatı sağlayarak anlamalarına yardımcı olunmalıdır. SINIF VEYA BRANŞ ÖĞRETMENİ DERS ANLATIRKEN İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİYE YÜZÜ DÖNÜK OLMALIDIR. NEDENİ :

5 BEP programı doğrultusunda birebir eğitimle anlamadığı veya geri kaldığı konuları öğrenmesine yardımcı olunur. Derste öğrenciyle karşı karşıya ve aynı göz hizasında bulunulmalıdır. İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİYLE DESTEK ODASINDA VEYA SINIFTA BİREBİR ÇALIŞMA YAPILMALIDIR. NEDENİ :

6 Çok yüksek sesle veya abartılı bir ağız hareketiyle konuşmak işitme engelli çocuğun kelimeleri yanlış algılamasına neden olmaktadır. ÖĞRETMEN KARŞISINDA NORMAL KONUŞAN VE DUYAN BİR ÇOCUK VARMIŞ GİBİ KONUŞMALIDIR. NEDENİ:

7 İşitme engelli öğrencilerin kelime dağarcıkları ve bildikleri kavramlar sınırlı olduğundan görsel materyallerle desteklenmelidir. İŞİTME ENGELLİLERE KONU ANLATIMINDA OLABİLDİĞİNCE GÖRSEL MATERYALLER (SIRALAMA KARTLARI,RESİMLİ HİKAYELER,SLAYTLAR,V.S.) KULLANILMALIDIR. NEDENİ:

8 Engeli aşması için kullandığı cihazdan en üst düzeyde faydalandığı sürece daha hızlı akademik ve sosyal alanda ilerleyecektir. İŞİTME CİHAZI ÇALIŞIR DURUMDA OLMALIDIR. NEDENİ :

9 Engelini aşabilmesini ve arkadaşları tarafından kabul görmesini sağlayacaktır İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİLER YAPABİLECEKLERİ HİÇ BİR ETKİNLİKTEN MAHRUM EDİLMEMELİDİR. NEDENİ :

10 İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİLER İNGİLİZCE DERSİNDEN İSTERLERSE MUAF SAYILABİLİRLER

11 Kaba değerlendirme formu düzenlenerek Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından gönderilen eğitsel planlar yardımıyla İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİNİN AKADEMİK SEVİYESİ NASIL TESPİT EDİLİR

12 İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİNİN BULUNDUĞU SINIFTAKİ MÜFREDAT PROGRAMINA DAYANILARAK BİREYSELLEŞTİRMİŞ EĞİTİM PLANI HAZIRLANIR

13 Ders başarısızlıklarından dolayı sınıf tekrarı yaptırılamaz. Devamsızlıktan sınıf tekrarı yaptırılabilir İŞİTME ENGELLİ KAYNAŞTIRMA ÖĞRENCİLERİ PERFORMANSLARI DOĞRULTUSUNDA DEĞERLENDİRİLİR

14


"Mehmet KARACAN İşitme Engelliler Sınıf Öğretmeni." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları