Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 1 VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 1 VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ."— Sunum transkripti:

1 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 1 VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

2 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 2 ÜNİVERSİTE SINAVINI KAZANMAK ÇOK KOLAYDIR...

3 ÜNİVERSİTESINAVI SİZİN İÇİN NE ANLAM TAŞIYOR?

4 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 4 1999 YILINDA ÜNİVERSİTE 1. SINIFTA OKUYAN 4000 ÖĞRENCİYE UYGULANAN ZEKA TESTİNDE ; % 86 SI NORMAL ZEKAYA % 11 İ NORMALİN BİRAZ ÜSTÜNE % 3 Ü NORMALİN BİRAZ ALTINDA OLDUĞU TESBİT EDİLMİŞTİR... (Siz Kendinizi Hangi Grupta Görüyorsunuz)

5 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 5 ÜNİVERSİTEYİ KAZANMANIN YOLLARI 1- İSTEMEK 2- İNANMAK 3- İNAT ETMEK 4- ÇALIŞMAK

6 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 6 1- İSTEMEK KAZANMAYI GERÇEKTEN İSTEMEK GEREKLİDİR. KAZANMAYI GERÇEKTEN İSTEMEK GEREKLİDİR. KİMİN İÇİN KİMİN İÇİN NE İÇİN NE İÇİN

7 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 7 2- İNANMAK KAZANACAĞIMIZA İNANMAMIZ GEREKLİDİR. ÇÜNKÜ FİZİKSEL YAPIMIZ İNANMAK ORANINDA SALGILAR ÜRETTİĞİ İÇİN. İNANDIĞIMIZ ZAMAN OKSİJEN MİKTARIMIZ ARTIYOR. BEYNİMİZ OLUMLU YÖNDE ETKİLENİYOR. ÇABUK ANLIYOR VE KOLAYCA HATIRLIYORUZ. (kedi ile fare hikayesi) KAZANACAĞIMIZA İNANMAMIZ GEREKLİDİR. ÇÜNKÜ FİZİKSEL YAPIMIZ İNANMAK ORANINDA SALGILAR ÜRETTİĞİ İÇİN. İNANDIĞIMIZ ZAMAN OKSİJEN MİKTARIMIZ ARTIYOR. BEYNİMİZ OLUMLU YÖNDE ETKİLENİYOR. ÇABUK ANLIYOR VE KOLAYCA HATIRLIYORUZ. (kedi ile fare hikayesi)

8 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 8 3- İNAT ETMEK İSTEMİŞ OLDUĞUNUZ KARARLARDA İNATÇI OLACAKSINIZ.1 OLMADI. 2 OLMADI.3 OLMADI.4.5....BU BÖYLE GİDECEK. HAYALLER ANCAK ISRARLI İNATLARA YENİK DÜŞERMİŞ.

9 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 9 4- ÇALIŞMAK isteğimiz isteğimiz İnandığımız İnandığımız İnat ettiğimiz İnat ettiğimiz şeyler için şeyler için ÇALIŞMAK ÇALIŞMAK

10 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 10 İYİ AMA NASIL DERS ÇALIŞMALIYIZ ? ETKİLİ BİR DERS ÇALIŞMAK İÇİN SİZE ’’10 ALTIN KURAL’’

11 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 11 1- AMAÇ BELİRLEYİN Başarıyı Hedef Alın; Mükemmel Olmayı Değil, Yanlış Yapma Hakkınızdan Vazgeçmeyin; Vazgeçerseniz Yeni Şeyler Öğrenme Ve Gelişme Olanağınızı Kaybedersiniz.

12 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 12 2- PLANLI ÇALIŞINIZ BAŞARIYA GİDEN YOL ÇOK ÇALIŞMAKTAN GEÇMEZ ANCAK PLANLI VE PROGRAMLI ÇALIŞMAKTAN GEÇER. GÜNLÜK PLAN GÜNLÜK PLAN HAFTALIK PLAN HAFTALIK PLAN AYLIK PLAN AYLIK PLAN

13 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 13 3- ZAMANI ETKİN ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİN Çalışmalarınızdan Yeterince Verim Alabilmek İçin Dengeli Ve Düzenli Beslenmeli, Özellikle Sabah Kahvaltılarınızı Düzenli Ve Yeterli Kaloriyi Alacak Şekilde Yapmalısınız. NEYİ NE ZAMAN NE KADAR NASIL YAPACAĞIMIZI ASLA VE ASLA UNUTMAMAK GEREKİYOR... ÖĞRENMEYE AÇIK OLAN SAATLER 07:00 11:00 14:00 17:00 19:00 21:00 ARALARIDIR.

14 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 14 4- VERİMİNİZİ ENGELLEYEN ETMENLERİ YOK EDİNİZ Sizin için olumsuz olabilecek hiçbir duruma asla ve asla izin vermeyiniz. Çalışmaya başlamadan önce, yorgunluk, uykusuzluk, ağrı, sızı, elem duygusu, korku, öfke, aşırı kaygı, fazla heyecan, endişe, açlık, aşırı tokluk, aile dertleri, normalin altında ve üstündeki fiziki şartlar (çok sıcak, çok soğuk gibi) acelecilik, telaş, araç ve gereç noksanlığı gibi etkenlerin elden geldiğince giderilmesi gerekir. Sizin için olumsuz olabilecek hiçbir duruma asla ve asla izin vermeyiniz. Çalışmaya başlamadan önce, yorgunluk, uykusuzluk, ağrı, sızı, elem duygusu, korku, öfke, aşırı kaygı, fazla heyecan, endişe, açlık, aşırı tokluk, aile dertleri, normalin altında ve üstündeki fiziki şartlar (çok sıcak, çok soğuk gibi) acelecilik, telaş, araç ve gereç noksanlığı gibi etkenlerin elden geldiğince giderilmesi gerekir.

15 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 15 5- ÇALIŞMA ORTAMINIZI İYİ SEÇİN DAĞINIK ODA = DAĞINIK ZİHİN DAĞINIK ODA = DAĞINIK ZİHİN ders çalışırken genellikle aynı ortamı tercih etmeye çalışınız. Aynı mekanda ders çalışmak çalışmaya daha kısa sürede adapte olmanı sağlar. Çalışma masanız olsun. O masaya sadece çalışmak için oturduğunu hissetmelisiniz. Çalışma yerinin seçimi çok önemlidir. ders çalışırken genellikle aynı ortamı tercih etmeye çalışınız. Aynı mekanda ders çalışmak çalışmaya daha kısa sürede adapte olmanı sağlar. Çalışma masanız olsun. O masaya sadece çalışmak için oturduğunu hissetmelisiniz. Çalışma yerinin seçimi çok önemlidir. Çalışma yeri derli toplu, yalın elden geldiğince sabit ve sakin olmalı, ayrıca ışık, ısı gibi fiziksel sorunları da çözümlenmiş olmalıdır Çalışma yeri derli toplu, yalın elden geldiğince sabit ve sakin olmalı, ayrıca ışık, ısı gibi fiziksel sorunları da çözümlenmiş olmalıdır

16 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 16 6- AYNI ANDA DERSLE BERABER BAŞKA BİR ŞEY YAPMAYIN İYİ BİR SEVGİLİ OLUN KURALI İYİ BİR SEVGİLİ OLUN KURALI Soru : Soru : ders çalışırken aynı anda neler yapabilirsiniz ? ders çalışırken aynı anda neler yapabilirsiniz ?

17 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 17 7- NOT TUTUNUZ Anlatılanlar öğretmenin ağzından çıktığı gibi değil, anlaşıldığı gibi yazılmalıdır.

18 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 18 8- KAYNAK TARAMASI YAPINIZ Ya Konu Hakkında Bilgi Sahibi Değilsin Veya Anahtar Kavramları Belirleyemiyorsun. Veya Anahtar Kavramları Belirleyemiyorsun. Konuyu Anlamamışsın. İlgili Ders Kitabından veya Başka Kaynaklardan Konuyu İnceleyip Araştır...

19 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 19 9- ANLAYACAĞINIZ ŞEKİLDE OKUYUN KONUYU NASIL ANLIYORSUNUZ ? YÜKSEK SESLE OKUYARAK MI YÜKSEK SESLE OKUYARAK MI İÇİNİZDEN OKUYARAK MI İÇİNİZDEN OKUYARAK MI KARAR SİZİN ? KARAR SİZİN ?

20 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 20 10- TEKRAR YAPINIZ İnsanlar öğrendiklerini kısa süreli belleğe daha sonra tekrarlar neticesinde uzun süreli belleğe yerleştirirler. Uzun süreli belleğe yerleşmenin yolu da Tekrar yapmaktır.

21 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 21 Bir insan ; Okuduklarının % 10 unu Okuduklarının % 10 unu İşittiklerinin % 20 sini İşittiklerinin % 20 sini Gördüklerinin % 30 unu Gördüklerinin % 30 unu Hem görüp hem işittiklerinin % 50 sini Hem görüp hem işittiklerinin % 50 sini Söylediklerinin % 70 ini Söylediklerinin % 70 ini Yapıp söylediklerinin % 90 ını hatırlar.. Yapıp söylediklerinin % 90 ını hatırlar..

22 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 22 DERS ÇALIŞIRKEN YAPILMAMASI GEREKENLER Müzik eşliğinde çalışmak Müzik eşliğinde çalışmak Aşırı kaygı Aşırı kaygı Güvensizlik Güvensizlik Tekrarlar yapmamak Tekrarlar yapmamak Yatarak ve uzanarak çalışmak Yatarak ve uzanarak çalışmak Bir şeyler yiyip içmek Bir şeyler yiyip içmek Zamanı kontrol edememek Zamanı kontrol edememek

23 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 23 Yaklaşık 2400 yıl önce Konfiçyus’un ; Ne duyduysam, unuttum. Ne görürsem, hatırlarım. Ne yaparsam, anlarım.

24 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 24 UNUTMAYINIZ Kİ. Üşüyen insan,ateşi düşünerek ısınmaz. Acıkan insan nefis yemekleri düşünerek açlığını gidermez. Sen de sadece çalışmak gerektiğini düşünerek başarılı olamazsın. Düşündüğün yeter;haydi şimdi düşündüklerini uygula.

25 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 25YORUMSUZ...

26 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 26 BaŞaRı ; ÜNİVERSİTENİN SİZDEN DAHA ÇOK MUHTAÇ OLDUĞU ŞEYİ, ONA VERMENİZ DEĞİL, ÜNİVERSİTENİN SİZDEN DAHA ÇOK MUHTAÇ OLDUĞU ŞEYİ, ONA VERMENİZ DEĞİL, SİZİN ÜNİVERSİTEDEN DAHA ÇOK MUHTACI OLDUĞUNUZ ŞEYİ ONDAN ALMANIZDIR. SİZİN ÜNİVERSİTEDEN DAHA ÇOK MUHTACI OLDUĞUNUZ ŞEYİ ONDAN ALMANIZDIR. (Hakan KIRBAŞ)

27 HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 27 SİZE SİZİN İÇİN ÖNEMLİ OLAN SADECE ÖSS SINAVINDA DEĞİL; YAŞAMINIZIN HER DÖNEMİNDE BAŞARILAR DİLERİM...


"HAKAN KIRBAŞ- PSİKOLOJİK DANIŞMAN 1 VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları