Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DÜNYADAKİ PETROL ALANLARI Petrol, neft ya da yer yağı, hidrokarbonlar oluşmuş, sudan yoğun kıvamda, koyu renkli, arıtılmamış, kendisine özgü kokusu olan,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DÜNYADAKİ PETROL ALANLARI Petrol, neft ya da yer yağı, hidrokarbonlar oluşmuş, sudan yoğun kıvamda, koyu renkli, arıtılmamış, kendisine özgü kokusu olan,"— Sunum transkripti:

1 DÜNYADAKİ PETROL ALANLARI Petrol, neft ya da yer yağı, hidrokarbonlar oluşmuş, sudan yoğun kıvamda, koyu renkli, arıtılmamış, kendisine özgü kokusu olan, yeraltından çıkarılmış doğal yanıcı mineral yağı.

2  Dünya’da 2009 yılı itibariyle 1.4 trilyon varil kanıtlanmış petrol rezervi bulunmaktadır.  Dünya’nın en fazla petrol tüketen ülkesi sıralamasında dünyanın en büyük ekonomisi ABD günlük 18.8 varille ilk sırada bulunmaktadır.

3  Türkiye’de ise değişik bölgelerinde rastlanmaktadır.  Ağırlıklı olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki sahalardan üretim yapılmaktadır.

4  Petrol 1950’lerde İngiltere tarafından bulunmuştur.

5  Türkiye’deki Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki Batman,Mardin,Siirt,Diyarbakır,Adıyam an ve Kilis illeri içinde bulunan sahalardan ve ayrıca Trakya Bölgesinde küçük sayılan bir-iki sahadan petrol üretimi yapılmaktadır.

6

7 PETROL ÇIKARAN ÜLKELER 1)SUUDİ ARABİSTAN 2)KANADA 3)İRAN

8

9 4)IRAK 5)BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ 6)RUSYA 7)LİBYA 8)NİJERYA

10

11 9)KAZAKİSTAN 10)KATAR 11)ÇİN 12)ABD 13)BREZİLYA

12

13 KAYNAKÇA Www.zaman.com.tr Www.petrolmedya.com Www.ekonometre.net Www.haber.mynet.com

14 HAZIRLAYAN BÜ Ş RA AKSÜT 1162


"DÜNYADAKİ PETROL ALANLARI Petrol, neft ya da yer yağı, hidrokarbonlar oluşmuş, sudan yoğun kıvamda, koyu renkli, arıtılmamış, kendisine özgü kokusu olan," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları