Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LOGO Fonksiyonlar ile Çalışmak BÖLÜM7 Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Muhasebe ve Vergi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LOGO Fonksiyonlar ile Çalışmak BÖLÜM7 Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Muhasebe ve Vergi."— Sunum transkripti:

1 LOGO http://sct.emu.edu.tr/bdem/bdem203 Fonksiyonlar ile Çalışmak BÖLÜM7 Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı BDEM 203 – Yönetim Bilgi Sistemleri 2011/2012 FALL R. Kansoy

2 2 İşlenecek Konular 1 Excel’de Fonksiyonlar 2 Fonksiyonları Kullanmak BÖLÜM 7 3 Matematik ve Trigonometrik Fonksiyonlar 4 Mantıksal Fonksiyonlar Tarih ve Saat Fonksiyonları 5 6 Metin Fonksiyonları 7 Finansal Fonksiyonlar 8 İstatistiksel Fonksiyonlar

3 1. Excel’de Fonksiyonlar 3 BÖLÜM 7  Fonksiyonlar, Excel'in en önemli elemanlarıdır.  Excel'de hesaplamalar yaptırmak ya da daha doğru bir deyişle, veriler arasındaki ilişkiyi tanımlamak ve bu ilişkilerden yeni veriler üretmek için formüller kullanılır.  Ama formüllerde kullanılan temel ve basit operatörler, çoğu durumda yetersiz kalır. Veri sayısının çok olduğu durumlarda, bir toplama işlemi bile sorun olabilir.  Bu durumlardaki ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak, Excel'e birçok hazır fonksiyon dahil edilmiştir.  Bu fonksiyonlar sayesinde Excel’de ileri düzey hesaplamalar kolaylıkla yapılabilir.  Fonksiyon, kendisine gerekirse bir ya da daha fazla bilgi vererek ve bu bilgileri kullanarak tek bir sonuç üretilmesini sağlayan, önceden tanımlanmış bir işlem sürecidir.  Her fonksiyonun bir sonucu vardır ve bu sonuç tektir.

4 1. Excel’de Fonksiyonlar 4 BÖLÜM 7  Her fonksiyon dört parçadan oluşur:  Eşittir Sembolü  Parantezler  Fonksiyon Adı  Argümanlar  Excelde fonksiyon kullanmanın üç yolu vardır;  Formulas sekmesinden kullanmak istediğiniz fonksiyonu tıklatıp parametrelerini girebilir,  Fonksiyonu yazıp parametrelerini girebilir,  Fonksiyon sihirbazını kullanabilirsiniz.

5 2. Fonksiyonları Kullanmak 5 BÖLÜM 7 2.1 Formüller Sekmesini Kullanmak  Formulas sekmesinde yeralan Fomulas Library grubunda fonksiyonlar kategoriler halinde bulunur.  Bir kategori düğmesine tıklayınca, o kategoriye ait tüm fonksiyonlar listelenir.  Kullanmak istediğiniz fonksiyonu seçtikten sonra fonksiyona ait parametreleri girmenizi sağlayan iletişim kutusu açılacaktır.  İletişim kutusunun alt tarafında fonksiyonun açıklaması bulunmaktadır.  Gerekli parametreleri girip, OK komut düğmesini tıklayın.

6 2. Fonksiyonları Kullanmak 6 BÖLÜM 7 2.1 Formüller Sekmesini Kullanmak

7 2. Fonksiyonları Kullanmak 7 BÖLÜM 7 Satır Ve Sütunları Otomatik Toplama  Excel'de sıkça yapılan işlemlerden biri de satır ve sütunlardaki sayıların toplamını almaktır.  Satır ve sütunlardaki sayıların toplamını almak için, her defasında formül yazmak yerine araç çubuğundaki otomatik toplam düğmesine tıklanıldığında satır ve sütunlardaki sayılar otomatik olarak toplanır.  Bir sütundaki verilerin otomatik toplamını bulmak:  en son veriden sonra gelen ilk boş hücre seçilir.  Araç çubuğundaki otomatik toplam düğmesi tıklandığında hücrenin içinde =SUM(veri içeren ilk hücre:veri içeren son hücre) yazar.  Ayrıca toplanacak hücrelerin çevre sınırlarında hareketli kesik çizgiler oluşur.  Klavyeden Enter tuşuna basılır ve hücre içerisinde toplam değer görünür.  Ayni işlem, satırlardaki verilerin otomatik toplamı için de geçerlidir.

8 2. Fonksiyonları Kullanmak 8 BÖLÜM 7 2.2 Fonksiyon Yazmak  Bir hücrede = yazıp bir fonksiyonu yazmaya başladığınızda, yazmış olduğunuz karaktere göre fonksiyonlar listelenir.  Örneğin =s yazdığınızda, s ile başlayan fonksiyonların listesi karşınıza gelecektir.  Kullanmak istediğiniz fonksiyonu çift tıklayın veya yazın.  Fonksiyon hücreye yerleşince aşağıdaki gibi parametrelerinin açıklaması görünecektir.  Parametreleri girip klavyeden Enter tuşuna basın.

9 2. Fonksiyonları Kullanmak 9 BÖLÜM 7 2.2 Fonksiyon Yazmak  Bir hücreye formül girerken sunlara dikkat etmek gerekir :  Formüller = isareti ile baslar.  Formül yazarken bosluk verilmez. (formülde tirnak içi metin geçiyorsa bu metinde verilebilir)  Formülde açılan parantez sayısı kadar kapatılan parantez bulunmalıdır.  Formül yazarken sabit sayılar, hücre adları ve bölge adları kullanılabilir.

10 2. Fonksiyonları Kullanmak 10 BÖLÜM 7 2.3 Fonksiyon Sihirbazını Kullanmak  Araç çubuğundaki Formulas sekmesinden Insert Function düğmesine tIklayarak Fonksiyon sihirbazinı çalıştırabilirsiniz.  Açılan iletişim kutusunda, tüm fonksiyon kategorileri ve bu kategorilere dahil olan fonksiyonlar görüntülenir.  İstediğiniz fonksiyon kategorisini seçtikten sonra, seçmiş olduğunuz kategoriye ait fonksiyonlar alt pecerede listelenir.  Kullanmak istediğiniz fonksiyonu seçtikten sonra OK’yi tıklayın ve açılan pencereye fonksiyonla ilgili parametreleri girdikten sonra tekrardan OK’yi tıklayın.

11 3. Matematiksel ve Trigonometrik Fonksiyonlar 11 BÖLÜM 7  (math & trig):  (math & trig): Basit ve karmasik matematiksel hesaplamalar yapan fonksiyonlar.  PRODUCT (ÇARPIM)  SUM (TOPLAM)  SUMIF (ETOPLA)  SQRT (KAREKÖK)  MOD  ROUND (YUVARLA)

12 3. Matematiksel ve Trigonometrik Fonksiyonlar 12 BÖLÜM 7 PRODUCT  PRODUCT belirlenen aralıktaki tüm sayıların çarpımını verir.  PRODUCT(hücre aralığı) veya PRODUCT(sayı1;sayı2;..)  ÖRNEK: = PRODUCT(2;4;5) eşittir 40. = PRODUCT(B1:B4)SUM  SUM, bir dizi hücre içerisindeki sayıların toplamını verir.  SUM(Hücre Aralığı) veya SUM(Sayı1;Sayı2;Sayı3;..)  ÖRNEK: =SUM(2;4;5) eşittir 11. =SUM(B1:B4)

13 3. Matematiksel ve Trigonometrik Fonksiyonlar 13 BÖLÜM 7 SUMIF  SUMIF, bir dizi hücre içerisinde, belirlenen şarta uyan hücrelerdeki değerleri toplar.  SUMIF(Aralık,Şart,Toplanacak_Aralık)  ÖRNEK: Maaşı 3500 TL’den fazla olan personelin primlerinin toplamını bulalım.

14 3. Matematiksel ve Trigonometrik Fonksiyonlar 14 BÖLÜM 7 SQRT  SQRT, Girilen sayının karekökünü alır.  SQRT(hücre adresi) veya SQRT(sayı)  ÖRNEK: = SQRT(16) eşittir 4. = SQRT (B1)MOD  MOD, bir sayının bölene bölünmesi sonucunda kalanı verir.  MOD(Sayı;Bölen)  ÖRNEK: MOD(13;4) eşittir 1.

15 3. Matematik ve Trigonometrik Fonksiyonlar 15 BÖLÜM 7 ROUND  Bir ondalikli sayinin virgülden sonra istenilen ondalık basamağı sayısı kadar yuvarlatılmasını sağlar.  Bu yuvarlamada 5 ve 5’den yukarı değerleri yukarı, 5’den aşağı değerleri aşağı yuvarlar.  =ROUND((sayı veya işlem);ondalık basamak sayısı)  ÖRNEK :  = ROUND((35,4281);2) işleminin sonucu 35,43 olur.  = ROUND((12,54);1) işleminin sonucu 12.5 olur.  = ROUND((18,57);1) işleminin sonucu 18,6 olur.  = ROUND((AVERAGE(C3:C15));1) C3 ile C15 hücreleri arasındaki sayıların ortalamasını alıp sonucu bir ondalığa yuvarlar.

16 4. Mantıksal Fonksiyonlar 16 BÖLÜM 7  Mantiksal (logical): Mantik ve kosul testleri ile karsilastirmalar yapan fonksiyonlar.  IF (EĞER)  NOT (DEĞİL)  AND (VE)  OR (YADA)

17 4. Mantıksal Fonksiyonlar 17 BÖLÜM 7 IF (EĞER)  IF fonksiyonu bir kosulun gerçeklesip gerçeklesmemesi durumlarinda ortaya çikacak sonuçlarin degerlendirilmesini saglar.  Kullanim sekli : =IF(kosul ifadesi;olumlu sonuç;olumsuz sonuç)  kosul, bir hücrenin bir sayi ile veya iki hücrenin degerlerinin karsilastirilmasi ile yazilabilir.  olumlu sonuç: kosulun olusmasi durumunda yazilacak ifade veya deger.  olumsuz sonuç: kosulun olusmamasi durumunda yazilacak ifade ve deger.

18 4. Mantıksal Fonksiyonlar 18 BÖLÜM 7 IF (EĞER)  ÖRNEK :  =IF(D3>=45;”GEÇTI”;”KALDI”) Eger D3 hücresinin degeri 45’e esit veya büyük ise GEÇTI, degilse KALDI ifadesini yaz.  =IF(H2=”GEÇTI”;1;0) Eger H2 hücresinde GEÇTI ifadesi varsa 1 degerini yoksa 0 degerini yaz.  =IF(E3>D3;E3-D3;0) Eger E3 hücresi D3 hücresinden büyükse E3’den D3’ü çikar, degilse 0 degerini yaz.

19 4. Mantıksal Fonksiyonlar 19 BÖLÜM 7 NOT (DEGİL)  NOT, bağımsız değişkeni tersine çevirir. Yani belirlenen şartı tersine çevirir.  Genellikle IF fonksiyonu ile birlikte kullanılır.  ÖRNEK : =IF(NOT(E2<60);GEÇTİ;KALDI) AND (VE)  Birden fazla şart belirlemek için kullanılır.  Genellikle IF fonksiyonu ile birlikte kullanılır.  IF(AND(Şart1;Şart2;...);Şart Doğruysa;Şart Yanlışsa)

20 4. Mantıksal Fonksiyonlar 20 BÖLÜM 7 ÖRNEK : Eğer öğrencinin devamsızlığı 10 saatten az ise ve not ortalaması 60’tan büyükse GEÇTİ aksi halde KALDI yazdıralım.

21 4. Mantıksal Fonksiyonlar 21 BÖLÜM 7 OR (VEYA)  OR, bağımsız değişkenlerden biri doğruysa doğru sonucu verir,  Tüm bağımsız değişkenler yanlışsa yanlış sonucu verir.  Yani şartlardan en az birnin gerçekleşmesi durumunda doğru sonucu verir.  Genellikle IF fonksiyonu ile birlikte kullanılır  IF(OR(Şart1;Şart2;...);Şart Doğruysa;Şart Yanlışsa)

22 4. Mantıksal Fonksiyonlar 22 BÖLÜM 7  ÖRNEK : Bir işçinin emekli olabilmesi için en az 5000 günlük prim ödenmiş olması yada 60 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda işçilerin ödendikleri prim günleri ve yaşları görüntülenmektedir.  Emekliliği gelen işçileri bulunuz..

23 5. Tarih ve Saat Fonksiyonları 23 BÖLÜM 7 Tarih ve saat (date and time) üzerinde matematiksel hesaplama yapan fonksiyonlar. TODAY (BUGÜN) TODAY, o günkü tarihi verir. TODAY() ÖRNEK: =TODAY()  28/10/2011 YEAR (YIL) YEAR, girilen tarihin yılını verir. YEAR(Tarih) ÖRNEK: =YEAR(28/10/2011)  2011 MONTH (AY) MONTH, girilen tarihin ayını verir. MONTH(Tarih) ÖRNEK: =MONTH (28/10/2011)  10 DAY (GÜN) DAY, girilen tarihingünü verir. DAY(Tarih) ÖRNEK: =DAY(28/10/2011)  28

24 5. Tarih ve Saat Fonksiyonları 24 BÖLÜM 7 DAYS360 (GÜN360) DAYS360, 360 günlük yıl temelinde iki tarih arasındaki gün sayısını verir. DAYS360(başlangıç tarihi; bitiş tarihi) ÖRNEK: DAYS360(24/10/2011,28/10/2011)  4 WEEKDAY (HAFTANINGÜNÜ) WEEKDAY, girilen tarihe karşılık gelen haftanın gününü sayı olarak verir. Haftanın ilk gününü Pazar (1), son gününü Cumartesi(7) olarak kabul eder. WEEKDAY(tarih) ÖRNEK: WEEKDAY(28/10/2011)  6 yani Cuma

25 5. Tarih ve Saat Fonksiyonları  Örnek: Bir şirkette çalışanlara hafta sonu satışları için %10, diğer günlerdeki satışlar için %5 prim ödenmektedir.  İşçilerin primlerini hesaplayınız. 25 BÖLÜM 7

26 5. Tarih ve Saat Fonksiyonları 26 BÖLÜM 7 NOW (SIMDI) NOW, o andaki tarih ve saati verir. NOW() ÖRNEK: =NOW()  28.10.2011 1:43 ( bu kısmı yazdığım tarih ve saat ) HOUR (SAAT) Girilen zamanın saatını verir. HOUR(zaman) ÖRNEK: HOUR(12:25:45)  12 MINUTE (DAKİKA) MINUTE, girilen zamanın dakikasını verir. MINUTE(zaman) ÖRNEK: =MINUTE(18:35:15)  35 SECOND (SANİYE) SECOND, girilen zamanın saniyesini verir. SECOND(zaman) ÖRNEK: =saniye(18:35:15)  15

27 6. Metin Fonksiyonları 27 BÖLÜM 7  Metin (text) üzerinde değişiklikler yapabilen fonksiyonlar.  T (EMETINSE)  CONCATENATE (BİRLEŞTİR)  UPPER (BÜYÜKHARF)  LOWER (KÜÇÜKHARF)  TEXT (METNEÇEVİR)  MID (PARÇAAL)  RIGHT (SAĞDAN)  LEFT (SOLDAN)  LEN (UZUNLUK)

28 6. Metin Fonksiyonları 28 BÖLÜM 7 T (EMETİNSE)  Belirtilen basvuru adresindeki deger metinse, sonuç olarak metnin kendisini döndürür.  Değer metin değil ise geriye çift tırnak (boş metin anlamında) döndürür.  Kullanım şekli: =T(A1)  Örnek: A1 hücresinde elma metininin bulunduğunu varsayarsak  T(A1)= elma  Örnek: A2 hücresinde 5 sayısının bulunduğunu varsayarsak  T(A2)= boş metin/hücre

29 6. Metin Fonksiyonları 29 BÖLÜM 7 CONCATENATE (BİRLEŞTİR)  Belirtilen alan içerisindeki degerleri birlestirir.  A1 hücresi içerisinde “Elma” Yazili olsun A2 Hücresi içerisinde ise 3. A3 hücresi içerisine =CONCATENATE(A1;A2) yazilarak Enter tusuna basildiginda A3 hücresinde “Elma3” ibaresi görüntülenecektir. UPPER (BÜYÜKHARF)  Belirtilen metni büyük harfle yazilmis olarak verir.  =UPPER(A1)  A1 hücresine yazilmis olan metnin büyük harfle yazilmis halini verir.  =UPPER(“elma”)  ELMA

30 6. Metin Fonksiyonları 30 BÖLÜM 7 LOWER (KÜÇÜKHARF)  Metindeki büyük harfleri küçük harfe çevirir.  =LOWER(A1)  A1 hücresine yazilmis olan metindeki büyük harfleri küçük harflere çevirir.  A1 hücresi içerisinde “BİLGİSAYAR” yazili iken, = LOWER(“A1”)  bilgisayar. TEXT (METNEÇEVİR)  Bir değeri belirtilen sayı biçiminde metne çevirir.  TEXT(değer, biçim metni)  ÖRNEK: TEXT("01/11/2011";"gg aaaa yyyy")  01 Kasım 2011  01 Kasım 2011

31 6. Metin Fonksiyonları 31 BÖLÜM 7 MID (PARÇAAL)  Belirlediğiniz konumdan itibaren bir metinden belli sayıda karakteri alır.  =MID(metin, başlangıç sayısı;karakter sayısı)  ÖRNEK: MID("AKŞAM";2;3)  KŞA MID("GÜNAYDIN";4;5)  AYDIN RIGHT (SAĞDAN)  Belirtilen sayıdaki karakteri metnin sağ tarafından alır.  RIGHT(metin, karakter sayısı)  ÖRNEK: RIGHT("GÜNAYDIN";5)  AYDIN A1 hücresinde bilgisayar yazılı iken SAĞDAN(A1;4)  ayar

32 6. Metin Fonksiyonları 32 BÖLÜM 7 LEFT (SOLDAN)  Belirtilen sayıdaki karakteri metnin sol tarafından alır.  LEFT(metin, karakter sayısı)  ÖRNEK:  LEFT("GÜNAYDIN";3)  GÜN  A1 hücresinde Bilgisayar yazılı iken LEFT(A1;3)  Bil LEN (UZUNLUK)  Bir metindeki karakter sayısını verir.  LEN(metin)  ÖRNEK:  LEN("GÜNAYDIN")  8  A1 hücresinde Bilgisayar yazılı iken LEN(A1)  10

33 8. İstatistik Fonksiyonlar 33 BÖLÜM 7  İstatistiksel (statistical) veri üzerinde istatistiksel çözümleme yapan fonksiyonlar.  COUNT (BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY)  COUNTBLANK (BOŞLUKSAY)  COUNTIF (EĞERSAY)  MODE.SNGL (ENÇOKOLAN)  LARGE (BÜYÜK)  SMALL (KÜÇÜK)  MAX  MIN  AVERAGE

34 8. İstatistik Fonksiyonlar 34 BÖLÜM 7 COUNT COUNT (BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY)  Belirlenen aralıktaki veri içeren hücrelerin sayısını verir.  Kullanim şekli: = COUNT(aralık)  ÖRNEK: Aşağıdaki tabloda sınava giren öğrenci sayısını bulunuz.

35 8. İstatistik Fonksiyonlar 35 BÖLÜM 7 COUNTBLANK (BOŞLUKSAY COUNTBLANK (BOŞLUKSAY)  Belirlenen aralıktaki boş hücre sayısını verir.  Kullanimi asagidaki gibidir: = COUNTBLANK(aralık)  ÖRNEK: Aşağıdaki tabloda sınava katılmayan öğrencilerin sayısını bulalım.

36 8. İstatistiksel Fonksiyonlar 36 BÖLÜM 7 COUNTIF (EĞERSAY COUNTIF (EĞERSAY)  Belirlenen aralıktaki ölçüte uyan veri sayısını verir.  Kullanim şekli: = COUNTIF(aralık;ölçüt)  ÖRNEK: Aşağıdaki tabloda geçen öğrenci sayısını bulalım. 60 ve üzerinde not alan öğrenciler geçmiş sayılmaktadır.

37 8. İstatistiksel Fonksiyonlar 37 BÖLÜM 7 MODE.SNGL (ENÇOKOLAN)  Belirlenen aralıkta en çok bulunan sayısal veriyi bulur.  Kullanimi asagidaki gibidir: = MODE.SNGL(aralık)  ÖRNEK: Yandaki tabloda en çok tekrarlanan notu bulalım.

38 8. İstatistiksel Fonksiyonlar 38 BÖLÜM 7 LARGE (BÜYÜK)  Belirlenen aralıktaki en büyük n. değeri verir.  Kullanim şekli: = LARGE(aralık;n)  ÖRNEK: Aşağıdaki tabloda en yüksek 2. notu bulalım. SMALL (KÜÇÜK)  Belirlenen aralıktaki en küçük n. değeri verir.  Kullanimi asagidaki gibidir: = SMALL(aralık;n)  ÖRNEK: Yandaki tablo gözönünde bulundurularak, sınıfın en düşük 3. notu =SMALL(B2:B11,3) =45

39 8. İstatistiksel Fonksiyonlar 39 BÖLÜM 7 MAX (MAK)  Belirlenen aralıktaki en büyük değeri verir.  Kullanim şekli: = MAX( bölge aralığı)  =MAX(C3:F10) C3 ile F10 hücreleri arasindaki sayilarin en büyügünü verir.MIN  Belirlenen aralıktaki en küçük değeri verir.  Kullanim şekli: = MIN(bölge aralığı)  =MIN(C3:F10) C3 ile F10 hücreleri arasindaki sayilarin en küçüğünü verir.  Örnek : =MIN(A3;B2;C4;B8) A3,B2,C4 ve B8 hücrelerindeki sayilarin en küçügünü verir.  Yandaki tabloya göre sınıfın en düşük notu = MIN(B2:B11)  23

40 8. İstatistiksel Fonksiyonlar 40 BÖLÜM 7 AVERAGE (ORTALAMA)  Tanimlanan araliktaki degerlerin toplamini, deger sayisina bölerek ortalamayi alir.  Kullanim şekli: = AVERAGE(hücre aralığı)

41 LOGO Sorularınız Lütfen..? http://sct.emu.edu.tr/bdem/bdem203 BÖLÜM SONU 7 R. KANSOY Fonksiyonlar ile Çalışmak


"LOGO Fonksiyonlar ile Çalışmak BÖLÜM7 Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Muhasebe ve Vergi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları