Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ŞİDDET. Şiddet insanların her zaman iç içe yaşadığı bir olgudur. Şiddet insanların her zaman iç içe yaşadığı bir olgudur. İnsanlara fiziksel ya da psikolojik.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ŞİDDET. Şiddet insanların her zaman iç içe yaşadığı bir olgudur. Şiddet insanların her zaman iç içe yaşadığı bir olgudur. İnsanlara fiziksel ya da psikolojik."— Sunum transkripti:

1 ŞİDDET

2 Şiddet insanların her zaman iç içe yaşadığı bir olgudur. Şiddet insanların her zaman iç içe yaşadığı bir olgudur. İnsanlara fiziksel ya da psikolojik zarar verme niyeti taşıyan tüm davranışları içerir. İnsanlara fiziksel ya da psikolojik zarar verme niyeti taşıyan tüm davranışları içerir.

3 Burada niyet temel öğedir. Burada niyet temel öğedir. İstenmeden yapılan zarar verme şiddet sayılmaz. İstenmeden yapılan zarar verme şiddet sayılmaz.

4 Saldırganlık ve şiddet arasındaki farklar: Saldırganlık davranıştır, şiddet bir eylemdir. Saldırganlık davranıştır, şiddet bir eylemdir. Kişide saldırganlık eğilimi olabilir ancak eyleme geçmediği sürece şiddet olmaz. Kişide saldırganlık eğilimi olabilir ancak eyleme geçmediği sürece şiddet olmaz. Şiddette güç kullanmak ve baskı uygulamak daha yoğun şekilde vardır. Şiddette güç kullanmak ve baskı uygulamak daha yoğun şekilde vardır.

5 Şiddete yönelimli bireylerde şu özellikler görülür: Yüksek düzeyde zarar verme niyeti, Yüksek düzeyde zarar verme niyeti, Sık ve açık tehditlerde bulunma, Sık ve açık tehditlerde bulunma, Bireysel farklılıklara toleransın olmaması, Bireysel farklılıklara toleransın olmaması, Devamlı öfke, düşmanlık veya küskünlük duyguları, Devamlı öfke, düşmanlık veya küskünlük duyguları, Şiddeti seyretmekten hoşlanma, Şiddeti seyretmekten hoşlanma,

6 Merhametsizlik, Merhametsizlik, Çocuklukta kötü muamele görme, Çocuklukta kötü muamele görme, Evde şefkat ve ilgi azlığı, Evde şefkat ve ilgi azlığı, Madde kullanma, Madde kullanma, Evde şiddete tanık olma. Evde şiddete tanık olma.

7 ŞİDDETİN NEDENLERİ Biyolojik nedenler Biyolojik nedenler - Erkekliğin doğası - Patoloji - Uyuşturucu ve alkol kullanımı - Kendini kaybetme

8 ŞİDDETİN NEDENLERİ Öğrenme ile ilgili nedenler Öğrenme ile ilgili nedenler - Ailede şiddet görme, - Şiddet kullanmayı öğrenme.

9 ŞİDDETİN NEDENLERİ Toplumsal nedenler Toplumsal nedenler - Toplumda şiddetin hoş görülmesi, - Cinsiyet rolleri, - Yaşam sıkıntıları.

10 ŞİDDETİN NEDENLERİ Kişiler arası etkileşim ile ilgili nedenler: Kişiler arası etkileşim ile ilgili nedenler: - Şiddetin getirdiği kazanç, - Güç ve kontrol sağlama, - Bağımlı/ Muhtaç olma, - Aile sistemi yaklaşımı, - İletişim ve çatışma çözme becerileri.

11 ÖNLEME YOLLARI Son yıllarda okullardaki şiddet olaylarında büyük bir artış gözlenmektedir. Okullardaki şiddeti önlemeye yönelik çabalar belirli risk faktörlerini azaltıp koruyucu faktörleri arttırmayı amaçlamaktadır. Son yıllarda okullardaki şiddet olaylarında büyük bir artış gözlenmektedir. Okullardaki şiddeti önlemeye yönelik çabalar belirli risk faktörlerini azaltıp koruyucu faktörleri arttırmayı amaçlamaktadır.

12 ÖNLEME YOLLARI Diğer çaba gelişim yaklaşımıdır. Gençlerin sağlıklı ve başarılı birer yetişkin olabilme kapasitelerini arttırıp çeşitli yetiler geliştirmeleri sağlanmaya çalışılmalıdır. Diğer çaba gelişim yaklaşımıdır. Gençlerin sağlıklı ve başarılı birer yetişkin olabilme kapasitelerini arttırıp çeşitli yetiler geliştirmeleri sağlanmaya çalışılmalıdır.

13 ÖNLEME YOLLARI Sosyal aktivitelere katılım, Sosyal aktivitelere katılım, Polis ve toplum arasında geliştirilen işbirliği sonucunda ortaya çıkan toplum polisi kavramı gençlerin uyguladığı şiddet davranışlarını önlemede kilit rol oynamaktadır. Polis ve toplum arasında geliştirilen işbirliği sonucunda ortaya çıkan toplum polisi kavramı gençlerin uyguladığı şiddet davranışlarını önlemede kilit rol oynamaktadır.

14 ÖNLEME YOLLARI Bireye ilişkin sapkın davranışa tolerans göstermeme, Bireye ilişkin sapkın davranışa tolerans göstermeme, Okul başarısını yüreklendirme, Okul başarısını yüreklendirme, Olumlu sosyal yönelim, Olumlu sosyal yönelim, Dini değerleri benimseme, Dini değerleri benimseme, Aile içi bağlılık, Aile içi bağlılık, Ailede şiddetin olmaması. Ailede şiddetin olmaması.

15 OKULLARDA Şİ DDETE KAR Ş I ALINAN ÖNLEMLER Koridor monitörleri, Koridor monitörleri, Tuvalet monitörleri, Tuvalet monitörleri, Çanta ve dolap kontrolü, Çanta ve dolap kontrolü, Üniformalı polis ya da güvenlik, Üniformalı polis ya da güvenlik, Kameralar, Kameralar, Metal detektörler. Metal detektörler.

16 SONUÇ OLARAK Her toplumun kendine özgü şiddet sorunları vardır ve bu sorunlar, o toplumlara özgü normlar tarafından belirlenmektedirler. Her toplumun kendine özgü şiddet sorunları vardır ve bu sorunlar, o toplumlara özgü normlar tarafından belirlenmektedirler. Şiddetin bir çok nedeni vardır ancak temelde çocukluk yaşantıları, aile ve çevre yer alır. Sağlıklı bir toplum için bunlara özen gösterilmelidir. Şiddetin bir çok nedeni vardır ancak temelde çocukluk yaşantıları, aile ve çevre yer alır. Sağlıklı bir toplum için bunlara özen gösterilmelidir.


"ŞİDDET. Şiddet insanların her zaman iç içe yaşadığı bir olgudur. Şiddet insanların her zaman iç içe yaşadığı bir olgudur. İnsanlara fiziksel ya da psikolojik." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları