Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ETKİLİ İLETİŞİM. İletişim nedir? İletişimin süreci öğeleri nelerdir? İletişim türleri nelerdir? Niçin iletişim kurarız? İletişimin engelleri nelerdir?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ETKİLİ İLETİŞİM. İletişim nedir? İletişimin süreci öğeleri nelerdir? İletişim türleri nelerdir? Niçin iletişim kurarız? İletişimin engelleri nelerdir?"— Sunum transkripti:

1 ETKİLİ İLETİŞİM

2 İletişim nedir? İletişimin süreci öğeleri nelerdir? İletişim türleri nelerdir? Niçin iletişim kurarız? İletişimin engelleri nelerdir? İletişim engellerini nasıl ortadan kaldırırız? Nasıl etkili iletişim kurarız? İçerik

3

4 Paylaşmaktır İLETİŞİM

5 Ayrıca iletişim; Ne söyleyeceğimizi bilmek Ne söyleyeceğimizi bilmek Bunu ne zaman söylemenin daha uygun olacağına Bunu ne zaman söylemenin daha uygun olacağına Nerede söylemenin doğru olduğuna karar vermek Nerede söylemenin doğru olduğuna karar vermek En iyi nasıl söyleneceğini düşünmek En iyi nasıl söyleneceğini düşünmek Olayları basitçe anlatabilmek Olayları basitçe anlatabilmek Akıcı bir dille ve karşımızdaki kişiyle göz kontağı kurarak konuşabilmek Akıcı bir dille ve karşımızdaki kişiyle göz kontağı kurarak konuşabilmek Dikkati yoğunlaştırmak ve verdiğimiz mesajların alınıp alınmadığını fark edebilmektir. Dikkati yoğunlaştırmak ve verdiğimiz mesajların alınıp alınmadığını fark edebilmektir.

6 Kaynak Mesaj Kanal Alıcı Kim Ne Söyledi Hangi YollaKime Geri Bildirim Ne Etkisi Oldu ************ *** Gürültü İletişimin Öğeleri

7 Kişilerarası iletişim SözlüDil Dil ötesi Sözsüz Yüz ve beden Bedensel temas Mekan kullanım ı Araçlar Hangi iletişim türlerini kullanırız?

8 Neden iletişim kurmaya ihtiyacım var? Çevre üzerinde etkin olmak, başkalarında davranış, tutum geliştirmek ve değiştirmektir.

9 Kiminle/kimlerle iletişim içindeyim? Anne-Baba Öğretmenler Arkadaşlar

10 Hangi iletişim engellerine takılırız?

11 İletişimin Engelleri 1. Emir verme, yöneltme

12 İletişimin Engelleri 2. Uyarma, Tehdit Etme (Gözdağı verme)

13 İletişimin Engelleri 3. Öğüt Verme, Çözüm Getirme “Ben senin yaşındayken ne doğru dürüst oyuncağım vardı ne de böyle bilgisayar falan filan..Hiç kıymetini bilmiyorsun; halbuki biz....”

14 İletişimin Engelleri 4. Mantık Yoluyla İnandırma, Tartışma

15 İletişimin Engelleri 5. Yargılama, Eleştirme, Suçlama

16 İletişimin Engelleri 6.Ad Takma, Gülünç Duruma Düşürme 6.Ad Takma, Gülünç Duruma Düşürme

17 İletişimin Engelleri 7. Tahlil Etme, Teşhis, Tanı Koyma 7. Tahlil Etme, Teşhis, Tanı Koyma

18 İletişimin Engelleri 8. İncelemek, Araştırmak, Soruşturmak

19 İletişimin Engelleri 9.Konu Saptırma, Oyalamak

20 İletişim hatalarımız; Dinlerken başka şeyleri yapmak Kişileri karar vermeye, yorum yapmaya zorlamak Savunmaya geçmek, sadece dinlemek Zıtlaşmak, tartışmak Duyguları gizlemek Konuşulanı yarıda kesmek Anlatılanlara gülmek, insanları utandırmak

21 Bu engelleri nasıl ortadan kaldırabiliriz? Karşınızdakini suçlamak yerine, duygularınızı anlatın. Cezalandıracağınıza o davranışı benimseyin ve ona yol gösterin Suçlayacağınıza o davranışı tanımlayın Tehdit edeceğinize duygularınızı açıklayın

22 Basit ve anlaşılır bil dil kullanmak Basit ve anlaşılır bil dil kullanmak Yumuşak bir dille acele etmeden konuşmak Yumuşak bir dille acele etmeden konuşmak Göz teması kurmak Göz teması kurmak Yüz yüze konuşmak, gerekirse yanına oturmak Yüz yüze konuşmak, gerekirse yanına oturmak Empatik, sabırlı ve kabul edici olmak Empatik, sabırlı ve kabul edici olmak Dikkatli bir şekilde dinlemek dinlediğinizi davranışınızla belli etmek Dikkatli bir şekilde dinlemek dinlediğinizi davranışınızla belli etmek Yeri ve zamanı uygun olduğunda şaka yapmak Yeri ve zamanı uygun olduğunda şaka yapmak Gerçekçi önerilerde bulunmak Gerçekçi önerilerde bulunmak Bu engelleri nasıl ortadan kaldırabiliriz?

23 Nasıl etkili iletişim kurarız? Saygı duyarak Saygı duyarak Doğal davranarak Doğal davranarak Empati kurarak Empati kurarak Etkin dinleyerek Etkin dinleyerek Ben iletisi kullanarak Ben iletisi kullanarak

24 Saygı duyarak

25 Doğal davranarak

26 Empati kurarak

27 Etkin dinleyerek Dinleyenin anlatılanın yalnız duyduğunu değil,aynı zamanda doğru olarak anladığını da gösterir.en sağlıklı iletişim yöntemi olarak kabul edilir. Dinleyenin anlatılanın yalnız duyduğunu değil,aynı zamanda doğru olarak anladığını da gösterir.en sağlıklı iletişim yöntemi olarak kabul edilir.

28 Nasıl daha etkili dinleriz?

29 ETKİN DİNLEMENİN FAYDALARI Kişi kendini gerçekten dinleyen kişiye yakın hisseder. Sorunu ilk baştaki kadar önemli görmeyebilir. Sorununu dile getirdiği için, çözüm yollarını da daha rahat düşünebilir.

30 SEN-BEN İletileri SEN-BEN İletileri Sen mesajı iletişimi engeller. Genellikle kızgınlık ifadesi için kullanılır SEN DİLİ

31 Etkin Dinlemede SEN-BEN İletileri BEN DİLİ Kişinin o anda karşılaştığı durum ve davranış karşısında kişisel tepkisini duygu ve düşüncelerle açıklayan bir ifade tarzıdır yani duygu ve düşüncelerimizi içtenlikle ifade eden sözcüklerdir.

32 Peki, siz bu dönemde çevrenizle nasıl iletişim kurmalısınız?

33 Bir an önce büyüyüp erişkin olmak isteyen ergen kendine kestirme yollar arar.

34 Anne babanızı anlamaya çalışın. Kendi davranışlarınızı değerlendirirken “Siz anne babanızın yerinde olsaydınız bu durumda nasıl davranırdınız?” diye düşünün.

35 Bütün amaç, beklenti ve isteklerimizin hemen o anda gerçekleşemeyeceğini bilin ve sabırlı olun. Her yerde her zaman yetişkinlerden öğrenecek bilgiler, deneyimler, olduğunu bilin ve ona göre yaklaşın.

36 Konuşma ve tartışmalarda kırıcı ve sert olmaktan kaçının. Hiçbir anne baba sevgisine karşılık çocuğunun umursamaz tavrını kabul etmez. Engeller, sorunlar, zorluklar karşısında size destek ve yardımcı olacak insanların anneniz babanız ve yakınlarınız olduğunu unutmayın.

37

38 TEŞEKKÜRLER…. TEŞEKKÜRLER….


"ETKİLİ İLETİŞİM. İletişim nedir? İletişimin süreci öğeleri nelerdir? İletişim türleri nelerdir? Niçin iletişim kurarız? İletişimin engelleri nelerdir?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları