Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan: Yasemin ŞAHİN Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan: Yasemin ŞAHİN Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen"— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan: Yasemin ŞAHİN Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen
ERGENLİK Hazırlayan: Yasemin ŞAHİN Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

2 GELİŞİM Gelişim basamakları ve hızı belli bir sıra izler -Doğum öncesi -Bebeklik -Çocukluk -ERGENLİK -Yetişkinlik.....

3 Gerek ergenlik gerekse gençlik dönemleri insan yaşamının en güzel, en mutlu ve en güçlü dönemleri olurken, aynı zamanda birer kriz ya da bunalım dönemleridir.

4 Ergenlik Dönemi ( Yaş) Bir kız için ergenlik, çocukluktan çıkıp genç kızlığa adım atma dönemidir. Ergenliği, zamanı biraz farklı olsa da herkes yaşar. Ergenlik büyümenin doğal bir parçasıdır. Ergenlik, fiziksel değişimlerin yanı sıra, düşünsel ve duygusal değişimleri de beraberinde getirir.

5 Ergenlik Çağı Ne Zamandır?
Ergenlik buluğ ile başlar ve gencin erişkinliğe varmasıyla da biter. Ergenlik çağını genel olarak biyolojik ve psikolojik olarak yaşlar ile 18-20’li yaşlar arasındaki dönem olarak kabul ediyoruz.

6 Ortalama insan yaşamının hemen hemen 1/10'unu kapsayan bir dönem olan ergenlik çağı, kişinin yaşamının önemli değişikliklerini içeren bir çağdır. Ergenliğin başlangıcında kişinin biyolojik durumunda, sonunda ise, psikolojik ve sosyal durumunda bir değişiklik bulunmaktadır. Böylece bu dönemin başlangıcı da sonu da birer kişisel kriz demektir.

7 Ergenlik belirtilerinin görülmeye başlamasında kişiler arasında yıllık farklar olabilir. Bu fark doğaldır çünkü ergenlik özelliklerinin başlamasında; çevrenin, aileden gelen kalıtsal özelliklerin ve ruhsal etkenlerin rolü vardır.

8 DİKKAT!!! Erken ya da geç büyüme, az ya da çok gelişkin olma, gençleri iyi ya da kötü yapmaz; yalnızca farklı kılar. Bu farklılık da hem doğal hem güzeldir. Ergenler olarak yaşadığınız ya da yaşayacağınız değişimler sizi erişkinliğe hazırlayan hoş gelişmelerdir ve herkesçe yaşanır.

9 BİR GENCİN ERGENLİK DÖNEMİNİ DEĞERLENDİRMESİ
Bedensel değişikliklerin farkındaydım bu yüzden çok utanıyordum.Pek çok sorunlarla karşılaştım bu sorunların hala bazılarını çözmüş değilim.Ortaokul sıralarında bazen arkadaşlarımın beni sevmediklerini,benimle ilgilenmedikleri duygusuna kapılırdım.Bu yüzden olur olmaz tartışmalara girer onlarla küserdim.Tek istediğim onların ilgisini çekmekti. Bu dönemde kendimi birtakım duygular içinde hissediyordum hırçınlık,alınganlık,sinirlenince bağırma gibi.Yalnızlıktan hoşlanıyordum,sıkılgan biriydim.Günlük hayatta ufak olayları dahi düşünüyordum.Sıkılgan oluşum beni üzüyordu neden böyleyim diye kendime kızıyordum. Yine bu dönemde başkalarının benimle ilgili düşüncelerine çok önem verirdim.Etek giyemezdim ‘herkes bana ne kadar kadınsı ‘diyecek diye çok korkardım.Yüksek topuklu ayakkabı giydiğimde herkesin bana baktığını düşünüyordum.Kendimi beceriksiz hisseder, başkalarını kırdığım zaman ‘tamam ben salağım’ derdim.

10 Erinlik Belirtileri Ergenlik çağında bedende önemli değişmeler olmaktadır. Çocukluk çağı özelliklerinden yetişkinliğe geçiş söz konusudur. Beden değişmelerinin büyük bir kısmı ergenlik devresinin ilk safhası olan erinlik çağında olur. Erinlik çağından sonra devam eden beden gelişmeleri ise daha yavaş meydana gelir.

11 Ergenlik Çağının fiziksel Gelişimi
Ergenliğin başlangıcı kızlar ve erkeklerde belirli biyolojik değişmelerle başlar. Bu devre ülkemizde kızlarda ortalama 10-12, erkeklerde yaşlar arası başlar. Ergenlik çağına girilmesiyle gelişmede giderek hızlanan bir artış izlenir.

12 ÖSTROJEN Kızların bedenindeki değişimler,
hormonunun etkisiyle gerçekleşir.

13 Ergenlerin fiziksel gelişmesinde cinsel organlarının gelişmesi çok önemlidir. Ergenlik çağında Kızlarda omuzlar, yuvarlaklaşır, göğüs ve kalçalarda deri altına toplanan yağ miktarı artar. Göğüs ve kalçalar büyür, göğüs uçları olgunlaşır.

14 Boy uzaması:Ergenlik döneminin başlangıcının habercisi, boy uzamasıdır
Boy uzaması:Ergenlik döneminin başlangıcının habercisi, boy uzamasıdır. Erkek çocuklar doğuştan kızlardan biraz daha boylu olup, bu üstünlüğü 10 yaşlarına kadar korurlar, fakat kızlar bu yaşlarda onlara yetişir. 11 yaşlarından 14'e kadar kızlar daha çabuk uzarlar. 15 yaştan sonra bu üstünlük tekrar erkeklere geçer.

15 Kilo artışı: Ergenlik çağında gelişmenin diğer bir yönü de, kilo alınarak ağırlığın artmasıdır. Boy ve kilo artarken, kollardaki kuvvet de artacaktır.

16 Seslerin kalınlaşması: Ergende, ses, çocukluktakinin aksine kalınlaşmaya başlar. Bu dönemde ergen ses tonun ayarlamaz. Önceki ses çatallaşır. Daha sonra, ses telleri gelişmesini tamamlar, ergenin ses tonu da olgunlaşır. Vücut kokusunun belirginleşmesi: Cinsel olgunlukla beraber, vücutta herkese has bir koku belirginleşir. Bu vücut kokusunun cinsel çekicilikle bir ilişkisi vardır.

17 Vücutta kıllanma: Ergenlik döneminin başlangıcındaki değişikliklerden biri de, hipofiz bezinin salgıları ile başlayan koltuk altı ve üreme organları bölgesinde kıllanmalardır. Ter bezlerinin çalışmasının artması: Bu dönemde koltuk altı ile kasıklardaki ve vücudun diğerlerinde ter bezleri daha fazla çalışır. Sık terleme sonucu ortaya çıkan kirliliği önlemek için vücut temizliğine dikkat etmek en az haftada bir kere su ve sabun ile temizlenmek, koltuk altı ve üreme organlarındaki tüylerin ter ve kir tutacağı için uzamadan alınması ergenlik sağlığı için gereklidir.

18 Yüzdeki sivilcelerin artması: Derideki yağ bezlerinin fazla çalışması sonucu, salgılanan yağlar, bez kanallarını tıkar ve yüzde siyah noktalar oluşturur. Yağ birikimi şişer ve ergenlik sivilcelerini meydana getirir. Ay hali: Erinlik döneminde kızlarda ay halinin olduğu görülmektedir.

19 “ADET KANAMASI” nın başlamasıdır.
Ergenlik çağında, bir genç kızın bünyesinde meydana gelen en büyük değişiklik “ADET KANAMASI” nın başlamasıdır.

20 “Bir kere adet olduktan sonra sivilcelerim çıkmaya başladı
“Bir kere adet olduktan sonra sivilcelerim çıkmaya başladı. Sonra birazcık göğüslerim çıktı. Gittikçe daha olgun davranmaya başladım. Çevremle ilişkilerim daha rahatladı.”

21 Kramplar Bazı kızlar, adet kanamaları sırasına rahatsızlık duyarlar. Bunun en yaygın olan şekli, karnın alt kısmındaki kramplardır. Ağrı bazen sürekli bir sancı bazen de bir ağırlık duygusu şeklinde olabilir.

22 karşı neler yapabilirsiniz?
Kramplara (adet sancılarına) karşı neler yapabilirsiniz? Egzersiz Ilık duş Ayaklara sıcak su torbası Normal gündelik etkinliklere devam

23 Gereksinimlerinize Uygun Koruyucuların Seçimi ve Kullanılması
Adet Dönemi Süresince Gereksinimlerinize Uygun Koruyucuların Seçimi ve Kullanılması EVET HAYIR Hijyenik Ped Bez Pamuk

24 Doğru beslenme , dört temel besin grubundan
(karbonhidrat, protein, yağ ve vitamin) çeşitli yiyeceklerin seçilmesi; özellikle süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum açısından zengin yiyeceklerin alınması demektir.

25 Ergenlikte Zihinsel Gelişim
12 yaş ve üzerisi zihinsel gelişim çerçevesinde varsayımlar kurabilir, mantıksal sonuçlar çıkarabilir ve karmaşık sorunları sistemli biçimde çözebilir. Bu dönem gençleri kendi görüşlerini haklı gösterebilecek düşünce kurallarını ve mantık yollarını bulmaya başlarlar.

26 Ergenlikte Duygusal Gelişim
Ergenlik dönemi dengesiz ve düzensiz bir evredir.Dönem, bir çelişkiler dönemidir. Yalnızlıktan duyulan hazzın yanı sıra bir gruba katılma özlemi, yetişkini hor görme ama ona dayanma; endişe ve umutsuzluğa karşın geleceğe coşkuyla yöneliş bu çelişkilerin en belirginleridir. Bu evrede duyguların şiddet kazandığı görülür. Bunlar sinirlilik, öfke, bağırma, her şeye karşı gelme gibi özelliklerdir.

27 Ergenliğin Tutum Ve Davranışlar Üzerindeki Genel Etkileri:
1.Yalnızlık İsteği 2.Çalışma İsteksizliği 3.Disipline Karşı Direniş: 4.Çekingenlik: 5.Fazla Hayal Kurma: 6.Duygululuğun Artması

28 Ergenlikte Sosyal Gelişim
Bu dönemde genç; çabuk kurulan ve bozulan ilişkiler, kolay etkilenme, toplum içinde sivrilme, ilgi çekme ve rol sahibi olma çabası içindedir. Toplumda saygınlık kazanmaya ve statü sahibi olmaya gereksinme duyar. Toplumsal uyum geniş ölçüde bu gereksinimin karşılanmasına bağlıdır.

29 Bu yaşlarda giyim şekli, saç biçimi gibi konularda arkadaşlar gittikçe daha fazla belirleyici olur. Sizler de arkadaşlarınız gibi görünmek ve davranmak isteyebilirsiniz. Bu yaşlarda arkadaşlarınızla ilişkiler konusunda da değişimler yaşayabilirsiniz. Ortak değişim ve sorunlar yaşadığınız, sizinle aynı cinsiyetteki kişilerle daha yakın ilişki içine girersiniz. Bu dönemin özellikle ilk yıllarında kız çocuklar kız arkadaşlarıyla, erkek çocuklar ise erkek arkadaşlarıyla daha yakın olurlar.

30 Kızlar az sayıda kişiyle yakın arkadaşlık kurar, her etkinliği aynı arkadaşlarla paylaşmaktan zevk alır. Erkeklerin daha çok sayıda arkadaşı olur ve değişik etkinlikleri farklı arkadaşlarla yapmaktan zevk alabilirler. Örneğin; top oynamak için ayrı ya da ders çalışmak için ayrı grupları seçebilirler.

31 Katıldığınız ve Dinlediğiniz için Hepinize Teşekkür Ederim


"Hazırlayan: Yasemin ŞAHİN Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları