Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ahmet Eren Köksal. NEDEN-SONUÇ CÜMLELERİ  Eylemin niçin yapıldığını (gerekçesini) ve sonucunda ne olduğunu bildiren cümlelerdir.  Olay olmuş bitmiştir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ahmet Eren Köksal. NEDEN-SONUÇ CÜMLELERİ  Eylemin niçin yapıldığını (gerekçesini) ve sonucunda ne olduğunu bildiren cümlelerdir.  Olay olmuş bitmiştir."— Sunum transkripti:

1 Ahmet Eren Köksal

2 NEDEN-SONUÇ CÜMLELERİ  Eylemin niçin yapıldığını (gerekçesini) ve sonucunda ne olduğunu bildiren cümlelerdir.  Olay olmuş bitmiştir. Korktuğu için köpeğe yaklaşamıyor. neden sonuç

3 AMAÇ-SONUÇ CÜMLELERİ  Eylemin hangi amaçla yapıldığını ya da yapılacağını belirtir. Seni görmek için buralara kadar geldim. amaç sonuç

4 KOŞULA ( ŞARTA ) BAĞLI CÜMLELER  Bir olayın gerçekleşmesi için başka bir olayın varlığının gerektiğini bildiren cümlelerdir.  Olması şart koşulan şey olmazsa eylem gerçekleşmez. İyi düşününce nerede hata yaptığını anlarsın. şart

5 ÖZNEL YARGI CÜMLELERİ  Doğruluğu ya da yanlışlığı ispatlanamayan, kişiden kişiye değişen, göreceli yargılardır.  Kişinin kendi fikirleri öne çıktığı için herkes bu fikre katılmayabilir. “9. Hariciye Koğuşu” Peyami Safa’nın en güzel romanıdır.

6 NESNEL YARGI CÜMLELERİ  Doğruluğu ya da yanlışlığı ispatlanan, tarafsız yargılardır. Gözlem ve deneye dayalı olduğu için herkese göre aynıdır. Roman edebiyatımıza Batı’dan gelmiş bir türdür.

7 ATASÖZLERİ  Milletlerin yıllar süren deneyimleri ve buna bağlı düşüncelerinden doğmuşlardır.  Kalıplaşmış sözlerdir. ( Kelimelerin yerleri değiştirilemez ya da başka sözcükler kullanılamaz. )  Kısa ve özlü sözlerdir, az sözle çok şey ifade edilir.  Öğüt verir, yol gösterir.  Cümle biçimindedir. ( Yüklemi vardır. )

8 DEYİMLER  Kavramları ve olayları mecazlı anlatım yoluyla belirten kalıplaşmış sözlerdir.  Basit günlük konuşmalarımızı süslü, sanatlı bir hale getirirler.  Çoğunlukla söz grubu halindedir ama cümle şeklinde olanları da vardır.  ( Çoğu gitti, azı kaldı. )  Deyimi oluşturan kelimeler genellikle gerçek anlamından uzaklaşarak mecaz hale gelen sözcüklerdir. ( Gözleri yollarda kalmak )

9 TANIM CÜMLELERİ  Bir kavramı belirgin özellikleriyle anlatan, tarif eden cümlelerdir. Ölçek, haritada küçültme oranıdır.

10 KARŞILAŞTIRMA CÜMLELERİ  Birden fazla nesneyi benzer ya da farklı yönleriyle kıyaslayan cümlelerdir.  Karşılaştırma cümlelerinde genelde “en, daha, kadar, vb.” kelimeler kullanılabilir.  Gökyüzü bugün daha mavi.  Açelya, en sevdiğim çiçektir.  ( “En” sözcüğü tek olma durumu ifade eder, birden fazla kavram için kullanılamaz. )

11


"Ahmet Eren Köksal. NEDEN-SONUÇ CÜMLELERİ  Eylemin niçin yapıldığını (gerekçesini) ve sonucunda ne olduğunu bildiren cümlelerdir.  Olay olmuş bitmiştir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları