Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CORYLUS COLURNA L. (AĞAÇ FINDIĞI). Sunumun İçeriği 1. 1. Corylus colurna’ nın bitki sistemati ğ indeki yeri 2. 2. C. Colurna hakkında genel bilgi (gövde,tomurcuk,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CORYLUS COLURNA L. (AĞAÇ FINDIĞI). Sunumun İçeriği 1. 1. Corylus colurna’ nın bitki sistemati ğ indeki yeri 2. 2. C. Colurna hakkında genel bilgi (gövde,tomurcuk,"— Sunum transkripti:

1 CORYLUS COLURNA L. (AĞAÇ FINDIĞI)

2 Sunumun İçeriği 1. 1. Corylus colurna’ nın bitki sistemati ğ indeki yeri 2. 2. C. Colurna hakkında genel bilgi (gövde,tomurcuk, sürgün, yaprak, nus tipi, çiçek kurulları) 3. 3. Genel yayılı ş alanları 4. 4. Ekonomik önemi

3 Bitki sistematiğindeki yeri AlemPlantae BölümMagnoliophyta SınıfMagnoliopsida TakımFagales FamilyaBetulaceae CinsCorylus TürC.colurna Binominal adı Corylus colurna L.

4 15-25 m. boylarında, a ğ aç halinde, düzgün gövdeli bir bitkidir. Bu nedenle “A ğ aç Fındı ğ ı” adı verilmektedir. Kırmızı renkli, iyi cila tutan öz odunu de ğ erlidir.

5

6 Genç sürgünler siğilli tüylüdür. Bu tüyler kiremit kırmızısı rengindedir. Genç sürgünler siğilli tüylüdür. Bu tüyler kiremit kırmızısı rengindedir.

7 Tomurcukların üzeri çok sayıda pullarla örtülüdür. Tomurcukların üzeri çok sayıda pullarla örtülüdür.

8 Yaprak sapları da siğilli tüylerle örtülüdür.Bu tüyler de kırmızı kiremit rengindedir.

9 Geniş yumurta biçiminde yaprağın dip tarafı yüreğimsi, ucu sivridir. Kenarları kaba yada keskin dişli, bazen de hafif lobludur.

10

11 Erkek çiçekler sonbaharda gelişir, uzun bir eksen üzerinde toplanmış, aşağıya sarkarlar ve kışı açıkta geçirirler.

12 Erkek çiçekler

13 Dişi çiçekler tomurcuk içinde bulunmakta, dışardan kırmızı renkli stigmalar görülmektedir. Bu durum dişi çiçekleri normal tomurcuklardan ayırır. Dişi çiçekler tomurcuk içinde bulunmakta, dışardan kırmızı renkli stigmalar görülmektedir. Bu durum dişi çiçekleri normal tomurcuklardan ayırır.

14 Kupula şeritsi yapıda, parçalı ve ince şeritler halinde düzensiz olarak yırtılmıştır. Ayrıca sivri uçları geriye kıvrılmıştır.

15

16 Nusun dibindeki mat kısmı nusun hemen hemen yarısına değin ulaşmıştır.

17 Ağaç fındığının kırmızı renkli, güzel cila tutan, öz odunu belirgin kırmızı olan mobilyacılıkta değerli bir odunları vardır. Ağaç fındığının kırmızı renkli, güzel cila tutan, öz odunu belirgin kırmızı olan mobilyacılıkta değerli bir odunları vardır.

18

19 Genel yayılışı itibariyle güney doğu Avrupa, batı Asya’da bulunur. Türkiye’de Batı Anadolu Kazdağı, Bolu, Kastamonu, Zonguldak-Yenice, Doğu Anadolu Rize ve Trabzon yörelerinde doğal halde yetişir. Genel yayılışı itibariyle güney doğu Avrupa, batı Asya’da bulunur. Türkiye’de Batı Anadolu Kazdağı, Bolu, Kastamonu, Zonguldak-Yenice, Doğu Anadolu Rize ve Trabzon yörelerinde doğal halde yetişir.

20 Değerli odunu nedeniyle bugün büyük boylu bireyleri çok azalmıştır. Bu nedenle örneğin, Bolu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Merkez İşletmesi Kale İşletme Şefliğinde 347 hektarlık bir Corylus colurna alanı 1988 yılında tabiatı koruma alanı olarak ayrılmıştır. Burada 1 m. çap, 30-35 m. boylarında bireyleri bulunmaktadır.

21 SEBEN – 1152 m. yükseklik

22


"CORYLUS COLURNA L. (AĞAÇ FINDIĞI). Sunumun İçeriği 1. 1. Corylus colurna’ nın bitki sistemati ğ indeki yeri 2. 2. C. Colurna hakkında genel bilgi (gövde,tomurcuk," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları