Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİTKİSEL ÜRETİM YAPILARI (Sera Tipleri)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİTKİSEL ÜRETİM YAPILARI (Sera Tipleri)"— Sunum transkripti:

1 BİTKİSEL ÜRETİM YAPILARI (Sera Tipleri)
Doç. Dr. Berna KENDİRLİ A. Ü. Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü

2 Örtü malzemelerine göre seralar
Cam Seralar Geniş açıklıklı cam sera (wide span ) Venlo tipi cam sera Plastik örtülü sera Polikarbonat Örtülü sera Polikarbonat+çift kat plastik örtülü sera

3 Cam Seralar Cam seralar, sağlam konstrüksiyonu ve ısı izolasyonu yanında özellikle ışık geçirgenliği ile diğer tiplerden ayrılır. Kış dönemi yetiştiriciliğinde, yağışın ve kapalı günlerin çok olduğu bölgelerde cam seralar tercih edilmelidir. Cam seralar maliyet olarak polikarbonat ve plastik seraların arasında yer alır. Cam seralarda yaygın olarak 4 mm cam kullanılmaktadır.

4 Geniş açıklıklı cam sera
Sera hacmi büyük olduğu için ısıtma ve havalandırmada büyük kolaylık sağlar. Kışın ısınan havanın yüksek hacimde uzun süre tutulması nedeniyle ılıman iklimli bölgelerde tercih edilmelidir. Çatıda boydan boya havalandırma kullanılarak, havalandırma oranı yükseltilebilir. Venlo tipine göre biraz daha pahalı olmasına karşın, sera içinde ışıklanma ve iklim kontrolü daha iyidir.

5

6

7

8 Venlo tipi cam sera Hollanda’da geliştirilen bu sera tipinde her bir açıklıkta iki çatı ve ortada bir oluk vardır. Geniş açıklıklı seraya göre yüksekliği ve iç hacmi daha azdır. Özellikle kar yükü olan bölgelerde ve ısıtma ihtiyacının uzun sürdüğü iklimlerde tercih edilebilir. Çatıya asılan bitki ve ekipman yükünün çok fazla olması durumunda da avantaj sağlar.

9


"BİTKİSEL ÜRETİM YAPILARI (Sera Tipleri)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları