Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEM 2015 YGS-LYS ALANYA REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ PDR BÖLÜMÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEM 2015 YGS-LYS ALANYA REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ PDR BÖLÜMÜ."— Sunum transkripti:

1 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEM 2015 YGS-LYS ALANYA REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ PDR BÖLÜMÜ

2 GENEL BİLGİLER YGS-LYS sistemi 2 aşamalı bir sınav sistemdir. İlk aşama sınavı YGS 1 oturum, ikinci aşama LYS 5 oturumda yapılacaktır. 2015 YGS 15 Mart Pazar saat 10:00’da, 160 dk 2015 LYS Haziran ayının 2. ve 3. hafta sonunda, iki haftaya (13, 14, 20, 21 haziran) yayılarak yapılacaktır.

3 Sınav Takvimi ve Ücretler

4 SINAVA KİMLER BAŞVURABİLİR? 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında son sınıfta okumakta olan öğrenciler Ortaöğretim kurumlarının son sınıfında beklemeli olan öğrenciler Ortaöğretimi bitirmiş olan öğrenciler

5  Sınavsız geçişle meslek yüksekokuluna veya açık öğretim ön lisans programlarına girecek adaylar hariç adaylar YGS ye girmek zorundadır. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlere de girmek için YGS ye girmek zorunludur.  Sınava başvuru esnasında askeri liseler sınavına girmek isteyen adaylar bu sınavlara girme isteğini işaretleyeceklerdir. Girmek istemeyen adaylar ise bu kısmı boş bırakacaklardır.

6 Yerleştirme puanı hesaplanırken alan içi veya dışı gibi bir ayrım söz konusu değildir. Öğrenci hangi bölümü tercih ederse etsin aynı OBP’ye sahip olacaktır.

7 OBP HESAPLANMASI Öğrencinin, 100 üzerinden diploma notunun 5 ile çarpımı AOBP yi verir. AOBP yi 0,12 ile çarptığımızda ise öğrencinin ham puanına eklenecek OBP’yi bulmuş oluruz. OBP 30-60 arası, öğrencinin diploma ortalamasına göre bir puan gelecek

8  Başvuru esnasında verilen şifre özenle saklanmalıdır.  Şifre hem ÖSYS nin bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili yapacağı işlemlerde gerekli olacaktır.

9

10 Y G S Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı 2015 YGS 15 Mart Pazar günü saat 10:00’da tek oturum halinde yapılacak ve tek kitapçık kullanılacak. YGS’de toplam 160 soru sorulacak ve süre 160 dakika olacaktır. YGS’de testlerde sorumlu olunan konular Ortak müfredata dayalı konular (6, 7, 8. sınıf ve Lise-1 konuları) olacak. Yani tüm okul türleri ve alanlarda okutulan derslerle ilgili sorular sorulacak. Sadece bazı derslerdeki konular lise-2, lise-3, lise-4 (İnkılap Tarihi, Felsefe, Din kültürü gibi) sınıfına aittir. YGS’de muhakeme gücü yüksek, yorum becerisini ölçmeye dayalı sorular sorulmaktadır. Özellikle son yıllarda genelde uzun paragraflar (daha çok Türkçe, felsefe), şekle dayalı uzun yorum soruları (coğrafya, matematik, geometri) gelebilmektedir. Yıldan yıla değişen belli oranlarda da bilgiye dayalı sorular gelmektedir.

11 YGS Soru Sayıları ve Ağırlıkları

12  YGS sonucunda en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan 6 puan türüne dönüştürülecektir. YGS 1-2- 3-4-5-6  YGS de hiçbir puan türünden 140 ve üzeri puanı olmayan adaylar, bir yükseköğretim programını tercih etme ( sınavsız geçiş hariç) ve LYS lere girme hakkı bulunmamaktadır. Yerleştirme puanları 140 ın altında olanların yerleştirme puanları hesaplanmayacaktır.

13  YGS de 140-179.9 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebileceklerdir. Bu adayların LYS lere girme hakkı bulunmamaktadır.  YGS puanlarından herhangi biri en az 180 ve üzeri olduğu zaman adayın LYS lere girme hakkı olmaktadır.

14  Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yüksek öğretim programlarına başvurmak için YGS puanların dan en az birinin 140 ve üzeri olması gerekmektedir.  YGS de 180 ve üzeri puan alanlar LYS ye girme hakkı kazanırken; hem meslek yüksekokulu ön lisans programlarını, hem açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler.

15 YGS puanının yerleştirme puanına katkısı %40 oranındadır. Bu oran sadece yabancı dil alanında tercih yapacak öğrenciler için %35 tir. YGS sonuçları açıklandığında, açıklanan puan ham puandır. OBP puanı ekli değildir. LYS açıklandığında YGS puanlarına OBP eklenmiş yeni puan ve sıralamalar açıklanacaktır.

16 YGS PUANLARI NERELERDE VE NASIL KULLANILACAK – 4 yıllık lisans programlarının bir kısmına (YGS puanlarıyla öğrenci alan) – 2 yıllık önlisans bölümlerinin tamamına – Astsubay meslek yüksekokullarına – Polis meslek yüksekokuluna – Özel yetenek bölümlerine YGS puanıyla başvurulacak. YGS puanları 100-500 arasındaki ham puanlardan oluşacak. Bu ham puana okul puanınız eklendiğinde en fazla 560 olabilecek. Meslek ve öğretmen liseleri kendi alanlarını seçtikleri takdirde ek en fazla 30 puan kadar gelebilecek. Yani meslek ve öğretmen liselilerin toplam puanları en fazla 590 puan (500+60+30=590) olabilecek.  Meslek Yüksekokulu ön lisans programlarını tercih edebilmek için (Sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlar dahil)- İlgili YGS Puan Türünde - En az 140 puan  Açık öğretim lisans (4 yıllık) ve ön lisans (2 yıllık) programlarını tercih edebilmek için - İlgili YGS Puan Türünde - En az 140 puan

17 Özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için - YGS Puan Türünde - En az 140 puan (Devlet Konservatuvarlarının/Konservat uvarların lise devresi mezunlarının Konservatuvarların lisans devresine yerleştirilmesinde merkezî sınav puanı aranmaz) Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, otizm), YGS Puan Türünde - En az 100 puan

18  Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen lisans programları ile Teknoloji, Sanat ve Tasarım, Turizm Fakülteleri lisans programlarının M.T.O.K. kontenjanlarını tercih edebilmek için - İlgili YGS/LYS Puan Türünde - En az 180 puan  Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen programlar dışındaki lisans programlarını tercih edebilmek için - İlgili LYS puan türünde - En az 180 puan  Polis meslek yüksek okulu için – YGS puan türlerinin herhangi birinde - En az 250 ham puan (Bu taban puan 2014 içindir)

19 LYS LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI YGS den en az bir puan türünden 180 ve üzeri puan alanlar LYS ye başvuru yapabilirler. LYS 5 oturumda uygulanacaktır. Her oturumda farklı bir sınav uygulanacaktır. İsteyen aday bütün oturumlara girebilecektir. Öğrenciler girmek istedikleri bölümlere göre en az 2 oturuma gireceklerdir. LYS lerde her test için ayrı bir soru kitapçığı uygulanacaktır. Bir test için tanınan süre bittiğinde ilgili teste ait soru kitapçığı toplanırken ve diğer teste ait soru kitapçığı dağıtılırken ara verilmeyecektir. Tek cevap kağıdı kullanılacaktır.

20 LYS’ de YER ALACAK TESTLER ve KAPSAMLARI LYS-1 : MATEMATİK SINAVI LYS-2 : FEN BİLİMLERİ SINAVI LYS-3 : EDEBİYAT, COĞRAFYA SINAVI LYS-4 : SOSYAL BİLİMLER SINAVI LYS-5 : YABANCI DİL SINAVI

21

22 LYS-1 MATEMATİK SINAVI Tek oturumda yapılacak ve 135 dk süresi olacaktır. Matematik ve geometri testi yer alacaktır. Matematik testinden 50 soru bulunacak ve 75 dk süre verilecektir. Geometri testinden 30 soru bulunacak ve 60 dk süre verilecektir.

23 LYS-2 FEN BİLİMLERİ SINAVI Tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dk süre verilecektir. Fizik, kimya ve biyoloji testleri yer alacaktır. Testlerde 30 ar soru bulunacak ve 45 er dk süre verilecektir.

24 LYS-3 EDEBİYAT COĞRAFYA SINAVI Tek oturumda uygulanacak ve toplam 120 dk süre verilecektir. Türk Dili Edebiyatı testi ile coğrafya-1 testi yer alacaktır. Türk dili edebiyatı testinde 56 soru olacak toplam 85 dk verilecektir. Coğrafya 1 testinde 24 soru bulunacak 35 dk süre verilecektir.

25 LYS-4 SOSYAL BİLİMLER SINAVI Tek oturumda uygulanacak ve 135 dk süre verilecektir. Tarih, Coğrafya-2, Felsefe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testleri bulunacaktır. Tarih testinde 44 soru 65 dk süre verilecektir. Coğrafya-2 testinde 14 soru 20 dk süre verilecektir. Felsefe Grubu ve Din Kültürü testinde 32 soru 50 dk süre verilecektir. Bu testin Psikoloji 8, Sosyoloji 8, Mantık 8 ve Din Kültürü 8 sorudan oluşmaktadır.

26 LYS-5 YABANCI DİL SINAVI Toplam 80 soru sorulacak 120 dk süre verilecektir. Yabancı dil sınavı İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere 3 dilde yapılacaktır. Sözcük bilgisi ve dilbilgisinden 20, Çeviri 12, Okuduğunu anlama 48 sorudan oluşmaktadır. Almanca, İngilizce ve Fransızca testlerinin yer alan cevap anahtarları farklı olacaktır. Adaylar sınav yabancı dilini cevap kağıdın da cevaplama alanının üst kısmında yer alan SINAV YABANCI DİLİ alanına işaretleyecekler ve bu dildeki soruları cevaplandıracaklar. Sınav yabancı dilini işaretlemeyen veya birden fazla yabancı dili işaretleyenlerin yabancı dil puanı hesaplanmayacaktır.

27 LYS PUAN TÜRLERİ

28 MF PUAN TÜRÜ MF PUAN TÜRÜNDEN TERCİH YAPMAK İSTEYEN BİR ÖĞRENCİ LYS-1 VE LYS-2 YE GİRECEK.

29

30

31

32 TM PUAN TÜRÜ TM PUAN TÜRÜNDEN TERCİH YAPMAK İSTEYEN BİR ÖĞRENCİ LYS-1 VE LYS-3 E GİRECEK

33 TM - 1 PUANI İLE ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER ( Matematik Ağırlıklı) 1.Bankacılık Fak.22.Pazarlama Fak. 2.Bankacılık ve Finans Fak.23.Sigortacılık ve Risk Yönetimi Fak. 3.Bankacılık ve Finansman24.Tarım Ekonomisi 4.Bankacılık ve Sigortacılık Fak.25.Tekstil Geliştirme ve Pazarlama 5.Bilgi ve Belge Yönetimi26.Turizm İşletmeciliği Fak. 6.Çalışma Eko ve End. İlişkileri27.Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Fak. 7.Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi28.Turizm ve Otel İşletmeciliği Fak. 8.Ekonometri29.Uluslararası Finans Fak. 9.Ekonomi30.Uluslararası İşletme 10.Ekonomi ve Finans31.Uluslararası İşletme Yönetimi 11.Ekonomi-Yönetim Bilimleri Programları32.Uluslararası İşletmecilik 12.İktisat33.Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret 13.İşletme34.Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Fak. 14.İşletme Enformatiği35.Uluslararası Lojistik Yönetimi 15.İşletme-Ekonomi36.Uluslararası Ticaret Fak. 16.Lojistik Yönetimi37.Uluslararası Ticaret ve Finansman 17.Maliye38.Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Fak. 18.Muhasebe Fak.39.Uluslararası Ticaret ve Lojistik 19.Muhasebe ve Denetim40.Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi 20.Muhasebe ve Finans Yönetimi41.Uluslararası, İktisat, İşletme Programları 21.Muhasebe ve Finansal Yönetim Fak.42.Yönetim Bilişim Sistemleri Fak.

34 TM- 2 PUANI İLE ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER (Matematik ve Türkçe Eşit) 1.Aile ve Tüketici Bilimleri 2.Avrupa Birliği İlişkileri 3.Eşit Ağırlıklı Programlar Fak. 4.Grafik Tasarımı 5.İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 6.İnsan Kaynakları Yönetimi Fak. 7.Kamu Yönetimi 8.Küresel ve Uluslararası İlişkiler 9.Sağlık İdaresi 10.Sağlık Kurumları İşletmeciliği 11.Sağlık Kurumları Yöneticiliği Fak. 12.Sağlık Yönetimi Fak. 13.Sınıf Öğretmenliği 14.Siyaset Bilimi 15.Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 16.Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 17.Turizm ve Otelcilik Fak. 18.Uluslararası İlişkiler 19.Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği TM- 3 PUANI İLE ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER ( Türkçe Ağırlıklı) 1.Hukuk 2.Arkeoloji 3.Çocuk Gelişimi 4.Ekonomi Politik ve Toplum Felsefesi 5.Felsefe 6.Felsefe Grubu Öğretmenliği 7.Klasik Arkeoloji 8.Prehistorya 9.Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi 10.Psikoloji 11.Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 12.Sanat ve Sosyal Bilimler Programları 13.Sosyal Hizmet Fak. 14.Sosyal Programlar 15.Sosyoloji

35 TS PUAN TÜRÜ TS PUAN TÜRÜNDEN TERCİH YAPMAK İSTEYEN BİR ÖĞRENCİ LYS-3 VE LYS-4 E GİRECEK

36 TS - 1 PUANI İLE ÖĞRENCİ ALAN BÖL.ÜMLER 1.Arkeoloji ve Sanat Tarihi 2.Basın ve Yayın 3.Coğrafya 4.Coğrafya Öğretmenliği 5.Dünya Dinleri 6.Gazetecilik 7.Halkbilim 8.Halkla İlişkiler 9.Halkla İlişkiler ve Reklamcılık 10.Halkla İlişkiler ve Tanıtım 11.İletişim 12.İletişim Bilimleri 13.İletişim Sanatları 14.İletişim Tasarımı 15.Kültür Yönetimi 16.Medya ve İletişim 17.Medya ve İletişim Sistemleri 18.Radyo ve Televizyon 19.Radyo, Sinema ve Televizyon 20.Reklam Tasarımı ve İletişimi 21.Reklamcılık 22.Reklamcılık ve Halkla İlişkiler 23.Sinema ve Televizyon 24.Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 25.Televizyon Haberciliği ve Programcılığı

37 TS - 2 PUANI İLE ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER 1.Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı 2.Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları 3.Hititoloji 4.Sanat Tarihi 5.Sanat Yönetimi 6.Sümeroloji 7.Tarih 8.Tarih Öğretmenliği 9.Türk Dili ve Edebiyatı 10.Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği 11.Türk Halkbilimi 12.Türkçe Öğretmenliği

38 DİL PUAN TÜRÜ DİL PUAN TÜRÜNDEN TERCİH YAPMAK İSTEYEN BİR ÖĞRENCİ LYS-5 E GİRECEK

39 DİL - 1 PUANI İLE ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER 1.Alman Dili ve Edebiyatı 2.Almanca Öğretmenliği 3.Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 4.Çeviribilim 5.Dil Ağırlıklı Programlar 6.Dilbilim 7.Fransız Dili ve Edebiyatı 8.Fransızca Öğretmenliği 9.İngiliz Dil Bilimi 10.İngiliz Dili ve Edebiyatı 11.İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat 12.İngilizce Öğretmenliği 13.Karşılaştırmalı Edebiyat 14.Mütercim-Tercümanlık 15.Turist Rehberliği

40 DİL - 2 PUANI İLE ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER 1.Arap Dili ve Edebiyatı 2.Arapça Öğretmenliği 3.Arnavutça 4.Boşnakça 5.Bulgar Dili ve Edebiyatı 6.Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı 7.Çin Dili ve Edebiyatı 8.Eski Yunan Dili ve Edebiyatı 9.Fars Dili ve Edebiyatı 10.Gürcü Dili ve Edebiyatı 11.Hırvat Dili ve Edebiyatı 12.Hindoloji 13.Hungaroloji 14.İspanyol Dili ve Edebiyatı 15.İtalyan Dili ve Edebiyatı 16.Japon Dili ve Edebiyatı 17.Japonca Öğretmenliği 18.Kore Dili ve Edebiyatı 19.Latin Dili ve Edebiyatı 20.Leh Dili ve Edebiyatı 21.Rus Dili ve Edebiyatı 22.Sinoloji 23.Urdu Dili ve Edebiyatı 24.Yunan Dili ve Edebiyatı 25.Yunanca

41 LYS den 180 ve üzeri puan alan adaylar LYS puan türüyle öğrenci alan programları tercih edebileceklerdir. LYS den 180 ve üzeri puanı olmayan adaylar sadece meslek yüksekokulların ön lisans programlarını, açık öğretim programlarını ve YGS puan türüyle öğrenci alan lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

42

43 Ortaöğretim Kurumlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrencilere mahsus olmak üzere (İmam Hatip Okulları öğrencileri/mezunları hariç), YGS Sosyal Bilimler Testinde yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından bu öğrencilerin muaf tutulmasına ve söz konusu öğrencilere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine YGS’de Sosyal Bilimler Testinde yer alan Felsefe alanından 5 soru sorulacaktır. YGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

44 LYS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ortaöğretim kurumlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrencilere mahsus olmak üzere; LYS Sosyal Bilimler Sınavında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından bu öğrencilerin muaf tutulmasına ve söz konusu öğrencilere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine LYS-4’de (Sosyal Bilimler Sınavı) yer alan Felsefe Grubu altındaki Psikoloji alanından 3, Sosyoloji alanından 3, Mantık alanından 2 soru sorulacaktır.

45 Öğrenci tercih yapıp herhangi bir programa yerleştirildiği takdirde ister kayıt yaptırsın ister yaptırmasın bir sonraki sene OBP nın yarısı kesilir. Açık öğretim programı kazandığı zaman da bir sonraki sene öğrencinin OBP nın yarısı kesilir.

46 OKUL BİRİNCİLERİ Okul birincilerine tam puan yani AOBP 500 gelmeyecek. 100 üzerinden Diploma ortalaması 5 ile çarpılacak ve oluşan AOBP 0,12 ile çarpılarak ham puanına eklenecek OBP ortaya çıkmış olacak. Okul birincilerine sağlanan özel kontenjanlardan yararlanmaya devam edecek.

47 SINAVSIZ GEÇİŞTE ÖNCELİKLER Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) olanlara öncelik verilir. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’ si yüksek olan adaylara öncelik verilir. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir

48 Emeklerinizin kar ş ılı ğ ını bulması dile ğ iyle… Hazırlayan: Alanya Rehberlik Araştırma Merkezi PDR Bölümü


"ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEM 2015 YGS-LYS ALANYA REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ PDR BÖLÜMÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları