Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİTKİ ADI : Peperomia caperata TÜRKÇE ADI : Peperomya, Zümrüt dalgası FAMİLYASI : Piperaceae.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİTKİ ADI : Peperomia caperata TÜRKÇE ADI : Peperomya, Zümrüt dalgası FAMİLYASI : Piperaceae."— Sunum transkripti:

1

2 BİTKİ ADI : Peperomia caperata TÜRKÇE ADI : Peperomya, Zümrüt dalgası FAMİLYASI : Piperaceae

3 GENEL ÖZELLİKLERİ Yaprakları küçük, zeytin yeşili, buruşuk, derin dalgalı ve düzensiz oluklu bitkilerdir. Kalp şeklindedir. İnce ve birden fazla gövdesi vardır.

4 EKOLOJİK İSTEKLERİ SICAKLIK: Gelişme döneminde 18-23 derece kışın 15 dereceye gereksinim duyar. NEM: Gelişimi için %70 nem yeterlidir. TOPRAK : Topraksız karışım ideal bir yetiştirme ortamı olmakla birlikte iyi bir saksı harcı içinde yetiştirilebilir. IŞIK: Aydınlık fakat doğrudan güneş ışığı almayan yerleri sever. Gölge yerlerde de bulundurulmaları olanaklıdır.

5

6 ÜRETİM TEKNİĞİ Bütün türlerinin üretimi çelik ile Nisan-Ağustos ayları arasında yapılır. Alınan çelikler hacim olarak eşit miktarlardaki turba ve kum karışımına dikilir. Ortam sıcaklığı 18C olmalıdır. Yaprak çelikleri ile üretilir. Gövde çelikleri 3-4,yaprak çelikleri ise 10-12 hafta içerisinde köklenirler.

7 Yazın bitkilere bol su verilmeli, sıcak havalarda yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın ise saksı toprağı orta derecede nemli tutulmalı, kaloriferlere ısıtılan yerlerde su püskürtmeye devam edilmelidir. Kışın orantılı nemin düşük çok düşük olması veya saksı toprağının sürekli nemli tutulması halinde yaprak dökülmeleri görülür. SULAMA ÖNERİLERİ

8

9 TASARIM ÖZELLİKLERİ İç dekor düzenlemelerinde, ofis, hastane vb. yerlerde kullanılır. Farklı doku yapısıyla dikkat çeker. Çiçek kurulları estetik bir değer taşımaz. Diğer bitki gruplarıyla kullanıldığında dikkat çekici olabilir.

10


"BİTKİ ADI : Peperomia caperata TÜRKÇE ADI : Peperomya, Zümrüt dalgası FAMİLYASI : Piperaceae." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları