Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NAMAZ NEDİR? GÜNDE BEŞ VAKİT YERİNE GETİRİLMESİ ALLAH TARAFINDAN EMREDİLEN BİR İBADETTİR. NAMAZ KUR’AN-I KERİM’DE NAMAZ YERİNE “SALAT” KELİMESİ KULLANILIR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NAMAZ NEDİR? GÜNDE BEŞ VAKİT YERİNE GETİRİLMESİ ALLAH TARAFINDAN EMREDİLEN BİR İBADETTİR. NAMAZ KUR’AN-I KERİM’DE NAMAZ YERİNE “SALAT” KELİMESİ KULLANILIR."— Sunum transkripti:

1

2 NAMAZ NEDİR? GÜNDE BEŞ VAKİT YERİNE GETİRİLMESİ ALLAH TARAFINDAN EMREDİLEN BİR İBADETTİR. NAMAZ KUR’AN-I KERİM’DE NAMAZ YERİNE “SALAT” KELİMESİ KULLANILIR. SALAT DUA ETMEK ANLAMINA GELİR.

3 ♥ Allah emrettiği için, yani; farz bir ibadet olduğu için kılarız.
NAMAZ NİÇİN KILINIR? ♥ Yüce yaratıcımız olan Allah’a yakınlaşmak ve O’na olan sevgimizi göstermek için kılarız. ♥ Allah’ımızın bize verdiği hayat, sağlık, mutluluk, sevgi gibi sayısız nimetlerine teşekkür etmek için kılarız ♥ Günlük yaşantımızda iyi ve güzel alışkanlık ve davranışları tercih etmemize yardım ettiği için kılarız. ♥ Allah emrettiği için, yani; farz bir ibadet olduğu için kılarız.

4 ♥ Namaz insanın duygu dünyasını zenginleştirir.
♥ Namaz insanın davranışlarında bilinçli olmasını sağlar. ♥ Namaz birlikte yaşama ve dayanışma bilincini geliştirir. ♥ Namaz temizliğe alıştırır. ♥ Namaz zamanı iyi kullanmayı öğretir

5 ERGENLİK ÇAĞINA GİRMİŞ OLAN BÜTÜN MÜSLÜMANLARA FARZDIR.
NAMAZ KİMLERE FARZDIR? AKILLI OLAN ERGENLİK ÇAĞINA GİRMİŞ OLAN BÜTÜN MÜSLÜMANLARA FARZDIR.

6

7 NAMAZIN HAZIRLIK ŞARTLARI
1. HADESTEN TAHARET ABDESTLİ OLMAK BEDENİN, ELBİSENİN VE NAMAZ KILINACAK YERİN TEMİZ OLMASI 2. NECASETTEN TAHARET NAMAZIN İLK ŞARTI TEMİZLİKTİR.

8 ÖRTÜNMESİ GEREKEN YERLERİ ÖRTMEK
3. SETR-İ AVRET 4. İSTİKBAL-I KIBLE KIBLEYE YÖNELMEK

9 5. VAKİT NAMAZA NİYET ETMEK KILINACAK NAMAZI ZAMANI GELMESİ
“ALLAH’IN EN SEVDİĞİ AMEL VAKTİNDE KILINAN NAMAZDIR” HADİS-İ ŞERİF HZ. MUHAMMED (SAV) NAMAZA NİYET ETMEK 6. NİYET “NİYET ETTİM ALLAH RIZASI İÇİN ………………………….. KIMAYA”

10 NAMAZIN KILINIŞ ŞARTLARI
1. BAŞALMA TEKBİRİ NAMAZA “ALLAHU EKBER” SÖZÜ İLE BAŞLAMAK NAMAZDA AYAKTA DURMAK 2. KIYAM

11 3. KIRAAT 4. RÜKÛ ELLERİ DİZLERE KOYUP EĞİLMEK
NAMAZDA KUR’AN’DAN BİR YA DA BİR KAÇ AYET OKUMAK 4. RÜKÛ ELLERİ DİZLERE KOYUP EĞİLMEK 3 DEFA “SÜBHANE RABBİY’EL-AZÎM” DENİR.

12 5. SECDE SÜBHANE RABBİYEL Â’LÂ ( 3 DEFA)
DİZLERİ, ELLERİ, ALNI VE BURNU YERE KOYMAKTIR SÜBHANE RABBİYEL Â’LÂ ( 3 DEFA)

13 NAMAZIN SONUNDA “ETTEHİYATÜ” DUASI OKUNACAK KADAR OTURMAK
6. KADE-İ AHİRE NAMAZIN SONUNDA “ETTEHİYATÜ” DUASI OKUNACAK KADAR OTURMAK


"NAMAZ NEDİR? GÜNDE BEŞ VAKİT YERİNE GETİRİLMESİ ALLAH TARAFINDAN EMREDİLEN BİR İBADETTİR. NAMAZ KUR’AN-I KERİM’DE NAMAZ YERİNE “SALAT” KELİMESİ KULLANILIR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları