Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Alem:Plantae Bölüm:Pinophyta Sınıf:Pinopsida Takım:Pinales Familya:Pinaceae Cins:Tsuga Tür: Tsuga mertensiana.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Alem:Plantae Bölüm:Pinophyta Sınıf:Pinopsida Takım:Pinales Familya:Pinaceae Cins:Tsuga Tür: Tsuga mertensiana."— Sunum transkripti:

1 Alem:Plantae Bölüm:Pinophyta Sınıf:Pinopsida Takım:Pinales Familya:Pinaceae Cins:Tsuga Tür: Tsuga mertensiana

2 Her dem yeşildir, 15-30 m boy yapan orman ağaçlarıdır. Piramidal formdadır. Kabuk genç ağaçlarda parlak kahverengidir,yaşlı ağaçlarda ise gri ve çatlaklıdır.

3 Sürgünleri kısa tüylerle kaplıdır. Tomurcukları 0,3 cm boyunda olup eliptik şekildedir İğne yaprakları mavi yeşil renktedir. Her iki yüzeyinde de beyaz stoma bantları bulunur.

4 Çiçekler ilk bahar sonlarında bir önceki yılda oluşan sürgünlerin ucunda olup erkek çiçekler aşağı sarkıktır.Dişi çiçekleri önceleri diktir daha sonra aşağı sarkar.

5 Kozalak 5-8 cm boyundadır. Tsuga türleri içinde en büyük kozalaklı olandır. Kozalağın pulları kemirilmiş gibi ince ve dişlidir. Bir yılda olgunlaşan kozalak pulları tamamen geriye kıvrılarak açılır.

6

7 Vatanı Güney Asya’dan Californiya’ya değin paralel uzanan dağlar üzerindedir. Ladin,göknar ve çam taksonlarıyla karışıklığa girer.

8 Avrupa’da süs ağacı olarak kullanılır.

9 Toprak erozyonlarına karşı korumada özel önlem taşımaktadır. Kış soğuklarına karşı dayanıklıdır ve hızlı büyür. Park bahçe bitkisi olarak ta yetiştirilir.


"Alem:Plantae Bölüm:Pinophyta Sınıf:Pinopsida Takım:Pinales Familya:Pinaceae Cins:Tsuga Tür: Tsuga mertensiana." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları