Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BU TANK,TÜRKE HAS ATILGANLIK VE CÜRETKARLIĞIN ANITLAŞMIŞ BİR ÖRNEĞİ VE SİMGESİDİR. 2 AĞUSTOS 1974 GÜNÜ YAPILAN LAPTA MUHAREBELERİNDE DÜŞMANI,YAN VE.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BU TANK,TÜRKE HAS ATILGANLIK VE CÜRETKARLIĞIN ANITLAŞMIŞ BİR ÖRNEĞİ VE SİMGESİDİR. 2 AĞUSTOS 1974 GÜNÜ YAPILAN LAPTA MUHAREBELERİNDE DÜŞMANI,YAN VE."— Sunum transkripti:

1

2

3

4 BU TANK,TÜRKE HAS ATILGANLIK VE CÜRETKARLIĞIN ANITLAŞMIŞ BİR ÖRNEĞİ VE SİMGESİDİR. 2 AĞUSTOS 1974 GÜNÜ YAPILAN LAPTA MUHAREBELERİNDE DÜŞMANI,YAN VE GERİSİNDEN VURMAK İÇİN GÖREVLENDİRİLEN ÖZEL KUVVETE MENSUP BU TANK; SARP VE YALÇIN ARAZİYİ AŞARAK GÖREVİNİ YERİNE GETİRMİŞ FAKAT DÜŞMAN ATEŞİ İLE AĞIR HASARA UĞRAYARAK VE YANARAK BURADA KALMIŞTIR. TANK KOMUTANI:TNK.ÜTĞM.MAHMUT ŞANLITÜRK TANK MÜRETTEBATI:ONBAŞI GÜRLER ERDAĞ ER ABDÜLKADİR KURT ER RECEP DOĞANYİĞİT

5 Belki duymuşsunuzdur. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı zamanında bir Türk tankının Beşparmak dağlarının zirvesine kadar tırmanıp orada kaldığından bahsedilir.Resmini görmeyenler hep onun bir savaş efsanesi olduğunu sanır.Ama bu gerçektir ve bir de hikayesi vardır.

6 Birliğin komutanı, tankın sürücüsü kahraman askere; - Evladım bu tankı buraya nasıl çıkardın? diye sorunca. Asker; - Komutanım, o anda gözlerimin önünde engelsiz dümdüz bir yol göründü. Rumlar kaçıyordu, ateş ede ede buraya öyle çıktım. Komutan mehmetçiğe emreder. - Tankı indir.

7 Er cevap verir. - O yolu görmeden nasıl indireyim komutanım. Tank hâlâ o dağın zirvesinde durmaktadır. Dünya durdukça da duracaktır. Bu bir destandır. Dilden dile, gönülden gönüle ulaştırılacak bir destandır. Selam olsun bu destanı yazanlara. Selam olsun bu destan yazılırken can verenlere. Kaynak: Kuzey Kıbrıs Şükran Dergisi – Enformasyon Dairesi. 20 Temmuz 1974 Şafak Vakti Kıbrısta – Mesut Günsey

8 Fotoğrafta görüldüğü gibi beşparmak dağları bir doğa harikası olup,dümdüz Kıbrıs (Meserya) ovasındaki sarp ve duvar gibi dik tek engeldir.Dağdan Girne sahili uçaktan görünüyormuş izlenimini verir.Tanrının yarattığı bu doğal engeller üzerine kurulu rum mevzileri ve beton koruganları ağır ateş altında 24 saatte ele geçmiştir.Batılı askeri uzmanlar mevcut mevzilerin mükemmel tahkimatı nedeniyle 6 aydan önce düşmeyeceği raporunu vermişlerdir.


"BU TANK,TÜRKE HAS ATILGANLIK VE CÜRETKARLIĞIN ANITLAŞMIŞ BİR ÖRNEĞİ VE SİMGESİDİR. 2 AĞUSTOS 1974 GÜNÜ YAPILAN LAPTA MUHAREBELERİNDE DÜŞMANI,YAN VE." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları