Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖĞRENCİLERİN servİste RİSKLERDEN KORUNMASI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖĞRENCİLERİN servİste RİSKLERDEN KORUNMASI"— Sunum transkripti:

1 ÖĞRENCİLERİN servİste RİSKLERDEN KORUNMASI

2 Bir sürücü olarak, okul önlerinden ve çevresinden geçerken azami ölçüde tedbirli olun. Okul çevreleri araç ve yaya trafiği için oldukça risklidir. Bu yüzden aracınızla giderken okul önlerine geldiğinizde derhal hızınızı azaltın, yaya geçitlerinden karşıya geçmek isteyen öğrencilere öncelik verin, varsa Okul Geçidi Görevlilerinin ikaz ve işaretlerine uyun.

3 Unutmayın! Servis şoförlerinin sorumluluğu öğretmenlerin sorumluluğundan çok daha fazladır, çünkü servis aracı içerisindeki tüm öğrencilerin, can ve mal güvenliğinden servis şoförleri sorumludur. Servis içerisindeki öğrencilerin aracın camından dışarıya doğru sarkabileceklerini aklınızdan çıkarmayın. Bunu önlemek amacıyla öğrencilerin yetişebilecekleri camları sabitlemeniz gerekmektedir.Öğrencilerin bu davranışlarını engellemek servis şoförünün görevidir.

4 Trafik kurallarına uymanız ve aracınızda gerekli donanımları bulundurmanız gerekmektedir.
Burada size düşen görev size emanet edilen çocukları sağ salim evlerine yetiştirmektir.

5 Servis şoförü olarak servis aracı hareket etmeden önce tüm öğrencilerin oturduğundan emin olun.
Servis aracı hareket etmeden önce öğrencilerin tamamının geldiğine dikkat edin. Öğrenciler araçtan inerken tamamının indiğinden emin olduktan sonra hareket edin.

6 ÇOCUKLARLA İLETİŞİM Çocuklar sabah kalktıklarında anne babaları dışında ilk muhatap oldukları kişiler sizlersiniz. Sizler güne gergin, öfkeli, moralsiz başlıyorsanız çocuklarında öyle güne başlama ihtimalleri yüksek. Sizler güne neşeli, güler yüzlü başlıyorsanız çocuklarında güne öyle başladıklarını görüyoruz. Dolayısıyla çocuklarla iletişiminizde çocuğun gününü olumsuz etkileyecek sözlerden ve davranışlardan kaçınmanız gerekir.

7 Sizin trafik kurallarını ihlal etmeniz çocuğun  kafasında “evet kurallar ihlal edilebilir” imajını doğurabilir. Dolayısıyla kural ihlaliniz yarın onun kanunları ihlal etmesine sebep olabilir. Siz görmeyebilirsiniz ama sözleriniz, hareketleriniz, kural ihlalleriniz onun gelecekteki hayatına etki etmektedir.

8 Çocuklar çevrelerinde gördükleri hemen hemen her olayı ve durumu zihinlerine kaydederler ve büyüklerin karşılaştıkları problem durumlarını nasıl çözdüklerine bakarak onları örnek alırlar. Bu durumu her zaman göz önünde bulundurarak çocuklara karşı davranışlarınızda özenli olmalısınız. Ayrıca onlara yetişkinler olarak örnek olmalısınız.

9 Okuldaki eğitimin ailede, çevrede ve okul servis ortamında desteklenmesi gerekir. Siz Servis şoförleri taşıdığınız mesuliyetin farkında olarak işinizi yapmalısınız. Taşıdığınızın yük değil en değerli varlık olan insan olduğunu unutmayın ve davranışlarınızla çocuklara örnek olun.

10 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…


"ÖĞRENCİLERİN servİste RİSKLERDEN KORUNMASI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları