Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilişim Etiği. Dersin Amacı Öğrencileri meslekleriyle ilgili toplumsal ve ahlaki tartışmalardan haberdar etmek, bu konulardaki farklı görüş ve yaklaşımları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilişim Etiği. Dersin Amacı Öğrencileri meslekleriyle ilgili toplumsal ve ahlaki tartışmalardan haberdar etmek, bu konulardaki farklı görüş ve yaklaşımları."— Sunum transkripti:

1 Bilişim Etiği

2 Dersin Amacı Öğrencileri meslekleriyle ilgili toplumsal ve ahlaki tartışmalardan haberdar etmek, bu konulardaki farklı görüş ve yaklaşımları tanıtarak kendi görüşlerini oluşturmalarına ve ifade etmelerine yardımcı olmak.

3 Dersin İçeriği Kavramlar, etik kuramları. Profesyonel etik, mesleki davranış kuralları, sorumluluk. Mahremiyet, veri koruma. Fikri mülkiyet, telifler, patentler, lisans anlaşmaları. Bilişim suçları. Bilişim teknolojisinin toplumsal etkileri.

4 Dersin Kazandıracağı Bilgi ve Beceriler 1. İşverene, müşteriye ve topluma karşı sorumlulukların farkında olma. 2. İlgili meslek kuruluşlarının mesleki davranış kurallarını bilme. 3. Meslekle ilgili ahlaki konularda bir görüşü olma ve bu görüşü sözlü ve yazılı olarak savunabilme. 4. Meslek yaşamı boyunca ahlaki konuları gözönünde bulundurma, ahlaken doğru, yasal ve meslek kurallarına uygun davranma gereğini duyma.

5 Kaynaklar Ders Notları Herman T. Tavani, "Ethics & Technology", Wiley, 2004,

6 Değerlendirme 1. Vize (%30) 2. Sunumlar (%30) 3.Final (%40)


"Bilişim Etiği. Dersin Amacı Öğrencileri meslekleriyle ilgili toplumsal ve ahlaki tartışmalardan haberdar etmek, bu konulardaki farklı görüş ve yaklaşımları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları