Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ HIV / AIDS Bulaşma Yolları / Korunma Yolları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ HIV / AIDS Bulaşma Yolları / Korunma Yolları"— Sunum transkripti:

1 1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ HIV / AIDS Bulaşma Yolları / Korunma Yolları
Dünya’da ve Türkiye’de HIV/AIDS

2 Sözünde Dur ! AIDS’i Durdur !

3 Bağışıklık Sistemi Nedir?
Vücudumuzun savunma sitemidir. Hücre, doku ve organlardan oluşan bir ağdır. Vücudumuza giren bakteriler, mikroplar, virüsler, toksinler ve parazitlerle savaşır.

4 HIV Nedir? Human Immunodeficieny Virus
(İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) İnsanların bağışıklık (savunma) sistemine yerleşerek, kişilerin hastalıklara karşı savunma gücünü zayıflatan bir virüstür. AIDS ilk olarak 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde keşfedilmiştir

5 HIV Pozitiflik Nedir? Kanında HIV virüsü bulunan kişilere HIV (+) denir. Bu kişilerin kanında aynı zamanda antikor da bulunmaktadır.

6 AIDS Nedir? Acquired Immune Deficiency Syndrome (Kazanılmış İnsan Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) HIV virüsü yanında birçok başka hastalığın da eklendiği bir hastalıklar bütünüdür.

7 AIDS Nedir? HIV; girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan doğal savunma sistemini etkileyip, sistemi çalışamaz hale getirir. Böylelikle basit bir enfeksiyon bile ölümcül hale gelir. AIDS, HIV enfeksiyonunun son safhasıdır.

8 Bebek, çocuk, genç, erişkin, yaşlı, herkes HIV enfeksiyonuna yakalanabilir.
Henüz tam iyileşmeyi sağlayacak tedavisi ve aşısı bulunamamıştır. İlaç tedavisi ile hastanın günlük yaşamını devam ettirebilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır, ancak bu ilaçlar yaşam boyu kullanılmalıdır.

9 HIV Nasıl Bulaşır? HIV enfeksiyonu en sık korunmasız cinsel ilişki ile bulaşır. Virüsü taşıyan kişilerden alınmış kan ve kan ürünlerinin bir başka kişiye verilmesi yolu ile de hastalık bulaşabilmektedir.

10 HIV Nasıl Bulaşır? Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş cerrahi aletler, iğne, enjektör, diş hekimliği aletleri, kesici ve delici aletler (jilet, makas), dövme aletleri ve akupunktur iğneleri ile HIV bulaşabilir. HIV virüsü taşıyan anneden bebeğine; hamileliği veya doğumu sırasında ya da emzirme yolu ile de hastalık bulaşabilir.

11 HIV Nasıl Bulaşmaz? Dokunmak, tokalaşmak, sarılmak,
Aynı yerde oturmak, aynı havayı solumak, Telefon kulaklığı, kapı tokmağı ile HIV bulaşmaz.

12 HIV Nasıl Bulaşmaz? Aynı havuz, banyo, tuvalet, duşu paylaşmak ,
Giysileri ortak kullanmak, Tabak, çatal, kaşık, bıçak, bardak paylaşmak ile HIV bulaşmaz.

13 HIV Nasıl Bulaşmaz? Gözyaşı, ter, tükürük,
Sivrisinek, böcek, arı sokması, Evcil hayvanlar ile HIV bulaşmaz.

14 HIV/AIDS'li bir kişiye dokunarak veya yanında bulunarak AIDS'e yakalanmak mümkün değildir. HIV/AIDS'li kişilere yaklaşmamak ya da onları toplumdan dışlamak hem gereksiz hem de yanlış bir tutumdur.

15 HIV’den Nasıl Korunuruz?
HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır. Hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz! Kullanılmış iğne, enjektörler, jilet, tıraş bıçaklarına dokunmamalıyız !! Başkaları tarafından kullanılmış olan ustura, tırnak makası, manikür, pedikür aletlerini, dezenfekte edilmeden tekrar kullanmamalıyız… Kulak delme, piercing, dövme uygulanan yerlerin hijyen kurallarına uygun ve temiz olmasına dikkat etmeliyiz…

16 DÜNYADA EN FAZLA HASTA GÜNEY AFRİKADA (SWAZİLAND)
DÜNYA’DA HIV/AIDS DÜNYADA EN FAZLA HASTA GÜNEY AFRİKADA (SWAZİLAND)

17 Bir Günde 7000’den fazla kişi HIV/AIDS hastalığına yakalandı!!!!
2009 yılında dünyada Bir Günde 7000’den fazla kişi HIV/AIDS hastalığına yakalandı!!!! Bunların arasında Yaklaşık 1000’i, 15 yaşından küçük çocuklar Yaklaşık 6000’i 15 yaşından büyük erişkinler

18 DÜNYA’DA HIV/AIDS AIDS, günümüzde dünya çapında bir salgın boyutuna ulaşmıştır. UNAIDS tahminlerine göre 2009 itibarı ile 33,3 milyon erişkin HIV taşıyıcısının olduğu, 2009 yılı içinde 2,6 milyon kişinin HIV’e yakalandığı, 1,8 milyon kişinin AIDS nedeni ile öldüğü tahmin edilmektedir.

19

20 TÜRKİYE’DE HIV/AIDS Ülkemizde 1985 ve 2009 yılları arasında
771 AIDS vakası Toplam 3898 vaka bulunmaktadır. Vakaların %70’ini erkekler oluşturmaktadır. Enfeksiyondan en fazla etkilenen yaş grubu ise yaş arasıdır.

21 TÜRKİYE’DE HIV/AIDS

22

23 AIDS’ten korunabiliriz….

24 KIRMIZI KURDELE AIDS’e karşı farkındalığın uluslararası bir sembolüdür
KIRMIZI KURDELE AIDS’e karşı farkındalığın uluslararası bir sembolüdür. AIDS’ i biliyorum, AIDS’ ten korunuyorum, AIDS’ den ölenlere saygı duyuyorum… mesajlarını taşımaktadır.

25 Sözünde Dur ! AIDS’i Durdur !


"1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ HIV / AIDS Bulaşma Yolları / Korunma Yolları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları