Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Buddleia (Kelebek çalısı). Bilimsel sınıflandırma Alem: Plantae Şube: Magnoliophyta Sınıf: Magnoliopsida Takım: Scrophulariaes Familya: Buddlejaceae.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Buddleia (Kelebek çalısı). Bilimsel sınıflandırma Alem: Plantae Şube: Magnoliophyta Sınıf: Magnoliopsida Takım: Scrophulariaes Familya: Buddlejaceae."— Sunum transkripti:

1 Buddleia (Kelebek çalısı)

2

3

4

5 Bilimsel sınıflandırma Alem: Plantae Şube: Magnoliophyta Sınıf: Magnoliopsida Takım: Scrophulariaes Familya: Buddlejaceae Botanik Adı: Buddleia Türkçe Adı: Kelebek çalısı

6 Haziran ayından eylül ayına kadar çiçekli kalır. İri ve güzel çiçek elde etmek için 30-40 cm’ den bitki budanmalıdır. Budama yapılmadığı takdirde bitkide çalılışma ve çiçeklerde küçülme görülür. Herdem yeşil veya yazın yeşil, odunsu veya yarı odunsu bitkilerdir ve 3m kadar boylanabilir.Yaprakları uzun, altı gri-yeşil renklidir. Çiçekleri 20-25 cm uzunluğunda, salkım şeklinde ve mor renklidir.

7 Buddleia davidii (Kelebek çalısı) Üretimi Üretimleri kolaydır, çelik ve tohumla üretilir.Değişik çelik tipleri ile üretilebilir.En pratik çelikle üretim yöntemleri şöyledir: Haziran ayında alınan çelikler herhangi bir hormonla muameleye gerek olmadan açık tünellerde kolayca köklendirilir.

8 Çelikler köklendikten sonra şaşırtılır.Sonbaharda yaklaşık bir metre boya ulaşır.Büyümeleri hızlı olduğundan sık dikimden kaçınılmalıdır.Diğer bir yöntem ise kasım ayında 20-25 cm uzunluğunda hazırlanan odun çelikleri direkt olarak açık araziye ¾ ‘ü toprağa gelecek şekilde dikilir. 1 yıl sonra 1 m uzunluğunda fidanlar elde edilir.

9

10 Buddleia davidii ( Kelebek Çalısı) Bitkisinin Ekolojik İstekleri Güneşli sıcak yerlerde, yamaçlarda ve ılıman kuşaklarda iyi gelişir.Soğuk iklim şartlarında kışın korumaya ihtiyaç duyar.Kuraklığa ise oldukça dayanıklıdır.Ancak ekstrem donlara karşı dayanıklıdır. -15 C sıcaklıklara kadar dayanır.

11 Dondan kısmen zarar görsede ilkbaharda tekrar yeşerir.Normal bahçe toprağı ile hafif kumlu, yarı nemli topraklarda vejetasyon döneminde sık sık sulandığında iyi gelişir.Tuzlu topraklarda da yetişebilir, sahil araziler için özellikle önerilir.

12 Buddleia davidii (Kelebek çalısı) Bitkisinin Peyzajda Kullanımı Değerli bir çalı bitkisi olup hoş bir kokusu vardır.Park ve bahçelerde soliter, grup veya diğer türlerle kullanılabilir. Mükemmel bir kelebek konukçusudur.

13 Buddleia (Kelebek çalısı) Bitkisinin önemli Türleri En önemli türü Buddleia davidii’dir. Doğal olarak Çin’de yaşar. Buddleia (Kelebek çalısı) Bitkisinde Karşılaşılan Önemli Hastalıklar ve Zaralılar Yaprak bitkileri genç sürgün döneminde en önemli zaralısıdır.

14

15

16

17


"Buddleia (Kelebek çalısı). Bilimsel sınıflandırma Alem: Plantae Şube: Magnoliophyta Sınıf: Magnoliopsida Takım: Scrophulariaes Familya: Buddlejaceae." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları