Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ATATÜRK’Ü ANLAMAK. ATATÜRK’Ü ANLAMAK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ATATÜRK’Ü ANLAMAK. ATATÜRK’Ü ANLAMAK."— Sunum transkripti:

1

2 ATATÜRK’Ü ANLAMAK

3

4

5

6

7

8 Tarih; hayal mahsulü olamaz
Tarih; hayal mahsulü olamaz. Tarih yazarken gerçek olayları bulmaya çalışmalıyız. Eğer bunları bulamazsak meçhuliyeti ve bu noktadan cehlimizi itiraf etmekten çekinmeyelim."  Efendiler, tarih, milletlerin yükselme ve gerileme sebeplerini ararken bir çok siyasi, askerî, sosyal sebepler bulmakta ve saymaktadır...( , İzmir İktisat Kongresini Açış Söylevi.) Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır. (1931)  Tarih; hayal mahsulü olamaz. Tarih yazarken gerçek olayları bulmaya çalışmalıyız. Eğer bunları bulamazsak meçhuliyeti ve bu noktadan cehlimizi itiraf etmekten çekinmeyelim. (10 Kasım 1935, Ulus.) 

9 ATATÜRK VE TÜRK DİLİ

10

11

12 Atatürk, Türk dilini geliştirmek için bazı çalışmalar yapmıştır.

13 Harf İnkılabı

14

15 2.Güneş Dil Teorisi……………………..

16

17

18 Atatürk ve Gençlik

19 *Bir gün ulusu sizin gibi beni anlamış gençliğe bırakacağımdan çok memnun ve mesudum. *Her kafanın anlamaktan aciz olduğu yüksek bir varlıktır gençlik.

20 Her şeye rağmen muhakkak bir ışığa doğru yürümekteyiz
*Her şeye rağmen muhakkak bir ışığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletimin hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir. *Arkadaşlar, Gençliğe bakın, Türk millî bünyesindeki asil kanın ifadesine dikkat edin. *Sizin gibi gençlere malik bulundukça, bu vatan ve milletin, şimdiye kadar elde etmeği başardığı zaferlerin üstüne çok daha büyük zaferler koyabileceğine şüphe etmiyorum.

21 ATATÜRK VE SANAT ANLAYIŞI
Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür. İnsanlar olgunlaşmak için bazı şeylere muhtaçtır. Bir millet ki resim yapmaz, heykel yapmaz, tekniğin getirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.

22

23 .……………KÜLTÜR………….. Kültür okumak, anlamak görmek, görebildiğinden anlam çıkarabilmek, ders almak, düşünmek, anlama yeteneğini eğitmektir. Kültür, tabiatın insanlara verdiği yüksek vasıfları, kendi çocuklarına ve geleceğine vermesi demektir.

24 Milli kültürle………………. Milli kültürü, o milletin eseri olan dil, edebiyat, mimari, müzik, gelenek görenek ve her türlü el sanatları oluşturur. Milli kültürün her çığırda açılarak yükselmesini, milli kültürün temel direği olarak temin edeceğiz.

25 Sanatkar el öpmez; sanatkarın eli öpülür!
Sanatçı, esaslı kültür sahibi olmalı ve tarihi iyi bilmelidir. Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz… Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkar olamazsınız. Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir.

26 Aydın ve dindar olan milletimiz, ilerlemenin sebeplerinden biri olan heykeltıraşlığı en üst derecede ilerletecek ve memleketimizin her köşesinde atalarımızın ve bunlardan sonra yetişecek evlatlarımızın hatıral arını güzel heykellerle dünyaya ilan edecektir. Dünyada medeni olmak, ilerlemek ve olgunlaşmak isteyen herhangi bir millet mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir.

27

28 Güzel sanatların hepsinde, ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Bu yapılmaktadır. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk musikisidir. Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü, musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir.

29 Müzeyyen Senar Türk musikisinin ünlü ses sanatçısının yeteneği Atatürk’ün de dikkatini çekmiştir. Sanatçı bir çok kez onun huzurunda ve meclislerde şarkı okudu.

30

31


"ATATÜRK’Ü ANLAMAK. ATATÜRK’Ü ANLAMAK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları