Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Doç.Dr. Hasan Sabri Öztürk

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Doç.Dr. Hasan Sabri Öztürk"— Sunum transkripti:

1 Doç.Dr. Hasan Sabri Öztürk
TOPRAK SUYU TOPRAK BİLGİSİ DERSİ Tarım Ekonomisi ZTO104 Doç.Dr. Hasan Sabri Öztürk

2 Toprak Suyu Su mutlak gereklidir!
Besin maddelerinin taşınımında ve alınmasında rolü vardır. Osmos (yarı geçirgen hücre zarından, yoğunluk farkı nedeniyle su hareketi) Kök hücrelerini dolduran sıvı genelde toprak suyununkinden daha fazla çözünmüş madde içerdiğinden daha yoğundur.

3 Toprak Su Sistemi

4 Suyun Toprakla İlişkileri

5 Suyun toprak tarafından tutulması
Adhezyon; Katı toprak yüzeylerinin su moleküllerini çekme kuvvetidir. Kolloidal materyalin yüzeyindeki elektriksel alandan doğan kuvvet Kohezyon; Su moleküllerinin dipol özelliği nedeniyle birbirini çekme kuvvetidir. Negatif basınç (tansiyon) kolloidal yüzey tarafından emilme gücü. (Su moleküllerinin bulunduğu yerden sökülmesi için harcanacak kuvvet)

6 Toprak suyunun sınıflandırılması
Toprak suyu sınıfı Higroskopik su Kapillar su(bitki yararlanamaz) Kapillar su ( bitki yararlanır) Yerçekimi suyu (Sızan su)

7 Toprak Suyunun Sınıflandırılması
Toprak nem sabiteleri Fırın kuru Higroskopik katsayı Solma noktası Tarla kapasitesi Doygunluk (Saturasyon)

8 Bitkiye Yarayışlı Su

9 Hidroskopik Su Toprak yüzeyinde 31 atm atm eksi basınç ile tutulan su Topraktan uzaklaştırmak için 105°C de 24 saat ısıtılmalıdır Toprak bünyasi çok etkilidir.

10 Kapillar su 1/3 atm – 31 atm eksi basınç arasında tutulan su
Kapilar suya etki eden etmenler; Su filminin yüzey gerilimi Sıcaklık Sudaki iyon derişimi Toprak bünyesi Toprak yapısı Organik madde miktarı

11 Sızan Su Toprak tarafından 1/3 atm den daha düşük basınç ile tutulan su Yerçekiminin etkisindeki su Büyük boşlukların etkisi Toprak bünyesi ve yapısı etkilidir Bitkiye yarayışsız sudur

12

13


"Doç.Dr. Hasan Sabri Öztürk" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları