Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Denetim Masası, Windows'un görünüşünü ve işleyişini değiştirmek için kullanılan özel araçlar içerir.  Bu araçlardan bazıları, bilgisayarınızın kullanımını.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Denetim Masası, Windows'un görünüşünü ve işleyişini değiştirmek için kullanılan özel araçlar içerir.  Bu araçlardan bazıları, bilgisayarınızın kullanımını."— Sunum transkripti:

1

2  Denetim Masası, Windows'un görünüşünü ve işleyişini değiştirmek için kullanılan özel araçlar içerir.  Bu araçlardan bazıları, bilgisayarınızın kullanımını daha eğlenceli hale getirir.  Bazıları ise işletim sisteminin kullanıcıların kişisel tercihlerine göre değiştirip daha kullanışlı hale getirilmesini sağlar.

3  Bilgisayarda bir internet bağlantısının olup olmadığını gördüğümüz yerdir.  Bilgisayardaki ağ veya internet bağlantısını kontrol etmek, onarmak veya bağlantıyı kesmek için buradan işlem yapılır.

4  Kullandığınız ◦ Dili ◦ Klavye çeşidini ◦ Para Birimini ◦ Sayı Birimini ◦ Tarih ve saat görünümü  değiştirmek gibi işlemleri yapmamızı sağlar.

5  Yeni donanım eklemeyi veya donanımla ilgili sorunları gidermeyi sağlar.

6  Görme, işitme ve hareket engelli kullanıcıların bilgisayar kullanımını kolaylaştırmak için Erişilebilirlik Seçenekleri kullanılabilir.

7  Solak insanlar için sağ ve sol tuşların görevlerini değiştirme  Çift tıklatma hızı  Fare işaretçisinin hızını  Fare işaretçisinin görünümünü  Fare tekerleğinin hızını  Fare işaretçisinin gölgesini gibi  ayarları belirlemek için kullanabilirsiniz.

8  Görev çubuğunu oluşturan 4 bölüm vardır; 1. Başlat 2. Hızlı başlat, 3. Açık programların listelendiği bölüm, 4. Bildirim alanı  Bu 4 bölümün görünüm ve işleyiş ayarlarını değiştirmeyi sağlar.

9  Masaüstü arka planı, ekran koruyucusu, renkler, yazı tipi boyutları ve ekran çözünürlüğü, tema gibi görünüm özelliklerini değiştirmeye yarar.

10  Bilgisayarın güç tüketimini ayarlamak ve elektrik tasarrufu yapmak için kullanılır.  Bilgisayarın kullanılmadığı zaman kaç dakika sonra uyku durumuna geçeceği, ekranın kapatılacağı, bilgisayarın tamamen kapatılacağına dair elektrik tasarruf ayarları yapılabilir.

11  Internet Seçeneklerini kullanarak Internet Explorer ayarları değiştirilebilir.  Tarayıcı programı başlatıldığında görüntülenecek ilk web sayfası ayarlanabilir.  Bilgisayarınızdaki geçici internet dosyalarını silinebilir.

12  Bluetooth ayarları, wifi ayarlarını yapılandırmayı sağlar.

13  Klasör Seçenekleri'ni kullanarak, klasörlerinizin nasıl işlev göreceğini ve içeriğinin nasıl görüntüleneceğini belirlenebilir.  Klasörlerin tek veya çift tıklama ile açılacağını  Gizli dosyaların görünüp görünmemesini  Hangi dosya türünün hangi programla açılacağını ayarlamak gibi onlarca klasör ayarı buradan yapılmaktadır.

14  Klavye ayarlarınızı yapılandırmak ve bu ayarlarla ilgili sorunları gidermek için Klavye'yi kullanabilirsiniz.  İmlecin yanıp sönme hızı ile karakter yineleme hızı belirlenebilir.

15  Kullanıcı hesabı, kullanıcının Windows'ta gerçekleştirebileceği eylemleri tanımlar.  Aynı bilgisayarı kullanan farklı kişilerin her biri için hesap oluşturularak kişisel dosyalar ve ayarlar korunmuş olur.  Ayrıca kullanıcılar kendi hesaplarını şifre ile koruyabilir.

16  Program Ekle veya Kaldır bilgisayarınızdaki programları ve bileşenleri yönetmenizi sağlar.  Bilgisayarda bulunan fakat kullanılmayan programların bilgisayardan kaldırılmasını sağlar.

17  Bilgisayarın ses düzenini değiştirmek, bilgisayar sesini tamamen kapatmak yada bilgisayardan kayıt ayarlarını yapmayı sağlayan bölümdür.  Ayrıca bilgisayardaki uyarı sesleri tamamen kapatılabilir veya uyarı sesleri değiştirilebilir.

18  “Genel” sekmesi: İşletim sistemi ve bilgisayar donanımı ile ilgili genel bilgiler yazar.  “Bilgisayar adı” sekmesi: Bilgisayarın adı ve ağ üzerindeki çalışma grubu belirlenir.  “Donanım” Sekmesi: Bilgisayarın tüm donanımlarının ayrıntılı bilgileri görülebilir.  “Gelişmiş” Sekmesi: Bilgisayarın performans ve görünüm seçeneklerinden seçim yapmayı sağlayan bölümdür.  “Sistem Geri Yükleme” sekmesi: Bilgisayarda problem oluşup açılmadığında önceki bir tarihteki ayarlara dönmeyi sağlar.  “Otomatik Güncelleştirmeler” sekmesi: Otomatik güncelleştirmeyi açıp kapatmayı sağlar.

19  Tarayıcı veya Kamera Ekler – Kaldırır Ve Yapılandırır.

20  Tarihi, saat ve saat dilimini değiştirir.

21  Bilgisayara virüs girmesini engellemek için antivirüs programına ek olarak güvenlik duvarının açık tutulması gerekir.  Buradan güvenlik duvarı açılabilir veya kapatılabilir.

22  Bilgisayarda yüklü olan yazı tipleri görüntülenebilir.  Bilgisayara yazı tipleri ekleyip çıkarılabilir.

23  Yüklü Faks Ve Yazıcıları gösterip Yenilerini Eklemeye yardımcı Olur.

24  Zamanlanmış Görevler'i kullanarak, komut dosyalarını, programları veya belgeleri sizin için en uygun zamanda çalışacak şekilde zamanlayabilirsiniz.  Zamanlanmış Görevler ile aşağıdakileri de yapabilirsiniz: Bir görevi günlük, haftalık, aylık veya belirli bir zaman için (sistem başlangıcı gibi) zamanlayabilirsiniz.

25  Bilgisayar performansı, yürütülmekte olan işlemler, programlar, işlemci kullanımı, bellek kullanımı, ağ kullanımı ve istatistikleri, kayıtlı kullanıcılar ve Windows servisleri hakkında ayrıntılı bilgi temin eder.  Ayrıca bilgisayarı kapatmak, yeniden başlatmak, uyku durumuna geçirmek, Windows oturumunu kapatmak için kullanılabilir.  Görev yöneticisini açmak için kullanılabilecek kısayollar: Ctrl+Alt+Del veya Ctrl+Shift+Esc

26  Klavye dili (F-Q) Denetim Masası altındaki hangi öğe kullanılarak ayarlanabilir? A) Klavye B) Programlar ve Özellikler C) Fare D) Bölge ve Dil Seçenekleri

27  Denetim Masası altında yer alan “Fare” seçeneği ile aşağıdaki işlemlerden hangisi yapılamaz?  Birincil-ikincil düğme (sağ-sol el) seçimi  Çift tıklama hızı  Başlat Menüsüne öğe ekleme  İşaretçinin şekli

28  Flash belleklere bulaşan bir virüs, flash bellekte yer alan tüm dosyaları gizlemiş ise aşağıdaki seçeneklerden hangisi kullanılarak flash bellekte yer alan dosyalara erişebiliriz? A) Masaüstü’ne sağ tıkla – Kişiselleştir B) Denetim Masası – Klasör seçenekleri C) Denetim Masası – Güç seçenekleri D) Denetim Masası – Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü

29  Bilgisayarın kullanılmadığı durumlarda; monitörün otomatik olarak kapanmasını sağlayan ayarlar aşağıdaki seçeneklerden hangisinde yer almaktadır? A) Denetim Masası – Güç seçenekleri B) Denetim Masası – Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü C) Denetim Masası – Klasör seçenekleri D) Denetim Masası – Aygıt Yöneticisi

30  Denetim Masası altında bulunan “Kullanıcı Hesapları” seçeneği ile aşağıdakilerden hangisi yapılamaz? A) Yüklü programları kaldırma B) Yeni hesap oluşturma C) Hesaba parola ekleme D) Hesap silme

31  Masaüstü’nde yer alan “Bilgisayarım, Geri Dönüşüm Kutusu” gibi öğeler hangi yol kullanılarak Masaüstü’nde gösterilir yada gizlenir? A) Masaüstü’ne sağ tıkla – Kişiselleştir B) Denetim Masası – Güç seçenekleri C) Denetim Masası – Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü D) Denetim Masası – Ağ ve Paylaşım Merkezi


" Denetim Masası, Windows'un görünüşünü ve işleyişini değiştirmek için kullanılan özel araçlar içerir.  Bu araçlardan bazıları, bilgisayarınızın kullanımını." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları